Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

witam!

Widzę, że temat o oborach, więc podzielę sie moimi spostrzeżeniami.

Kiedyś widziałem u kolesia oborę zrobioną ze stodoły. Miał w niej chyba z 60 DJP. Ogólnie to za wiele na nią pieniędzy nie wydał. Wylał tylko dookoła murki (wys.1,20m), gdyż krowy stały na głębokiej ściółce. Ponadto zainwestował w hale udojową (jeśli się nie mylę to coś ok.30000zł; ale nie pamiętam na ile stanowisk). Za wiele elektroniki to tam nie ma. Krowy karmi jednakowo przy użyciu wozu paszowego (krowy zasuszane oczywiście trzyma oddzielnie).

Oborę uwięzową stanowczo odradzam! Odkąd ją mamy to krowy chorują na nogi. W zeszłym roku na 22 krowy, które były wiązane, 5 po porodach nie mogło wstać a 3 poszły do piachu. Problemów tych nie mamy z jałówkami, które chodzą luzem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha a czym ścielisz tym krowom??

bo ja to niewiem jaka obore juz wybrac wszyscy mi mówią inaczej

najlepiej to jakbym zrobił taka obre na 22uwieziowa i na młodziez a potem z czasem jakbym juz na mleku zarobił to bym postawił nowa wolnostanowiskową

i co sadzicie o moim planach??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta obora nie jest moja tylko miał ją koleś u którego kupowalismy jałówki.

Odradzam Ci budowę najpierw obory uwięzowej a później wolnostanowiskowej. Z własnego doświadzczenia wiem, że sie to nie opłaca. My początkowo mieliśmy obore 10x10m, w której krowy były wiązane, ale nie było fachowych stanowisk, poideł itp. Później mój papa postanowił zwiększyć hodowlę i wybudował drugą, podobną. Efekt jest taki, że teraz te obory są dla nas zbyt małe, ale budowa kolejnej (tym razem dużej, wolnostanowiskowej) narazie nam się nie opłaca. Poza tym w tych dwóch oborach ciężko jest zatosować jakieś bardziej nowoczesne urządzenia bo stoją one oddzielnie. Nie ma nawet zgarniacza obornika. Tak więc, jednym słowem mamy trochę bałaganu z tymi budynkami.

P.S. gostek, który ma te wolnostanowiskową oborę, ścielił słomą. Turem ładował bele do obory a później rozrzucał słomę ręcznie. Gnój też usuwał turem bezpośrednio z obory. Nie musiał zatem budować płyty (kolejna oszczędność). Tak więc za oborę uwięzową na 22 szt. wybudujesz sobie wolnostanowiskową na min.40szt (jeśli nie więcej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ludzie zapomnijcie o oborze uwięzieniowej, nie cofajcie się tylko idźcie do przodu, trzeba patrzeć troche w przyszłość, ja mam 30 sztuk na uwięzi reszte luzem i przy tych na łańcuchach trzeba sie poprostu narobić o wiele więcej niż na luzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu wybudowałbym wolnostanowiskową na głębokiej ściółce. Jeśli chodzi o wymiary to obiło mi się o uszy, że na 1dużą sztukę trzeba coś ok.5m2 legowiska. Do tego musisz mieć korytaż i złób paszowy oraz te wszystki pomieszczenia do przechowywania mleka i doju (hala powinna być adekwatna do ilość sztuk-1krowa doi się przeciętnie ok.7min. a dój całego stada powinien trwać mniej więcej godzinę. Resztę sam sobie przelicz.

P.S. Radzę Ci sprawdzić jakie są wymagane te wszystkie powierzchnie dla bydła w jakiś oddziale arimr, żeby później się nie czepiali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem - jest to na płytką ściółkę - przy głębokiej ściółce powinien jeszcze być kanał gnojowy, na którym krowy stoją podczas pobierania paszy. Wg długości wychodzi mi 52 legowiska!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest głęboka ściółka. Są drzwi do wiazdu tutem lub ładowarko oraz pochylenia przy drzwiach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy jak mam budynek inwentarski na kilka rodziajów inwentarza to moge miec po jeden stronie krowy a po drugiej stronie kanału paszowego świnie??

chyba to jest zgodne z wymogami UE

przynajmniej tak uważam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bydło i świnie mogo być w jednym budynku pod warunkiem że będo oddziekole ściano na całej wysokości kondynacji. Sam musiałem tak przerabiać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

andrzej ma racje. U nas też PIW się przyczepił. Kazali oddzielić świnie od krów ścianą, więc uznaliśmy, że bardziej opłaci się zrezygnować ze świń na konto krów, tym bardziej, że łąk u nas dostatek

Ewentualnie możesz mieć młodzież i świnie razem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krów mamy 22+11 szt.młodzieży. Mamy 2 obory uwięzowe, przy czym w jednej na połowie nie ma typowych stanowisk i tam trzymamy nie wiązaną młodzież.

gg mam ale w tej chwili nie pamiętam numeru. W piątek wieczorem albo w sobotę rano podam go na forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze mam pytanie

czy mozesz porobic foty swojej obory??

albo zrobic jej plan w paint???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęć nie zrobię, bo nie mam czym, ale postaram się naszkicować jakiś plan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zna moze ktos z was firme z podlaskiego zajmujaco sie zakladaniem wentylacji w chlewniach z gory dziekuje za namiary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanie. czy w oborach na głębokiej ściółce ściany zabezpieczyć od wilgoci pochodzącej z obornika . jeśli tak to czy izobet może do tego posłóżyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własciwieto czemu nie? Ja tym posmarowałem płytę obornikową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...