Skocz do zawartości

Jan Frycz

Members
 • Liczba zawartości

  76
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Jan Frycz

 1. Jan Frycz

  preparaty drozdzowe

  (45gr /1 szt/ 1 dzień) Nawet Schaumann jest tańszy . 69gr /1/szt/1 dzień licząc w tym 6,5 x większą dawkę drożdży i pełną dawkę premiksu.
 2. Jan Frycz

  Kiszonki

  Tak jak powiedział Jacek XXL. Ok. 6 do 8 tyg trwa proces zakiszania kukurydzy. Bez znaczenia jest tu to czy odbywa się to przy dodatku iniakulatnu czy tylko na florze natywnej. Ps. Skarmianą masę po tygodniu od zamknięcia silosu ja traktuję raczej jako świeżo ściętą kukurydzę niż jako kiszonkę. Nie trzyma proporcji kwas - skrobia.
 3. W kwesti tego, że to produkcja a nie doswiadczenia są Pana priorytetem 100% zgody. Chodziło mi o to kiedy można uczciwie potwierdzić czy dany produkt miał czy nie mniał sensu. Przykład: Ostatnio kolega pracujący na jednej z akademii rolniczych testował dodatek chronionej metioniny do TMR`u dla krów wysokowydajnych (>10 000kg). Wynik doświadczenia. "Podawania metioniny krótkotrwale podnosi wydajnośc i uszkadza wymię". Nie moża odmówić mu tego że podawł w pracy to co zaobserwował. Praca została jednak odrzucona z przyczyny nieobiektywnego doboru układu doświadczenia. Poza tym zgodnie z metodolgią biologiczną jeśli istotna różnica na + wystąpi w 95% przypadków to wyniki określany jest jako istotny. (w przypadku leków dla ludzi wystarcza potwierdzenie że coś jest lepsze od placebo). Jeśli cos jest skuteczne istotnie w 99% wypadków to jest to wysoce istotne.
 4. Panie Zenonie. A co konkretnie było do d...? Jeśli ktoś mysli że dodanie zakiszacza rozwiąże 100% poblemów to nie chce mi się tego nawet komentować. Jeśli zrobimy wszystko jak należy to DODATKOWO zakiszacz da efekt +. oPczywiście zakładam że zrobił Pan wszystko jak nalezy i były dwa silosy jeden z zakiszaczem drugi bez zrobione w tych samych warunkach i z tąd to porównanie. I proszę się nie obrażać na to że zwracamy uwagę na technike robienia silosu/pryzmy. Pracuje w branży ładnych parę lat i proszę mi wierzyć że fakt robienia od wielu lat przez rolnika kiszonek nie jest równoznaczny z ich prawidłowym robieniem. Jeśli ma pan jakieś pytania MERYTORYCZNE pytania i uwagi to chetnie służe pomocą
 5. Podobno nieźle spisuje się beta-karoten....
 6. Widzę że też przerabiałaś temat mleka z Polmass`u Co do mleka z Sano i Josery to są ok (jesli nie liczyć Kako i Fe-trank`a) Ja zdecydowałem się na skrócone odpajanie (7-8tyg) i szybkie wchodzenie z sianem , CJ (sam robię), od ok 4 tyg kiszonki. Tu sprawdzało sie tylko to rózowe z Sano i Classic z Schaumann`a. Ponieważ nic więcej z Sano nie brałem to Schaumann wyszedł znacznie taniej w przeliczeniu na 1 ciele.
 7. Co do Cargilla do zwróciłem tylko uwagę że to LNB (a raczej odwrotnie). Co do trzech pozostałych firm to miałem z nimi bardzo złe doświadczenia Powiem więcej. To problemy po zastosowaniu ich atrakcyjnych cenowo produktów (zwłaszcza Polmassu i Wipaszu)"pchnęły mnie w objęcia" znacznie droższej firmy - Schaumann`a. Po Twoim poście zadzwoniłem do swojego doradcy. powiedział, że każdy doradca ma wolną rękę. Mi towar dowożą od 500kg (BEZPOŚREDNIO) ale wówczas muszę poczekać parę dni aż coś będzie szło w mój powiat. Zazwyczaj zamawiam 8T, bo upust jest największy. A i jeszcze jedno nie masz czasem na myśli Schaumann_RolPol pisząc o 1 worku? Bo to dwie różne firmy...
 8. Jan Frycz

