Skocz do zawartości
mariusz_farm

dopłaty bezpośrednie 2007

Rekomendowane odpowiedzi

I tak i nie.

Przy drzewach jest "problem" z tym że z góry wyglądają inaczej niż z pozimu pola. Np: krzywe drzewo rosnące przy granicy daziałki na ortomapie może wyglądać że rośnie w polu. wtedy to tżeba zaznaczyć po tej białej lini (jeśli się pokrywa z faktyczym przebiegem granicy działki).

Jeśli się naprzykład przesuneła droga i pole się zmniejszyło to trzeba by zaznaczyć na mapce uprawe do drogi a nie do faktycznej grancy ewidęcyjnej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wniosek złożony. Ale wychodzi na to że każda Agencja inaczej interpretuje wypełnianie np. wpis RS u mnie np. wymagali tylko w przypadku tych działek na których będą poplony w 2007 roku a w agencji sąsiedniej już w przyszłej pięciolatce. Ale najgorsze jest to że nie widać tej kasy z rolnośrodowiskowego mówią że do końca roku..................

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak w ogóle to jest czeski film

 

wpisywanie na wszystkich GO gdzie będą poplony w ciągu 5 lat symbolu RS można by tłumaczyć tym iż jeśli zwiększymy powierzchnie na której jest realizowany program rolnośrodowiskowy o więcej niz 5% lub 2 ha to można wydłużyć program do końca lutego 2012 ( dotyczy to tych którzy złożyli wnioski w 2005 lub 2004 r)

a może zaistnieć taka sytuacja iż ktoś zwiększył powierzchnie GO ( zakup dzierżawa ) a nie będzie tam realizował programu rolnośrodowiskowego tj poplonów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam działkę o pow. 4,48 ha na której rośnie pszenica i jęczmień. Czy we wniosku należy rozpisywać powierzchnie tych zbóż czy wpisać UPO 4,48 ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak w tym roku wydzierżawiłem grunt orny na którym będe kosił trawe to co ma wpisać i jak? bo ta działka pierwszy vraz będzie zgłaszana do płatności. i czy na nieużytki też można złożyć wniosek i jak wpisać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ta trawa będzie tam przez 5 lat to możesz wpisać PZ (najwyżej jak agęcjia nie zaliczy do PZ to dostaniesz stawke JPO).

Nie użytek możesz zaliczyć jako ugór (trzeba kosiś raz do roku) i wtedy wpisujesz JPO. Do obu kawałków możesz dostać dopłate ONW( jeśli są na taki mbszaże).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie musze rozmierzać ile ma jęczmień i ile pszenica tylko wpisać całą powierzchnię działki jako UPO ?? A jeżeli mam na polu Kukurydze a w środku ziemniaki pomiędzy kukurydzą to kukurydze mam wpisać jako jedną uprawę i 2 ziemniaki czy np.Kukurydza A, ziemniaki B, kukurydza C.[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jęczmień i pszenice wpisuje się jako iedno, nie osobno.

Jeśli ziemniaki całkowicie oddzielają kukurydze to trzeba wpisać osobno. Jeśki kukurydza by się łączyła się ze sobo lub za pomoci jakiegoś zboża to wtedy można jako jedno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko odnośnie ONW. Ponoć jeżeli zmniejszę powierzchnię o <3% to jest to bez konsekwencji dla dopłat i ew. zwrotu za poprzednie lata (ONW ma trwać 5 lat, minęło już 3). Muszę zmniejszyć ONW bo się buduję a nie upłynęło jeszcze 5 lat od pierwszego zgłoszenia.

