Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wałowałem tylko pozbierałem kamienie myślałem o tym ale nie doszło do skutku . Pole jest równe a reztę rotacyjna wyrówna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wałowałem na morge dałem 3 wiadra jęczmienia i 1 pszenżyta 15 kg traw i 7kg lucerny i to wybełtałem w betoniarce a potem do poznaniaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie wałowałeś - lepsze byłyby wschody w czasie suszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chce wysiać nową mieszankę traw pastewnych na torfach.Musza być w tym motylkowate.Zastanawiam sie nad wyborem jednego z dystrybutorów-Sowul&Sowul z Olsztyna i Rolimpex z Iławy.Ceny mają podobne.Co sądzicie?.siwy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych dwojga polecam Ci Iławę - stary i sprawdzony producent. Sowul namiesza Ci 20 składników i On sam chyba tylko wie co z tego wyjdzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie powiedzcie mi czy z koniczyny mozna robić sianokiszonke w belach i jak sie to przechowuje.... Mam koniczyne (na dzień dzisiejszy ma juz ok 35 cm) była zasiana jako wsiewka w tamtym roku na wiosne. Czy folia sie nie bedzie przebijac.. i kiedy mam ją kosic czy jak zakwitnie czy wcześniej, czy łodygi nie bedą mi przebijac foli (koniczyna ma trche gróbe łodygi)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koniczyne można zakiszać w belach. gożej się kisi od traw ale da się zakisić. Możesz polać ją kwasem mlekowym (jak masz mało to możesz ręcznym opryskiwaczem pokosy przed praso przelecieć albo prase z możliwościo dodawania kwasu i wtedy będzież mieć pewność. Przebijać może ale nie musi. Dobrze jakby była przasa z nożami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prasy z nozami nie mam, mam zwykła walcówke Claasa, która dopiero kupiłem tego roku... Gdzie można kupic taki preparat do zakiszania lub ten kwas mlekowy. Co do ilosci to mam tego 50 ar kawałek. Ile ją trzeba podsuszać i kiedy kosic... Dzięki za wszelkie informacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0,5 ha to możesz ręcznym opryskiwaczem przelecieć po pokosach. Kupisz w sklepach rolniczych (dokładnie nie wiem bo niekupowałem). Kosisz jak na początu kwitnienia, w tedy łodzydi nie będo tak zdrewniałe i nie będo przebijać foli. co do suszenie to tak ze 3-4 dni zależy od pogody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak wam sie przechowywują baloty z sianokiszonką bo ja miałem dosyć dużo pleśni co może być przyczyną czy wam też sie zdażają baloty z pleśnią miałem to dopiero pierwszy rok i jestem troche zawiedziony bo troche to kosztuje i myślałem że to będzie wszystko do skarmienia a tu trzeba było dosyć troche odżucić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja miałem na pryzmie i tam gdzie słabo ujeździłem (brzegi) to miałem pleśń. Zapewne u Ciebie było to samo. Za słabo dobity balot i słabo owinięty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeważnie jest tak ze każdy kto robi sianikiszonke w belach po usługach, to kupuje najtańszą folie i do tego jeszce maksymalnie ją oszczędza... wiec wychodzi to co widac czyli pleśn. Moim zdaniem na ilości owinięć foli to już nie uda sie oszczędzac. Ja daje 4 warstwy w jednym miejscu, dwa raz owijam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki warto pryskać lucernę w jęczmieniu na chwasty, dużo jest rdestów i komosy. Myślę o chwastoxsie extra z 2l/ha. Ile załatwi tyle załatwi a zawsze będzie czysta kiszonka z jęczmienia. A tak w ogóle kiedy ten jęczmień pokosić. Mój juz ma z 20 cm. Czekać do kłoszenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zrobić GPS (g...wno późno siane) to powinieneś zboże zbierać w początkach dojrzałości mlecznej. Wtedy zboża mają jeszcze zielone łodygi, a ziarno ma już jako takie właściwości paszowe.

