Skocz do zawartości

staszek

Members
 • Liczba zawartości

  4
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

Converted

 • LOCATION
  śląskie
 • AOL
  3883800
 1. staszek

  Kukurydza

  Folię kupiłem w firmie Blattin. Oni zajmuja się dystrybucją. Co do worków to myślałem o tym żeby pociąc zwykłe worki na pół ale zabrakło mi czasu, a że mam dość dużo opon to nie kombinowałem. Co do krycia ziemią. Uważam, że każdy sposób jest dobry pod warunkiem, że daje oczekiwany efekt. Ja nie sypałbym ziemi z prostej choćby przyczyny że moja pryzma ma 360 mkw.
 2. staszek

  Kukurydza

  Byłem w tym roku w niemczech i miałem okazję zobaczyć jak wyglądją ich porzykryte kiszonki z kukurydzy. Najpierw idzie cieniutka przeźroczysta folia. Nie pamiętam dokładnie jej grubości. Folia ta ma bardzo ważną właściwość szczelnie przylega do powierzchni pryzmy i oddaje gazy i powietrze na zewnątrz a nie wpuszcza nic do środka. Następnie jest nakladana kolejna folia jedno stronna lub dwustronna w zalezności od tepa skarmiania, Jeśli dana pryzma ma być aż do wiosny lub nawet lata to przykrywa się folią biało-czarną białym kolorem do słońca. Na to idzie siatka ochronna przeciw ptakom. Ta siatka to placionka o bardzo małym oku (1-2 mm). Na to idą worki ze żwirem. Worek taki ma ok 1m długości i ok 25-30 cm szerokości. 1/2 - 3/4 worka wypełniona jest żwirem. Worki te układa się "liniami w poprzek pryzmy, jeden za drugim przez całą szerokość, tak co 3-4 m. Możecie mi wierzyć pleśni, zgnilizny, wogóle strat kompletnie nic, zero. Ja osobiści nie wierzę, żeby dało się to osiągnąć bez preparatów do zakiszania ale nawet bez nich straty powinny byc ograniczone do minimum. Swoją pryzmę przykryłem właśnie w ten sposób. Najpierw cieniutka przeźroczysta folja, któa rzeczywiście bardzo dobrze przylega do kiszonki. Na to nałożyłem białoczarną folię kolorem białym do słońca, ma to ma się rozumieć "odbijac " promienie słoneczne. Wolja jest gruba a przy tym nardzo elastyczna, naciąga sie ale nie daje się przerwać. Dostawcę worków, o których pisałem wczesniej dorwałem juz po fakcie jak pryzma została przykryta oponami. Końcówki przysypałem ziemią. Z siatki zrezygnowałem bo w niemczech koztuje ona 1E mkw. Folia przeżroczysta 12x50 m 190 zł. Folia czarno biała 12x33 m 500 zł Worki 0,50 zł. szt. W przysżłym roku kupię sobie te worki bo w przechowaniu zajmują mniej miejsca i łatwiej je przechować. Podsumowując przykrycie pryzmy 12 x 30 metrów (z 4 ha kukurydzy), kosztowało mnie ok 600 zł.
 3. staszek

  Kukurydza

  Jestem zdziwiony twoja opinią BoSS. W kwietniu podróżowałem po niemieckich wsiach i wiesz co, gdzie przyuważyłem pryzmę z kiszonką, każda dokładnie i równiutko cięta. Tego się krokodylem zrobić nie da. Owszem można paszowozem, ale widziałem tu i ówdzie w wycinaki z ciągnikami, a nawet wycinaki obok pryzm. Inna rzecz to, skoro są to mało praktyczne urządzenia to skąd się tego tyle wzieło u nas. Każdy jednen uzywany i to nie rok, dwa ale więcej. Pozatym one ciągle są w produkcji. Czekam na więcej opinii. Pozdrawiam
 4. staszek

  Kukurydza

  Cym wybieracie kiszonkę zkukuryszy z pryzmy lub silosu. Zamierzam kupić wybierak. Nie wiem jak to się fachowo określa ale chcę kupić taki z trzema ruchomymi nozami który wycina równy "klocek".
×
×
 • Dodaj nową pozycję...