Skocz do zawartości

vipmaster123

Members
 • Liczba zawartości

  22
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez vipmaster123

 1. vipmaster123

  Opas bydła

  Tak, chodzi tu o zwykły mocznik nawozowy 46% N, ja sypię go bezpośrednio do mieszalnika.
 2. vipmaster123

  Opas bydła

  Mocznik stosuję od około roku, daję go zamiast makuchu rzepakowego i nie widzę żadnej różnicy poza tym że jest tańszy
 3. vipmaster123

  Opas bydła

  Ja sypie mocznik bezpośrednio do mieszalnika, a jeśli znajduję jakieś zbrylenia to poprostu rozgniatam je w ręce.
 4. vipmaster123

  Opas bydła

  Maksymalna bezpieczna dawka mocznika to 100 - 150 g (zależy od autora) na sztukę dorosłą dziennie. Ja stosuje mocznik w ilości około 60 g na szt. zarówno u opasów jak i u krów. Stosuję mocznik od około roku, przedtem opasy jadły kiszonkę z kukurydzy, sianokiszonkę i śrutę zbozową. Jak dorzuciłem do tego mocznik to zaczęły lepiej rosnąć. U krów zamieniłem makuch rzepakowy na mocznik, różnicy poza nie zauważyłem, no poza zmniejszeniem kosztów oczywiście .
 5. Do krzyżowania z HF polecam także rasę SRB. Zacząłem krycie HF-ów tą rasą u siebie kilka miesięcy temu. Docelowo chcę uzyskać krzyżówkę 3rasową HFxSRBxMontbeliarde. Podobno takie krowy niewiele ustępują rasie HF pod względem mleczności przy dużo lepszym zdrowiu. Tyle teorii, jak to wygląda w praktyce dowiem się za jakiś czas. Póki co czekam na pierwsze cielęta HFxSRB
 6. Już zrobiona tydzien temu U nas wiekszość już skoszona. Zostały tylko te, które były siane w maju po życie.
 7. U nas biorą za Jaguara 840 290zł netto + paliwo za hektar (Agrom Łubowo) Jest też niedaleko Mengele SF 5600 i bierze 450zł za hektar
 8. vipmaster123

  Sianokiszonka

  Jeśli nie ma wycieku soku to mozna przyjąć, że jest tyle samo. Po otwarciu pryzmy, szczególnie w upalne dni może zwiększać się zawartość suchej masy.
 9. np. rajgras włoski + koniczyna czerwona może być
 10. Czy można stosować mączkę rybną w żywieniu bydła
 11. vipmaster123

  Sianokiszonka

  To raczej szukaj czegoś mniejszego, około 4,5t ładowności bo większa będzie ci przód podrywać i będzie trudno na pryzme z większą przyczepą wjeżdżać.
 12. vipmaster123

  Sianokiszonka

  80KM Wystarczy dla przyczepy o pojemności 36m3 czyli o ładownosci 8t. Tylko jest jeden problem ciągnik musi swoje ważyć. Jeśli jest to Ursus 912/914 to śmiało wystarczy ( ja mam U914 i przyczepę Pottinger Siloprofi II na tandemie) Jeżeli masz coś lżejszego to musisz szukać mniejszej przyczepy.
 13. Dla c-360 będzie lepsza Mengele jednak jeśli planujesz zakup mocniejszego ciągnika (jakieś 70-80 KM z przednim napędem) to Krone będzie lepsza. Jeśli chodzi o noże to do oryginalny nóż do przyczepy Pottinger Siloprofi 2 kosztuje 75zł/szt więc do Mengele będzie kosztować podobnie.
 14. vipmaster123

  Sianokiszonka

  Przyczepy Poettingera mają prostszy system załadunku niż Claas czy Krone w podobnym wieku, przez co powinny być bardziej niezawodne, a ewentualne awarie łatwiej jest usunąć w polowych warunkach. A co do pryzmy w dołku to nie polecam, bo może się osadzać w nim woda.
 15. vipmaster123

  Sianokiszonka

  8t Twój Renault też poradzi, tylko będzie miał problem z wjazdem na pryzmę. Znajomy ma Poettingera 8t i ciągnie ją Ursusem 914 tyle że wysypuje przed pryzmą, a dalej wpycha zielonkę drugim 914 z turem, nim też ugniata. Wszystko idzie bardzo sprawnie, no i nie ma problemu z zakopewaniem się ciągnika na pryzmie.
 16. Z tego co napisałaś to raczej nie jest w systemie INRA bo tam nie liczy się białka ogólnego tylko BTJ czyli białko rozkładane w jelicie cienkim, no i zaporzebowania fizjologicznego też tam nie ma - jest tylko bytowe i produkcyjne. Mam tu scan gotowej dawki w syst. INRA, którą liczyłem na zajęciach, tyle że trzeba dopasować do twojej krowy. Jeśli chcesz to mogę wysłać ją na e-mail. Pozdrawiam
 17. Z tego co tu widzę to wygląda jak zadanie z paszoznawstwa na zootechnice. Jakieś konkretne pasze tam mają być, czy obojętnie co? Tak się składa, że dawki liczyłem w zeszłym semestrze Pewnie ma to byc w systemie INRA. Najpiew musisz znależć w normach INRA zapotrzebowanie krowy o takiej masie i wydajności na JPM, BTJE i BTJN. Następnie dobrać pasze, Proponuje kiszonkę z kukurydzy + sianokiszonka to będzie dawka podstawowa. W tabelach szukasz wartość tych pasz i max dzienne pobranie dla takiej krowy. Braki JPM i BTJ uzupełniasz paszą treściwą tu może być np. jęczmień i śruta sojowa no i mocznik. Jeśli wszystko pasuje(tzn. dopuszczalny jest minimalny nadmiar) to masz po robocie, jesli nie gdzieś był błąd. Pół godziny w bibliotece powinno wystarczyć No i pamiętaj, że pasze objętościowe liczymy w suchej masie Pozdrawiam
 18. Z tego co tu widzę to wygląda jak zadanie z paszoznawstwa na zootechnice. Jakieś konkretne pasze tam mają być, czy obojętnie co? Tak się składa, że dawki liczyłem w zeszłym semestrze Pewnie ma to byc w systemie INRA. Najpiew musisz znależć w normach INRA zapotrzebowanie krowy o takiej masie i wydajności na JPM, BTJE i BTJN. Następnie dobrać pasze, Proponuje kiszonkę z kukurydzy + sianokiszonka to będzie dawka podstawowa. W tabelach szukasz wartość tych pasz i max dzienne pobranie dla takiej krowy. Braki JPM i BTJ uzupełniasz paszą treściwą tu może być np. jęczmień i śruta sojowa no i mocznik. Jeśli wszystko pasuje(tzn. dopuszczalny jest minimalny nadmiar) to masz po robocie, jesli nie gdzieś był błąd. Pół godziny w bibliotece powinno wystarczyć. Pozdrawiam
 19. O-ringi nie zdają egzaminu. Sprawdziliśmy je z wujem jak przechodził na system wolnostanowiskowy. Na 30 krów tylko jedna nie zgubiła o-ringów a kiedy rogi spadły to się trudno goiło.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...