Skocz do zawartości

Bywka

Members
 • Liczba zawartości

  92
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral
 1. Bywka

  Polichno

  Kilka lat temu doszło do spontanicznego spotkania hodowców z różnych stron kraju. Proponuję kolejne spotkanie i porozmawiać z liderami ruchu oddolnego, co udało się zrobić w temacie zorganizowania branży od podstaw. Ile powstało nowych organizacji wojewódzkich. Jakie problemy są na dzień dzisiejszy itd. Plany na przyszłość. Miejsce spotkania dowolne. Proszę o propozycje.
 2. Bywka

  Ceny jaj spożywczych

  http://wyborcza.pl/1,75248,11493479,Jedzcie_jaja__Na_sniadanie__na_obiad__na_kolacje.html
 3. Bywka

  Grupa producencka

  Witam, na str. 1 "GRUPY PRODUCENTÓW" wyraziłem swój pogląd na temat grup. Jedyna droga, jaką mamy do wykorzystania, to nasze 5minut. Prowadzę małą GP (11czł.)w K-P, 5lat minęło, mamy na koncie ponad 1mlnzł. Trwają prace w MR w sprawie dofinansowania GP na wzór grup warzywnych. Na dzień dzisiejszy zgromadzone środki z dopłat ARiMR obracamy wśród członków na zakup środków do produkcji. Gdyby 100 GP tego samego produktu, dogadało się i utworzyło spółdzielnię inwestując zgromadzone środki w udział funkcjonującej ubojni z przeznaczeniem w przetwórstwo. Proszę o wyrażanie swej opinii.
 4. Bywka

  Zebranie Hodowców drobiu

  Witam serdecznie, czy możemy złożyć gratulacje wyboru nowych władz związku?. Związek K-PPDiJ jest po rozmowie z WIW w sprawie interpretacji przepisów wchodzących przepisów o dobrostanie i dokonywanych badań kur nieśnych. Przygotowujemy się do rozmowy w tej sprawie z MR oraz zmiany Rozporzadzenia z 15-02-2010. Potrzebujemy większej reprezentacji hodowców z całej RP. Zapraszamy do współpracy.
 5. Bywka

  dobrostan

  Witam, z tego co piszesz w przepisach UE niema mowy o obwarowaniach, jakie niesie Rozporządzenie MR z dnia 15-02-2010. No to jak to jest, jesteśmy wspólnocie a przepisy różne? Kto nas wali w rogi? Pozdrawiam.
 6. Polecam lekturę - wyrok WSA w Gliwicach z 11 stycznia 2009 r., I SA/Gl 535/09 ..Podatnik osiągający przychody z działów specjalnych produkcji rolnej, ma obowiązek ustalania dochodu do opodatkowania na podstawie ksiąg rachunkowych, jeżeli jego przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1.200.000 EURO... Pozdrawiam Ja musiałem przejść na księgę rachunkową w pierwszym podejściu, 800 000. Kiedy wystąpiłem do US o interpretację przepisu, to oni zapowiedzieli kontrolę Ksęgowa uprzedziła kontrolę i dokonała oceny i wyceny obiektów przez rzeczoznawcę, wciągając kurniki i inne obiekty związane z produkcją do odliczania amortyzacji. Sęk w tym, że kurniki w PL są na 40lat, natomiast w D na 16lat. Wszystkie remonty, i inne roboty należy wykonywać na fakturę, robiąc koszty. Dla banków jestę mało wiarygodny, ponieważ dochód spadł.
 7. Witam serdecznie, rolnicy rachunkowi prowadząc księgę przychodów i rozchodów, bardzo ważna jest amortyzacja obiektów, która niewątpliwie wpływa cenę produktu. Na dzień dzisiejszy wg mojej wiedzy, tabela amortyzacji obiektów dotycząca kurników wynosi 40lat. Rolnicy w "D" będąc na pełnej ksiegowości, te same budynki amortyzują się w 16lat. Jeżeli jest inaczej, proszę o informację.
 8. Bywka