Natomiast chwasty powinno się zwalczać głównie mechaniczne (popularne bronowanie) w końcu krzewienia zbóż. Sam musisz ocenić czy chwastów uciążliwych jest tyle, że zepsują kiszonkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie pokosiłem jęczmień, przy okazji sarnę. Ojciec chce suszyć na siano ma to sens. Ja bym zrobił sianokiszonke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie poszło w kopiec ui sianokiszonka bedzie z tego jęczmienia. Na połowie bardzo ładnie puściła lucerna na pozostałym słabo ale nie byłem tam od kilku dni po ostatnich deszczach może się coś zmieniło. Znajomy siał 2 tygodnie później niż ja zasiał 100kg jęczmienia tyle chwastów mu nawyłaziło, w zeszłym tygodniu pokosił to coś rewelacji nie było u niego. U mnie były 4 wozy 37 metrowe z 1,5 ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

1) jak uprawiacie koniczyne czerwoną na nasiona?

 

Mam zasianą w czystym siewie (ok 18 kg/ha).

 

2)Dopiero drugi pokos na nasiona mozna zebrac?

 

3) Jak zbierać? lepiej najpierw skosic rotacyjna a potem kombajnej pokosy zbierac, czy np zreglonowac ??(ale czy po zastosowaniu reglone potem odrośnie?)

 

4) Czy mozna zasiac koniczyne czerwoną nie na wiosne a np po żniwach? bo jesli mozna to po co babrac sie w błocie wiosną, jesienią bylo by lepiej

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Ja wsiewam w jakieś zboże jare oczywiście zboże rzadziej (mniej wysiewam)

2. Ja raczej drugi pokos zbieram na nasiona, pierwszy na kiszonkę ojciec zawsze mi mówił że z pierwszego pokosu trudno jest uzyskać plon bo kończyna się odmładza

3. Ja koszę rotacyjną jak przekwitnie a potem około 14 dni leży na pokosie.

a reglone nigdy nie stosowałem ponieważ jak likwiduje to roundup.

4. Wiesz kończyna łatwo wymarza a żeby nie wymarzła to musi się ukorzenić a sam wiesz że po żniwach już tak szybko nie rośnie i trudno by jej było się ukorzenić . Ja teraz po tych przymrozkach modliłem się żeby niewymarzła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz. Podobno najlepiej ze zbożem wsiać, ale jak tak zrobisz to nie weźmiesz dopłaty do roślin motylkowych, a to zawsze 200zl.

Moj ojciec tez mowi ze on od kad pamieta to ludzie drugi pokos na nasiona robili, wiec cos w tym musi byc, nasi ojcowie nie mogli sie mylic

 

W sumie lepiej jak na pokosie leży, reglone drogi jest, ale po reglone stoi, a na pokosie lezy, wiec jak by popadalo w ciągu tych 14 dni, to może być ciężko cos zebrac, bo zdaje mi sie ze jak by sie chcialo przewrócic to nasiona poleca na ziemie <?>

 

W ogóle koniczyna to dobra roślina, wszystkie motylkowate - poniewaz mozna je zasiać i nic nie nawozic - azot sama sobie asymiluje, PK zawsze w glebie jest, a jak by zebrac tylko nasiona, a reszte zsieczkowac, to wszystko wroci do ziemi, do tego przerywa monokulture zboż. A jak sie spodoba to moze byc kilka lat !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno pytanie mi sie nasunęło:

- jak kosicie na pokos, żeby przeschło i potem żeby to zebrac kombajnem na nasiona to kosicie normalną rotacyjną i leży tak na pokosie 2 tygodnie (nie spleśnieje??), czy kosiarką listwową i potem to zgrabiacie? Kombajn jakos specjalnie trzeba ustawic???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powschodziła mi jak trzeba lucerna siana w sierpniu ubiegłego roku.

Będę więc zmuszony zostawić trzeci rok mieszankę koniczyny czerwonej z trawami. Zawsze po drugim roku likwidowałem takie użytki i nie wiem jaki to da plon.

Czy mogę to czymś podsiać aby mieć pewność dobrego planu w tym roku. Może jakieś trawy jednoroczne, albo co. Oczekiwany plon to min 30-35 beli z hektara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...