Skocz do zawartości

lanz buldog

Members
 • Liczba zawartości

  635
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez lanz buldog

 1. lanz buldog

  Pszenica

  Wszystkich zalogowanych co najmniej od 3 dni serdecznie żegnam i dziękuję za 8 lat wymiany poglądów, a tobie zimny zdzichu ,ciepłe prącie bezpośrednio w kakao. Bywajcie.
 2. lanz buldog

  Pszenica

  A tobie zimny zdzichu i innym oburzonym co przyszło do głowy , cwaniaczki za dychę ?
 3. lanz buldog

  Pszenica

  Widzę, że doskonale znasz tajniki tamtejszego folkloru .
 4. U nas na duże mówi się bele , a na małe beliki . Ci co jeszcze je presuja malą kostkę , zwana belikami ,wykorzystują szynę , która sama podaje je na przyczepę i wystarczy jeden człowiek który je układa.
 5. W/g mnie to nie wiem gdzie Ty mieszkasz , ale 1 zł za pęczek to stanowczo za dużo. Wyobraż sobie że ja sprzedaję w dobrych latach pęczek rzodkiewki po 60 gr , a cebulki po 1 zł. Wobec czego za pęczkowanie więcej jak 10-20 gr od sztuki za chuchu nie dam , chyba ze gumkę do związania pęczków dostarczysz sam , oraz sam wyrwiesz warzywa. W takim wypadku mogę negocjować do 15 gr w przypadku rzodkiewki , lub 20-25 gr za cebulkę. Przy moim kwaterunku i wyżywieniu , stawkę obniżam o 30 zł za dniówkę. Co do kwaterunku hotel *** to nie jest , ale wszelkie niedostatki , wynagradzają młode Ukrainki , które rownież zatrudniam ,a są wspóllokatorkami.
 6. Ja uprawiam rzodkiewkę i młodą cebulkę , który sprzedaję na pęczki . Chętnie podzielę się zyskiem pod warunkiem, że mi to wszystko zapęczkujesz , tak by w jednym pęczku było dokładnie 15 rzodkiewek lub 18 cebulki.
 7. lanz buldog

  Pszenica

  O to mnie zaskoczyłeś. Myślałem, że tylko w Polsce , po wypiciu trunku nawóz krzemionkowy ląduje z okien samochodów przy drodze. Czasem rozsypie się również większa ilość po szczerym spotkaniu kamratów i panuje dziwna zależność ze im słabszy trunek , tym więcej granul. A tu masz we Francji podobnie, pewno moda przszła wraz z muslinami.
 8. lanz buldog

  Pszenica

  Z końcem grudnia straciłem złudzenia i pozbyłem się całej pszenicy . Decyzji mojej z pewnością przysłużyła się obecność wołowiny w magazynie z dwuletnim owsem do palenia i śrutą dla mojego stadka świn. Teoretycznie nie straciłem , gdyz sprzedałem o 30 zł/t , drożej jak to czego pozbyłem się w żniwa , ale zysk rzędu 1500 żł to żadna rekompensata. Tym bardziej że z pewnością były jakieś ubytki. Mam jeszcze jęczmien oz i pewno tez go wywiozę. Dużo bardziej martwi mnie dalszy los cen na produkty rolne i obawiam się, że w żniwa może być rzeznia . Dlatego obecny sezon zbożowy myślę potraktować ekstensywnie , jedynie rzepakowi popuścić nieco cugli.
 9. lanz buldog

  Pszenica

  To, że sikasz na czyjś grób ,świadczy żeś prostak . Pomiędzy kizerytem a kainitem jest taka różnica jak pomiędzy szczaniem w piwnicy, a piciem w Szczawnicy. Kizeryt jest niczym innym jak uwodnionym siarczanem magnezu MgSO4 x H2O natomiast kainit KMg[Cl/SO4] x 3H2O siarczanem magnezu i potasu . Wobec czego , prożno szukać w kizerycie tego czego tam nie ma.
 10. lanz buldog

