Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

wnisoki na te fundusze o których pisze mariusz_farm to moga skladac tylko ci których wnioski zostały odrzucone w latach 2004-06?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego to nikt nie wie - nawet Dyrektor OR ARiMR. Ale nie podejrzewam. Zawsze jak jest uruchamiany ponownie taki program /patrz niskotowarówka kampania listopad 2006/ to jest niemal pewne że znajomi kogoś ważnego, zapomnieli złożyć wniosek na maszyny używane pow. 5 lat - wnioskuję wobec tego że program bedzie obejmował spokojnie nowych ludzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2007-03-14

Kowalczyk: w kwietniu możliwy nabór wniosków na inwestycje w gospodarstwach

Prawdopodobnie na początku kwietnia rozpocznie się nabór wniosków o współfinansowanie inwestycji w gospodarstwach rolnych w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego (SPO) na lata 2004-2006. Na ten cel będzie ponad 200 mln zł - poinformował we wtorek PAP wiceminister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

 

Według Kowalczyka, te dodatkowe pieniądze - co najmniej 200 mln zł - są "oszczędnościami", które pojawiły się w wyniku rozliczeń finansowych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) jeszcze w tym tygodniu oszacuje kwotę, jaka pozostała do dyspozycji w ramach SPO na lata 2004-2006. Kowalczyk podkreślił, że pieniądze te można wykorzystać do końca 2008 roku.

 

Wiceminister wyjaśnił, że oszczędności powstają ponieważ, ARiMR przyznaje środki finansowe na podstawie kosztorysu zawartego we wniosku, jednak w wyniku ostatecznych rozliczeń wydatkowana kwota jest inna, zwykle nieco niższa. Drugim źródłem oszczędności są różnice kursowe. Środki do Polski przekazywane są w euro, zaś wypłaty dokonywane są w złotówkach.

 

Zasady udzielania wsparcia finansowego będą takie same jak dotychczas. Pomoc będzie udzielana w formie refundacji części poniesionych przez beneficjenta kosztów kwalifikowanych w wysokości od 50 proc. Maksymalna wysokość pomocy dla jednego rolnika nie może przekroczyć 300 tys. zł.

 

Zdaniem wiceministra Kowalczyka, unijne środki zostaną głównie wykorzystane na zakup maszyn rolniczych, gdyż rozliczenie inwestycji budowlach w tak krótkim okresie może być trudne.

 

Kowalczyk ocenia, że zainteresowanie takim wsparciem jest bardzo duże i resort rolnictwa oczekuje napływu wielu wniosków. Prawdopodobnie w ciągu kilku dni zostanie wyczerpany cały limit, podkreślił wiceminister. Ministerstwo szacuje, że jeżeli średnia kwota przyznana na jeden wniosek będzie podobna jak w poprzednich latach, to pieniędzy starczy zaledwie dla ok. 2,5 tys. gospodarstw.

 

Informacja o rozpoczęciu naboru zostanie ogłoszona dwa tygodnie wcześniej na stronach internetowych Ministerstwa Rolnictwa oraz ARiMR. Wnioski złożone przed terminem nie będą rozpatrywane.

 

Kowalczyk poinformował, że są także oszczędności w programie dotyczącym odnowy wsi. Te środki także zostaną wykorzystane, ale naboru wniosków nie będzie, gdyż pozostały jeszcze wnioski, które nie zostały zrealizowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojciec chce kupić ciągnik na prow a ja myśle jak wziąść 50 tys dla młodego rolnika myśle żeby odpisał mi z 5 ha kilka ha bym dokupił i młodzież była by na mnie- czy opłaci się takie kombinowanie? Czy te 5 ha może odpisać po przyznaniu prow, a może składając wniosek na prow nie podawać już tej działki którą ma zamiar mi przepisać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ojciec chce kupić ciągnik na prow a ja myśle jak wziąść 50 tys dla młodego rolnika myśle żeby odpisał mi z 5 ha kilka ha bym dokupił i młodzież była by na mnie- czy opłaci się takie kombinowanie? Czy te 5 ha może odpisać po przyznaniu prow, a może składając wniosek na prow nie podawać już tej działki którą ma zamiar mi przepisać?

