Skocz do zawartości

arturr

Members
 • Liczba zawartości

  20
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez arturr

 1. arturr

  Rzepak

  Niestety peknięcia są wyraźnie dzisiejsze, po deszczu rzepak złapał dużo wody i widać nawet taki lekki mrozik ok - 2 nad ranem i dużo więcej uszkodzeń jak po tym sprzed kilku dni, bo znalałem również starsze pęknięcia jednak bardzo sporadyczne i mniejsze. Zwróć uwagę jutro, chyba że miałeś dzisiaj mniejszy mrozik ale dzieli nas nieduża odległość stąd może być podobnie.
 2. arturr

  Rzepak

  W nocy był lekki mróz i niestety widzę troche pęknieć na grubszych łodygach. Patrzyliście dzisiaj jak to wygląda u Was?
 3. arturr

  Rzepak

  Do Mietkowa mam zaledwie kilkanaście kilometrów. Duże dzięki!
 4. arturr

  Rzepak

  Kolego, gdzie kupiłeś siarczan na terenie dolnośląskiego za 27 zł brutto?, bo u nas siedmiowodny (korn kali) po 45 zł . Za tą cenę chętnie bym podjechał i dokonał zakupu.
 5. arturr

  Rzepak

  Mam pytanie- nie zdążyliśmy przed deszczem zastosować w drugiej dawce RSM-u a widzę, że pojawiły się sporadyczne pąki. Czy wg Was można jeszce zastosować nawożenie dolistne przy użyciu rozpylaczy wielootworowych tj. grubo kropliste?
 6. arturr

  Pszenica

  Na kawałku gdzie zostało 50% obsiewu przebronowaliśmy średnimi bronami, później siew siewnikiem ok. 130 kg na ha i na koniec średnie wały. Uwineliśmy się w jeden dzień i nie przesuszyło to ziemi- wygląda to dobrze a jaki bedzie efekt zobaczymy .
 7. arturr

  Rzepak

  Mam pytanie czy ma ktoś doświadczenie z Pyrinex 480 EC (na chowacza i słodyszka) i kiedy go najlepiej stosować.
 8. arturr

  Pszenica

  Dolnośląskie okolice Strzegomia Lincoln- wymarzło 30 % (siana 7 października)
 9. arturr

  Rzepak

  Na ekologię tez trzeba liczyć.. Teraz poważnie- grunty w większości IIIa. Dużą część pól mamy po uprawie fasoli, stąd na niektórych kawałkach dobra zasobność w składniki. Fasola pobiera azot zarówno poprzez cześć nadziemną jak i korzenie brodawkowe, dodatkowo gromadzi pozostale składniki. Jesienią przed siewem rzepaku- ok. 300 kg/ha Tarnogran NPK (5+10+25) ca,mg,s (4+3+16), Wiosną na start; ok. 150 kg/ha saletrosanu, po tygodniu, dwóch- ok. 150 kg/ha saletry, ostatnia dawka- ok. 100 kg/ha saletrzaku. W międzyczasie nawożenie dolistne w pierwszym rzucie Florovit z siarczanem, później kilkukrotnie z dodatkiem Wuxalu. Wracając do Twojego problemu z koniecznością przesiewania i przemyśleń nt. rzepaku jarego, osoboiście podjąłbym decyzję siewu w połowie rzepakiem i pszenicą, jednak jak zawsze Twoje doświadczenia i spostrzeżenia powinny być decydujące. Pozdrawiam!
 10. arturr

  Rzepak

  Witam Wicherek!, jak jesteś w eterze to już piszę. Jestem również w szoku z tą ilością nawozu na start. Wstepnie powiem Ci Julian19, iż u nas przez caly sezon idą podobne dawki nawozu( + dolistnie) jakie zastosowałes na start a plon w zeszlym sezonie był pomiedzy 3,7 a 4 tony. Trudno doradzać, jednak spróbowałbym pszenice jarą TYBALT. Tutaj pewnie Wicherek posądzi mnie znów o to, że jestem jakims naganiaczem, gdyż piszę po raz drugi o tej odmianie. Warto ją wypróbować z uwagi na to, iż można ją siać rónież jako ozimą- jednak najlepiej w listopadzie, uważana jest za najwyżej plonującą z odmian jarych.
 11. arturr

  Pszenica

  Myśle, że najbliższe 4- 5 dni wszystko wyjaśni, jeśli nie zacznie się nic zielenić to niestety do przesiewania. W firmie gdzie zaopatrujemy się w peszenicę ozimą bardzo chwalą odmianę pszenicy jarej TYBALT, sami obsiewają duży obszar i same pozytywy, która jest też odmianą przewódkową klasy A.
 12. arturr

