Skocz do zawartości

szopen72

Members
 • Liczba zawartości

  1 488
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez szopen72

 1. szopen72

  Rzepak

  Ja nie posiałem i nie posieje w popiół. Będzie więcej grochu. Jak zbiorę 5T (tak jak w tym roku) to tak jakbym zebrał 2,5T soi i stanowisko jeszcze lepsze pod pszenicę.
 2. szopen72

  Jęczmień

  A jak ktoś sam sobie wyhoduje odmianę? Mój pradziad siał jęczmień i do tej pory go siejemy
 3. szopen72

  Kukurydza

  U mnie trochę też zjadły i dalej jedzą. dwa szacowania już zakończone. Uczciwie wyszacowane straty to ok. 1,5%, 2,2% i 2,7% na różnych polach. Jakby koło nie stawało do tej pory okoniem i nie zawaliło szacowania rzepaku to nawet bym darował połowę strat. W drugiej części gospodarstwa mimo pilnowania i starań straty będą większe, ok. 5% ale jeszcze nie były liczone.
 4. szopen72

  Kukurydza

  Słucham? Co do opodatkowania to uważam, że powinniśmy płacić dochodowy jak firmy, a nie gruntowy. Rzecz w tym, że wtedy mielibyśmy koszty uzyskania, amortyzację itp. Dobrze policzyli, że rolnicy inwestujący grubą kasę nie płacili by podatku wcale, a gruntowy zawsze trzeba zapłacić.
 5. szopen72

  Kukurydza

  Ja podaję plony rzeczywiste zmierzone. Sam jestem zaskoczony wydajnością bo susza jest od lipca. Kukurydza jest siana bezorkowo i były mniejsze straty wody. Plony w całym kraju są różne, a sprzedawanie teraz po 500 to strzał w kolano. Jak ktoś musi to jego problem, za rok nie posieje bo nie będzie miał za co.
 6. szopen72

  Kukurydza

  Laurinio KWSu idzie.Plon ok 12,5 T suchej, wilgotność 25,5%. Nie liczyłem na taki plon, wyrosła wielka jak to zwykle ta odmiana ale kolby niewielkie.
 7. szopen72

  Rzepak

  Bardzo uroczy Szczególnie kiedyś wiosną jak zjadły 6 ha skiełkowanej kukurydzy nie zaprawionej Mesurolem. I tak wtedy jak i dzisiaj nikt za to nie odpowiada, chyba że pójdę do sądu z pozwem przeciwko państwu.
 8. szopen72

  Rzepak

  A widział ktoś jak 300-400 żurawi ustawia się przy kukurydzy i skubie ziarno z kolb pierwszego rzędu? Już drugi rok się tak nauczyły i do zera wydziobią.
 9. zamiast się cieszyć że towar pójdzie z rynku to ten się zastanawia czy to legalne. Przez Turcje też idą owoce i o to chodzi.
 10. szopen72

  Rzepak

  Racica jak racica ale jak się całą zimę stado pasie to wiosną same boczne pędy rosną.
 11. szopen72

  Rzepak

  To też wyjście. Ale ci co nie podpisuje i nie przechowują robią krecią robotę bo kupujący nie podpisują kontraktów na zakup wszystkiego co potrzebują bo wiedzą że w żniwa i tak tanio kupią.
 12. szopen72

  Rzepak

  Jacy spekulanci? To handlowcy, którzy wykorzystują nadwyżkę na rynku, takie prawo rynku. Robią to bo mają gdzie i jak przechować towar. "Robią nas jak mogą" No właśnie mogą bo im pozwalamy, a właściwie pozwalacie i macie pretensje do całego świata. maszyny za setki tysięcy, a magazynów brak. To najlepsza inwestycja, kupujący już to wiedzą.
 13. szopen72

  Rzepak

  Czasem rzeczywiście lepiej sprzedać zaraz po żniwach ale to raczej rzadsza sytuacja. Ogólnie chodziło mi o to, że nie możemy dać się wykorzystywać z powodu braku magazynów i suszarni. Co do sprzedaży poza sezonem to trzeba być na bieżąco z cenami i kalkulować. Ale jak nie ma gdzie wsypać towaru to wszelkie kalkulacje nie maja sensu bo ludzie są na kolanach i proszą żeby ktoś kupił nie patrząc na ceny. Ja plony podaję rzeczywiste i nie bardzo wierze w twierdzenia że na IV klasie ktoś zebrał 5T. Jak sam sieje i jest wszystko ok. to zbiorę do 4,2T. Znam nowe technologie i stosuję różne uprawy ale mam też swój rozum i oczy i nie wierzę we wszystko co czytam.
 14. szopen72

  Rzepak

  Może to zabrzmi niegrzecznie ale tym co sprzedają w żniwa poniżej kosztów zoczyłbym ceny 800 zł/T. Może wtedy w następnych latach nie siali by rzepaku i nie zaniżali ceny. kupujący wykorzystują sytuację i cenę obniżają i ja im się nie dziwię. Jak trafiaja na frajerów co muszą sprzedać bo albo nie ma jak dosuszyć albo gdzie przetrzymać to działają racjonalnie z ich punktu widzenia. Dopóki rolnicy też nie będą zachowywać się racjonalnie to będą pod kreską i na łasce kupujących. U mnie na IV i V klasie rzepaku zebrałem 4T/ha i wyczyszczony leży już w silosie. Poczekam aż wrócą normalniejsze ceny, z doświadczenia wiem że ok września października rynek normalnieje.
 15. szopen72

