Skocz do zawartości

Doradca_1

Members
 • Liczba zawartości

  124
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

Converted

 • LOCATION
  łódzkie
 • INTERESTS
  żeglarstwo
 • OCCUPATION
  Doradca Rolny
 1. Na to pytanie odpowiedź taka na 100% będzie możliwa dopiero około 15-20 marca br. Ale ja zasadniczo bym się szykował na możliwość rozpoczęcia nowego zobowiązania 5 letniego na wiosnę 2013 na starych zasadach - bo teoretycznie taka możliwość być powinna. Pozdrawiam.
 2. Gratulacje jeśli zamierzasz posadzić sad jabłoniowy tylko dla dotacji. Parę lat temu pseudo rolnicy - biznesmeni sadzili sady orzechowe tylko dla dotacji obsada: 50szt./ha zero zbioru . Na dodatek pod tą inwestycję kupowano ziemie setkami ha /piaski i karaski/ za kredyty preferencyjne. W ten sposób prawdziwi rolnicy pozbawiani są możliwości rozwoju i brakuje pieniędzy na inwestycje na wsi. To taka dygresja - bez urazy. Jednak odpowiadając ostatecznie na pytanie zakomunikuję za ARiMR, że w związku z nowym programowaniem /2014-2020/ wszyscy uczestnicy RS otrzymają możliwość wyboru /nie ważne w którym roku trwania programu są/ czy pozostają w programie, ale na nowych warunkach, czy rezygnują z uczestnictwa - bez żadnych sankcji/. Kiedy to będzie? W Polsce nic nie jest pewne poza wiecie czym - może to być rok 2014, ale może być też 2015/zanim zmienią przepisy/. Pozdrawiam.
 3. "WYRWANIE" dotacji to nigdy nie jest łatwa, zrozumiała i prosta sprawa. Tak na szybko - chodzi o to, że decyzja o przyznaniu pomocy na kontrolę musi być wydana wcześniej niż jakakolwiek faktura za tą kontrolę. Co do przyjemnych kontroli - to rzeczywiście raczej nie ma takich. Ale coś za coś. Dopłaty obszarowe też nie są pod przymusem, a składając i podpisując wniosek zgadzamy się na kontrolę i przyjmujemy to ze spokojem - aż do czasu kontroli. Wystarczy tylko dobry kontakt ze swoim doradcą /osobą, która w tym siedzi i wie co podlega kontroli/, a stresu nie będzie. Wszystko jest do przejścia. A kontrole to tak na dobrą sprawę dopiero się zaczną od 01.01.2013r. Wtedy Polska będzie miała już wdrożony Cross-Compliance w pełnym zakresie /obszar A,B i C/. Pozdrawiam
 4. Czemu napisałem o tym teraz? Bo jakoś trafiłem na ten temat i chciałem wszystkim przeglądającym to forum przekazać informację o takiej możliwości /tzn. że nadal istnieje/. Z doświadczenia /również swojego gdyż posiadam gospodarstwo eko/ jednak dodam, że właśnie teraz jest odpowiedni czas na decyzję o przystąpieniu do programu RS - bardziej rozpoczęcia przygotowań do przestawienia swojego gospodarstwa na eko. Chodzi mi o przygotowanie ziemi /pozbycie się po raz ostatni chwastów wieloletnich i upierdliwych, zastosowanie nawozu czy zasianie i zaoranie poplonu jako zielony nawóz. Szczególnie, że jeśli na poważnie ktoś myśli o wstąpieniu do programu - pakietu eko, to już w lutym trzeba występować do ARiMR OR o przyznanie pomocy na poniesienie kosztów certyfikacji /kontroli gospodarstwa/ - bo istnieje taka możliwość. W marcu /na początku - najdalej/ skontaktować się z doradcą RS w celu sporządzenia planu, wcześniej wysłać zgłoszenie do jednostki certyfikującej... Na prawdę jest co robić. A jeśli z pomysłem wyskoczymy pod koniec kwietnia - to bardzo cienko to widzę. I już na koniec dodam tylko, że wszystko co dobre szybko się kończy, pieniądze unijne w takiej formie też. Nowe programowanie jest przewidziane na lata 2014-2020 - ale obecnie tak na prawdę nie wiadomo jak będzie wyglądało to wsparcie.... Pozdrawiam.
 5. Temat dość stary, ale na odgrzanie podam, że nadal można uzyskać dofinansowanie w ekologii do 1800zł/ha. Oczywiście wchodząc w program rolnośrodowiskowy, a korzystając z dotacji ARiMR uzyskać zwrot kosztów certyfikacji /kontroli/. Termin składania wniosków to 15.III - 15.V. Jestem w stanie pomóc w szczegółach.
 6. Doradca_1

