Skocz do zawartości
mariusz_farm

dopłaty bezpośrednie 2007

Rekomendowane odpowiedzi

Spotykam się z takimi sytuacjami gdy PEG przekracza powierzchnię działki ewidencyjnej- wtedy wpisuje się powierzchnię działki ewidencyjnej

inny przypadek

np: powstała droga i podziełiła tak działkę tak iż po jednej stronie jest 1 ha a po drugie stronie kilkanaście metrów kwadratowych PEG policzył również te kilkanaście metrów o czym rolnik nie wiedział.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o poprawne wypełnianie wnioskow to wina leży po stronie rolnika, nie chce sie rolnikowi zmierzyć swoich działek ( wielka mi filozofia - podstawy matematyki) a więc wpisuje powierzchnie z EGiB. Jak wiadomo geodeci mierżacy działki pół wieku temu róznie to robili, jak było zimno to se troche wypili i dzieki temu mamy róznice w powierzchni pomiedzuy PEG a powierzchnia z EGiB. Suma sumarum jęzeli ktoś pomierzył swoje dziłki ewidencyjne i jest pewien tej powierzchni wpisuje ja do wniosku, opcja dla leniwych to wpisanie PEG-a bedzie bezpieczniej, dla ryzykantów najlepiej wpisać powierzchnie z wypisu z rejestru gruntow - mur beton bedzie wezwanie.

Do kazdego wniosku pomocowego nalezy wpisac wszystkie działki ewidencyjne nawet te nieużytkowane np. drogi, rowy, budynki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
(..)nawet te nieużytkowane np. drogi, rowy, budynki.

Ja mam rów na mapce a w żeczywistości jest pole uprawne i łąka.

Jedeń ma tak że orze przez rów itak jak by go nie było.Jest tylko pole zagłębone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie żebym się upierał przy swoim zdaniu, ale pozwolę sobie zacytować tekst z instrukcji wypełniania wniosku:

4." W przypadku ubiegania się o płatności do gruntów rolnych należy we wniosku wymienić wszystkie działki ewidencyjne będące w posiadaniu rolnika, na których znajdują się GRUNTY ROLNE."

Być może to sie zmieniło, nic mi o tym nie wiadomo, bo u nas wszystko jest mozliwe.

Wszystkie działki ewid. wpisuje sie tylko przy ONW i udziale w Programi rolno-środ. jeśli dobrze pamiętam.

Fajnie, ze nie muszę juz flancować motylkowych na trawach na GO. Będzie płatność zwierzęca.

Co do PEG, to faktycznie rolnikom się nie chce mierzyć działki ewidencyjnej, jeśli cała jest wykorzystywana rolniczo. Ja mam taki przypadek. Działka ew 1,00ha a pow PEG 0,95ha. Działka ew jest dokładnie prostokątna, natomiast dzaiałka rolna wykracza poza obreb działki ew., co widać na mapie sat. Normalnie pow. PEG powinna być w związku z tym jeszcze wieksza. Gorsza sprawa, ze granicy z sasiadem nie mamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejąłem gospodarstwo rolnicze od ojca wraz z krowami w marcu 2007. Czy mogę starać się o wyższe dopłaty do użytków zielonych związane z hodowlą przeżuwaczy, jeśli dopiero stałem się posiadaczem tych zwierząt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli stałeś si posiadacazem przed 14 marca to tak, jeśli póżniej to nie. Nawet jak wpiszesz że chcesz dostać PZ a ci nie przysługuje to nie będzie błędem. Zaliczo ci te trawy do JPO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie Pomóżcie

 

trawa na gruntach ornych może być podobno podciągnięta do płatności zwierzecych- ok

 

1) jeślki ktoś zadeklaruje na trawie na GO płatności zwierzęce to czy będzie można tą łąkę zaorać np: w przyszłym roku- z tego co wiem ma to być od tej pory łąka trwała

 

2) Czy będą jakieś konsekwencje iż ktoś np: następca zaorze łąkę trwała zadeklarowaną w 2006 i 2007r (przy założeniu iż ogólna pow. łąk w kraju nie zmieni się )

 

3 czy warto i mozna wpisywać od 2007 r nowe łąki trwałe bo podobno wypis z rejestru gruntów już nie obowiązuje.