  Pszenica

  Ze względu na główny kierunek przepływu soków w starym perzu niszczenie go w zbożu daje dużo lepsze efekty niż niszczenie młodego w rżysku. Nie zgodzę się jednak że trzeba to robić 14 dni przed zbiorem. Ja robię 7 dni przed zbiorem, daje najtańszy glifosat w dawce 3l/ha + As 1l/ha, wody tylko 140l/ha więc stężenie jest spore. Po 5 dniach już widać zmianę koloru perzu co oznacza że glifosat dotarł do korzeni i rośliny zamierają więc można kosić, nie musi całkiem uschnąć. Poza tym zboże pryskane 14 dni przed zbiorem będzie słabo kiełkować ze względu na zawartość glifosatu w ziarniaku, jak już jest prawie dojrzałe tj. 7 dni przed zbiorem nie wchłania już substancji do ziarniaka i kiełkowanie jest prawidłowe, sprawdziłem. Poza tym zbyt wczesne stosowanie glifosatu obniża plon. reasumując lepiej trochę później niż za wcześnie.
 16. szopen72

  Pszenica

  Na piachu szybciej wymyło środek doglebowy i chaber wyrósł jako zachwaszczenie wtórne. U mnie po snajperze wyskoczyło trochę przytulii a jeszcze miesiąc temu nic nie było. Poprawiłem grodylem po konsultacjach z producentem i widzę że ładnie podziałało.
 17. szopen72

  Rzepak

  Co do śrutowania to robię to na sitach szczelinowych 1,5mm pół na pół z jęczmieniem. Potem stosuję dla warchlaka i tucznika w ilości 10% tj. 5% rzepaku. Zawartość białka szacuję na 30% tak jak w makuchu a energię tak jak olej rzepakowy. W 50 kg rzepaku jest ok 18 kg oleju więc łatwo policzyć energię. Nie badam poszczególnych składników tylko paszę, zwykle po zmianie receptur, więc jak parametry są dobre to znaczy że teoretycznie tez była dobrze zbilansowana.
 18. szopen72

  Rzepak

  To że nie można polować nie znaczy że nie ponoszą odpowiedzialności. Mogą przeciwdziałać szkodom, a jak to należy do ich dzierżawionego terenu to odszkodowanie muszą płacić. Jak teren nie należy do nich to z tego co opamiętam płaci wojewoda.
 19. szopen72

  Rzepak

  U mnie wszystko to jest ale myśliwi wiedzą że nie daruje szkód i pilnują żeby ich nie było. Jak sami pozwalacie żeby zwierzyna was niszczyła i nikt nie płacił odszkodowań to nie miejcie pretensji do całego świata. Przez dwa-trzy lata systematycznie i dokładnie trzeba szacować szkody, nawet z rzeczoznawcą i potem sami dojdą do wniosku że lepiej pilnować niż płacić.
 20. szopen72

  Rzepak

  Przy takich cenach nie opłaca się sprzedawać. Ja już w tym roku przerobiłem wszystek rzepak na paszę. Zobaczcie po ile jest śruta rzepakowa i olej.
 21. szopen72

  Rzepak

  W ubiegłym sezonie po sporym gradzie miałem tego dużo. Przy okazji szacowania strat w kukurydzy poprosiłem rzeczoznawcę o oszacowanie takich strat w rzepaku. Po obejrzeniu stwierdził, że to nie wpłynie na plon i pękanie łuszczyn, czego się obawiałem. Mimo, że był specjalista wysokiej klasy kontrolowałem rzepak i ku mojemu zdziwieniu nie zaobserwowałem ani pękania łuszczyn w miejscach uderzonych ani zamierania lub uszkodzenia ziaren. Wtedy grad spadł trochę później bo w połowie czerwca więc trzeba obserwować co się będzie działo ale większych problemów nie widzę, choć w ubiegłym roku panikowałem.
 22. szopen72

  Rzepak

  U mnie po 5-6 łuszczyn na głównym pędzie, na bocznych wszystkie są. Strata jest ale mniejsza niż 8%, a od takiej zwracają.
 23. szopen72

  Kukurydza

  Większość kukurydzy sieję bez orki i w zeszłym roku na jednym polu miałem naprawdę dużo samosiewów pszenżyta, trochę byłem w strachu czy lumax zadziała chociaż wiele razy widziałem, że nawet liście perzu pali (ale ten odbija). Byłem bardzo zaskoczony jak tydzień po oprysku została na polu tylko kukurydza. Ale po tamtym roku wiosna zamiast uprawy niszczącej samosiewy stosuję glifosat w dawce 3l +1 l Asa i pole przed siewem czyściutkie.
 24. szopen72

  Kukurydza

  Byle nie za późno, jednoliścienne nie mogą być za duże.
 25. szopen72

  Jęczmień

  Zależy kiedy siany, mój w marcu i jucz dawno nie ma chwastów.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...