Skocz do zawartości
Gajesia

likwidacja ugoru

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Chciałabym zamienić ugór na łakę i poczyniłam już pewne prace na jesień, a mianowicie całość ok 0,5 ha została zaorana glebogryzarką. Ze względu na bardzo duże nierówności (jest to prawdopodobnie zarośnięte byłe kartoflisko) pozostały nadal rónice poziomu. Zastanawiam się czy wystarczające do wyrównania będzie zaoranie i zabronowanie tego terenu teraz na wiosnę. Niestety mimo użycia glebogryzarki darń nie została całkowicie zniszczona i pozostały większe i mniejsze kawałki zbitej darni, które nie zgniły przez zimę. Czy zwykła orka poradzi sobie, aby pozbyć się tej darni, czy dobrze byłoby może opryskać większe kępki. Proszę o jakieś wskazówki, jakiego należałoby użyć środka, który nie zaszkodziłby jednocześnie trawie, którą będę tam wysiewać wiosną. Łąka ma być przeznaczona na pastwisko dla koni, dlatego zależy mi żeby była równa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw powinien być wykonany oprysk Glifosatem , po zaschnięciu roślin można niszczyć darń . Teraz pozostało tylko : ciężka talerzówka , wyrównanie powierzchni agregatem uprawowym i dopiero orka . Niestety będzie to kosztowne , ale za błędy trzeba płacić . W ubiegłym roku przygotowywałem podobny teren pod pastwisko dla koni , nakład był durzy ale efekt końcowy bardzo dobry(klient zapłacił i nie narzekał )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poczekał aż wyrośnie perz i inne chwasty i opryskał randapem lub czymś o takim działaniu. Po zniszczenu chwastów dopiero można by się wziąść za uprawe. Jakaś tależówka, potwm brony i orka. Lepiej poczekać troche z siewem i zwalczyć chwasty niż posiać trawe a po dwuch latach będzie więcei perzu niż trawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie lepiej było opryskać na jesień, ale teraz dopiero wiem, że osoba która uprawiała mi tę ziemię glebogryzarką poleciła mi bardziej odpowiedni dla niej wariant, to znaczy bardziej kosztowny. Nie zależy mi żeby zwalczyć perz, bo konie akurat perz lubią i jest on wartościowy dla nich, a przy odpowiednim nawożeniu i trawa się utrzyma. Nie chcę narażać się na wysokie koszty i powtórnie talerzować czy używać glebogryzarki do zniszczenia darni. Dlatego chciałabym użyć jakiegoś środka chemicznego, opryskać miejsca w których darń, nie jest dobrze pocięta, żeby wyschła i potem ruszyć z uprawą i sianiem trawy. Tylko jakiego użyć środka, bo co do Raundapu to słyszałam, że zalega długo w glebie i nie chce po nim trawa rosnąć. I czy teraz jest jeszcze czas na te opryski, jak długo trzeba wtedy odczekać z sianiem trawy?

Ta ziemia nie jest moja i niestety dzierżawię ją bez żadnej umowy, dlatego jestem raczej ostrożna co do kosztów.

Dziękuję za wszelkie wskazówki i proszę wziąć poprawkę, że jestem początkującym rolnikiem:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, dzierżawa

 

Jak na krótki czas to masz to możesz nie niszczyć perzu ale licz się z tym że po pary latach perz "wygryzie" trawe i będzie pole perzu. Ja w tamtym roky kasowałem tako łąke na której po paru latach użytkowania prawie nie było trawy tylko perz. Nie było co ciąć. Jrysnołem randapem to strone pola gdzie tak się zrobiło a po jakiś czasie poszła tależówka i pole gdzie było prykakane wyglądało prawie jak by było zaorane. Zadnych kęp. wszystko ładnie posięte w drobne kawałki. tam gdzie nie pryskałem musiałem więcej razy jeździć aby darń trawy pocięć (co prawda jest tam lepsza ziemia niż tam gdzie pryskałem perz). Pare lat temu pryskałem jedno pole randapem na wiosne bo na jesieni krowy na nim długo chodziły i zostało do wiosny. przebronowałem po razie poczekałem ztydzień (troche popadało) i opryskałem. Pole czyste

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja MAM ładny długi kawałek(2,5ha),gdzie po środku BYŁA stara łąka.Z łąki nic nie było(miał ją właściciel i powiedział,że moge ją wziąśc,bo nic trawa nie rośnie),więc wpadłem kultywatorem,skultywatorowałem 3x w pewnych odstepach czasu i na jesieni zorałem razem(jechałem przez całą długośc)A jaka pszenica po tej łące była to ho ho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś kłącza perzu były kupowane na zioła, dowiedz się może to będzie najlepsze wyjście

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja proponuję uprawę agregatem ścierniskowym, kilkukrotny przejazd powinien zniwelować nierówności a być może nawet orka będzie niekonieczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
"pocięcie" perzu a potem potem pryskanie to moim zdaniem duży błąd

 

najpietrw oprysk dopiero talerzówka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zapytam jeszcze raz najpierw opryskać np. Raundapem, a później orka? Talerzowanie chyba nie będzie potzrebne, bo była użyta glebogryzarka i darń jest pocięta, tylko miejscami niedokładnie. A na wiosnę mogę spokojnie siać trawę ?