 

3) skoro Armir sam obliczy PZ czy wpisywać do wniosku PZ na pałe-tj wszędzie gdzie jest zielone

 

4) cyt" W przypadku ubiegania się o płatności do gruntów rolnych należy we wniosku wymienić wszystkie działki ewidencyjne będące w posiadaniu rolnika, na których znajdują się GRUNTY ROLNE." ok grunty rolne będące nieużytkami też mama wpisać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do mariusza_farm

Niepotrzebnie komplikujesz chyba, tak mi sie wydaje.

29.03.07 na stronach ARiMR ukazał się tekst na temat dopłat paszowych do traw na GO.

1. Jeżeli ktoś zadeklaruje na trawie na GO PZ to bedzie ja musiał uprawiać jako trawę na GO przez 5 lat. Tego nigdzie nie przeczytałem, to słyszałem z niedzielnego wystąpienia pewnego pana w telewizji, który pełni funkcję Ministra Rolnictwa. (to jak wszystko ewentualnie moze sie zmienić, a co )Nie mozna takiej łaki zatem na drugi rok zaorać.

2. Jeśli nie zmieni się ogólna pow. łak w kraju, to raczej nic nowemu nabywcy nie grozi, za zaoranie łąk trwałych. Chyba, ze podpisze wcześniej jakieś zobowiazanie.

3. No wlaśnie, ale po co? Skoro do łak trwałych i do traw na GO mamy te sama płatność zwierzęcą? Do nowych łak i traw na GO dostaniesz w tym roku jedynie podstawową dopłate, bez względu na to, czy posiadałeś w okresie referencyjnym wystarczającą ilość DJp, czy też nie.

Dla mnie nadal atrakcyjna wydaje się mieszanka traw z motylkowymi-...taka niezobowiązujaca jakaś....

Drugie 3.Dobry doradca sam powinien doradzić tak, żeby rolnik najlepiej na tym wyszedł, ale niestety, to troszeczkę dłużej trwa

4.Działki ew.na których są grunty rolne o pow. np. 0,002, 0,05, nawet 0,09ha nie łaczące sie z innymi, zeby dać min. 0,10ha (przysługuje płatność),wpisujemy do wniosku i wpisujemy do kolumny " nie zgłoszone do zadnych programów pomocowych". Jakto "grunty rolne będące nieużytkami"?! Jak moga być grunty rolne nieużytkami?

Wydaje mi sie, ze to Ci sie cały czas merda z wypisami z rejestru gruntów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

We wniosku muszą być wpisane wszystkie działki ewidencyjne, na których są grunty rolne. Na podstawie danych z wniosków prezes ARiMR corocznie ogłasza wielkość użytków rolnych w województwie i kraju (nie wiem tylko do czego będzie to wykorzystywane i przez kogo).

Zuza pisała o sankcjach 1 % w przypadku przekroczenia powierzchni. Wydaje mi się, że chodzi o to, że sankcje te będą stosowane w przypadku, kiedy ARIMR stwierdzi, że rolnik nie podał we wniosku wszystkich działek, na których ma użytki rolne. Jeśli zostanie wykazane, że ta różnica jest większa niż 3%, wówczas będzie potrącenie 1% z całości przysługujęcej płatności; jeśli to będzie więcej niż 30% - kolejny 1%, maksymalnie 3%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań odnośnie "nowych" dopłat bezpośrednich:

1. Obecnie, o ile dobrze pamiętam o wyższe dopłaty do użytków zielonych mogą ubiegać sie osoby które posiadały przeżuwacze do marca 2007. Czy mogę się o nie starać jeśli przejąłem gospodarstwo od mojego ojca w kwietniu a tym samym stałem się posiadaczem zwierząt po marcu 2007.

