Skocz do zawartości
radzioha

inseminacja i inseminatorzy

Rekomendowane odpowiedzi

co sadzicie o inseminatorach ich umiejetnosciach, skutecznosci i ceny jaką zyczą sobie za usluge?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ile u ciebie kosztuje zabieg z poporawką

ja tam wolę sam wziąść od niego nasienie a nie żeby mi po chlewni łażił przecież on też przenosi choroby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

własnie - sam zabieg inseminacji to moja babcia moze wykonać..........

sztuka jest wykryć właściwy moment czego inseminator raczej nie zrobi[/code]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie inseminator (do krów) przyjeżdża sam wybierając porę - podaję mu zauważone objawy, początek rui, poszczególne etapy. Nawet wykonuje drobne zabiegi, "poprawiające" skuteczność zapłodnienia - u jednej "grzebał" się dobre 0,5 h zanim ją zainseminował - miała zrost na szyjce i nie mógł się przez niego przedrzeć - ale udało mu się za 1. razem. Usługa inseminacji kosztuje ok. 20 zł + koszt nasienia - dobre polskie ok. 50-70 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy można inseminować krowy we własnym zakresie? Bo mi znajomy kiedyś mówił że wystarczy jedynie jakiś kurs przejść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można zaliczyć kurs inseminacji i samemu inseminować , ale czy to się opłaca to jest problematyczne .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat rozmawiałem ze swoją zootechniczką ze stacji oceny - całkowity koszt kusu to 700-1000 zł (w zależności czy się korzysta z hotelu czy dojeżdża). Za to dostajesz kwit uprawniający do inseminacji, zbiornik z azotem i nasieniem oraz wsparcie hodowlane ze Stacji. Ponadto poznajesz podstawy fozjologii zapłodnienia, rozrodu i porodu, samodzielnie możesz określić płodność u krowy. Przy 20-25 krowach zwraca się w przeciągu roku!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to mnwet by mi się opłacało, gdyż mój inseminator nie zawsze dojeżdża na czas a najbliższy byk na 4 nogach znajduje się 3km ode mnie.

A gdzie się robi takie kursy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie kursy prowadzą SHUZ-y . Ja nadal nie jestem przekonany że to jest opłacalne . Nie daleko ode mnie jest obora na 80 szt. krów . mają swoje nasienie i swój zbiornik a inseminator dojeżdża do nich . Zakup zbiornika , Azot to też jest koszt . Jeśli podpiszesz umowę ze stacją będziesz musiał się do niej zastosować , czyli świadczyć usługi na ich warunkach . A ich warunki są na ich korzyść .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie musisz świadczyć usługi. Możesz zrobić ten kurs jedynie na swoje potrzeby. Wtedy będziesz miał swobodę wyboru nasienia i dobierać czas do zapłodnienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ja chciałbym robić to tylko dla siebie, bo żeby świadczyć usługi to nie mam czasu. Poza tym w mojej najbliższej okolicy nie ma, aż tak dużo zwierząt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... no to chyba odłoże tę sprawę na razie. Chyba, że inseminator mnie za bardzo zdenerwuje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg polskiego prawa nasienie może kupic sobie każdy, i zrobic z nim co chce- insemionowac lub wyrzucic w gn....

niektóre z 4 polskich spolek państwowych wymagaja kursów ale to jest ich wewnetrzna sprawa, bo firmy komercyjne które zajmuja sie importem i handlem nasienia sprzedadza Ci bez problemu. Kursu wymaga także taka firm z Drogomysla

kurs na wlasne potrzeby robi np IZ w Balicach, a profesjonalne kursy to SHiUZy.

powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza , tylko nasienie to nie wszystko , trzeba go gdzieś trzymać i wiedzieć w którą dziurkę włożyć i mieć czym włożyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie -GDZIE TO SIE KLADZIE

dlatego moze warto korzystac z uslug inseminatora który podchdzi rzetelnie do swoich powinnosci

 

ale to wkladanie to ciekawe jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
podchdzi rzetelnie do swoich powinnosci

