Skocz do zawartości

przem

Members
 • Liczba zawartości

  295
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez przem

 1. przem

  Pszenica

  Do jakiej minimalnej dawki można zejść z herbicydem Puma w jarych zbożach? producent zaleca 0,8 ale słyszałem że stosując z adiuwantem można zmniejszyć do 0,5-0,6 ma ktoś jakieś doświadczenie?
 2. przem

  Rzepak

  wczoraj zabieg na robactwo okazał się koniecznością, w żółtej misce w ciągu 36 godzin złapało się kilka chowaczy i ok 150 szt słodyszka tak zmasowanego ataku jeszcze nie widziałem, ale nie ma się co dziwić, rzepaku w okolicy zostało nie wiele... I tu moje pytanie, jak podejść do tematu skracania rzepaku w tym roku, plantacja przemrożona, przerzedzona, rośliny bardzo nie równe, jedne mają 20cm i intensywnie rosną, inne maja 5cm a jeszcze inne wypuszczają młode liście z korzeni. Jak podejść do tematu żeby tych małych nie dobić a te większe troche przytrzymać? nigdy takiego biednego rzepaku nie miałem...
 3. przem

  Pszenica

  Panowie pszenica ozima opryskana na jesieni mieszaniną Boxer + Stakato czyli prosulfokarb+DFF czy w przypadku przesiewania takiej plantacji pszenicą jarą trzeba wykonać orkę?? macie jakieś doświadczenia?
 4. przem

  Pszenica

  Jak tam Panowie sytuacja z oziminami? u mnie od wczoraj delikatna odwilż, śnieg zaczął znikać z pól i niestety niektóre plantacje nie wyglądają zbyt ciekawie, w mojej okolicy dwie noce były z temp. ok-18 i jedna -20 oczywiście bez śniegu i bez wiatru. W rzepaku obmarzły górne liście, reszta wydaje się być ok, pod warunkiem że rośliny nie wybujały, dziś widziałem plantacje bardzo wcześnie zasianą gdzie stożki wzrostu wystawały ponad liście i niestety wszystko zmarznięte. A jeśli chodzi o zboża to są ogromne różnice odmianowe, ja mam Torasa i wygląda na razie bardzo ładnie, obok sąsiada Agil niby z mrozoodpornością 4,5 padł plackiem na ziemi i zrobił się żółty, niby środek wydaje się być żywy, ale dobrze to nie wróży... aż boje się obejrzeć swój jęczmień ozimy ;/
 5. przem

  Pszenica

  ozima pszenica żeby wejść w stadium generatywne, czyli żeby zaczęła sie kłosic musi przejść proces jarowizacji, niestety zasiana wiosną takiego procesu nie przejdzie i nie zacznie się kłosić, herbicyd Puma nie mógł zaszkodzic, o ile był prawidłowo zastosowany, ponieważ można go stosować zarówno w jarej jak i ozimej pszenicy.
 6. przem

  Rzepak

  nie prawda w Pictorze jest dimoksystrobina+boskalid. Ja w tym roku dałem sie namówić na Propulse, zobaczymy co z tego wyniknie, a rzepaki faktycznie w tym roku nie napawają optymizmem co do plonu, małe drobne, cherlawe odkąd uprawiam rzepak to jeszcze tak kiepskiego nie miałem, wyglądają jak by dostały połowę azotu, niestety zimna i sucha wiosna...
 7. u pośredników pszenica konsumpcyjna 650-660 +vat paszowa 580 +vat i cały czas w dół...
 8. przem

  Rzepak

  jak możecie to piszcie jaki koszt proponowanych przez was mieszanin, produkty typu pictor, amistar xtra, propulse itp to ok 170-180 zl/ha acanto +tebukonazol ok 120zł/ha a co dodac do strobiliryny zamiast tebukonazolu, u siebie stosowałem juz jesienią i w pierwszym zabiegu na wiosne więc wypadało by zmienić, lepiej zastosować pikoksystrobine czy może azoksystrobine czy nie ma to większego znaczenia?
 9. przem