2. Na wskutek podziału działki rolnej którą dzierżawiłem na połowę z sąsiadem, moja łąka zmniejszyła się o 0,15 ha. Zobowiązania odnośnie ONW zmuszają do składania co roku wniosku na taką samą ilość ha. Czy mogę te brakujące 0,15 ha wpisać we wniosku na działce, na której wcześniej nie starałem się o dopłaty, ze względu na zakrzaczenia. Łąka ta, ma powierzchnię 1ha ale rosną na niej olchy w związku z tym jest użytkowana jako pastwisko. Czy mógłbym wydzielnić na niej część na której nie ma zakrzaczenia np. 0,4 ha i wpisać ją we wniosku o dopłaty bezpośrednie?

3. Osoba, która chce wystąpić o premie dla młodego rolnika, wcześniej nie mogła korzystać z zadnych pomocy, nawet dopłat bezposrenich. Program PROW prawdopodobnie ruszy w lipcu 2007, natomiast wniosek o dopłaty należy złożyć do 15 maja. Czy w takim wypadku mógłbym złożyć go na moją matkę, która nie jest posiadaczem gospodarstwa, opłaca natomiast składki KRUS. Czy miało to by jakieś konsekwencję w przyszłych latach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Możesz ale nie dostaniesz

2.tak. Ale nawet jeśli nowy właściciel złoży wniosek o dopłaty wraz z ONW na te 15 arów to i tak nie miał byś konsekwęci z tego powodu. Jeśli by nie składał wniosku to byś muasiał odać dopłate ONW za te 15 arów.

3. Do 15 maja składasz wniosek na dopłaty bezpośrednie. O premie na łodego rolnika składa nowy posiadacz gospodarstwa (właścicel) i jest tylko data rozpoczęcia składania wniosków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja sąsiadka ma sprzedać ziemię, jednakże ma ona zobowiązania wobec złożenia wniosku o dopłaty bezpośrednie z 5 letnim użytkowaniem łąki. Czy może ona sprzedać tą łąke dla mnie bez zwracania pieniędzy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam działkę o 6,21 ha na której jest 1,15 łaki czyli PZ sadzę 0,5 ziemniaków czyli JPO a reszta to zboże. Mam też program rolnośrodowiskowy i z tych 6,21 ma być obsiane poplonem ( ziemniaki 0,5 ha i zboże jęczmień + zboże pszenica razem około 3 ha), I teraz moje pytanie czy opis RS mam dawać tylko na te działki na które będę siał poplony w 2007r czy te które mam zadeklarowane w całym okreśie 5 letnim)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WItam.

 

Ja mam takie pytanko. Chcę się ubiegać o PZ (trwał łąki zielone), ale we wniosku 6 (oświadcznie o powierzchni działek ewidencyjnych nie mam w kolumnie 11 "pod trwałe użytki zielone" wpisane nic.

 

Czy w związku z tym, że nie mam tam nic wpisane nie mogę określić żadnych trwałych użytków zielonych??

 

We wcześniejszych wnioskach deklarowałem pastwisko oraz łąkę o łącznej powierzchni ponad 2,5 hektara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alberto:

Układ wpisu: dla upraw UPO /działka rolna na której będzie RS/:

UPO,RS,roślina uprawiana teraz po której będzie poplon - np. pszenica (2ha)

Adekwatnie dla ziemniaków: JPO,RS,ziemniaki (0,5ha)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha,dzięki.Zapytałem,bo ktoś mi mówił,że dopłaty są tylko przez parę lat,ale przez parę lat to będzie PROW(do 2013)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co się słyszy to unia chce stponiowo rezygnować z finansowania rolnictwa, więc trzeba się liczyć z tym, ze dopłaty prędzej czy później się skończą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do DORADCA_1

Mam to samo pytanie co Alberto

 

Czy opis RS mam dawać tylko na te działki na które będę siał poplony w 2007r czy te które mam zadeklarowane w całym okreśie 5 letnim

 

Z instrukcji wnioskuje ze przy KAZDEJ działce bede miał podac nazwe rosliny

np. UPO, pszenica ozima

wiec logicznie myślac i RS powinienem postawic przy KAZDEJ działce która wystepuje w 5 lenim planie a nie tylko tej na której bedzie realizowany pakiet KO1 w 2007roku ale kazdej

np. UPO, RS ,żyto

 

Prosze o opinie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

to samo pytanie co Don.