Jak liczone są dopłaty ONW - od powierzchni działki wykorzystywanej w celu rolniczym czy też od całkowitej powierzchni działki ewidencyjnej ? Mam ok. 0,5ha ha nieużytków i nie jest to ugór ale "wyremontowany" staw, który wg ewidencji gruntów jest nieużytkiem. Do tej pory w tabeli "Oświadczenie o sposobie wykorzystywania działek rolnych" nie wpisywałem tego nieużytku. Od tego roku wg "Instrukcji Wypełniania Wniosku" rozdział A3 (Grupy upraw) pkt.14 "W przypadku ubiegania się tylko o przyznanie pomocy finansowej z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania na danej działce rolnej należy wpisać oznaczenie ONW" a dalej w przykładzie jak na rys.4 działka H ("powierzchnia gruntów rolnych, które nie były utrzymywane w dobrej kulturze rolnej na dzień 30 czerwca 2003") jest wpisana do "Oświadczenia o sposobie wykorzystywania działek rolnych" w wierszu 8. Tego nie kumam, to ten nieużytek mogę wpisać jako ONW ? I czy na ten nieużytek w poprzednich latach dostawałem ONW czy też nie, bo się już zapętliłem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanie do Szanownych Forumowiczów związane z wypełnieniem wniosku: jaką grupę upraw należy wpisać w przypadku łąk i pastwisk, jeśli nie ubiegam się o dopłaty PZ (ponieważ nie posiadam zwierząt)... Czy wystarczy wpisać po prostu: UPO dla każdej działki rolnej będącej łąką lub pastwiskiem??

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanka odnośnie traw na gruntach ornych. Niby można je zaliczyć do UPO. Weszło jakieś nowe rozprzadzenie:

http://www.arimr.gov.pl/index.php?id=40&id1=10&idpage=1

- Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów roślin objętych płatnością uzupełniającą zmiany dotyczą objęcia platnością zwierzęcą traw uprawianych na paszę na gruntach ornych)

Stosował to ktoś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie się moim pytaniem w sprawie łąk i pastwisk. Zapomniałem dodać, że zlokalizowane są one na obszarze ONW. Czy w tej sytuacji odpowiedź na moje pytanie pozostaje nadal aktualna...??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A ja mam pytanka odnośnie traw na gruntach ornych. Niby można je zaliczyć do UPO. Weszło jakieś nowe rozprzadzenie:

http://www.arimr.gov.pl/index.php?id=40&id1=10&idpage=1

- Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów roślin objętych płatnością uzupełniającą zmiany dotyczą objęcia platnością zwierzęcą traw uprawianych na paszę na gruntach ornych)

Stosował to ktoś.

Owszem.

Jeśli masz same trawy na GO, to wpisujeszJPO i dostajesz mało kasy, ale jeśli masz tam też lub posiejesz rośliny motylkowe, to we wniosku wpisujesz UPO i dostajesz więcej kasy. Jeszcze wiecej otrzymasz jeśli posiadałeś przezuwacze w okresie referencyjnym w określonej ilości, czyli 0,3DJP na ha- wtedy deklarujesz trawy na GO jako trwale uzytki zielone i wpisujesz PZ. PZ-płatność zwierzęca nalezy Ci sie tylko do takiej powierzchni traw na GO lub łąk i pastwisk, jaka zgłoszona została w ubiegłym roku do płatności obszarowych. Trzeba sobie wszystko dokładnie przeliczyć, bo inaczej stracicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeżeli mam łąkę a nie mam przeżuwaczy to dlaczego mam dostać JPO a nie UPO. Czy własnie wcześniej przywołane przezemnie rozporzadzenie tego nie zmienia. Pisze bo słyszałem że instrujcja wydrukowana została przed zmianą rozporzadzena i nie obejmuje zmian późniejszych co zresztą na str. 5 drobnym druczkiem jest opisane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich!

Ja mam taki problem . Kupiłem w tym roku gospodarkę- łąki- obecnie wypasane są tam krowy. W ewidencji gruntów są to trwałe łąki i grunty rolne, ale wszędzie rośnie trawa.

I teraz moje pytanie co mi grozi jak we wniosku zaznaczę UPO zamiast IPO ( bo chyba to powinienem zaznaczyć) Czy będzie to kara finansowa, 1 upomnienie, czy oznaczenie jako UPO mnie do czegoś zobowiązuję oprócz do koszenia- blokada sprzedaży. Czy jeżeli rośliny motylkowe same tam wyrosły to też może być UPO. No ijaka jest różnica pomioędzy UPO a IPO w dopłatach-może nie warto.