  Wnioski 2012

  men2face!!! Nie rób zamieszania. Dobrze napisał JACUS: F - JPO 3,00ha, F1 - UPO 0,70ha, F2 - UPO 1,30ha. 3 uprawa jest oddzielną działką rolną o ile ziemniaki w środku są od granicy do granicy działki ewidenc. Wszystko w temacie
 7. To Ci wszyscy pieknie odpowiedzieli widzę. Tak prawdę mówiąc to zależy od tego jaką masz sytuację życiową - czy będziesz mieć czas to wszystko obrobić. Z magazynami bym na początek nie wojował -piszesz że masz już gosp. więc część co ci się zmieści to zmagazynuj u siebie, a resztę sprzedaj prosto z pola. Jesli chodzi o fundusze UE to akurat zły moment jest. Modernizacji pewnie już nie będzie do 2014, Młody Rolnik - wróżenie z fusów, ale szybciej niż Modernizacja. Kredyt też nie wiem czy obecnie w takiej kwocie otrzymasz, bo generalnie ARiMR wstrzymał dopłaty do oprocentowania narazie - tu musisz byc w stałym kontakcie ze swoim bankiem. Zostaje przemyslany zasiew wiosenny, który da ci parę złoty /np. dogadaj się z centralą nasienną i zrób dla nich łubin/. Jesli chodzi o dopłaty - to rolnośrodowiskowe bym jak najbardziej wprowadził / o ile w marcu nie wycofają pewnych pakietów/ np.Pakiet 1 + 8 = 780zł dodatkowo do ha, tylko przy tej powierzchni /pow.130ha/ wchodzi degresywność czyli zmniejszana jest dopłata. Optymalnie to ty kup 70ha a starzy niech dokupia sobie 30ha i będą 2 gospodarstwa 60 i 70ha - bardziej opłacalne na przyszłość. Jakbyś chciał jakąś dokumentację RS - daj znać na priv. Pozdrawiam.
 8. W Poznaniu jak chcesz się załapać na różnicowanie, to jeśli uruchomią w przyszłym roku, to musisz ostro tam ze 2-3 dni wcześniej zajmować kolejkę, przed uruchomieniem programu. W tym roku tam właśnie przyjmowali tylko 2 dni, ale ten drugi i tak był już poza limitem przyznanym.
 9. Ankieta Monitorująca za rok następujący po roku w którym otrzymano dotację. Ale to powinno być w umowie zapisane i raczej przysyłają ankiety do wypełnienia. W łódzkim jeszcze Różnicowanie jest przyjmowane, ale Młody Rolnik parę dni temu się zakończył.
 10. gabi000777: Nie odpuszczaj zakupu ciągnika jaki chcesz kupić na modernizację. Każde gospodarstwo jest indywidualnie rozpatrywane i jeśli zaczynasz przygode z rolnictwem /premia MR/, to jeśli nie masz obecnie żadnego ciągnika spokojnie przejdzie Ci taki 75-90 KM. Dobre uzasadnienie i nie maja prawa odmówić. ela1: Daj sobie spokój z New Hollandem. Są bardzo awaryjne i wielu rolników na nie narzeka.
 11. Generalnie w I kwartale 2010r. przewidywane jest ponowne uruchomienie programu Modernizacja Gospodarstw Rolnych w całym kraju /nie mówi się teraz o tym w którym województwie będzie a w którym nie/. Jednak wiadomo, że w niektórych województwach przyznana pula została wykorzystana nawet na cały PROW 2007-2013 np. w Lubuskim, Zachodniopomorskim i Wielkopolskim. Politycy sami jeszcze nie wiedzą lub nie chcą powiedzieć na jakich zasadach uruchomią ten program w przyszłym roku. Pozostaje tylko czekać.
 12. Doradca_1

  PEG 2009

  Dość rzeczowo wypowiedział się w tej kwestii DON. I niestety taka jest prawda. W związku z karą jaką ma Polska zapłacić za lata 2005-2006 /nadmierna wypłata środków z Dopłat Bezpośrednich spowodowana nie aktualizowaną ewidencją gruntów od dziesiątków lat/, ARiMR otrzymała plecenie aby pomiar działki w systemie wykonywany był z 0 tolerancją. Do tej pory, a więc do roku 2008 była brana pod uwagę tolerancja błędu pomiaru. Sprawa jest dość kontrowersyjna i zapewne skończy się pozwami do sądu, ale jak wiecie odwlecze się wtedy termin wypłaty. Problem polega na tym, że to od pracownika BP ARiMR zależy jak tą działkę na monitorze zmierzy...
 13. Doradca_1

  JAKI TRAKTOR???? POMOCY!!

  Przepraszam za zamieszanie, chodziło oczywiście o Group Same /Deutz Fahr/, a nie JD. Moja zmęczona pomyłka...
 14. Doradca_1

  JAKI TRAKTOR???? POMOCY!!

  Moja wypowiedź o ciągnikach Lamborghini wynika z doświadczeń współpracy z rolnikami i ich opinii. Nie jestem żadnym handlowcem lamborghini, choć nie ukrywam, że znam dilera, ale znam również ludzi handlujących Case, Valtra, Polmot Foton i inne. To wynika z charakteru mojej pracy. Lamborghini to to samo co JD a jednak sporo tańszy i naprawdę rolnicy chwalą sobie niezawodność i co ważne nie wysokie spalanie. Andrzej 1222: Pronara odpuść sobie od razu. To jakaś porażka.
 15. Doradca_1

  JAKI TRAKTOR???? POMOCY!!

  Kredka polecam Lamborghini. Jeśli masz problem z lokalizacją przedstawiciela,żeby sobie obejrzeć to daj znać na PW to Ci podeślę handlowca.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...