Czy realizując program rolno-środowiskowy ochrona gleb i wód wpisuję w kolumnie 3 tab VII oznaczenie RS i gatunek rośliny uprawianej w plonie głównym:

a) na działkach, na których będzie wysiany poplon w tym roku deklarując jako osobną działkę rolną każdą uprawę osobno nawet jeżeli obok siebie na jednej działce ewidencyjnej są uprawiane dwa gatunki zboża i po obu lub po jednym będzie wysiany poplon

b) na wszystkich działkach, na których będą wysiewane poplony w ciągu 5 lat

c) wszystkie uprawy deklaruję jako osobne działki rolne z podaniem gatunku uprawianej rośliny

Cyt. z instrukcji: "Realizując pakiet rolnictwo zrównoważone lud ochrona gleb i wód należy wpisać konkretną uprawę na wszystkich działkach rolnych. W pozostałych przypadkach konkretną uprawę należy wpisać tylko na tych działkach rolnych, na których realizowany jest pakiet rolno-środowiskowy."

I drugie pytanie:

Czy zakreślając granice działek rolnych w przypadku przesunięcia mapy względem granic działek widocznych na zdjęciu należy kreślić granice działki (jeżeli cała działka ewidencyjna stanowi jedną działkę rolną) po granicy działki ewidencyjnej zaznaczonej na biało czy po granicach widocznych w tle. Przesunięcia są czasami o większą część działki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Don Ja też mam RS i złożyłem wczoraj wniosek , wpisałem tak jak ty opisałeś i było dobrze . Jeśli projekt jest realizowany przemiennie na wszystkich działkach to RS podaje się przy wszystkich . Trzeba wpisać kod + RS + nazwa rośliny . Jeśli chodzi o działki rolne to wpisałem każdą działkę osobno , tak jak w projekcie RS i okazało się że jest żle . Musiałem połączyć działki z jednym rodzajem uprawy graniczące ze sobą . Nie zgadzam się z taką interpretacją , ale nie mogłem ich przekonać . Według tej interpretacji to trzeba by zrobić korektę planu RS .

Granice działek . Na mojej mapie też są przesunięcia , zakreślałem po białej linii , bo jak przyjrzałem się dokładnie to cień drzew ( zaciemnienie poza biała linią ) wchodził mi na część działek , najlepiej widać to na pojedynczych drzewach .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się czepiam ale moje pytanie o sposób wrysowywania działek rolnych ma związek z zapisem w instrukcji, cyt.:"Granice działek rolnych należy wrysować zgodnie z naturalnymi granicami widocznymi na obrazie ortofotomapy, widoczne zaś na załączniku graficznym granice działek ewidencyjnych powinny służyć łatwiejszej identyfikacji działki ewidencyjnej na obrazie ortofotomapy". Proszę o wasze opinie na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każde biuro powiatowe inaczej interpretuje instrukcje

sporo zależy od tego jak "system" przełknie te działki

 

1 Wydaje mi się iż najlepiej każdą roślinę uprawną rozpisać osobno jako odrębną działkę rolną a nie scalać

-nie jest to wyłudzenie, raczej nie można to traktować jako błąd.

Np: w programie ochrona gleb i wód należy przykryć 33% GO poplonami lub poplonami i oziminami stąd potrzeba wypisywania wszystkich upraw.

 

2 symbol RS moim zdaniem należy wpisać tylko przy działce rolnej do której przysługuje płatność

(wnioski rolnośrodowiskowe i o dopłaty mają być zgodne) wypisywanie wszedzie gdzie w ciągu 5 lat mają być poplony RS jest raczej bez sensu.

 

3 wcale nie jest powiedziane iż granice działek ewidencyjnych są dobrze zaznaczone na fotomapie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...