  preparaty drozdzowe

  5g na sztukę? dobre .... Preparaty o najwyższej kobncentracji żywych drożdży np Ass-Co etc trzeba dać min ok 5g ale na 100kg mc. Sorry ale pewnie zmieniłeś coś jeszcze w stadzie i dlatego wzrosły przyrosty.
 9. A i odnośnie firm które polecasz to zgoda że Josera i Evialis mają konkretne produkty ale Polmass??? Ekoplon??? Wipasz??? a tak dodatkowo Cargill i LNB to ta sama firma. Z tego co pamiętam masz całkiem spore gospodarstwo więc nie rozumiem dlaczego kupujesz na punkcie. Akcja wsparcia dla dealer`ów???
 10. To u ciebie można kupić Schaumann`a na punkcie??? U mnie są tylko dostawy bezpośrednie bo powiedzieli że nie zaryzykują puszczenia towaru bez doradztwa i serwisu.
 11. Pamiętaj, że krowa to organizm żywy, w stadzie masz kilka (naście, set) takich organizmów. Krzywa Gaussa jest niestety nieubłagalna. Nie możesz rozpatrywać żywienia każdej sztuki osobno, tylko w stadzie. I trafią się zawsze takie, które nie zareagują na lepsze żywienie wzrostem wydajności - jeżeli jest niższe niż średnia z obory po prostu trzeba ją usunąć ze stada. I znowu muszę się zgodzić. Trzymanie w jedym stadzie Jersey i HF to pomysł "lekko" chybiony. Jesli kolega Skoczek działa gdzieś na południowym wschodzie to proponuję trzymać się sim`a lub wprowadzić Brown Swiss (świetne krówki do wypasu). Przy troszke lepszej bazie paszowej można próbować sim`a z dolewem 25-50% HF czerwonego. Co do profesorów, to pamiętam 3 wykłady Kowalskiego podczas jednej konferencji gdzie przedstawił i udowodnił 3 wykluczające się tezy. Z jednej strony świadczy to o jego ogromnej wiedzy a z drugiej sugeruje to że każdy wykład sponsorowała inna firma .
 12. Bonsilage Plus 50g x 100 000 000 000 jtk/g Lactobacillus plantarum Pediococcus pentosaceus Lactobacillus rhamnosus Lactobacillus brevis Lactobacillus buchneri Bonsilage Forte 100g x x 100 000 000 000 jtk/g Lactobacillus paracasei (DSM 16245), Lactobacillus lactis (NCIMB 30160), Pediococcus acidilactici (DSM 16243) Bonsilage Mais 100g x 250 000 000 000 jtk/g Lactobacillus plantarum Pediococcus pentosaceus Lactobacillus buchneri http://www.schaumann.at/deutsch/4396760b2b5eb879/index.php pod adresem http://www.schaumann.cz/bonsilage/ są wmiarę najdokładniejsze informacje w Czechach rocznie zakisza się na tym ok 60% kiszonek, w Austrii ok 75%.
 13. Optymalna metoda żywienia to MAXYMALNE wykorzystanie dostępnej w gospodarstwie bazy paszowej. Czyli pastwisko na maxa, kiszonk z traw na zimę, kukurydza lub ccm najlepiej przez cały rok, słoma i siano na zakładkę lub dla zasuszonych. Paszy treściwej jak najmnniej i jak najmocniejszej. Przykładowy efekt: 40szt sima, Bieszczady, pastwisko (zadbane), + ccm + natłuszczona (7,6NEL) PT22% przez lato, zimą kiszonka z traw z motylkowymi (38%s.m.), CCM, Siano, PT. Brak Obory (przenośna wiata + 2,5Ha). Wydajność za ubiegły rok 7800. >50% pierwiastek. w tym dwie po 10200. Po wprowadzeniu zakiszaczy wytwarzających propionian (3lata temu) wydajność wzrosła średnio o 500 Kg.
 14. Janku- wcale nie napisałem że mają kupić ten najprostszy- chociaż ja do nich nie mam nic. Najwartościowsze jest Twoje PS. Ty promujesz Schaumana - i ok. Jest dobrym produktem tylko czy na pewno zatuszuje błędy hodowcy?. Nie. I podobnie jest z polskim z Instytutu Biotechnologii' date=' który produkuje zakiszacze dla kilku firm - są to te same tylko pod różnymi nazwami. I o ile się orientuję to jak by policzyć ogół hektarów z tymi inokulantami- będą liderem. Wiesz że nie każdego stać na Mercedesa, BMW czy AUDI. Niektórzy muszą jeździć Dacią,Fiatem czy jakimś innym wynalazkiem z Indii czy Korei. A czy te wynalazki to nie samochody?[/quote] Powtarzam. jak ŻADEN to ŻADEN A co do aut jak sę dużo jeździ to lepiej zainwestować w konkretne auto. Ja mam dwa (Passat B6 i "terenówkę" KIA) oba pokonują ok 7 tys km /mc koszt eksploatacji jest w Passacie niższy o ok 40% (nie psuję się)
 15. Powini kupować Ursusy, jeździć Syrekami, nie stosować śruty sojowej, nie jeść Cytrusów, itp... Sorki Tomsu, ale dzisiaj mam nastrój na złośliwości. PS. mam jeszcze 4 Ursusy
 16. Ok tylko że chemirol nie informuje ani o szczepach (tylko o gatunkch) bakterii ani o koncentracji. Przynajmniej nie ma takich danych na ich stronie.
 17. 1. Bonsilage Plus flusingok 320 zł brutto za dawkę na 50t zawartośc s.m. w zakisanej masie >35% czas zakiszania 6-8 tyg. posiada grupy DLG 1c, 2, 4b (poprawa stabilności tlenowej, ograniczenie start, wzrost zawartości NEL) 2. Bonsilage Forte flusingok 320 zł brutto za dawkę na 50t zawartośc s.m. w zakisanej masie 18-35% czas zakiszania 2-3 tyg. posiada grupy DLG 1b i 5a (ograniczenie strat działanie w wysokiej wilgotności) Jak byś potrzebował więcej informacji lub chciał kupić to pisz na doradztwo.zoot@interia.eu Pozdrawiam
 18. Ten ranking w TopAgrar to jedna wielka ściema. Okresla tylko nazwy handlowe i ceny z sprzedaży przed sezonowej. Nie uwzglednia szczepów zawartych w zakiszaczu ani ich koncentracji w JTK/g. Tak więc po przeczytaniu rankingu najlepiej wychodzą najtańsze produkty co nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Pisałem już o tym ale powtarzam raz jeszcze. Sprawdzając cenę zakiszacza pytajmy o koszt JTK. Np. Kupujemy zakiszacze 1.)100g x 2,5 x 10^11 jtk za 400 zł 2.)100g x 1,0 x 10^9 jtk za 100 zł który jest tańszy? 1.) 250 x 10^11 za 400zł 2.) 100 x 10^9 za 100zł 1.) 25000000000000 za 400zł 2.)100000000000 za 100zł skracamy zera 1.) 2500000000000 za 4 zł 2.) 1000000000 za 1 zł 1. za złotówkę kupujemy 625 000 000 000 jtk 2 żeby kupić 625 000 000 000 jtk musisz wydać 625 zł. Tak więc ten drugi zakiszacz (za 100zł) tak naprawdę nie jest 4 razy tańszy tylko 625 razy droższy. PS. Bez dobrej technologi to ŻADEN zakiszacz nie zadziała.
 19. Jan Frycz