 

Twój tata składając wniosek na prow 2007-2013, musi podać aktualnie co ma w gospodarstwie - dotyczy sprzętu, budowli oraz ziemi. Nie proponowałbym teraz zakupu tej ziemi. Proponowałbym poczekać, do momentu - miesiąca przed terminem ogłoszenia rozporządzenia na stronach agencyjnych. Premia oraz inwestycje powinny ruszyć razem. Tata będzie mógł składać wtedy wniosek na ciągnik - po przepisanej ziemi (5h) - ale proszę obliczyć, czy zakup ciągnika nie kłoci się z ilością ziemi oraz z istniejącymi maszynami. Wtedy równocześnie składacie wnioski. Proszę pamiętać o 18 miesiącach od zakupu ziemi w Premii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dam sobie spokój z młodym rolnikiem narazie, a co do prow to jeśli wszyscy teraz się na to rzucą to na zwrot kasy i rozpatrzenie wszystkiego pewnie ze 2 lata trzeba będzie czekać, do czego przy kontroli dobrostanu najbardziej restrykcyjnie podchodziła przy spo agencja a co odpuszczała?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy maszynami kupionymi na spo /na prow podobno nie można śmigać po usługach? U nas świadczą usługi ale co jak by przyłapali lub ktoś co bardziej realne podkablował? Chciał bym prase na prow ale żeby się opłaciło musiał bym, troche po uslugach śmigać tak sam nie wiem czy ryzykować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy maszynami kupionymi na spo /na prow podobno nie można śmigać po usługach? U nas świadczą usługi ale co jak by przyłapali lub ktoś co bardziej realne podkablował? Chciał bym prase na prow ale żeby się opłaciło musiał bym, troche po uslugach śmigać tak sam nie wiem czy ryzykować

czegoś podobnego jeszcze nie słyszałem!

CZy ktoś ma w swojej umowie z ARIMR zapis stanowiacy w tej sprawie? Jeśli nie, to spokojnie można sąsiadowi pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomóc można, ale świadczenie usług maszynami nie zakupionymi w ramach odpowiedniego programu na pewno będzie niezbyt mile widziane, w spo były środki przeznaczone na wsparcie sektora usług rolniczych i tylko maszyny zakupione z tego programu mogą byc wykorzystywane do świadczenia usług, pytanie brzmi czy usługi a pomoc sąsiedzka to jest to samo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam sie nad jedną opcją ale nie wiem czy do konca jest to wykonalne otoż jesli sprzedałbym swoj ciagnik to mialbym akurt troszke pieniązków na polowe nowego zlozylbym wniosek i moze udalo by sie dostac zwrot polowy poniesionych kosztow zakupu wtedy mialbym nowy ciagnik bez koniecznosci dokladania kasy, problem jednak lezy w tym ze nie posiadam płyty gnojowej ani zbiornika na gnojowice(tzn mam zbiornik ale on raczej nie spelnia wymogow UE) gdzies ostatnio slyszalem ze plyty i zbiornik nie sąwymagan

 

czy mogę sie ubiegac o jakiekolwiek dosfinansowanie z UE jesli nie spelniam wymogow o ochronie srodowiska???

 

Chcąc dostac jakąs kase z UE musze miec spelnione wszystkiw wymagania w oborze odnosnie dobrosyanu zwierzat??

 

obecnie mam starąobore uwieziową i 15 krowek i wogole nie oplaca mi sie inwestowac w remont tej obory, chce wybudowac nowąale to mi troszek czasu zajmie, moze jak by sie dało to w miedzy czasie wymienilbym sobie ciagnik na nowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lewy spokojnie, postawisz obore to wtedy zmienisz ciągnik.

Co do płyt jeśli planujesz płyte do nowej obory czy robisz wolnostanowiskową głęboką (nie piszesz), to miałem o tym na szkoleniu, że na dzień dzisiejszy płyta jest wymagana, puki co przepisy się nie zmieniły i obowiązują stare. Według nowch zasad będą wymagane na terenach objętych ONW żeby otrzymać onw, przy większej produkcji np. 50 krów będzie wymagana.

Wymagana czy nie ale moim zdaniem warto jest mieć płyte gnojową bo jest dwa razy więcej odcieków z płyty niz z obory a to łatwo przyswajalny dobry nawóz i gnoju z płyty jest dużo więcej , ( ziemia wszystko wyciąga)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w wie ktoś może gdzie można zdobyć druki RS nie będące projektami ?? Bo na pewno nie w ARiMR - tam o niczym nie wiedzą ... jaki cudowny kraj, jaki cudowana ARiMR, jak przecudny minister :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystkie dokumenty dotyczące rent 2007-13 można zobaczyć i sciągnąć ze strony agencji, fakt faktem że tych dokumentów jeszcze nie posiadają biura powiatowe to inna sprawa, ale to wszystko można zawdzięczać naszemu ministrowi

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od października ma ruszyc prow na inwestycje w gospodarstwach, wie ktoś moze od kiedy zacznie się przyjmowanie wniosków i czy to prawda ze xle wypełniony wniosek będzie odrzucany a nie do porawek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Od października ma ruszyc prow na inwestycje w gospodarstwach, wie ktoś moze od kiedy zacznie się przyjmowanie wniosków i czy to prawda ze xle wypełniony wniosek będzie odrzucany a nie do porawek?