Dokładnie - jeśli podchodzi do tego rzetelnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem dobrego fachowca ( tech. wet. ) ale zrezygnował z inseminacji i musiałem znaleźć innego . Kiedy do niego zadzwoniłem zapytał - czym kryjemy , podałem mu nazwę buhaja i czekałem . Kiedy przyjechał doznałem szoku , miał już gotowe ( rozmrożone ) nasienie i od razu przystąpił do akcji . Był u mnie pierwszy i ostatni raz Teraz mam fachowca kutry przy zgłoszeniu pyta kiedy wystąpiły pierwsze objawy rui i ustalamy czas krycia . Kiedy przyjedzie najpierw sprawdza krowę a dopiero rozmraża nasienie . Kiedyś zwrócił mi uwagę na drobny wyciek z pochwy u jednej z krów , którego ja nie zauważyłem , dzięki temu było szybkie płukanie i krowa mogła być zacielona w terminie . Poza tym zna większość buhai i morze zawsze coś doradzić . Ma jeszcze jedną zaletę , jest bardzo punktualny .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tylko pozazdrościć takiego inseminatora

Szkoda, że weterynarze z mojej lecznicy się tym nie trudnią, bo na nich to można polegać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne szczęście co Bodzio55. Tylko raz mnie zawiódł - ale jak się potem okazało miał wizytę w szpitalu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nasienie seksowane- co o tym wiecie i gdzie takie mozna dostać?? Ile kosztuje itd Piszcie prosze wszystko co wiecie na ten temat.

 

Odnosnie inseminatorow i inseminacji to skuteczna inseminacja zależy od wielu czynników:

-profesjonalne podejście inseminatora

-odpowiedni okres rui

-odpowiedni stan zdrowia samicy-patrz stan drog rodnych po ostatnim porodzie

-no i przede wszystkim stan nasienia

 

W mojej okolicy ostatnio dosyc czesto sa wlasnie problemy z zacielaniem krow- sztuczna inseminacja nie zawsze jest skuteczna, naszczeście dla mnie i okolicznych rolników posiadam byka który nie jest w zaden spodob spokrewniony z moimi krowami i po jego skoku kazda krowka zostaje cielna. No ale to jest tylko zwykly nie rasowy bysio a kazdy by chchial zacielac krowy dobrymi rasowymi buhajami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój znajomy ostatnio kupił rasowego i czasami u niego zacielam. Wcześniej też miał niezłe byki bo kupował jałówki hf i od nich zostawiał cielęta. Problem w tym, że mieszka on jakieś 4km ode mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

*

 

Nasienie seksowane - jałówki na życzenie

W krótkim okresie dziewięciu lat, od kiedy Cogent Breeding Ltd. rozpoczął swoją działalność, firma dokonała radykalnego postępu w brytyjskiej hodowli buhajów HF oraz w sposobie obróbki nasienia, wprowadzając nowe technologie i rozwiązania. Obecnie Cogent posiada buhaje rasy Holstein, które plasują się w światowej czołówce, zarówno ze względu na produkcję, jak i pokrój.

 

Udoskonalona technologia mrożenia nasienia stworzyła nowe mozliwości w hodowli bydła. Firma Cogent została założona w 1995 roku. Podstawę firmy tworzy program "Wycena Młodych Buhajów HF", w którym na dzień dzisiejszy testuje się około 150 buhajów rocznie. Będąc najnowszym programem hodowlanym w świecie, od samego początku stawialiśmy na innowacje i nowe rozwiązania technologiczne, by zapewnić sobie konkurencyjną przewagę nad wieloma rywalami z branży.

 

Seksowanie nasienia

 

Możliwe jest określenie płci potomstwa u licznych gatunków zwierząt, zanim nastąpi zapłodnienie, z dokładnością 85-95% (Seidel et al., 1999; Welch and Johnson, 1999; Johnson, 2000).