  Pszenica

  @szu nie strasz z tym jodosulfuronem, expert met przepuścił mi troche miotły więc robiłem poprawke atlantisem i nie chciał bym pryskać trzeci raz ;/ Panowie wiem że skracanie na początku strzelania w źdźbło to podstawowy zabieg i jeśli go zaniechamy a będzie wysokie nawożenie i sprzyjające warunki, to nie da się już tego nadrobić. Sprawdzal ktoś z was na własnym polu jak zachowują sie rośliny w czasie suszy po podaniu CCC i tryneksapaku etylu? zastanawiam się czy przy niedoborze wilgoci nie jest lepszym rozwiązaniem zrezygnowanie z CCC i podanie samego tryneksapaku? W sumie w pszenicy Agil dałem 0,4 cuadro, czyli odpowiednika moddusa i zobaczymy co z tego wyniknie.
 10. przem

  Pszenica

  jak podchodzicie w tym roku do skracania pszenicy, przy aktualnie panującej suszy i braku perspektywy na deszcz w najbliższym czasie? redukujecie dawki? rezygnujecie ze stosowania CCC na rzecz innych substancji?
 11. przem

  Rzepak

  Jako że poprawiła się troche pogoda i ma dalej się poprawiać, najwyższy czas wjechać w rzepak z regulatorem wzrostu i przy okazji fungicydem, wiem że wszyscy stosują caryx i toprex a jak coś jest tansze to z gory wiadomo że jest złe, ale ja chce podobnie jak jesienią zastosować mieszaninę CCC+tebukonazol i tu moje pytanie ile czego? znajomy u którego zaopatruje się w chemie doradza 0,5 litra/ha CCC 675g/l plus tebukonazol 0,4-0,5 litra/ha przy zawartości 430g/l substancji aktywnej czyli jakieś 0,85 litra/ha przy zawartości 250g/l Jakie są Wasze doświadczenia z taka mieszaniną?
 12. przem

  Rzepak

  według prognoz zimno to dopiero ma się zrobić, wspominają nawet coś o śniegu na święta kiepsko się ten rok zaczyna ;/
 13. przem

  Pszenica

  panowie @tomas i @szu macie cos sobie do powiedzenia to od tego są prywatne wiadomości, nie róbcie tu wiekszego syfu niż jest. Jedyny pozytyw tego zamieszania, to że jak się @szu wkurzył to zaczął ładniej pisać i można teraz łatwiej dojść o co chodzi w jego wypowiedzi...
 14. @krzysiu1234 to cedrob teraz i jakosciowymi handluje? szymanów też 760+vat za bialko 13% a posrednicy 730-740+vat loco gospodarstwo
 15. Ma ktoś jakieś ciekawe przemyslenia co do cen pszenicy w najbliższym czasie? Zainteresowanie towarem duże, szczególnie pszenicy szukają firmy wożące do portu. Okolice Kutna, Gostynina paszówka ok 600+vat konsumpcja 650+vat przy wiekszej ilości 700+vat, ogólnie ruchu w skupach nie ma, wszyscy czekają na lepsze ceny.
 16. przem

  Pszenica

  ja ruszyłem z siewami w poniedziałek, Figura 350 nasion/metr Agila i Zobla 300 nasion, został mi jescze do zasiania Toras po rzepaku ale wczoraj spadło 25 litrów deszczu i przerwało prace.
 17. przem

  Pszenica

  przy takich plonach to chyba będzie ciężko o rozsądną cenę... ;/
 18. przem

  Pszenica

  130 ojro dopłat podstawowych plus dodatkowa kasa jeśli zostanie spełniony wymóg zazielenienia, w sumie ok 200 ojro/ha teraz tylko pytanie jak będzie wyglądac to jeb.ne zazielenienie???
 19. jak kształtuja się u Was ceny soli, polidapu i nawozów wieloskładnikowych głównie polifosek, chyba czas już pomyśleć o nawożeniu przedsiewnym ozimin. Szukałem Polifoski 6 ale u mnie kiepsko z dostepnością, ceny od 1850 brutto ze starych dostaw do 1600 brutto za świeży towar w BB
 20. przem