 

przyjmowanie wniosków to jak na razie tylko propaganda, gdyż nie są one na bierząco weryfikowane (przynajmniej tak było z rentami oraz zalesieniami, więc nie spodziewam się zmian) natomiast w kwestii poprawności wniosku to w województwie kuj-pom z dodatkowej puli na SPO poprawnych wniosków było poniżej 1%, także mijałoby się to z celem lecz wszystko jest możliwe i urozmaici nam życie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wiadmomo jak będzie sprawdzany dobrostan zwierząt, czy to będzie bardziej restrykcyjnie sprawdzane jak twierdzą na szkoleniach, czy łagodniej w porównaiu do spo jak zapowiadano przed wejściem prowu.

Słyszałem opinie, że starając się o dofinansowanie przez prywatne firmy doradcze łatwiej jest przeskoczyc ten cały dobrostan, tylko co w przypadku kontrolu za 3 czy 5 lat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Od października ma ruszyc prow na inwestycje w gospodarstwach, wie ktoś moze od kiedy zacznie się przyjmowanie wniosków i czy to prawda ze xle wypełniony wniosek będzie odrzucany a nie do porawek?

 

Z tego co wiem Komisja Europejska zadecydowała iż nowy PROW ruszy dopiero wtedy gdy zostanie "rozliczony",zakończony stary tj 2004-2006 a w szczególności inwestycje z ostatniego naboru.

 

Jeśli Modernizacja gospodarstw wejdzie w tym roku to i tak wnioski sobie poleżakują na półkach do końca roku tak jak leżakują renty strukturalne

 

Jak we wszystkich pozostałych fundudszach jeśli podzielimy kwotę łączną kwotę na modernizację na 7 lat a potem na ilość powiatów/gmin to statystycznie mało co zostanie-

dlatego prawdopodobnie będą jakieś atrakcje i niespodzianki przy rozpatrywaniu wniosków lub w kryteriach dostępu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy wiadmomo jak będzie sprawdzany dobrostan zwierząt, czy to będzie bardziej restrykcyjnie sprawdzane jak twierdzą na szkoleniach, czy łagodniej w porównaiu do spo jak zapowiadano przed wejściem prowu.

Słyszałem opinie, że starając się o dofinansowanie przez prywatne firmy doradcze łatwiej jest przeskoczyc ten cały dobrostan, tylko co w przypadku kontrolu za 3 czy 5 lat?

Wymagania dotyczące dobrostanu są takie sama dla wszystkich rolników nie ważne czy kożystająz firm prywatnych czy państwowych

Kiedyś wejdzie cross-compilance w teoretycznie wszyscy będą musieli spełniać dobrostan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy to prawda ze xle wypełniony wniosek będzie odrzucany a nie do porawek?

 

jeśli wniosek nie jest poprawnie wypełniony to zgodnie z kpa wzywa się do jego poprawienia, zatem nie można go odrzucic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy to prawda ze xle wypełniony wniosek będzie odrzucany a nie do porawek?

 

jeśli wniosek nie jest poprawnie wypełniony to zgodnie z kpa wzywa się do jego poprawienia, zatem nie można go odrzucic

 

mają znienić się przepisy więc jeśli zabraknie jednego załącznika lub pole we wniosku które jest obowiązkowe nie będzie wypełnione wniosek będzie odrzucony -= trudno powiedzic jak to będzie yglądało z błędami np rachunkowymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy to prawda ze xle wypełniony wniosek będzie odrzucany a nie do porawek?

 

jeśli wniosek nie jest poprawnie wypełniony to zgodnie z kpa wzywa się do jego poprawienia, zatem nie można go odrzucic

 

mają znienić się przepisy więc jeśli zabraknie jednego załącznika lub pole we wniosku które jest obowiązkowe nie będzie wypełnione wniosek będzie odrzucony -= trudno powiedzic jak to będzie yglądało z błędami np rachunkowymi.

 

o ile się nie mylę to kpa ma już około 40 lat, więc nie przypuszczam, iż dużo się zmieni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
czy to prawda ze xle wypełniony wniosek będzie odrzucany a nie do porawek?

 

jeśli wniosek nie jest poprawnie wypełniony to zgodnie z kpa wzywa się do jego poprawienia, zatem nie można go odrzucic

 

Dobra ale jeśli zlece wypełnianie wniosjku itd prywatnej firmie doradczej to nie powinno byc z tym problemu pewnie o to chodiło żeby dac zarobic jeszcze firmom doradczym a jednocześnie ulżyc sobie z odsyłaniem źle wypełnionych wniosków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety Panie i Panowie warunki trochę się zmienią. Już nie pójdzie tak łatwo.

 

Mówi się wyraźnie o tym że jeśli wniosek "nie zostanie wypełniony we wszystkich wymaganych pozycjach, lub nie dołączono do niego co najmniej jednego z dokumentów których nie dołączenie skutkuje odmową przyznania pomocy, Agencja odmawia przyznania pomocy" - koniec cytatu.

 

Przestroga dla ODR-ów, prywatnych doradców i rolników składających samemu wniosek.

 

Serwis o doradztwie rolniczym www.doradcaprow.pl i PROW 2007-2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...