Skocz do zawartości

fryciol

Members
 • Liczba zawartości

  60
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral
 1. fryciol

  Rzepak

  ivanekk1994 a policz czy mają tyle samo rozgałęzień bo u mnie po caryxie ma zdecydowanie więcej niż po tebu.
 2. fryciol

  Rzepak

  miesiąc temu podpisałem kontrakt na 1480 netto. W razie nie wywiązania się z kontraktu 15 procent kwoty od niedostarczonego tonażu. w razie wystąpienia szkody przedstawia się protokół z ubezpieczalni i kara zmniejszają do minimum. wszystko zależy od umowy.
 3. fryciol

  Rzepak

  wygiął się ale już się podniósł. pytanie czy mocno zaszkodziło to pąkom kwiatowym. u mnie póki co jeszcze nie kwitnie.
 4. fryciol

  Rzepak

  no a czemu nie mają wykorzystać sytuacji rynkowej? no sorry ale żyjemy w gospodarce rynkowej i wszystko jest możliwe. a kontraktują po to, żeby przedsiębiorstwa miały zapewnioną kontynuacje działania. Rok temu kontrakt na 1700 a w żniwa był po 1250. Równie dobrze w tym roku może być po 2000 nie mówię że nie. Zakontraktowałem połowę plantacji żeby nie ponieść ryzyka. To samo dotyczy przedsiębiorstw. Kontraktują, żeby nie płacić w przyszłości np. tych 2000 zł/t. A jeśli się zmówią to z chęcią zaniża tą cenę do niższego poziomu bo w końcu muszą na starcie przeznaczyć spore środki pieniężne dla tych którzy zakontraktowali a w przypadku mojej okolicy jest to duża większość. Co również nie zmienia faktu, że nie nawołuje do kontraktacji. Sam bym tego nie robił gdybym miał pewność, że rzepak w żniwa będzie po 2000. Przyda w tym momencie się kalkulacja kosztów i obrać to w miarę zadowalające "minimum" na pokrycie wysokich kosztów produkcji rzepaku. A z drugą połową plantacji będę miał pole do manewru czyli albo zmagazynować albo sprzedać po te 1700-2000 jeśli cena okaże się wyższa.
 5. fryciol

  Rzepak

  ja tam nie ryzykuję. zakontraktowałem 1600 brutto. Jeśli pogoda nie zrobi figla to wydaje się, że rzepaku będzie pod dostatkiem i zbiją mocno ceny. najwyżej stracę ale lepsze to niż rzepak po 1200 podczas żniw.
 6. fryciol

  Rzepak

  galaper w rzepaku?
 7. fryciol

  Jęczmień

  marbar naprawdę mają takie same formy azotowe? jak ja mogłem tego nie wiedzieć? dziękuję za cenną informację muszę to ogłosić na wsi bo pewnie mało który rolnik to wie. paranoja. a co do sedna sprawy to wydawało mi się, że domieszka dolomitu w saletrzaku powoduje wolniejsze rozpuszczanie nawozu co w konsekwencji powoduję dłuższą dostępność azotu ale widocznie się mylę gdyż to jest tylko mit i legenda. Dziękuje za cenną informację. Zatem nie widzę zasadności używania saletrzaku. pozdrawiam.
 8. fryciol

  Jęczmień

  podobno mocznik po kontakcie z glebą może w dużej części parować. Ile w tym prawdy?
 9. fryciol

  Jęczmień

  chodzi mi nawożenie rzepaku w ostatniej dawce.
 10. fryciol

  Jęczmień

  tak chodziło mi skrót myślowy. A co uważasz o nawożeniu pogłównie mocznikiem? cena przemawia za siebie ale czy przekłada się to na efekt?
 11. fryciol

  Jęczmień

  szkoda, że w tych 9 lat szalonej nauki nie nauczyli Cię, że najbardziej wydajne jest, gdy byś dostarczał azot z tygodniowymi przerwami . Wtedy azot będzie w pełni wykorzystany z minimalnymi stratami. tylko to liczy się z dużymi kosztami i nikt nie jest w stanie tego robić.
 12. fryciol

  Jęczmień

  zaś siejąc jęczmień w terminach późniejszych saletra jest wskazana, gdyż jęczmień przy ciepłych dniach rośnie jak na drożdżach.
 13. fryciol

  Jęczmień

  chodzi o to, że nie zostanie w całości wykorzystany siejąc go 1 marca z jęczmieniem. Panują wtedy niskie temperatury co wiąże się z wolnym wzrostem jęczmienia. Skoro kończyłeś nauki rolnicze to wiesz , że saletra jest silnie wymywana i nie zostanie w pełni wykorzystana. Lepiej zastosować chociażby saletrzak, który wolniej się uwalnia. takie jest moje zdanie
 14. fryciol

  Jęczmień

  8 w skali 9 bodajże. w sumie lepiej nie będę zaśmiecał tematu jęczmienia.
 15. fryciol

  Jęczmień

  bardziej wybieram "południowe" odmiany. rok temu miałem czeską -25 bez okrywy śnieżnej. Bohemia w tym roku również, na srogie zimy chyba najlepsza
×
×
 • Dodaj nową pozycję...