Skocz do zawartości

Matys

Members
  • Liczba zawartości

    27
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez Matys


  1. Do budowy obory wolnostanowiskowej przystapie dopiero za niecale 2 lata, wiec narazie warunki sa jakie sa. Moje jałówki do pokrycia chodza luzem, potem na stanowisko, mowa oczywiscie o okresie zimowym. W lecie korzystaja z pastwiska.

    Jaka masz srednia wydajnosc od 1szt w roku od krow wlasnego chowu? Czy masz, lub miales moze wjakims okresie problemy z rozrodem?

    Pozdrawiam


  2. Zgadzam sie w pełni z ograniczaniem pasz wysokoenergetycznych dla jałowic przeznaczonych na remont stada mlecznego. Ja osobiscie uważam ze od momentu gdy jałówka osiągnie mase ciala 90 kg nalezy wycofac kukurydze a dawke opierac glownie na sianie, slomie i raz na jakis czas sianokiszonce (np. 2 razy w tygodniu). Kukurydze mozna podawac, w nieduzych dawkach przez krotki okres dopiero gdy chccemy jalowice unasienic czyli w 15-16 miesiacu a potem dopiero przed wycieleniem. Tak ja uwazam, pozdro


  3. przez pierwszy miesiąc sianko ja do małych osobno susze i presuje pod dach.

    oraz witaminki jak np.kakao i inne

     

    i dalej żywie tak jak inne.

     

    ...czyli,ze gdy twoje jalówki maja okolo 5-6miesiecy to karmisz je tak jak krowy dorosle???? Czyli ze i kukurydze im dajesz i sianokiszonke i tresciwa???

    Tak to zrozumialem.A w jakim wieku zacielasz i przy jakiej masie ciala??? I czy dobrze sie wycielaja??

    Pozdrawiam


  4. ...yyyy

    No, mialem na mysli produkcje kiszonek (sianokiszone i kiszonki z kukurydzy) ale jak widzisz nie jestem za bardzo w temacie, wiec mozesz mi przyblizyc te dwa pojecia? W sensie ZAKISZACZ I ZAKWASZACZ?

    No i co z czym sie je?

     

    Dzieki!


  5. W jaki sposob stosuje sie zakwaszacz?

    W naszym gospodarstwie nie stosujemy zakwaszaczy czy mozecie mnie zachecic do jego stosowania?

    W jakich przypadkach mozna go wogole nie stosowac?

    Ile taka impreza kosztuje?


  6. Czy mozecie podzielic sie swoją praktyką, czyli co dajecie swoim jalówkom?

    Napiszcie tak od początku czyli gdy juz cielak przestał pic mleko i az do wycielenia, jak je karmicie?

    W jakim okresie zaczynacie dawac im lepsza pasze, no i poprostu wogole co jedzą wasze jalówki od malej do ocielenia, szczegolnie okres zimowy mnie interesuje. Dzieki.


  7. witaminy 25 kg 120zl

    metionina 25 kg 230zl

    treonina 25 kg 240zl

    lizyna 25 kg 160zl

    sol 25 kg 12zl

    kreda 30 kg 7,30 zl

    fosforan dwuwapienny 50 kg 60zl

    aromat 5 l 195zl

     

    jesli ktos tez sam robi so pasze to niech napisze swoja recepte , ile czego daje , bo ja dopiero zchodze z premiksow i zaczynam robic od podstaw samemu . pozdrawiam .

     

     

    Ja stosuje aromat tej samej firmy, ale w proszku, wanilia i wisniowo-migdalowy.

    Jesli chodzi o fosforan, to lepszy jest jednowapniowy.

     

     

     

    Dlaczego jednowapniowy, wedlug ciebie, jest lepszy od dwuwapniowego?? Pozdrawiam


  8. Niech ktos sie wypowie na temat rozrzutnikow. Chcekupic rozrzutnik najlepiej z hydrauliczna tylna klapa. Niestety moj duzy ciagnik ma tura wiec bede nim ladowal obornik. Do wywózki na pole mam tylko C-360 no i starego MTZ 80 KM. Wpowiedzcie sie jakie macie rozrzutniki i jakie ciagniki do nich.

    Dzieki


  9. Jak wiadomo mleko jak mleko, ale czy mleko z antybiotykiem czyli od krowy która nie przeszla jeszcze okresu karencji, mozna dac cielakom a konkretnie malym jałoweczkom, które chowamy na remont stada. Czy to prawda,ze jalóweczka pojona takim mlekiem bedzie potem odporna na dzialanie antybiotyków?

