Skocz do zawartości

Hunter_SR

Members
  • Liczba zawartości

    3
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

Converted

  1. Odpowiadam globusowi co sądze o palmtopach. Przyznam się, że zawodowo zajmuję się m.in. pomiarami i używam palmtopa HP iPaq 2490 w pancernej obudowie, z odpowiednim sofem do pomiarów. Cała tajemnica tkwi w porządnym odbiorniku. W tym przypadku odbiornik jest zewnętrzny i komunikuje się z palmtopem poprzez port RS232. Warto dodac że jest to odbiornik o częstotliwości 5 Hz co wbrew pozorom i niektórym wypowiedziom ma wpływ na dokładność pomiaru, zwłaszcza przy większych prędkościach. Co do wbudowanych odbiorników w palma, nieufam ich dokładności, zwłaszcza gdy idziesz i zasłaniasz część nieba własnym ciałem. Może zdażyć się że zasłaniasz jednego z satelitów EGNOS, który jest bardzo ważny w osiąganiu odpowiednich dokładności. Z resztą pomiar nawet z 10 satelitów z połowy nieba może niebyć zaciekawy. Lepsze 4-5 dobrze rozłożone dookoła i na odpowiedniej wysokości. Wybór czy to będzie laptop czy garmin....generalnie nadają się do pomiarów ale nikt mnienieprzekona że to będzie pomiar profesjonalny. Pamietac trzeba że może zdażyc się tak, że niedokońca będzie to pomiar dokładny, zwłaszcza gdy masz sporo niewielkich kawałków. A zasada jest taka - im większe pole tym mniejszy błąd i na odwrót. Zaczynając pisac wogóle w tym temacie chciałem raczej zwrócić uwagę na aspekt ekonomiczny i dalej się upieram że najlepszym rozwiązaniem jest nawigacja równoległa z funkcja pomiaru, bo przyda się poza pomiarem i szybko zarabia na siebie, nawet przy 60 ha. Poza tym ma coś czego niema garmin i paltop - porządny odbiornik taktowany 5hz. Trimble ma dodatkowo ciekawą opcje - śledzi obydwa satelity EGNOS i kożysta z tego o najlepszym sygnale, jak zasłonisz jednego, automatycznie wskakuje na drugi bez przeszukiwania. Jest wiele czynników wpływających na dokładność ale to cały wykład. Może nowy wątek wartoby założyć.....? Skoro polecacie jakieś strony, to ja też : www.precyzyjnerolnictwo.com globus poczytaj sobie zakładkę "GPS" jest tam sporo informacji na temat dokładności. pozdrowienia
  2. Witam ! jeśli chodzi o pomiary powierzchni pisałem w innym wątku o altenatywie dla Garminów i Palmtopów. Nie chcę się powtarzać więc link: http://www.ppr.pl/forum/viewtopic.php?t=67&highlight=gps Pozdrawiam
  3. Witka! Gdzieś wcześniej widziałem post, w którym była mowa że raz na rok takiego garmina się użyje a potem leży w szufladzie. Mam takie samo zdanie. Zależy też czy chcesz używac go dla własnych pomiarów, czy chcesz zarobic obskakując sąsiadów(do tego Garmina raczej niepolecam - duże ryzyko błedu) Można wybrać palmtopa - już lepiej, przynajnmniej przez resztę roku z nawigacją samochodową możesz jeździć. Więcej zastosowań???...w rolnictwie niewiele. Na domiar złego GPSy w palmtopach i garminie zostały stworzone raczej do celów turystyczno-samochodowych, więc nie można tak do końca zaufać ich dokładności. Jest inne rozwiązanie, bardzo rolnicze. Wcześniej możecie zobaczyć wielką fotkę nawigacji równoległej Trimble - tym możesz zmierzyć powierzchnię i to bardzo dokładnie. Poza tym używasz przy nawożeniu, uprawie a nawet przy zbiorach - oszczędzasz kupę kazy na nawozie, chemi i paliwie. Ja używam Trimble EZ-Guide 500 i przy nawożeniu pod orkę na 24m zużywam ok 7% nawozu mniej bo tyle robi się nakładek jak jedziesz na oko. Policz sobie ile wydajesz na nawozy, które sypiesz bez szcierzek odejmij przyjamniej 7% i zobaczysz że to niezła sumka, moment sprzęt się zwróci. Pamiętaj że paliwa też 7 % mniej. A jak wykożystasz to do uprawy i innych zabiegów??? A taki Garmin...nie szkoda kasy??? A za kasę robić tym pomiary...moim zdaniem za duże ryzyko z Garminem i standardowym palmem za 2 tysia. Chyba że masz takie hobby , a na hobby wydaje się pieniądze bez większych oczekiwań niż zabawa. Co do wybory samej nawigacji rolniczej też wiele mogę powiedzieć. Pozdrawiam
×
×
  • Dodaj nową pozycję...