  Pszenica

  Jak widzę na forum Wicherka i osoby z dolnośląskiego to już włączam sie do dyskusji. W okolicach Strzegomia podobna sytuacja, rzepaki wyglądają naprawdę dobrze, gorzej z pszenicą. Zauważyłem jednak dziwną sytuację- wszystkie pola pszenicy mamy obsiane jedną odmianą LINCOLN i moje spostrzeżenia są takie; - pszenica siana w optymalnym terminie w dniach 20- 30 września wygląda naprawdę dobrze- jest gęsta, duża część już jest jasno zielona - pszenica siana 1- 10 października wygląda najgorzej- jest cała brązowa i bardzo rzadka- możliwe, iż pójdzie do przesiewania - paradoksalnie pszenica siana po 10 października wygląda całkiem dobrze, jest co prawda rzadka jednak zielona. Widać, iż dla tej odmiany znaczącym była jesień i odpowiednie dla niej warunki startu.
 13. arturr

  Rzepak

  Przyznam się, iż na forum po raz pierwszy kopiuję numer strony i coś się nie otwiera, stąd druga próba. http://www.procam.pl/.../72-oferta-handlowa-rzepaku-ozimego-procam-20...Kopia
 14. arturr

  Rzepak

  Witam- w nawiązaniu do postu z dnia 24.02.2012r znalazłem wzmiankę o odmianie SW GOSPEL. http://www.procam.pl/.../72-oferta-handlowa-rzepaku-ozimego-procam-20...Kopia
 15. arturr

  Rzepak

  Możliwe, iż odmiany SW mają podobną zimotrwałość, swoja wypowiedz opieram na ulotkach, które wówczas otrzymaliśmy i z pewnością pamiętam,iż było określenie odmiana skandynawska i plonuje najlepiej po ostrych zimach. Pisałem, iż wygląda najładniej- bardziej w odniesieniu do pobliskich pól. Rzepak wchodząc w zimę, był przeciętny w porównaniu do innych rzepaków a teraz ma najładniejszą barwę, tylko pojedyncze liście są jasne, wrecz wygląda na taki który ruszył z wegetacją.
 16. arturr

  Rzepak

  Rzepak w tamtym roku, jesli chodzi o stan w jakim wszedł w zimę był zdecydowanie gorzej rozwinięty. I w zwiazku z tym nie stosowałem na niego żadnych fungicydów zawierających triazole powodujące jego przyhamowanie. Tylko, że w zeszłą zimę nie było u mnie takich niskich temperatur. Najbardziej dostał pod koniec lutego kiedy przez 3 dni bardzo mocno wiało i temperatura spadała do -15 C. Pomimo tego na wiosnę po ruszeniu wegetacji obsada wynosiła praktycznie 100%. W tym roku natomiast rzepak rozwinięty powiedział bym "Książkowo", zastosowałem toprex, na niektorych odmianach Horizon, ale niestety szlag go trafił i tyle. Wydaje mi się, może dlatego ze wszystkie odmiany które miałem posiane to mieszańce, a niestety styczeń u mnie był bardzo ciepły i mogły ruszyć z wegetacją. Lechuck- kilka lat temu również przerabialiśmy ten problem z mało odporną odmianą, jednak wówczas wypadło ze 2 hektary, stąd od 3 lat siejemy SW GOSPEL- odmiana skandynawska z bardzo wysoką zimotrwałością, plonuje najwyżej po ostrych zimach. W wydajności przybliżona do Kalifornii, może dojrzewa bardziej nierówno, jednak też wcześnie. W tym roku również baliśmy się, iż wypadnie, gdyż właściwie nie było okrywy śnieżnej. Na dzien dzisiejszy wygląda najładniej w całej okolicy, stąd warte zastanowienia.. Pozdrawiam!
 17. arturr

  Rzepak

  Z jakich okolic Dolnego Śląska pochodzisz? W okolicach Strzegomia podczas tych mrozów było tylko 1- 2 cm śniegu. Również mam wrażenie, iż mocny rzepak przezimował i wygląda dobrze, jednak ten najmniejszy po obrzeżach pól i przy drzewach wygląda marnie, jakby wysechł.
 18. arturr

  Rzepak

  Od kilku lat po zimie stosujemy w rzepaku Florovit i wyraźnie pomaga, można go łączyć z herbicydami i jest naprawdę tani.
 19. arturr

  Rzepak

  Dziś rano w okolicach Strzegomiabyło -21, jednak dobrze pisze Rafał, iż jeśli ma wypaść to lepiej teraz niż w maju. Z drugiej strony rzepaki przed zimą były w dobrej kondycji, stąd jestem jeszcze dobrej myśli. W jednym z wcześniejszych postów było o problemach z dieslem w zimie. Rozwiązaniem jest kilkuprocentowa dolewka benzyny, jednakże najskuteczniejszym było kiedyś dolewanie oleju opałowego- rozrzedza olej napędowy i nie wytrąca parafiny. Pozdrawiam.
 20. arturr

  Rzepak

  Panowie do tej pory zaglądałem jedynie na te strony, jednak teraz włączam się do rozmyślań i wyglądam wpisów czy według Was w okolicach Strzegomia przy 2 centymetrach śniegu jest szansa na niewymarzniecie rzepaku? dziś rano było -17, w ciągu dnia ok. -13
×
×
 • Dodaj nową pozycję...