
witalis
Members-
Liczba zawartości
33 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
Reputacja
0 NeutralConverted
-
INTERESTS
rolnictwo
-
OCCUPATION
technolog
-
A kiedy to siałeś tą pierwszą bo wg lutowej dyskusji to miałeś siać 15 marca o ile pamiętam to po 3 tygodniach chyba azotu nie "wymyło" jak sugerowałeś. Zresztą podbno azotu nie stosujesz jak kiedyś pisałeś.
-
Na pogodę nie narzekam a azot posiałeł jak były do tego warunki czyli w lutym i na pewno tego nie pożałuję. Zresztą u mnie jak na razie śniegu było jak na lekarstwo a dziś jest 7 stopni i nie było przymrozku.
-
Gargamel o jakiej ty zimie mówisz u mnie rano -1 a w południe +4 normalna pogoda jak w marcu. Co ty się się tak tej zimy boisz.
-
Jak była pogoda na końcu lutego i początku marca to trzeba było wjeżdzać bo teraz ma być wiele dni z pogodą fatalną i możesz zabiegu nie wykonać nawet do końca marca a potem skuteczność tolurexu spadnie ponieważ słaba zwalcza chwasty w późniejszych fazach. a modłeś nim zrobić zabieg nawet w okresie spoczynku zimowego oczywiście bez okrywy śnieżnej. Czasem warto.
-
Damian masz rację że nadmiar azotu w tym okresie powoduje wysoki współczynnik krzewienia, ale ja stosuję rzadki siew i u mnie wskazane jest silne krzewienie.
-
Obornik kurski ma zbyt dużo azotu w stosunku do potasu i fosforu.
-
Moi sąsiedzi też pukali się w czoło jak zasilałem bo oni czekają na kwiecień z pierwszą dawką. Ja w kwietniu posieję drugą dawkę.(Ostatnio w kwietniu pierwszą dawkę siałem w 2006 roku ale wtedy 21 marca leżał u mnie jeszcze śnieg i było kilkanaście stopni mrozu)
-
O fazie rozwojowej oczywiście decyduje długość dnia ale nawożenie intensyfikuje ten proces. Azot dzielimy ze względu na jego ruchliwość i straty. Dlatego lepiej przewidywaną dawkę pod pszenicę podzielić na 3 dawki. Początek wegetacji, początek strzelania w źdzbło , kłoszenie.
-
A kiedy siałeś bo ja około 20 lutego i już zapomniałem na początku kwietnia druga dawka
-
Co to reakcji drobniejszym ziarnem na większą dawkę azotu to stosowałeś fungicydy, a jeżeli nie to wg mnie drobniejsze ziarno spowodowała większa presja chorób grzybowych. Przypominam że około połowy marca mieliśmy wrócić do dyskusji na temat lutowego nawożenia ozimin azotem?(Kto zysakł a kto stracił)
-
Dziękuję za dyskusję
-
Więc jak wg Ciebie nazywa się pierwsza faza pszenicy ozimej wiosną bo wg mnie jest to krzewienie. Zresztą na herbicydach masz napisane opryskiwać wiosną od fazy 3-4 liści do końca fazy krzewienia więc jak się krzewi "jesienią" to kiedy stosujesz?
-
Gargamel twoje przeliczenie 200x35 jest bardzo optymistyczne ja założyłbym 230x0,85x0,7x35=4,8 tony (230 średni wysiew zakładany przez ciebie, 0,85 dobra obsada roślin po wschodach, 0,7 dobra obsada roślin po przezimowaniu w odniesieniu do roślin które wzeszły) więc 1 kłos z jednego ziarna nie daje wysokich plonów zakładając umiarkowaną zimę. Nadmiar azotu w okresie strzelania w żdzbło zwiększa krzewienie nieprodukcyjne, azot w okresie krzewienia powoduje zwiększenie krzewienia produkcyjnego-liczby źdźbeł kłosonośnych.
-
Po to dzielimy dawki azotu żeby uniknąć dużej ilości źdźbeł tzw pustych. Stosujemy CCC w celu regulacji struktury łanu. Co najmniej dwu krotną ochroną fungicydami można również stosować etefon w fazie liścia flagowego żeby zmniejszyć te negatywne skutki dużych dawek azotu (wyleganie, porażenie chorobami grzybowymi). Zapomniałeś o wliczeniu strat związanych z wymarzaniem w czasie "urodzajnych długich i śnieżnych zim".
-
Masz rację gdybanie nie ma sensu