  Pszenica

  Czy wiosną , czy też latem, bądz zimą , każdy organizm uzupełnia utraconą wodę. I zgadza się ,ze zimą wypijam np .tylko 4 piwa , natomiast latem czasem 10 mało. Gacie wiszące na płocie wysychają rownież w najbardziej srogie zimy , podobnie rośliny odcięte od korzeni , czy tez zmoczona droga bądz umytu samochód. Skoro więc twoim zdaniem zimująca w gruncie pszenica nie transpiruje , to w jaki sposób uzupełnia braki wody , powstałe tytułem parowania , skoro cały czas zachowuje określony poziom turgoru.
 11. lanz buldog

  Pszenica

  Pewno dziadzia o kainicie mówił , ale co tam , drobiazg. Co do krzemu , to mam kilka pól położonych przy drodze i nie zauważyłem by plony były tam wyrażnie wyższe niż w środku pola. U sąsiada za stodołą , nawozu krzemowego sterta na 2 metry i a pokrzywa sporo mniejsza niż za kiblem . A przecież bogactwo granulek nawozu krzemowego pod postacią butelek po winie , piwie , wódce lub szybko przyswajalnych form krzemu uwięzionych w słoikach po śledziach oraz musztardzie ,powinno wywołać jeśli nie eksplozję rozwoju, to co najmniej wyleganie.
 12. lanz buldog

  Pszenica

  Zawartość krzemu w glebie dochodzi do kilkudziesięciu procent i stanowi wielkość od kilkuset ton , do kilku tysięcy ton na ha profilu glebowego . Jaką dawkę stosujecie owego krzemu w przeliczeniu na ha ?
 13. lanz buldog

  Pszenica

  Ma ktoś może Enigmę , lub poda link do translatora ? Bez niej nie ogarniam co niektórych postów , a wypadało by odpisać , mimo iż pozostało nas tu mniej jak dziesięciu aktywnych użytkowników.
 14. lanz buldog

  Pszenica

  Ciekawe czy tak modne ostatnimi czasy, ograniczanie ilości wysiewanych ziaren do 120-130 kg/ha w przypadku pszenicy i jeszcze mniej przy innych gatunkach zboża będzie strzałem w dziesiątkę , czy też kolano lub stopę .
 15. lanz buldog

  Pszenica

  Tylko że kuriozalne są pretensje kierowane do nabwcy , zamiast sprzedawcy. Kupił , znaczy jest jego i robi co chce. A że dba o interes , rolników niemieckich , brtjskich bądz francuskich , to chyba normalne . Czemuż to ma pilnować polskich interesów , skoro sprzedajna grupa złodziejiskiego buractwa ,złupila kraj , wyprzedając za bezcen majątek wraz z podmiotami z nim zwiazanymi, mając gleboko w odbycie pracowników i rolników , zgodnie z teorią "po nas choćby potop.
 16. lanz buldog

  Rzepak

  Dwa lata temu , sąsiad pryskał ścierniska Roundupem naprzeciw mojej plantacji rzepaku (przez drogę) Zawracał na okrętkę i wiatr zniósł nieco preparatu na moje pole , uszkadzając ledwo wzeszly rzepak. Dosialem te miejsca ok 10 wrzesnia. Rzepak był tam duzo mniejszy ale jakoś udało mu się przetrwac zimę. Wiosna te miejsca były zawsze spóznione , rzepak ktory porastał te miejsca kwitł praltycznie do zbioru . Jednym slowem nic z tego nie było , poza smieciami w zbiorniku kombajna. W zwiazku z tym nie wierzę w rzepaki mające 2-3 liscie o wielkosci monety 1-złotowej. Choćby nawet udało im się przetrwać zimę.
 17. lanz buldog

