Skocz do zawartości

witalis

Members
 • Liczba zawartości

  33
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

Converted

 • INTERESTS
  rolnictwo
 • OCCUPATION
  technolog
 1. witalis

  Pszenica

  A kiedy to siałeś tą pierwszą bo wg lutowej dyskusji to miałeś siać 15 marca o ile pamiętam to po 3 tygodniach chyba azotu nie "wymyło" jak sugerowałeś. Zresztą podbno azotu nie stosujesz jak kiedyś pisałeś.
 2. witalis

  Pszenica

  Na pogodę nie narzekam a azot posiałeł jak były do tego warunki czyli w lutym i na pewno tego nie pożałuję. Zresztą u mnie jak na razie śniegu było jak na lekarstwo a dziś jest 7 stopni i nie było przymrozku.
 3. witalis

  Pszenica

  Gargamel o jakiej ty zimie mówisz u mnie rano -1 a w południe +4 normalna pogoda jak w marcu. Co ty się się tak tej zimy boisz.
 4. witalis

  Pszenica

  Jak była pogoda na końcu lutego i początku marca to trzeba było wjeżdzać bo teraz ma być wiele dni z pogodą fatalną i możesz zabiegu nie wykonać nawet do końca marca a potem skuteczność tolurexu spadnie ponieważ słaba zwalcza chwasty w późniejszych fazach. a modłeś nim zrobić zabieg nawet w okresie spoczynku zimowego oczywiście bez okrywy śnieżnej. Czasem warto.
 5. witalis

  Pszenica

  Damian masz rację że nadmiar azotu w tym okresie powoduje wysoki współczynnik krzewienia, ale ja stosuję rzadki siew i u mnie wskazane jest silne krzewienie.
 6. witalis

  Pszenica

  Obornik kurski ma zbyt dużo azotu w stosunku do potasu i fosforu.
 7. witalis

  Pszenica

  Moi sąsiedzi też pukali się w czoło jak zasilałem bo oni czekają na kwiecień z pierwszą dawką. Ja w kwietniu posieję drugą dawkę.(Ostatnio w kwietniu pierwszą dawkę siałem w 2006 roku ale wtedy 21 marca leżał u mnie jeszcze śnieg i było kilkanaście stopni mrozu)
 8. witalis

  Pszenica

  O fazie rozwojowej oczywiście decyduje długość dnia ale nawożenie intensyfikuje ten proces. Azot dzielimy ze względu na jego ruchliwość i straty. Dlatego lepiej przewidywaną dawkę pod pszenicę podzielić na 3 dawki. Początek wegetacji, początek strzelania w źdzbło , kłoszenie.
 9. witalis

  Pszenica

  A kiedy siałeś bo ja około 20 lutego i już zapomniałem na początku kwietnia druga dawka
 10. witalis

  Pszenica

  Co to reakcji drobniejszym ziarnem na większą dawkę azotu to stosowałeś fungicydy, a jeżeli nie to wg mnie drobniejsze ziarno spowodowała większa presja chorób grzybowych. Przypominam że około połowy marca mieliśmy wrócić do dyskusji na temat lutowego nawożenia ozimin azotem?(Kto zysakł a kto stracił)
 11. witalis

  Pszenica

  Dziękuję za dyskusję
 12. witalis

  Pszenica

  Więc jak wg Ciebie nazywa się pierwsza faza pszenicy ozimej wiosną bo wg mnie jest to krzewienie. Zresztą na herbicydach masz napisane opryskiwać wiosną od fazy 3-4 liści do końca fazy krzewienia więc jak się krzewi "jesienią" to kiedy stosujesz?
 13. witalis

  Pszenica

  Gargamel twoje przeliczenie 200x35 jest bardzo optymistyczne ja założyłbym 230x0,85x0,7x35=4,8 tony (230 średni wysiew zakładany przez ciebie, 0,85 dobra obsada roślin po wschodach, 0,7 dobra obsada roślin po przezimowaniu w odniesieniu do roślin które wzeszły) więc 1 kłos z jednego ziarna nie daje wysokich plonów zakładając umiarkowaną zimę. Nadmiar azotu w okresie strzelania w żdzbło zwiększa krzewienie nieprodukcyjne, azot w okresie krzewienia powoduje zwiększenie krzewienia produkcyjnego-liczby źdźbeł kłosonośnych.
 14. witalis

  Pszenica

  Po to dzielimy dawki azotu żeby uniknąć dużej ilości źdźbeł tzw pustych. Stosujemy CCC w celu regulacji struktury łanu. Co najmniej dwu krotną ochroną fungicydami można również stosować etefon w fazie liścia flagowego żeby zmniejszyć te negatywne skutki dużych dawek azotu (wyleganie, porażenie chorobami grzybowymi). Zapomniałeś o wliczeniu strat związanych z wymarzaniem w czasie "urodzajnych długich i śnieżnych zim".
 15. witalis

  Pszenica

  Masz rację gdybanie nie ma sensu
×
×
 • Dodaj nową pozycję...