  Pszenica

  @JarekSz rozumiem, ale nic innego nie przychodzi mi do głowy, tak uszkodzoną pszenice mam tylko na działkach gdzie przesiewalem ozimy rzepak pozostała jest ok. nawet pszenica siana na kilku arach V klasy wygląda o niebo lepiej, uprawiam tylko pszenice i rzepak wiec nie sa to pozostałości po innych opryskach, a chemia na wszystkie pszenice szła dokładnie taka sama a nawet pozostałe dostawały bardziej "wybuchowe" mieszaniny i zadnych uszkodzeń na nich nie ma. Zauważyłem że im lepsza gleba i wyższe pH tym uszkodzenia mniejsze, działki nabyłem nie dawno i mysle że gdyby gleba była w lepszej kondycji to taka dawka metazachloru nie powodowała by takich problemów, u mnie najwyraźniej nałożyło sie na siebie kilka czynników ;/ @piotr155 myślałem o takim wynalazku na ściernisko, razem z wapnowaniem, ale musze zasięgnąć opini na temat takich wyrobów, bo chyba ostatnio minął na nie bum.
 21. przem

  Pszenica

  Panowie a ja mam bardzo poważny problem z częścią pszenicy, mówiąc wprost szlak ją trafił, prawdopodobna przyczyna - przedawkowanie metazachloru w rzepaku. jesienią 2011 zasiałem rzepak ozimy, opryskałem butisanem star w dawce 2,5l/ha, rzepak zmarzł i wiosną przesiałem go rzepakiem jarym opryskanym galerą z Metazanexem w dawce 1,6l/ha i powstał problem. Ubiegły rok był u mnie bardzo mokry wiec pszenica siana bezposrednio po rzepaku (bezorkowo) jakoś dała sobie rade i wydała bardzo przyzwoity plon, w tym roku zasiana po orce wyglądała tak sobie a po kilku dniach temperatur 28-30 stopni zwyczajnie uschła ;/ Co zrobić żeby glebę doprowadzić do kultury? Moze wapnowanie? a może jeszcze coś innego? na jednej z działek chce ponownie zasiac rzepak i czym go odchwaścic żeby jeszcze bardziej nie pogorszyć sytuacji?
 22. przem

  Rzepak

  tylko jeśli nie rzepak to co??? samej pszenicy siać się nie da.
 23. przem

  Pszenica

  tez planuje taką mieszanine na T3, wydaje sie być ok, może jeszcze spróbuje Eminent Star czyli chlorotalonil + tetrakonazol, wychodzi ok 90zł/ha
 24. przem

  Pszenica

  na Mazowszu 780-790+Vat tez właśnie czyszcze magazyny, bo przebąkuja o obniżkach i super plonach w żniwa... a u mnie rekordowe plony pszenicy właśnie redukuja choroby grzybowe, od kilkunastu dni popaduje, na polu błoto i nie ma jak wykonac zabiegu T2, Zobel i Toras jakos się trzyma, Agil juz gorzej a polska Batuta wygląda tragicznie ;/ zaatakowała ja Brunatna plamistość liści i to w bardzo dużym nasileniu, a u Was jak to wygląda?
 25. przem

  Pszenica

  @flamenko według HGCA spiroksyamina działa na mączniaka i rdze. Panowie a jak to jest w końcu z tym CCC bo na etykiecie od Moddusa w tym roku było napisane że mieszanine Moddus+CCC można stosować w pszenicy od pierwszego do trzeciego kolanka a w kwietniowym TopAgrar w artykule o regulatorach wzrostu zbóż jest wzmianka że w fazie liścia flagowego można stosować mieszanine etefonu z CCC???
×
×
 • Dodaj nową pozycję...