  Pszenica

  Podejrzewam że wieksze znaczenie od głębokości przemarzania ma temperatura przemarzniętej gleby. Bo przecież jesli na głębokości 40 cm gleba ma -12 stC lub -2 st C , to w obu przypadkach mówimy o zamarznietej glebie , jednak trzeba przysnac że warunki panujace w obu opcjach różnią się diametralnie. W roku 2012 w nowo moim nowo wybudowanym , a nie zamieszkanym jeszcze domu , przemarzniecie gleby było na tyle głębokie że podniesiona została konstrukcja ganku , którego fundamenty sięgały poniźaj 1,5 m . Nie sadzę by w tym roku zmarzlina była głębsza niż 10-15 cm , tym bardziej ze na krótko przed mrozami , gleba zakumulował powazną ilość ciepła , która to niwelowała mróz. Dużo gorsze są obawy o wytrzymałość kompletnie rozhartowanych roślin , na nagły spadek temperatury sięgajacy 30 i więcej stopni celsjusza , w tym 20 na minus.
 18. lanz buldog

  Pszenica

  Woda jest tylko umownym czynnikiem podlegającym transpiracji , chodzi o soki komórkowe , bedące roztworem wielu składników o zupełnie innym poziomie zamarzania niż woda. Pzrecież przy temperaturze powiedzmy -3 st celsjusza w żaden sposób nie złamiesz liścia żyta , gdyz zachowuje on elastycznosc. Sprobuj zrobić to ze słomą nasyconą wodą lub spodniami powieszonymi na mrozie. Szu , czasem łowię rybki na jeziorze Nyskim w Głebinowie . Pzry wjeśdzie do wioski Glebinów na drodze Nysa - Otmuchów po prawej stronie jest jakiś przetwórca kukurydzy i widziałem tam mnóstwo rękawów foliowych? z których pobierane było ziarno kukurydzy. Czyżbyś o tym pisał ?
 19. lanz buldog

  Pszenica

  W swietle danych o największych zasiewach pszenicy od 80 lat we Francji , oraz zapowiedzi Amerykanów o możliwości największych w historii zbiorow zbóż na świecie, to perespektywy przeżycia zasiewów mogą być lepsze , jak ceny za ktore przyjdzie pozbyć się surowca. Obawiam się ze szu , przypominając o obowiazującej w UE cenie min na poziomie 101 Eurasów/t moze byc bardzo bliski cenom skupu , w sierpniu tego roku.
 20. lanz buldog

  Pszenica

  U roślin ozimych , zielonych zimą, zachodzi transpiracja. Jeśli roślina nie uzupełni zapasów wody zginie , podobnie jak podczas suszy. Głeboko przemarznięta gleba plus brak okrywy snieżnej i mrozne wiatry potęgujące odparowanie wody to czynnik powodujący śmierć roślin zwany -wysmalaniem. W glebie płytko zmarzniętej , uzupełnianie wody jest możliwe , w zwiazku z tym roślina nie uschnie. Jeśli by wykopać jesienią bryłe ziemi z roślinam np żyta , zdolnego bez problemu wytrzymac -16 do -20 st c bez okrywy snieżnej i umieścic ją w zamrażarce o temp -15 st , nie ma szans by po wyciagnięciu wiosną, rośliny takie okazały symptomy życia .
 21. lanz buldog

  Pszenica

  Zimą 2012 największe spustoszenie w zasiwewach zrobilo wysmalenie , a głębokie przemrozenie profilu glebowego , uniemożliwiło uzupełnienie wody w roślinach Dotyczyło to pól pozbawionch orywy snieżnej . Co gorsze , częśc z plantacji , ktore rokowaly jako takie nadzieje , po ustąpieniu mrozów zostalo zasilone szybko działajacymi nawozami saletrzanymi . I niby wszstko w/g zalecen , tyle że po kilkunastu dniach ocieplenia i obserwowanej min. regenaracji tego co przeżyło , przszła druga fala ochłodzednia do ok -8-10 st i był to przysłowiowy gwóżdz do trumny . Padły ostatnie niedobitki. W tym roku ziemia nie jest tak przemarznieta , choć rośliny niezachartowane . Zobaczymy co z tego wyniknie.
 22. lanz buldog