  GRUPY PRODUCENCKIE

  Dziękuję za poparcie...Ja akurat od 2 lat należę do grupy i korzystam z dodatkowej kasy! Ale nasi drobiarze niestety nadal wolą "działać" w pojedynkę, a jest tyle możliwości i ciekawych pomysłów do zrealizowania! Pozdrawiam wszystkich hodowców. Witam serdecznie, 5lat minęło 30-12-2009 jak otrzymała GP dofinansowanie z ARiMR ze sprzedaży produktu przez grupę (ponad 1mln zł). Pieniadze uzyskane są zgromadzone na koncie i funkcjonują jako kredyt nie oprocentowany wśród członków kupując środki do produkcji. Wracają do kasy po sprzedaży produktu. Innego dofinansowania jak do tej pory, nie ma. Gdyby np. 50 GP swój zgromadzony kapitał, został wspólnie zainwestowany w ubojnię lub przetwórstwo, można byłoby pozyskać kolejne dotacje a tym samym włączyć się w rynek na zasadzie udziałów funkcjonujacej firmy, która bedzie potrzebować dofinansowania. Oczekuję opinii.
 9. Bywka

  dobrostan

  Witam serdecznie, znam te rozporządzenie z 15-02-2010. Jestem zainteresowany, czy wszyscy hodowcy są świadomi czym grozi wejście w życie rozporządzenia po 30-06-2010. Nie mam wiedzy jak Ustawa o dobrostanie jest wprowadzana np. w D, F itd. Brak drobiu żywego w pewnym sensie może skutkować chwilowo wyższymy cenami. Ale handlowcy szybko wykorzystają i sprowadzą z poza Unii. Czy służby wet. dopilnują, czy żywność ta spełnia wymogi konsumenta pod względem bezpieczeństwa żywnościowego?
 10. Bywka

  dobrostan

  MOim zdaniem tak jnaprawdę dopuści się większą obsAdę niż jest teraz. norma 17szt/m liczona była ileślat temu, gdy kury w 6 tygodniu rosły do 2kg. teraz można mieć do 42 kg z metra w 6 tygodniu, czyli w piątym (jak średnio rosną 1,9 kg - czyli poyżej 22sztuk na metr) - co jest i tak bez sensu z punktu widzenia przyrostów.Czytałem ustawę - poidła i karmidła to się dopytam, a wskaźnik śmiertelnośi dziennej- trochę może chemii, a swoją drogą co to znaczy "nie z winy hodowcy?" - czyli co upadki w 1 tygodniu 2% to zła selekcja wylęgarni? - ciekawe, ciekawe. To taka dygresja dla osób które czytały ustawę.... Firma, która wyposażała kurnik 1600m2, wyliczyła wg norm aktualnych w D, licząc obsadę 20szt/m2 tj. , zainstalowano 420 karmideł i 1260 smoczków, zakładając wagę 2,20kg/szt. Licząc wg ustawy PL na 1smoczek/10kurczat i 3cm żywienia/szt. Karmidło ma obwód 105cm/3cm=35szt/karmidło. Więc , krótko mówiąc 50%mniej kurczaków. Należy rozważyć jeszcze wydajność z m2. Jeżeli mylę się w obliczeniach, proszę poprawić. Pozdrawiam, dziękując za zainteresowanie się problemem.
 11. Bywka

  dobrostan

  Witam, z dniem 30czerwca wchodzi w życie ustawa o dobrostanie. Ciekawy jestem jak PLW podchodzą do tematu. Czy sprawdzają sprzęt w kurnikach zgodnie z ustawą. O ile zmniejszy się obsada kurcząt na 1m2, żeby zmieścić się w 33kg z 1m2 zwiekszając za zgodą lekarza wet. o ile zainstalowany sprzęt pozwala. Pozdrawiam i proszę o opinie z terenu. Jeżeli chodzi o klatki dla kur nieśnych, termin obowiązujacy jak na razie 2012.
 12. kilka lat temu sprzedałem kurczaki, oszukał, sprawa trafiła do sądu, pomimo twardych dowodów zaliczyłem dół.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...