Skocz do zawartości
Żeldrob1

CENA BROJLERA

Rekomendowane odpowiedzi

Połowa świń na Ukrainie hodowana jest poza kontrolą służb państwowych. Na dziko funkcjonują fermy po 12-13 tys. sztuk

14 czerwiec 2024 09:42
Redakcja

Ukraina, hodowla świń na dziko

Nawet 50% świń na Ukrainie funkcjonuje poza systemem kontroli weterynaryjnej. Nie są to tylko małe stada przydomowe, ale też fermy liczące nawet kilkanaście tysięcy sztuk trzody chlewnej.

- Ukraiński biznes musi zdobywać nowe rynki, ale przeszkodą w eksporcie produktów do innych krajów jest nie tylko sytuacja epizootyczna. Przed rozpoczęciem eksportu przeprowadza się kontrolę przedsiębiorstw i systemu kontroli państwa -  mówi szef Państwowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów Siergiej Tkaczuk.

- W hodowli trzody chlewnej ten system nie do końca się sprawdza, bo moim zdaniem 50% świń na Ukrainie nie jest identyfikowanych i od tego zaczyna się proces kontroli. Znajdujemy gospodarstwa, w których hoduje się 12–13 tys. świń, a zwierzęta nie są identyfikowane - mówi Serhij Tkachuk.

Jego zdaniem kolejną kwestią wymagającą rozwiązania jest sprawozdawczość przedsiębiorstw dotycząca przemieszczania zwierząt gospodarskich. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Polityki Agrarnej w sprawie identyfikacji zwierząt w ust. 26 określono, że każde gospodarstwo rolne zajmujące się hodowlą trzody chlewnej lub przedsiębiorstwo przetwórcze ma obowiązek składania sprawozdania z przemieszczania pogłowia zwierzęcego. 

- Według stanu na kwiecień 16% przedsiębiorstw składało takie sprawozdania do Państwowego Urzędu ds. Produkcji i Usług Konsumenckich, obecnie – 29%. Dziś prace w tym kierunku realizujemy przy pomocy cyfryzacji. Jeżeli przedsiębiorstwo nie złoży takiego raportu, a nie ma go w systemie, nie zostaną sporządzone dla tego przedsiębiorstwa dokumenty weterynaryjne – wyjaśnia Serhij Tkaczuk. Dodał, że na 3541 przedsiębiorstw zajmujących się hodowlą trzody chlewnej działających na Ukrainie sprawozdania złożyło 1100, z czego jedynie 32 złożyły sprawozdania w formie elektronicznej.

Źródło: agroportal.ua

Wiadomość z kategorii: Trzoda chlewna

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Indyk, kaczka, gęś- wszędzie brak ceny i wszyscy którzy tylko mogą przechodzą na brojlera. Jak do tego przypłynie do Europy parę statków z Brazylii, a zakładam, że powódź się już skończyła, więc podejrzewam, że to już płynie, myślę że za 2miesiace będzie brojler po 3zeta

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dodaj jeszcze pieczarki, też przechodzą na brojler 😃 nie wiem jakie są koszty produkcji indyka, kaczki czy gesi, ale jak brojler jest po 5,5 a kaczka czy indyk koło 6 to myślę, że robią za darmo. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, medox napisał:

Indyk, kaczka, gęś- wszędzie brak ceny i wszyscy którzy tylko mogą przechodzą na brojlera. Jak do tego przypłynie do Europy parę statków z Brazylii, a zakładam, że powódź się już skończyła, więc podejrzewam, że to już płynie, myślę że za 2miesiace będzie brojler po 3zeta

To tylko Brazylia? Cena od lutego jest optymistyczna co nie bylo dawno . 

Lato jest to czas zarabiania z Horecy. 

Zaraz zakkadasz 3?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy ktoś z was ma jakieś informacje o obowiązku budowy płyty obornikowej do końca 2024 roku ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, dex napisał:

Czy ktoś z was ma jakieś informacje o obowiązku budowy płyty obornikowej do końca 2024 roku ? 

Jak masz zintegrowny system to do końca roku masz jedynie mandat karny tylko w razie kontroli Gios.  Jak nie masz systemu to tez  nie ma kto zweryfikować czy masz  płytę bo Gios takich ferm nie nadąży  odwiedzać. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 minut temu, agroleń. napisał:

Jak masz zintegrowny system to do końca roku masz jedynie mandat karny tylko w razie kontroli Gios.  Jak nie masz systemu to tez  nie ma kto zweryfikować czy masz  płytę bo Gios takich ferm nie nadąży  odwiedzać. 

A co w przypadku kiedy obornik jest odbierany po każdym rzucie z fermy 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wtedy masz to w pompie, bo nie przetrzymujesz gnoju na fermie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Serio są jeszcze tacy co magazynują obornik na fermie ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Mistrz napisał:

Serio są jeszcze tacy co magazynują obornik na fermie ?

Obornik to pikuś znam ferme gdzie jest kila i mogiła a pokrzywy rosną do dachu i jakoś to funkcjonuje 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 godzin temu, asa napisał:

Obornik to pikuś znam ferme gdzie jest kila i mogiła a pokrzywy rosną do dachu i jakoś to funkcjonuje 

A ja znam fermę gdzie nawet nie ma posadzki 😆

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie no to jest normalnie wstrząsające mnie a właściwie nas z regionu męczą wymyślają coraz to nowe absurdy a taki ktoś gdzieś indziej ma syf  w koło pokrzywy po dach albo nie ma posadzki normalnie szok u nas takie coś by nie przeszło ja się pytam gdzie jest ta inspekcja weterynaryjna bo chyba w całym kraju przepisy powinny obowiązywać jednakowe

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witam, jak już miną upały to zachęcam do popytania hodowców o opinie na temat mojego pad cooling'u. Jest ich już na tyle dużo że każdy powinien znaleźć jakiegoś użytkownika w okolicy. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 28.06.2024 o 07:52, Mistrz napisał:

Nie no to jest normalnie wstrząsające mnie a właściwie nas z regionu męczą wymyślają coraz to nowe absurdy a taki ktoś gdzieś indziej ma syf  w koło pokrzywy po dach albo nie ma posadzki normalnie szok u nas takie coś by nie przeszło ja się pytam gdzie jest ta inspekcja weterynaryjna bo chyba w całym kraju przepisy powinny obowiązywać jednakowe

Co z tego że syf na fermie ? Przecież liczą się tylko pełne kieszenie. Póki buda się nie zawali to jest dobrze. Takie fermy są były i będą. Inspekcja? xD Oni bardzo rzadko do takich melin

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Witam, jaki system wentylacji do nowego obiektu? Jakie opinie o skov? Wentylacja kominowa plus szczytowe i wloty na ścianach 

Edytowane przez lysonzi1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
12 godzin temu, lysonzi1 napisał:

Witam, jaki system wentylacji do nowego obiektu? Jakie opinie o skov? Wentylacja kominowa plus szczytowe i wloty na ścianach 

Ja uważam że każda wentylacja jest dobra jeśli jest dobrze rozplanowana i obliczona ilość okien do ilości wentylatorów i wydajność do ilości kur ja mam dwie różne na jednym kurniku szczytową na drugim poprzeczną ale z wlotami po dwóch stronach i działają tak samo dobrze ale jak bym miał nową halę to bym zrobił wentylację dacs bo nie mam wątpliwości że działa może nie aż tak wspaniale jak na tych filmach i opisach ale napewno podobnie i można dużo zaoszczędzić na ogrzewaniu 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co słyszę to do połowy lipca braki kurczaka. Kilka ubojni już dzwoniło i poszukują 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi