Skocz do zawartości

Lordaxeda

Members
 • Liczba zawartości

  49
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

Converted

 • LOCATION
  Bielsko-Biała
 • INTERESTS
  hodowla bydła, taniec, podróże, książki
 • OCCUPATION
  zootechnik
 • WLM
  puszekaxa@wp.pl
 1. dezosan wigor jest niezły, ale desical jeszcze lepzy. nie dość że zabija patogeny odpowiedzialne za biegunki i zapalenia płuc u cieląt, mastitis i problemy z nogami u krów to jeszcze chłonie wilgoć i amoniak i ZABIJA LARWY MUCH. Stosuje się 50g/m2 raz na tydzień.
 2. Prosto: musisz mieć wagę kuchenną i mikrofalówkę. Odważasz 100 g lucerny i wkładasz na pięć minut do mikrofali (i kubek wody, aby się lucerna nie zapaliła), potem ważysz i znów do mikrofali na 3 czy 4 minuty, ważysz i tak aż waga przestanie spadać. Powiedzmy, ze uzyskałeś 34g lucerny (będzie sucha jak idealne sianko i ładnie pachnieć). Teraz robisz proporcję 100g - 100% 34gp - x % x=34% Czasami, aby wynik był bardziej wiarygodny odmierzam 200 gram materiału. Tak samo oznaczam kiszonkę z kukurydzy, trawy czy sprawdzam kukurydzę, czy już robić kisznkę (trochę jest z tym roboty, bo trzeba ponad dwumetrowy rośliny pociąć na sieczkę, odważyć reprezentacyjną próbkę 100 gram i wysuszyć w mikrofali).
 3. Głupoty gadasz. Zbilansuj tylko dobrze energetycznie, zabezpiecz mineralnie i bedzie OK Głupoty gadasz, Tomasz. Znasz zdrowe stado, gdzie krowy jako jałówki żarły młóto? I nie chodzi tu o zblilansowanie dawki i premiks. Takie krowy nie są długowieczne, więc są mało ekonomiczne. Chyba że jesteś z okolic Piątnicy i użytkujesz krowy maks 2 laktacje.
 4. Dla starszych opasów powyżej 300kg mozesz dawać 10kg młóta, krowom mlecznym uważam że maks. 5 kg. NIE DAWAJCIE MŁODZIEŻY MŁÓTA, BO ROZWALICIE IM WĄTROBY! Młóto jest dla dorosłych zwierząt.
 5. trzeba kupować nasienie sex z dobrej firmy. seksowanie wyślił Cogent w Anglii i sprzedał procedure innym firmom, ale proces zamrażania nasienia opatentował, w PL ma je TOP GEN w Głubczycach. Od nich kupuje, mam na razie 100% jałówek, inseminuje też krowy wieloródki, choć byczek może się zdarzyć, skoro podają, ze rodzi się 93% dziewczynek. Pracują nad seksowanym mięsnym, żeby rodziły się byczki. czekam na to.
 6. Chcę kupić używaną halę udojową 2x6 z duovacami i automatycznym ściąganiem aparatów. Co polecacie? A może ktoś zna kogoś, kto chce sprzedać?
 7. Lordaxeda

  USG

  W większości wypadków nie jest potrzebne tak wczesne diagnozowanie ciąży. Przecież krowy ronią
 8. Te żądania o tak dokładne dane łącznie z nr telefonu to już przesada. Podam swoje dane, a jakość portalu może okazać się mierna...
 9. Najpierw trzeba zdiagnozować, z czym masz problem. To kiszonki są z grzybem (jakim? zearalenon czy coś innego) czy może zboża? Jakie masz problemy w stadzie? Poronienia i wypadające macice czy może sie nie zacielają?
 10. Lordaxeda

  Hodowla byków

  Weź nie żartuj z takim żywieniem, jak chcesz karmić samą sianokiszonką, to nie lepiej na pastwisko to puścić? Zwierzak będzie ci rósł ponad 2 lata, a wiadomo że za takiego który przekroczył 24mce rzeźnia płaci mniej. Opas musi dostawać kukurydzę i najlepiej jakieś koncentraty. Wtedy i przyrosty ma niezłe i wybojowość wysoką.
 11. Jakie koncentraty lub pasze pełnop. polecacie dla bydła opasowego i jakie macie z nimi doświadczenia?
 12. Lordaxeda