    Dzieki


  10. zapalenie dzień po ocieleniu bierze się z tego, że krowa była źle zasuszona możliwe że nie kontrolowałeś wymienia w trakcie zasuszania i masz rezultaty

     

    Jak kontrolujesz stan wymienia podczas zasuszania? Ja robie tak-gdy krowa nie produkuje juz mleka, czyli daje go poprostu bardzo malo, np 2 moze 3 litry to zasuszam pod oslona antybiotyków, czyli daje do kazdej cwiartki "zastrzyk". Ma to miejsce na okolo 2 miesiace przed wycieleniem. No i teraz pytanie, czy kontrolujesz po tym zabiegu ( po podaniu zastrzyków na zasuszenie) stan wymienia? Jezeli tak to napisz jakie moga byc wtedy objawy niepozadane i jak postepujesz.

    Pozdro


  11. Mówisz, ze dla rodzinki malo czasu. A ile masz ha i jak wielkie stado i jakich zwierząt? Masz jakiegos pracownika? Domyslam sie ze żona zajmuje sie domem i dziecmi. Gratulacje z powodu syna. Duzo zdrowia dla rodziny i zeby ten brak czasu nie pozbawil cie checi do pracy i satysfakcji. Ja jak bede mial synka to tez sie bede cieszyl. Ale najpierw musze miec zone a co najmniej matke mioch dzieci.

    Pytam bo chcialbym wiedziec czy ja sam bede mial czas dla rodziny, (choc odpowiedzi sie domyslam).

    Pozdro


  12. To sie zgadzam, ze przy uwieziowej to zgarniak jest najlepszy. Natomiast przy wolnostanowiskowej no chyba jednak ciagnik bedzie najlepszy, bo z tego co widzialem to te zgarniaki w wolnostanowiskowej to jakos mi sie nie podoba one chyba awaryjne sa i nie slyszalem nic o nich dobrego.


  13. Poczytaj na forach o tych zgarniaczach. Wiekszosc wypowiedzi wskazuje na to, ze hydrauliczne sa po pierwsze drogie a po drugie bardziej zawodne. Moim zdaniem najtaniej i tez, nie glupim rozwiązaniem jest zrobic wyciag samemu, albo zdobyc nr telefonu do czlowieka ktory zaklada takie zgarniacze w oborach, gdzies tu widzalem takiego posta. To sprawa szybka, tania i skuteczna. W naszym gospodarstwie mamy wyciag swojej roboty linowy. Jak sie kupi dobra line to wytrzymuje na 3, 4 lata tylko co jakis czas trzeba naciągac bo sie rozciąga, ale nie peka.

    A czy w twojej oborze krowy stoja w jednej linnii czy w dwóch?


  14. Przebudowałem starą obore dobudowałem nową część na 16 szt, zbiornik 100m3 płyta 150m2. powstało 30 stanowisk dla krów 12 dla młodzierzy, 4 kojce dla cieląt. dojarka westfalia 3*demax ct, zgarniak hydrauliczny. całość wyniosła mnie ok 190000zł. troche własnej pracy

     

    Czesc. Zamiesciles tego posta juz w tamtym roku czyli juz jakis czas urzytkujesz nowa obore i powiedz czy cos bys zmienil w tej oborze?

    Czy nie lepiej byloby zrobic wolnastanowiskowa i wysuwac obornik ciągnikiem? Pytam bo ja chce tez swoja przerobic i nie wiem czy wolnostanowiskowa czy uwieziowa. Moglbys sie wypowiedziec troche na ten temat?Planuje miec obore na 50sztuk.


  15. .

    Zadalem to pytanie bo jedna krowa ma problem z jedna cwiartka. Gdy sie wycielila to na nastepny dzien ojciec podal zastrzyk(zawiesine) no i do tej pory sa problemy a to bylo z miesiac temu. Po jakims czasie kanal strzykowy zacza sie zwezac i tzeba bylo stosowac "dren" co do strzyku sie wklada bo mleko nie chcialo samo leciec. A z tego co wiem to jak ten "dren" sie stosuje to tez zapalenia powstaja.

    Antybiogram byl robiony ale na moje oko to musimy zmienic firme co te antybiogramy robi bo podaja tylko na jakie antybiotyki jest wrazliwe a nie podaja jaka to bakteria. picylinaNo i u sztuki o ktorej pisze jaet podane ze na wiele antybiotykow jest wrazliwa Amoksycylina, Synulox L.C, Ampicylina, ;inkocin forte ale nie jest wrazliwa na penicyline.

    No wiec w efekcie jest problem taki ze krowa po otrzymaniu antybiotyku ma posuta cwiartke i zwezony kanal do tego stopnia ze mleko ledwo leci

×
×
  • Dodaj nową pozycję...