A czy jest jakiś inny środek chemiczny łagodniejszy

A co to jest agregat ścierniskowy, bo jakoś nie miałam z tym nigdy do czynienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ubiegłym roku kupiłem 7 ha ugorowanych łąk.Gleba fajna bo czarnoziem.I na tym kończy się fajność,bo cała łąka to dywan pokrzywy.Ktoś mi doradził żeby teraz jak ziemia odmięknie całość przejechać talerzówką,póżniej Roundap ponownie talerzowanie,bronowanie i wysianie trawy.Czy pierwsze talerzowanie przed opryskiem Roundapem ma sens?.Byłbym wdzięczny za radę,Pzdr.siwy[/i]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przejedziesz najpier tależówko to z randapem będziesz musiał poczekać aż spowrotem zarośnie. Jeśli są stojące łodygi to można bronami i poczekać pare dni (nailepiej jak by poszedł deszcz) i oprysk na ładne zielone zielsko. Jak będzie żółte to można tależować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponował bym na wiosne najpierw zabronować i spalić suche pokrzywy i inne badziewie następnie poczekać aż ładnie sie zazieleni i dopiero Randap a później inne uprawki.

Gajesia Tobie proponuje to samo najpierw pozbyć sie perzu a dopiero brać sie za uprawe.wtedy być może zdążysz jeszcze zasiać trawe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze jakies opinie,czy talerzować przed opryskiem,czy nie?.Wypowiadajcie się bo jestem w rozterce.P.siwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Herbicydy totalne oparte na Kosaciec ( Randap) wnikają do rośliny przez części zielone . Im większa powierzchnia części zielonych tym efekt oprysku większy Trawę można siać w ziemię wyrównaną i odleżałą . Jeśli ziemia będzie (pulchna)w czasie siewu usłużniej będzie osiadała co spowoduje obrywanie korzeni trawy Po siewie wałowanie wałem gładkim żeby docisnąć nasiona trawy i zwiększyć podsiąkanie wody . Orka spulchnia ziemię na druza głębokość , co pociąga za sobą konieczność jej ubicia . Jeśli perz nie przeszkadza proponuję wariant oszczędnościowy ; agregat uprawowy lub kultywator z wałem strunowym , siew i wałowanie wałem gładkim . prościej nie umię wytłumaczyć .

Ps. herbicydy totalne nie działają ujemnie na rośliny następcze .[/b]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Herbicydy totalne oparte na Kosaciec ( Randap) wnikają do rośliny przez części zielone . Im większa powierzchnia części zielonych tym efekt oprysku większy Trawę można siać w ziemię wyrównaną i odleżałą . Jeśli ziemia będzie (pulchna)w czasie siewu usłużniej będzie osiadała co spowoduje obrywanie korzeni trawy Po siewie wałowanie wałem gładkim żeby docisnąć nasiona trawy i zwiększyć podsiąkanie wody . Orka spulchnia ziemię na druza głębokość , co pociąga za sobą konieczność jej ubicia . Jeśli perz nie przeszkadza proponuję wariant oszczędnościowy ; agregat uprawowy lub kultywator z wałem strunowym , siew i wałowanie wałem gładkim . prościej nie umię wytłumaczyć .

Ps. herbicydy totalne nie działają ujemnie na rośliny następcze .[/b]

 

Roundap bardzo szybko rozkłada sie w glebie po zniszczeniu rośliny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi. Już mi sie trochę w głowie rozjaśniło. Spróbuję zatem wariant pod tytułem agregat uprawowy lub kultywator, tylko muszę się zorientować czy ktoś w okolicy czymś takim dysponuje.

A i ten Roundoup nie jest taki straszny jak go malują:-)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem. Wziąłem pole od sąsiada, które kilka lat nie było użytkowane. Chcę tej wiosny posiać tam owies, jednak boje się, że może zostać zagłuszony przez perz. Dlatego zastanawiam się posiać go z przeznaczeniem na kisznkę. Jak radzicie doprawić glebę na wisonę?

 

P.S Na zaperzonych glebach nie można stosować glebogryzarki oraz brony talerzowej. Tną one rozłogi perzu, co powoduje, że jest go jeszcze więcej. Jeśli już to kultywator + brona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T zależy na ile czasu masz to pole. Jak na rok to tylko sąsiadowi doprawisz pole i będzie mieć czyste. Jeśli na dłuższy czas to warto odchwaścić.

Jeśli będziesz ciąć na kiszonke to perz nie będzie przeszkadzać. Ważnie żeby nie było innych chwastów.

 

P.S Na zaperzonych glebach nie można stosować glebogryzarki oraz brony talerzowej. Tną one rozłogi perzu, co powoduje, że jest go jeszcze więcej. Jeśli już to kultywator + brona.

 

Jeśli się zastosuje randap to można stosować talerzówke i glebogryzarke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W ubiegłym roku kupiłem 7 ha ugorowanych łąk.Gleba fajna bo czarnoziem.I na tym kończy się fajność,bo cała łąka to dywan pokrzywy.Ktoś mi doradził żeby teraz jak ziemia odmięknie całość przejechać talerzówką,póżniej Roundap ponownie talerzowanie,bronowanie i wysianie trawy.Czy pierwsze talerzowanie przed opryskiem Roundapem ma sens?.Byłbym wdzięczny za radę,Pzdr.siwy[/i]

 

A może uprawa tej pokrzywy tylko trzeba poszukać zbytu nakład nie duży kosi się to kilka rzry do roku i cena nie głupia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem was oczywiście że w pierwszej kolejności ma pójść Randap bo jest on pochłaniany przez liści rośliny więc trzeba go stosować na zielone liści dopiero jak wyschnie ładnie (ok 2-3 tyg) jedziemy najlepiej ciężką tależówką następnie dobre brony i orka oto cała filozofia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie! Luki21 ma rację! Roundup nie działa doglebowo, lecz dolistnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...