  Buhaje

  Nie bardzo rozumiem... Po co Ci kryć słabsze krowy (od których nie chcesz jałowic do stada) własnym buhajem HF? Zwłaszcza, skoro zostawiasz sobie buhajki po mięsnym. Nie lepiej byłoby Ci inseminować najlepsze krowy nasieniem b.dobrym HF (aby było na remont stada), a całą resztę mięsnym? Na rynku jest nasienie buhajów mięsnych, które dają bardzo małe urodzeniowo cielaki z małymi głowami, tak że porody są łatwe i nawet na większe jałówki można z nimi ryzykować. pozdro.
 13. Po co kupiłeś buhaja simentala? On jest dobry do stad mlecznych, by kryć krowy, których nie da się zainseminować, bo byczki HFxSIM i takież jałówki chętnie skupują hodowcy do opasu. Moim zdaniem powinieneś mieć buhaja LIM, bo tak Grek czy Włoch, a i polskie rzeźnie chcą krzyżówki i czyste Limousine. A czemu? Bo mają najlepszy stosunek kośćca do mięsa i im się to najbardziej opłaca. Co z tego, że mięso BB i CHE jest smaczniejsze, mniej tłuste... W USA lubią najbardziej Herefordy, bo są ładnie otłuszczone i steki są boskie. Europa bardziej patrzy na kalorie, więc w Francji i Anglii najdroższe są tusze E i U, a w innych krajach U. Jeśli chcesz żyć z bydła mięsnego i mieć stado towarowe musisz patrzyć przede wszystkim na popyt (czyli to, czy Ci kupią te uzyskane opasy). Krowy mleczne trzymaj i dokupuj do nich byczki HFxrasa mięsna (do dobrej mlecznicy możesz podstawić 3 cielaki), stwórz wysokie, dużo gabarytowe mamki, aby dawały Ci dobre, żywotne cielaki, a buhaj niech daje dobre porody i szybki wzrost potomstwa. Pozdrawiam.
 14. Na rynku jest masa badziewiastych konserwantów, które owszem, przyspieszają proces kiszenia, ale nie zabezpieczają przed powtórną fermentacją (to wtedy, kiedy ci kiszonka paruje, jak ją rozrzucasz na stole paszowym - tam już nie ma białka, mogą być trucizny, krowy nie chcą tego jeść). Świetne zakiszacze ma Pioneer, ale nazwy nie pamiętam. Są drogie, ale działają. Kiszonkę możesz zrobić z materiału 28% w górę - czyli trzeba ją przetrzymać z pół dnia na polu. Suchą masę sprawdź w mikrofalówce, na pewno masz ją w domu. Jest to proste, a dzięki temu uzyskasz dobrą jakościowo kiszonkę. Jeśli zastanawiasz się, czy kiszonka czy baloty, to z gorszych jakościowo stanowisk zrób baloty, wykorzystasz je dla zasuszków, mamek mięsnych w zimie, jałowizny melcznej. Z reszty zrób kiszonkę w pryźmie - wyjdzie tańsza pasza.
 15. Szczerze? Mało sensowny pomysł. Salers to najbardziej mleczna rasa wśród mięsnych - świetnie odchowuje cielęta, ale czystorasowych salersów nikt nie chce. Jeszcze gorzej będzie z mieszańcami HFxS. W dodatku problemem może być za duża mleczność takich mieszańców żeńskich, jeśli zostawisz je na mamki. Niedodajanie ćwiertek, zapalenia wymienia, biegunki cielaka itd. Lepiej HF-a kryć BB ale z dobrego źródła (np. Cogent), bo taki buhaj daje małe urodzeniowo cielaki, a taki materiał opasowy chce KAŻDA RZEŹNIA. Przyjeżdżają się i kłócą między sobą, a Ty korzystasz, bo cena Ci wzrasta. Wybijają się rewelacyjnie, Limusine czy Charolaise nie ma startu, a jałówki HFxBB kupi od Ciebie każdy hodowca opasów, bo to rewelacyjne mamki (dużo mleka, ogromny potencjał wzrostowy potomstwa, gabaryty i umięśnienie). Pozdrawiam.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...