Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wg mnie po prostu nie warto ryzykować. Każdy dobry ekspert Ci powie że nie powinno się pryskać w fazie kwitnienia. Chyba że niema innego wyjścia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W intensywnej technologii uprawy pszenicy ozimej trzeci zabieg fungicydami powinien być zastosowany w okresie początku do pełni kwitnienia (faza 61-65), krótko przed opadami, lub bezpośrednio po opadach deszczu, w celu ograniczenia infekcji kłosa, a także liścia flagowego i podflagowego. Zabiegi wykonane w okresie kłoszenia są bardzo ważne, ponieważ większość suchej masy produkowanej w roślinach zbóż za pomocą fotosyntezy po fazie początku kwitnienia (faza 61), jest przemieszczana bezpośrednio do ziarniaków. Dzięki temu w ostatnich 6-7 tygodniach wegetacji plon wzrasta o ok. 2 dt/ha dziennie. Tak więc jeżeli choroby za wcześnie zasiedlą nam dwa górne liście, które rośliny stracą o ok. 10 dni za wcześnie, zbiór będzie niższy o ok. 2 tony z hektara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W intensywnej technologii uprawy pszenicy ozimej trzeci zabieg fungicydami powinien być zastosowany w okresie początku do pełni kwitnienia (faza 61-65), krótko przed opadami, lub bezpośrednio po opadach deszczu, w celu ograniczenia infekcji kłosa, a także liścia flagowego i podflagowego. Zabiegi wykonane w okresie kłoszenia są bardzo ważne, ponieważ większość suchej masy produkowanej w roślinach zbóż za pomocą fotosyntezy po fazie początku kwitnienia (faza 61), jest przemieszczana bezpośrednio do ziarniaków. Dzięki temu w ostatnich 6-7 tygodniach wegetacji plon wzrasta o ok. 2 dt/ha dziennie. Tak więc jeżeli choroby za wcześnie zasiedlą nam dwa górne liście, które rośliny stracą o ok. 10 dni za wcześnie, zbiór będzie niższy o ok. 2 tony z hektara
ale to jest temat PSZENŻYTO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej zabezpieczyć pszenicę 2 dobrymi zabiegami.

Chodzi mi o T1 i T2.

Zastosujesz dobre długo działające środki i masz spokój do końca żniw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wspomniał @jarki to jest temat pszenżyto więc nie dawaj przykładów na pszenicy.

Wg mnie T3 w pszenżycie jest nieopłacalne i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak wspomniał @jarki to jest temat pszenżyto więc nie dawaj przykładów na pszenicy.

Wg mnie T3 w pszenżycie jest nieopłacalne i tyle.

Zdecydowanie popieram.Nie można zapominać tutaj o kosztach zabiegów,tym bardziej że ceny środków cały czas pną sie w góre ,a cena zboża niestety nie.2 zabiegi na grzybka w pszenżycie to już max. na jakie mozna sobie pozwolić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie mam pytanie, czy mszyca moze wyrzadzic duze straty w pszenzycie , bo wczesniej nie pryskalem a teraz to zal jej dusic a mszycy jest sporo .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączam się do pytania, mam na ok. 30 % kłosów mszyce jest ich dużo. Warto je zwalczać? Drugi problem , to na Grenado, niektóre kłoski robią się białe/ żółte. To może być grzyb? I ta myślę,czy nie zastosować jakiegoś fungicydu razem z insektycydem. Na pierwszy zabieg poszedł Topsin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dołączam się do pytania, mam na ok. 30 % kłosów mszyce jest ich dużo. Warto je zwalczać? Drugi problem , to na Grenado, niektóre kłoski robią się białe/ żółte. To może być grzyb? I ta myślę,czy nie zastosować jakiegoś fungicydu razem z insektycydem. Na pierwszy zabieg poszedł Topsin.

 

Warto zwalczac. Mszyce przy suchej pogodzie i temperaturze ok 20-23 st. szybko sie rozmnazaja. Ja wczoraj pryskalem pszenzyto, dzis jade na pszenice. Po za tym mszyc w tym roku jest masa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak u was w tym roku walka z miotłą zbożową wyszła bo u mnie jej pełno. Stosowałem środek Chisel w wysokiej dawce a skutecznośc moge ocenić na zerową. Nie wiem czy to wina zbyt mokrej pogody czy może tego, że jak robiłem oprysk to mocno wiało a następnego wieczoru był przymrozek ale myśle ze nie mialo to az takiego znaczenia bo lance opuscilem jak najnizej a dawka srodka byla maksymalna. W zeszlym roku stosowalem huzar pak i mimo ze jest to drogi srodek to ani chabrow ani miotly po nim nie ma, zboze czysciutkie az milo popatzrec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umnie tak samo chisel niewziol miotly i napewno to nie byla wina pogody.Bo pryskalem jeszcze apyrosem 9g/ha i czyste pole

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie z tym że słabiej zadziałał na żyłach słabej ziemi. Oprócz miotły pozostały również chabry. Może dawkę należało zwiększyć, gdyż było sucho.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dałem na jesień Glean, na wiosnę w niektórych miejscach poprawka IPU. I tam gdzie była poprawka to czyściutko a gdzie nie to jest miotła (kilkanaście sztuk na m2)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam, ale były to najniższe dawki a legato dawałem bo miałem dużo bratka (fiołek polny) w dawce 0,05l/ha

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam.Panowie dziś zachodzę na pszenżyto a tam mszyca,nie powiem[ szlak mnie trafil],proszę powiedzcie czym to pryskać,bo sądzę że chyba trzeba będzie ale jak pomyśle ile pogniotę to mi się słabo robi,może ktoś z was pryskał powiedzcie jakie środki i jaka to cena na hektar wychodzi?dzięki. Z 10 dni temu byłem to mszycy nie było

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam.Panowie dziś zachodzę na pszenżyto a tam mszyca,nie powiem[ szlak mnie trafil],proszę powiedzcie czym to pryskać,bo sądzę że chyba trzeba będzie ale jak pomyśle ile pogniotę to mi się słabo robi,może ktoś z was pryskał powiedzcie jakie środki i jaka to cena na hektar wychodzi?dzięki. Z 10 dni temu byłem to mszycy nie było
Ja pryskałem tydzień temu duett na grzybka +fastac na mszyce

.Fastac cena 15 zł na h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj młóciłem Grenado plon 7 t z ha jest ok. ochrona na grzybowe prawie żadna Bumper koszt 40 zł na ha, poza tym było nawet trochę miotły Cisel słabo zadziałał. Jak tam u was koledzy z plonami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...