Proszę o pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz nie miec nic, dostać kasę i wydać na co się,chce. Ale jesłi Agencja to wychwyci np kontrola na miejscu, donos lub coś podobnego, to dostajesz sankce finansowe, zawiadamiana jest prokuratura i jesteś ścigany z art 297 kodeksu karnego za składanie fałszywych oswiadczeń oraz za próbe wyłudzenia. Na rok 2007 nie ma jeszcze stawek, ale w roku 2006 sama płatność JPO 276,28 zł, a płatność JPO + UPO (313,45 zł) łącznie 589,73 zł. Różnica 313,45 zł do hektara. Jak się uda dobrze jak nie to papiery są zapaprane bo sądy zaczeły juz w tej kwestii wydawać wyroki skazujące zazwycaj 0,5 roku w zawiasach na 3 lata i grzywna 600 zł. Wszyscy chętni mogą spóbować. Wiadomo nie wszycy wpadną. Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Zapomniałem o odpowiedzialności za składanie fałszywych zeznań. Jak zaznaczę IPO to praktycznie nic nie ryzykuję. Muszę tylko wypasać krowy lub skosić trawkę -tzw. "dobra kultura"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Grześ: Właśnie przeczytałem to rozporządzenie, bo też marzę o UPO i w par. 4 jest mowa o umowach na odbiór suszu z traw, tak więc to chyba nie takie łatwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A jeżeli mam łąkę a nie mam przeżuwaczy to dlaczego mam dostać JPO a nie UPO. Czy własnie wcześniej przywołane przezemnie rozporzadzenie tego nie zmienia. Pisze bo słyszałem że instrujcja wydrukowana została przed zmianą rozporzadzena i nie obejmuje zmian późniejszych co zresztą na str. 5 drobnym druczkiem jest opisane.

.....bo widzisz, to jest polityka.

Ja podtrzymuję, to co wcześniej napisałem. Możesz dostać UPO do trwałych użytków zielonych, jeśli będziesz miał umowę z firmą kupująca od Ciebie susz paszowy. Do wniosku obszarowego dołączysz oświadczenie, w którym wyszczególniasz te działki, bądz części dzialek. Nie pamiętam niestety, czy fakturę za sprzedaż trzeba donieść póżniej do ARiMR, czy wystarczy ja mieć w domu na wypadek kontroli. Tak mi przyszło teraz na myśl, ze jeżeli ktos nie jest w Programie rolnośrodowiskowym, to przecież nie wiadomo, co kryje się pod oznaczeniem UPO , to może być równie dobrze zboże, co i trawa, czy łąka. Ale niestety, jeśli w latach ubiegłych na danej działce była łąka, to albo beneficjent klamie, albo łąkę zaorał. To widzi sie w papierch, bez zbędnej kontroli na miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Rafi z Kaszebe:

Nieużytki to nieużytki i kropka. Samą płatność ONW możeswz otrzymać do gruntów, które spełniają ZDPR (bo taka jest zasada w ONW). Ta możliwość sprytnie wymyślona została dla tych u których stwierdzony został błąd DR10.

Pozdrawiam.

 

A co do łąk trwałych i innych TUZ-ów : nie mieliście tych 4 grup zwierząt w okresie referencyjnym - piszcie JPO. Chyba że to prawdziwa mieszanka traw i motylkowych i wytrzyma jeszcze 5 lat od tego roku - to wtedy UPO.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z państwa zetknął się z dopłatami roślin energetycznych

konkretnie chodzi o słomę

jest umowa na odbiór słomy z firmą zarejestrowaną w ARR ,ale podobno trzeba przeznaczyć na spalenie nie tylko słomę ale i ziarno w moim przypadku przenicę konsumpcyjną ( tak tłumaczy mi kilka biur powiatowych i jeden oddział regionalny)

moim zdaniem to nonsens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...