Skocz do zawartości

MarcinC-360

Members
 • Liczba zawartości

  1 603
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez MarcinC-360


 1. Jęczmiona jare bardzo licho ledwo ponad 2t/ha śednio u ludzi w okolicy, natomiast ja nie moge narzekać, 6,9t/ha:) na innnych kawałkach gdzsie troche gorzej wyglądał to i słabiej plonował bo 4,5-5t/h, Nie wiem dlaczego, ziemia taka sama, nawożenie też N-130 P-50 K-75 Chroniony 1 zabiegiem, siany 20.04.


 2. Pszenica to tragedia... Smuga i odmiana nn wyglądała na 6t bez problemu a tu lipa, tylko 3,5t/ha Nawożenie N-150 P-50 K-75. Chroniona 2-zabiegowo. Podejrzewam,że dużo składników pokarmowych zostało wymytych w głąb profilu. Ja się za głowe łapałem że słabo a kombajnista mówił, że w okolicy max 1,5t/ha


 3. Mam ofertę w następujących cenach:

   

  Sól potasowa=1760

  Superfosfat prosty 19%=920

  Superfosfat wzbogacony=1860

  Polidap=2240

   

  Jaki fosfor proponujecie? Więc tak, w polidapie 41% fosforu jest rozpuszczalne w wodzie i praktycznie tylko rozpuszczalnośc w wodzie bierzemy pod uwagę obliczając wykorzystanie czystego składnika? W superfosfacie zbogaconym tylko 25% fosforu jest rozpuszczalne w wodzie a nie 40%, a w prostym teoretycznie te 19% więc wg tego najtaniej wychodzi wbrew pozorom superfosfat 19%. NIech ktoś mnie nakieruje, prosze.


 4. Polifoska 6-2090zł/t przy ilości powyżej 1t rabat ale nie wiem ile,przekonam sie jak kupie. Skład 13km odemnie transport gratis pow 1t. Dla porównania na składzie 2km odemnie ta sama Poli kosztuje 2290zł/t, transport 10zł, rabat 10zł/t przy ilości powyżej 4t. Niektórym się w głowach poprzewracało. Śmiech


 5. Na niektórych plantacjach już kłosy pozasychały... U mnie słaba ochrona 2-zabiegowa i odmiana Smuga i XX trzymają się całkiem nieźle. Nawet sam tebu dał rade zachamować grzybki. Jak długo działa Bi 58?


 6. Ogromne nasilenie chorób kłosa widzę, dobrze, że w sobote udało mi się prysnąć tebukonazolem+bi bo i robactwa strasznie dużo. Pszenice wogóle nie chronione to tragiczne kłosy już prawie całkiem zaschnięte, u mnie dopiero początki fuzariozy i septeriozy plew, mam nadzieje, że w pore opryskałem i środek dobrze zadzaiała.


 7. Ogromne nasilenie chorób kłosa widzę, dobrze, że w sobote udało mi się prysnąć tebukonazolem+bi bo i robactwa strasznie dużo. Pszenice wogóle nie chronione to tragiczne kłosy już prawie całkiem zaschnięte, u mnie dopiero początki fuzariozy i septeriozy plew, mam nadzieje, że w pore opryskałem i środek dobrze zadzaiała.


 8. E tam nic nie powinno się stać, widziałem plantacje traktowane grodylem po wykłoszeniu i git, nie przypaliło ani obniżki plonu nie było. Kurde fuzarioza wcina kłosy...jak dobrze pójdzie to we wtorek dopiero wjade .


 9. Mam zamiar zastosować Oriusa 1l/ha+bi 58 0,5l/ha mam nadzieje, że nie przypali.

   

  P.S.

  Niestety w tym temacie ale czy w jęczmieniu można jeszcze zastosować cerone jak 5-10% się kłosi a u reszty jeszcze ości nie widać?? Chciałbym usztywnic choć troche bo jęczmień piekny. Nie najeżdżać na mnie bo w tamtym temacie nikt nie odp więc może tu ktoś coś napisze


 10. W poniedziałek najpewniej zastosuje Tomigan 0,8L/ha i tu pytanie czy można gołączyć z Pumą? Faza 3 kolanka. Lintur zostanie na przyszły rok. Co domieszać do Artey?? Duża presja chorób więc trzeba teraz prysnąć a nie na kłosa i wypadałoby coś domieszać, Zafir (epoksy)? 0,7l??


