Skocz do zawartości

żywieniowiec

Members
 • Liczba zawartości

  5
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

Converted

 • OCCUPATION
  zootechnik
 1. Bardzo dobrze wpływa na to podawanie zapachu Butter Vanilla Dry do paszy dla macior karmiacych. Zawarty w tym produkcie jeden ze składników - lakton (dla ludzi nie jest to zbyt przyjemy zapach) przechodzi do mleka. Prosięta się do niego przyzwyczajają i potem gdy jest on również w paszy zaczynają ją szybciej pobierać, ale jest to tyko sprawa kilku pierwszych dni zapoznawania się z paszą, potem można stosować inne zapachy.
 2. Kaju Nie jestem specjalistą od żywienia bydła, ale kiedyś uczestniczyłem w dyskusji w USA na temat nie strawionego ziarna kukurydzy w kiszonkach dla krów. Z tego co pamietam to problem dotyczy woskowej ochrony ziarniaka (dlatego zakiszane ziarno kukurydzy musi być gniecione). Mówiono też, że niektóre krowy mogą miec problemy z trawieniem wosków jeżeli mają problemy z watrobą. pozdr
 3. Jakieś 15 lat temu jak pracowałem na uczelni testowałismy preparat będący wysuszonym czosnkiem. Trzeba było dawać tego min. 5kg na tonę aby był jakiś efekt w zmniejszaniu problemów biegunkowych. 5 kg suszonego czosnku = około 25kg świeżego stąd ekonomia tego dodatku była fatalna. Z drugiej strony suczony czosnek jest chyba znacznie mniej aktywny niż świeży. Można nim "wypędzić" nim pewnie wszystko inne oprócz robaków, bo pręndzej świnia zdechnie do zatrucia czosnkiem niż np. glisty. Nie przeceniałbym efektu czosnku dla zwierząt - bardziej ekonomiczne i pewne w działaniu jest stosowanie zakwaszaczy. pozdr
 4. To co obserwujesz w odchodach jako niestrawiona kukurydza to coś co się nazywa "Skrobia Oporna" (OS). Jest to taki rodzaj skrobi (tak zapętlony łańcuch), że enzymy go nie trawią. Wg badań amerykańskich 2-30% skrobi w kukurydzy może być skrobią OS i nie być strawną dla zwierząt. Ciekawe jest, że ilość OS jest znacznie większa w nowych odmianach niż w starych jest to podobno związane z czasem zawiązywania ziarniaka (odmiany o krótkiej wegetacji maja wiecej skrobi OS). Co z tym można zrobić - raczej nic. Trzeba tylko pamiętać, że krowa nie dostaje tyle energii ile myślimy i należałoby ją jakoś uzupełnić. PS - taka kukurydza (niestrawna) jest teraz promowana dla ludzi jako dietetyczna w USA jest opatentowana bo jest GMO.
 5. Czy można po polsku kwas hexadienowy = Sorbowy. PS - choćbyś stosował i 10 kwasów to pamiętaj, że na drobnoustroje działają tyko kwasy w formie niezdysocjowanej co oznacza że większość z nich działa tylko w żołądku. W dwunastnicy wszystkie kwasy nieotoczkowane lub łatwo rozpuszczalne zostaną zobojętnione i mogą działać już tylko jako sole. Jedynie kwasy naturalnie suche (cytrynowy i fumarowy) lub otoczkowane mogą działać w jelicie cienkim i grubym. Dodatek kwasów organicznych do wody pitnej to więcej problemów (korozja i zapychanie się poideł) niż zalet. Lepiej roztworem kwasu polać paszę a najlepiej użyć suchy zakwaszasz do paszy.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...