  Pszenica

  Kiedyś zdechła mi świnia chora na rózcę i po dwóch tygodniach zgniła w gnojowniku. I przyczyną tej zgnilzny nie była ani rózyca , ani nawet zdechnięcie , tylko jakieś plesnie i grzyby które dziwnym, trafem opanowały jej cielsko. Co do Komorowskiego , to nie zebym go specjalnie lubil , ale odnoszę nieodparte wrażenie , że dzisiaj problemem nie jest produkcja i jej zwiększenie , lecz sprzedaż za kwote równą kosztom produkcji powiększoną o zysk. I jesli nawet , przyjąć opcję , rozbudowy tego młyna i utzrymania go na rnku , to zgodnie z zasadami , gdzieś w Polsce musiał by upaść inny mlyn o takiej samej wydajności , by utrzymać równowagę rynku surowca i ceny.
 23. lanz buldog

  Pszenica

  Na dwoje babka wróżyła-jak nie umrze to żyć będzie. A najlepiej odczekać kilka dni aż się ociepli. -16 to żadna tragedia , tyle ze w przypadku normalnej zimy. Tu mamy do czynienia z rozhartowanymi roślinami w różnej fazie rozwojowej , najczęściej mało odpornymi na ostry kontynentalny klimat , tak ze może byc roznie. Snieg z pewnością jest sprzymierzencem , gdyz w 2012 w moim rejonie przy braku okrywy śnieznej padło praktycznie wszystko, a na południe od Wrocławia przy 1-2 cm okrywie snieżnej , przeżyło . Pożyjemy- zobaczymy.
 24. lanz buldog

  Pszenica

  Cargill zlecał mielenie zboza minn Oleśnicy Tylko nie zapominaj że Cargill jest producentem izoglukozy , której kazdy kilogram wpiera z rynku 0,92 kg cukru. Od roku 2017 , zniesione zostaną limity ograniczające produkcję izoglkozy i pozwolę sobie zacytować ' Po drugie zwiększona produkcja oraz użycie izoglukozy może oznaczać kłopoty cukrowni. Syrop glukozowo-fruktozowy w wielu państwach powoli wypiera cukier z przemysłu spożywczego. Przykładem mogą być Stany Zjednoczone gdzie w w latach 1977-1985 izoglukoza zastąpiła i wyparła 5-6 mln ton cukru, co doprowadziło do likwidacji około 60 proc. potencjału amerykańskiego cukrownictwa. W 100 proc. zastąpiła cukier z produkcji napojów, w 30 proc. w produkcji lodów, w 20 proc. w piekarnictwie." Ta wiadomośc nie koniecznie jest dobra dla plantatorów buraka oraz przemysłu cukrowniczego , natomiast jest dużo lepsza dla rolnikow produkujacch zboża , ponieważ adekwatna ilośc surowca do słodzenia pozwala zagospodarowć ok 2,2 ha pola pod pszenicą , zamiast 1 ha pod burakami. Czy lepiej operować sezonowo wielką masą buraka , czy tez calorocznie pszenicą , celem produkcji substancji slodzącej , czas pokaże.
 25. lanz buldog

  Pszenica

  Niestety , mlynów będzie ubywać , Tu jakże trafna uwaga , odnosząca się miedzy innymi do Ciebie szu Dodatkowy czynnik to masowa emigracja zarobkowa Polaków – i to w dużej części właśnie tych, którzy idąc do ciężkiej pracy na budowie, zabierali bochenek chleba. Wyliczyłem sobie kiedyś, że to ubytek rynku odpowiadający przemiałowi 500-tonowego młyna – dodaje Roman Kalkowski. A tu cały artykuł , choć już nieaktualny. http://www.roik.pl/mielismy-w-polsce-mlyny-a-dzsiaj/
×
×
 • Dodaj nową pozycję...