Skocz do zawartości

JarekSz

Members
 • Liczba zawartości

  185
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

Converted

 • LOCATION
  G.Sląsk
 1. JarekSz

  Rzepak

  ad predator&obcy gdzie tu pytanie? ale jeśli Cię dobrze rozumiem to też mam dziwne odczucia. Suma sumarum od jakiegoś czasu coraz mniej chętnie czytam to forum.
 2. JarekSz

  Rzepak

  Sprzedawałem im nie raz - wszystko ok.
 3. JarekSz

  Pszenica

  Cięzko mi oczywiście wyrokować, ale nie zwalałbym tego na metazachlor. Też kiedyś musiałem zdublować dawkę i najpierw zadzwoniłem do "mądrzejszego" ode mnie- uzyskałem info, że dawka roczna 2,5l metazachloru (wieć 5 litrów) Metazanexu nie jest szkodliwa dla pszenicy po rzepaku. Ja w sumie dałem 1,5l s.a. Pszenica nie różniła się na tym polu od innych. Siałem w grubera* *tak na wszelki wypadek - to byl moj własny przypadek i nie stanowi to zalecenia stosowania ŚOR w myśl jakiegokolwiek prawa
 4. JarekSz

  Rzepak

  To że nie można polować nie znaczy że nie ponoszą odpowiedzialności. Mogą przeciwdziałać szkodom, a jak to należy do ich dzierżawionego terenu to odszkodowanie muszą płacić. Jak teren nie należy do nich to z tego co opamiętam płaci wojewoda. Jeśli teren jest wyłączony z gospodarki łowieckiej - tak to się nazywa. Wtedy faktycznie szkody składa się do Urzędu Wojewódzkiego. Może to być (i często bywa) nawet teren wewn. obwodu łowieckiego gdzie prowadzona jest gospodarka łowiecka - taka wyspa jakby. Najczęsciej są to tereny miast, wsi ale też dużych zakładów pracy (hałdy, nasypy,parki). Szczegółowe info w kole lub UW.
 5. JarekSz

  Pszenica

  taki jest urok moddusa ze niektórymi fungicydami przypala liscie.mialem tak w ubieglym roku w mieszaninie wirtuoz moddus. a ja włąśnie z wirtuozem mam ok, natomiast kiedyś przypaliło mi przenżyto w Tiltem (a oba z Syngenty). Ale faktycznie grzało.
 6. JarekSz

  Rzepak

  -chodzi mi o te stwierdzenie i w stosunku do tego odpowiedziałem Mniejsza o to, kazdy inaczej odbiera pracę na swoim, u kogoś czy dla kogoś. Po prostu przykro, że masz takie skojarzenia. Ja pracuję na swoim i u kogoś, nie czuję się z tym źle. Wracając do rzepaku - moje spostrzeżenia co do mospilanu - O ILE PAMIĘTAM prewencja dla pszczók była 3 godz. Teraz jest - nie dotyczy- ALE NIE MA ZABIEGU NA PŁATKA. Czyli nie wolno opryskiwać w czasie kwitnienia. Albo nielegalnie po staremu.
 7. JarekSz

  Rzepak

  Nie znam oczywiście szczegółów, ale tak na szybko to bycie pracownikiem najemnym (parobkiem) u Niemca może okazać się lepsze,bo wypłata może być wyższa, ZUS czy inne takie też. Jak ktoś powie - ja pracuję w Niemczech w fabryce, to ok, a jak u rolnika to parobek - dla mnie to też po prostu praca najemna - żaden wstyd. A że u obcokrajowca - Kulczyk, Solorz czy Hans dadzą mi tyle na ile się ugadaliśmy, nic więcej. Co innego, że nie zgadzam się, że po przymrozkach nie mam starać się o odszkodowanie - w końcu po to się ubezpieczałem, proste.
 8. JarekSz

  Rzepak

  Co do gorczycy - jeśli masz jej dużo - może Ci pędzić rzepak w górę. Pomyśl do kiedy jest u Ciebie wegetacja i zadecyduj. Ja olałem, ale mam jej niewiele i zostawiam tak jak pisze Grześ temat zimie.
 9. JarekSz

  Rzepak

  popytaj ludzi z DuPont'a. Wypuścili śor o nazwie Salsa - podobno ładnie tnie różne inne krzyżowe, ale ja jeszze nie próbowałem.
 10. JarekSz

  Rzepak

  Nie mm/cm2 a mm/cm3. Jest to długość drobnych korzeni w jednostce objętości gleby i tu wychodzi te 38% więcej - wydaje się dużo. Natomiast wykorzystanie N wychodzi 3% z groszami. Pierwsze co mi się nasunęło to kiedy był robiony pomiar - myślę, że na wiosnę (bo jest wynik Caryx na jesień i wiosnę) a wtedy korzeń rzepaku jest powiedzmy jak pietruszka. Zgadzam się, ze 38% więcej drobnych korzeni ma znaczenie ale wynik "magazynowy" nie powala mnie - bo przydałaby się objętość tej pietruszki do drobnych korzeni. Ja zrobiłbym to inaczej - część pola opryskał jednym część drugim (można kilka powtórzeń). Przy zbiorze odcinam uwrocia i koszę kombajnem aż zaświeci sie lampka ze zbiornika - robię wcięcie w bok łanu. Powtórka w drugiej połowie i macie wynik co lepsze bez wagi.
 11. JarekSz

  Pszenica

  czytaj uważniej, ale faktycznie nie jest aż tak nachalny jak inni
 12. JarekSz

  Rzepak

  bo pojawił się inny zapis: "Zabieg wykonać w fazie zwartego kwiatostanu, po wystąpieniu chrząszczy na plantacji. Nie opryskiwać bezpośrednio przed kwitnieniem i w trakcie kwitnienia rzepaku ozimego." wielu z nas czyta tylko prewencję dla pszczół, i potem wychodzą kwiatki. Do niedawna mospilan miał prewencję trzy godz. - ale był zarejestrowany przy fazie kwitnienia, teraz już nie. UWAŻAJMY NA PSZCZOŁY
 13. JarekSz

  Pszenica

  Aurora to środek kontaktowy w tej fazie pszenicy masz bardzo małe szanse aby pokryć przytulię w całości - odbije od nowa. Zastosuj inny preparat, może być np Grodyl.
 14. JarekSz

  usługi rolnicze

  zadzwoń do Świerkota w Kryrach - bawią się w usługi. Jest dealerem Claasa więc tam szukaj namiarów.
 15. JarekSz

  Rzepak

  Przepraszam, miało być w maju.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...