  Skład lactomy

  Głownie z Niemniec i Śląska
 20. Piękna reklama Odwdzięczę się inną. Dane do sprawdzenia W Niemczech 46% (2009) Austri 83% Szwajcari 52% biogazowni pracuje na produktach i doradztwie firmy Schaumann Energy. Jest to łącznie ok 3200 biogazowni o mocy od 0,5 do 20 MWat.
 21. Jan Frycz

  Skład lactomy

  Podmień częściowo soję - wywarem gorzelnianym suszonym ( 25-28% białka z kukurydzy i ponad 30% z pszenicy, ok 720zł tona) i drożdżami paszowymi ( 51% białka 1200 tona) i masz jeszcze taniej. O DDGS pisali na ppr w ub.roku, sam stosuję i polecam innym. http://www.ppr.pl/artykul-pasza-o-nazwie-ddgs-z-gorzelni-153211-dzial-3.php W dawce trzeba dodać 1% oleju. poza tym ddsg obniży energię i podniesie włókno. Ale generalnie DDSG fajna rzecz. u mnie niestety mało dostępny i znacznie droższy.
 22. Jan Frycz

  Skład lactomy

  Jedynkę mają ok. Jak chcesz czegoś naprawdę mocnego to przetestuj KalbiMilch Classic lub KalbiMilch Premium Sweet Ja stosuje głównie KalbiMilch Fit (byczki) sprawdza mi się dobrze. Cieliczki dostają KalbiMilch Classic przez ok 7 tyg. po tem nie daję już mleka.
 23. Jan Frycz

  Skład lactomy

  Jesli dobrze pamietam Lactoma to PT typu 19%, natłuszczana (ok 7,4 NEL), nie mocznikowana. Jesli ktoś nie chce jej kupować i woli zrobić paszę sam to proponuje układ Soja 20% Rzepak 10% Minerał 3% Kukurydza 30% Pszenica 20% Jeczmień 16% Olej lepiej jest zastapić tłuszczem chronionym lub energetykiem z cukrami prostymi (fajnie mleko skacze na poczatek) Wychodzi max 778zł 7,6NEL 19,6%b.o. (bilansowane na moich zbożach) koszt wsadu do 1 t472 zł max (soja, rzepak, olej i minerał) przy duzych zakupach surowców (np na spólkę z sąsiadem) mozna zajść na 650 - 700 zł. Jak ktoś znajdzie paszę o podobnych parametrach taniej mo chętnie kupie
 24. Jan Frycz

  Układanie dawek pokarmowych.

  A widziałeś kiedys takiego speca co układał dawke bez sprawdzenia BCS`u, struktury TMR, składu bądz chociaż wyglądu kiszonek oraz tabulogramu??? Równie dobrze mozna poprosić o radę starą cygankę. Albo telewróżkę. skutek będzie podobny
×
×
 • Dodaj nową pozycję...