Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem nowy na PPR

dopiero dzisiaj sie zarejstrowałem

mam pytanie

jaka obore lepiej postawic?

uwieziowa czy wolnostanowiskowa??

której z tych obór jest tańszy koszt budowy??

 

pozdro Karol_12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie patrz która jest tańsz, tylko w której mniej się narobisz. Oczywiście, że lepsza jest wolnostanowiskowa i najlepiej jak do tego jest jeszcze spory wybieg, pastwisko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no własnie ja niemam za dużo ziemi wiec niebedzie duzego wybiegu itp...

wiec moze lepiej uwieziowa??

i chce chodowac simentale na mleko tylko buhajki bede trzymał na mieso

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do wybiegu, przy oborze uwięziowej jest on bardziej potrzeny niż przy wolnostanowiskowej, bo w tej pierwszej krowy nie mają możliwości ruchu, ostatnio występuje tendencja, zwłaszcza w duzych oborach, rezygnacja z wypasu co moim zdaniem jest dużym błędem,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Manią i dodam że simentale są mało wymagające , więc obora nie musi mieć ciężkiej konstrukcji , tzn. grubych ścian . Obora wolnostanowiskowa jest opłacalna przy dużym stadzie ( dochodzi dojarnia , poczekalnia) . Obciążenie 1 szt. amortyzacją budynku maleje przy dużej obsadzie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no niewiem czy u mnie to zna egzami bo ja chce miec z 25krów to chyba sie nieopłaca wolnostanowiskowej??

 

a czym najlepiej karmic simentale??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wolnostanowiskowe obory amortyzują się od 50 SD. Jeśli mówisz, że masz zamiar trzymać 25 sztuk krów + odchówek męski i żeński to mniej więcej tyle Ci wyjdzie. Wtedy w wolnostanowiskowej z jednej strony postawisz krowy, z drugiej młodzież i będzie działało Obora przejazdowa ze stołem paszowym i wtedy 1 osoba ją będzie mogła obsługiwać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

simentale jedzą to samo co inne krowy, jeśli masz mało pola to kukurydza na kiszonkę chyba bedzie najodpowiedniejsza, ale siano także musisz zapewnić swoim krowom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko ile zapłace za budowe takiej obory wolnostanowiskowej na 50sztuk???

no to przypuscmy jak mam np. 20ha to zasiac na 10ha kukurydze i na 5ha zboża a na 5ha łąki???

 

czekam bardziej na odpowiedz ile zapłace za budowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

simentale jak na rase mięsna mają dużo mleka, ale chyba są rasy które dają lepsze wyniki, co do żywienia, to nie iem jak krowy ale4 byki są wybredne, nigdy nie zjedzą do końca, wiem bo mam kilka i pomimo tego że dostają to samo co inne sztuki to nie zje wszystkiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka obora to koszt pomiedzy 350 000 a 500 000 zł (w zależności od systemu utrzymania i wyposażenia, ew. więcej jeśli wsadzisz tam elektronikę ).

Natomiast co do obsiewów to raczej proponawałbym 8-10 ha kukurydzy i 10-12 ha traw na postwisko i sianokiszonkę. Bardzo ładnie się komponuje dawka żywieniowa, którą łatwo można uzupełnić paszą pełnoporcjową - jeśli brakuje Ci areału na uprawy zbożowe.

Poza tym, w gospodarstwach mlecznych (czy też mleczno-mięsnych) musisz mieć wydajność zbóż pow. 5 t/ha, żeby równoważyły Ci plon traw lub kukurydzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha

no to niewiem czy byki bedzie tak łatwo upaść

drogo taka obore moze taniej bedzie uwieziowa??

ja tak myslałem żeby postawic oboro stodołe odrazu uniknoł bym wtedy chyba troche kosztów jak myslicie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do 50 sztuk koszt budowy obory uwięziowej i wolnostanowiskowej jest porównywalny w przy większej obsadzie taniej wychodzi wolnostanowiskowa, koszty będą jeszcze większe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moze bede chodował na głębokiej ściołce krowy

bo przecierz chyba tak mozna ????

tylko zrobie jedno betonowe stanowisko do doju i po sprawie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pod głęboką ściłoką też musisz mieć beton, jeśli chcesz rozpocząć hodowlę koszty cię nie ominą, ale odpadają koszty wygrodzeń, krowu leżą gdzie chcą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ja własnie chciałem zrobic żeby krowy były przyczepione do koryt

co o tym sadzisz??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dużo będziesz miec pracy. Codzienie obornok odrzucać żeby były czyste a nie nalezy to do najprzyjemniejszych zajęć (przynajmniej dla mnie) jak już robi się inwestycje to taką zeby pasowała pod ciebie w ten sposó żeby szło w pełni zautomatyzowac prace, a czy na głębokiej ściółce do krów?no nie wiem, w gazetach jest wiele wywiadów z ludzmi, którzy pobudowali w ostatnich czzasach nowe obory, więc sobie poczytaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ale ja własnie chciałem zrobic żeby krowy były przyczepione do koryt

co o tym sadzisz??

 

nie ma czegoś takiego jak obora uwięziowa na głębokiej ściółce, przynajmniej ja tego nie mogę sobie wyobrazić,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze 10 lat temu było sporo takich obór , teraz można zobaczyć w skansenie . Obora głęboka uwięziowa różni się od wolnostanowiskowej tym , że krowy są uwiązane . Przy obecnych wymaganiach jest to rozwiązanie nierealne .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja gdzieś słyszałem, ze niedługo tylko wolnostanowiskowe wolno bedzie budować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jak polecacie/?

jaka mam zbudowac obore??

która bedzie lepsza

i tańsza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polecał wolnostanowiskowa ale na płycie, jest to drogi pomysł ale z drugiej strony mało jest pracy przy nim. A co do uwięzionej to ci nie powiem bo przy takiej nie robiłem, ale napewno nie bedziesz miał lekko przy niej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapomnij o uwięzieniowej bo nachapiesz się jak głupi, teraz myśl o wolnostniwskowej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ma ktos moze plan takiej obory dla 50krów wolnostanowiskowej??

bo szykam

i niemoge znaleźć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...