 

Cogent rozpoczął doświadczenia nad seksowaniem plemników w 1998 roku. W tamtym czasie mieliśmy jedno urządzenie zdolne do sortowania około 450 plemników żeńskich na sekundę. Dwie osoby pracowały na pełnym etacie, by monitorować i odpowiednio skalować urządzenie sortujące. Sortowanie nasienia na tym wczesnym etapie było powolne i nie pozbawione trudności. Pokazało jednak, że proces działał. Nasze pierwsze cielęta z nasienia seksowanego urodziły się w Anglii w 1999 roku. Wtedy też rozpoczęliśmy próby zakrojone na szeroką skalę, mając do dyspozycji ówczesną technologię. Od tego czasu tysiące zdrowych potomków urodziło się od 7 różnych gatunków zwierząt w wielu krajach na całym świecie z nasienia seksowanego. W oparciu o wyniki doświadczeń prowadzonych w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych w lipcu 2000 roku podjęto decyzję o komercjalizacji nasienia seksowanego.

 

Obecnie Cogent posiada 10 urządzeń sortujących nasienie buhajów HF 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Ostatnie postępy w technologii pozwoliły zarówno na radykalne redukcje w liczbie osób potrzebnych do przeprowadzenia segregacji, jak również na zwiększenie wydajności w samym procesie. Technologiczne rozwiązania w żywieniu buhajów i przygotowywaniu nasienia przyczyniły się także do lepszej produkcji oraz wyższych wskaźników zacielenia w hodowli. Szybkość sortowania plemników odgrywa ważną rolę. Wprowadza się ciągłe ulepszenia w sortowaniu, mające na celu przyspieszenie przebiegu procesu, utrzymując przy tym precyzję oraz współczynniki zacielenia nasienia seksowanego. Małe porcje nasienia bydlęcego zamrażane w tradycyjny sposób, dają satysfakcjonujące współczynniki zacielenia (den Daas, De Jong et al; 1998).

 

Cogent włączył tę technikę do mrożenia "nowego" nasienia, by osiągnąć następujące wskaźniki zacieleń (patrz poniżej). Nasienie seksowane zamrażane było w porcjach 2,2 x 1000000 żywych, nieuszkodzonych plemników; podczas gdy tradycyjne nasienie było zamrażane 20 x 1000000 plemników na porcję.

 

Doświadczenie z Nasieniem Seksowanym:

 

511 inseminacji nasieniem seksowanym

320 inseminacji nasieniem tradycyjnym

Nasienie seksowane 65% cielnych

Nasienie tradycyjne 67% cielnych

Nasienie seksowane to przynajmniej 90% plemników żeńskich w słomce. Plemniki sortowane są nie tylko ze względu na płeć, ale także by wyeliminować wszystkie martwe bądź uszkodzone plemniki. U około 90% buhajów możliwe jest sortowanie ich nasienia.

 

Niezależne badania jasno pokazują, iż współczynniki zacieleń przy bardziej doświadczonych inseminatorach oraz bardziej płodnych buhajach są prawie dwa razy większe niż te u mniej doświadczonych inseminatorów, używających mniej płodnych buhajów.

 

(Doyle, Seidel et al; 1999). Dlatego też Cogent prowadzi doświadczenia związane z płodnością mającą na celu wyeliminowanie tych buhajów, których sortowane nasienie nie osiąga akceptowalnych wskaźników zacieleń.

 

Nasienie seksowane jest mrożone w tradycyjnych słomkach IMV 0,25 cc i jest w zasadzie używane tak samo, jak zwykłe nasienie. Umieszczane jest w trzonie macicy w tym samym okresie rozrodu. Jedyna różnica w użyciu polega na tym, że nasienie seksowane musi być rozmrażane w 37ˇC przez 40 sekund.

 

 

Raport Rolny nr 47 czerwiec 2005

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiło mi się o uszy (ale pewien nie jestem) że można dostać takie nasienie i to ogólnie dostępnych buhajów. Problem w tym, że jest ono ponoć ze 3x droższe i z tego powodu dość małe zainteresowanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...