 11. Pryskał ktoś Linturem w fazie 1 może i nawet 2 kolanka? Ja nie bede miał wyjścia już jest 1 kolanko a dalej codziennie pada, możliwe, że w tym tygodniu pogoda się uspokoi i uda się wjechać... Co za rok....


 12. Właśnie o to mi chodziło co napisałeś. Możliwe, że zastosuję medax w przyszłym roku i szukam opinii. Z ccc ciężko trafić jak pogoda nie sprzyja i łatwo obniżyć plon. Szukam alternatywy tańszej od moddusa.


 13. Dziś byłem na mojej pszenicy i aż si.ę przeraziłem, duzo liści białych, jakby żółtych-od góry i nie wiem czy to septerioza czy przypalenie po mieszance ccc 1,5L/ha+bumper 0,5L/ha+mirage 0,5L/ha, przecież grzyba nie powinno być, bo oprysk był robiony 6 maja. Mokro jest więc to nie susza heh i te rosliny co wykazują te objawy jakby lichsze są. Pierwszy raz coś takiego u mnie wystapiło. Może coś doradzicie.


 14. Malkolm, epoksykonazolem pokierowałem się taka dawką w innych środkach, więc pomyślałem, że wystarczy, ale pomyliłem się z fenpropidyną- miało być 260g (Instinct 0,35L) i prochloraz 315g (Mirage 0,7L). Tamta wersja jest z błędami Cenowo wyjdzie podobnie do Wirtuoza. O Capalo nawet nie myślę.


 15. Spotkaliście się kiedyś z takim chwastem podobnym jakby do czosnku czy cebuli? nad ziemią jakby szczypior a pod ziemią ni to głowka cebuli ni to czosnku, pierwszy raz coś takiego widzę, nigdy tego nie było na moich i na okolicznych polach, jest tego całkiem sporo w jęczmieniu głównie ale i w pszenicy się zdarza. Ciekawe czy Lintur to ruszy.


 16. Co byłoby lepsze, bardziej efektywne na T1? Wirtuoz 1L/ha czy taka mieszanina: epoksykonazol 62g(Rubric 0,5L/ha)+fenpropidyna 225g (Instinct 0,35L/ha)+prochloraz 225g (Mirage 0,5L/ha).


 17. A po co Ci ten mocznik? Osobiście nie stosuje ze względu zwiększenia presji chorób w przypadku jego używania- sam sprawdzałem, jeden kawałek pryskany mocznikiem i fungicydem a drugi fungicydem no i była różnica na - na kawałku gdzie zastosowałem mocznik, mimo fungicydu septerioza się pojawiła.


 18. Dałem w końcu 1,5L CCC/ha z mieszankaa bumper 0,5l/ha+mirage 0,5l/ha a na jednym kawałku do tego na próbę już 2 dawka siarczanu magnezu 1-wodnego 3% roztwór. Pójdzie jeszcze jedna dawka siarczanu razem z opryskiem na robaki, ciekawe czy będzie jakiś efekt po tym. Chyba już ostatni dzwonek z opryskiem był bo deszcze znów zapowiadają u mnie. Ach ta pogoda.


 19. Na przyszły rok spróbuję na jednym kawałku takiego nawożenia 170N, 70P, 150K. Nawożenie zakładane P i K jest "ruchome" bo zasobność gleby poznam dopiero po żniwach. Dziś ładnie obeschło po wierzchu i jade z fungicydami i skracam. Dam 1L CCC /ha bez moddusa. 2 kolanka jeszcze nie widać, więc może będzie ok.


 20. Łącznie 151kg N. Przed siewem 15kg z polifoski, wiosną I dawka 68kg i II dawka tyle samo (w postaci saletry 34%).

   

  A na odchwaszczanie pszenicy w tym roku wydałem:

  Gold 1,25L/ha+Protugan 2,5L/ha czyli 70+63=133zł

   

  Gold w tej dawce sprawdzony, tylko z miotłą kombinuje, bo Attribut mi puścił ją w zeszłym roku.

×
×
 • Dodaj nową pozycję...