Skocz do zawartości

Tomai

Members
 • Liczba zawartości

  9
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

Converted

 • LOCATION
  Wielkopolska
 • OCCUPATION
  Wyuczony - zootechnik, wykonywany - rolnik, inseminator
 • WLM
  zarnowst@wp.pl
 1. Tomai

  rasa bydła Salers

  A własciwie to trzymałem luzem, byki h-f (gdy byłem na etacie). w bukaciarni było kilka przegród po ok. 100 m2 każda. Właśnie przy sprzedaży na rzeź nie było większych problemów z załadunkiem na auto, czasem tam jakiś jeden szczyplejszy coś wywinął, ale tak poza tym to gładko szło. Własnie dlatego tak dopytuje jak to jest z mięsnymi.
 2. Tomai

  rasa bydła Salers

  Luzem nie trzymałem przyznaje sie To co mówisz nabiera dla mnie sensu Dzięki i pozdrawiam
 3. Tomai

  rasa bydła Salers

  No dobra, wiem już, że jak będą miały więcej miejsca (okólnik, pastwisko) to trudno będzie je komuś wywieźć. A co będzie jak będą w zagrodzie? Czy to nie ułatwi kradzieży? Ktoś podjedzie samochodem, rozpierniczy kawałek ogrodzenia i jakoś wegna je na auto. Taki scenariusz chyba jest już realny? Aczkolwiek pomył lepszy niż robienie okólnika na 0,5 ha bez wspomnianej przez Ciebie zagrody.
 4. Tomai

  rasa bydła Salers

  No niestety, krowy rozdeptywały by trawę w okólniku. Rozwiązaniem mogłyby być kiszonki zwiezione gdzieś pod okólnik zamiast w podwórzu. Pastwisk jako takich nie mam. Mam natomiast ziemię, na której nic poza żytem, owsem i łubinem nie urośnie. I 3 ha łąki oraz 1 ha lasu.
 5. Skoro mięśniaki mają taki charakterek (w przeciwieństwie do haefek) to jak radzicie sobie np. ze sprzedażą odsadków lub z zabiegami zootechnicznymi? Doświadczenia z mięsnymi nie mam w ogóle, dotychczas pracowałem na stadzie h-f. Zwolniłem się i przejąlem gospodarstwo po tacie. Stąd moje pytania w tym temacie.
 6. nina-pl, taka odpowiedź mnie bardzo zadowala. Napisz może jakie duże masz stado i na jaki areał ma pastwisko. Masz limousieny? Jak wysokie masz ogrodzenie, jest z metalu, drewna? Jak rozwiązałeś problem z wodą? Teoria teorią, ale lepiej posiłkować się wiedzą doświadczonych hodowców. pozdrawiam
 7. nie wspomniałem, że nie ma dojazdu do tej działki, od ulicy (trasa nr 11) jest skarpa i rów, w około lasy i pola, tylko terenówką można wjechać. Ja sam nie dojade tam zwykłym osobowym. Jedyny dojazd jest przez podwórze ciotki, wiec z logistyką sprzedaży i dowozu pasz nie byłoby problemu. W sumie to macie racje, a szkoda. Rzeczywiście jak ktoś by się uparł i dobrze pomyślał, poświęcił jedną noc, to krowy mógłby wywieźć... pier..leni złodzieje
 8. Tomai

  rasa bydła Salers

  a czy słyszał ktoś z was kiedyś o tym, że ukradziono bydło mięsne z pastwiska? Do bacy: spotkałes się z takim problemem? Druga sprawa: wiesz może jak salersy reagują na ruch samochodów? Mam kawałek ziemi przy trasie nr 11 z poznania do katowic. Trasa dziurawa, ale ruch spory. Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie wstawienie tam mamek - limousine, salers lub angus/hereford, ale boje się, że ktoś mi to ukradnie. Dodam że działka jest jakies 3 km od mojego domu. Krowy byłyby w okólniku, powierzchnia okolnika troche więcej jak 0,5 ha. Kawałek lasu, łąki, troche gruntu ornego. Stadko w liczbie ok. 15 sztuk. Co o tym myslisz?
 9. Witam. Temat może trochę śmieszny, ale chyba pasuje do naszych realiów. Otóż, mam kawałek ziemi na którym jest troszkę lasku, łąki i gruntu ornego. Kawałek ten jest oddalony od domu jakieś 3 km, przy trasie nr 11 (dużo samochodów tam jeździ) w około mniej lub bardziej liczne zabudowania (promien 3 km). Trudno tam siać zboże, słabsza ziemia (5 klasa) i jakoś tak nie teges... Myślę, że lepiej było by z tego zrobić jakiś okólnik i wpuścić 10 - 15 mamek. Niech by sobie chodziły cały rok. Tylko jest szkopuł: trochę boję się, że kiedyś jak podjade żeby zobaczyć co i jak i czy wszystkie krowy zdrowe, może się okazać że żadnych krów nie ma. Czy spotkaliscie się z kradzieżą bydła mięsnego z pastwisk, mamek lub cieląt? Okólnik miałby mieć troche więcej jak 0,5 ha, jakaś wiata, ogrodzenie metalowe lub metalowo drewniane, kiszonki w balotach na miejscu, siano, słoma podobnie, jakaś woda. Limuzeny maja silną hierarhię stada. Będą się bronic przed ewentualnym złodziejem? A jak z salersami lub angusami? Taki hf to raczej by stał lub ewentualnie truchtał jak by go wywozili, a mięsne? A może nie ma sensu w ogóle o tym myśleć? pozdrawiam
×
×
 • Dodaj nową pozycję...