Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie też marne na liściach jest biała pleśń nie wiem czy coś z tego będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak tam wasze plantacje wygladaja bo u mnie pszenzyto nie dosc ze nie rowno wschodzilo przez susze to jeszcze wyksztalcilo zaledwie 2 liscie.

U mnie nie jest źle, jednak super też nie jest, pszenżyto trochę słabo rozkrzewione. Dam na start 280kg saletry, potem siarczan magnzeu i mam nadzieję, ze się rozkrzewi.2tyg po pierwszej dam II dawkę azotu.

 

Polecacie zastosować mieszankę Huzar Pak + Isol3+ siarczan magnezowy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakie chwasty? W huzar-Paku jest 2,4-D, ja bym pojechal nawozami osobno, bo mozesz przypalic...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do PAsio

 

280 kg saletry? a stosowałeś jakiś nawozy wcześniej np. obornik, gnojowica?

Tez zaierzam zastosować huzar pak bo moim zdaniem to najlepszy środek na pszenżyto ozime a w cale nie jest dużo droższy. Do huzara dodaje mocznik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej stosowałem P i K na stanowisku po zbożach, natomiast po ziemniakach to nic nie sypałem. 280kg saletry bo pszenica była trochę późno siana i nie ma optymalnej obsady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie też marne na liściach jest biała pleśń nie wiem czy coś z tego będzie

 

Miałeś zaprawione zboże?

Najprawdopodobniej to pleśń śniegowa, choroba grzybowa zbóż spowodowana długo zalegającym śniegiem na niezamarzniętej glebie. Jesli nasilenie choroby jest silne, to jak tylko będziesz mógł wjechać w pole to zabronuj w poprzek rzędów aby zedrzeć pleśń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... a jeśli mało tej pleśni, to sobie odpuść, słońce, poświeci, rośliny zaczną wysychać i pleśń zejdzie, zwłaszcza jeśli jest to gleba lekka. Tak czy wsiak i tak już nic nie możesz zrobić, na swoim też zauważyłem gdzie niegdzie skupiska, (zboże zaprawione z centrali odmiana moderato) wszytsko zależy teraz od pogody, śnieg musi jak najszybciej "zejść" z pola, bo np. u mnie jeszce leży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie też marne na liściach jest biała pleśń nie wiem czy coś z tego będzie

 

Miałeś zaprawione zboże?

Najprawdopodobniej to pleśń śniegowa, choroba grzybowa zbóż spowodowana długo zalegającym śniegiem na niezamarzniętej glebie. Jesli nasilenie choroby jest silne, to jak tylko będziesz mógł wjechać w pole to zabronuj w poprzek rzędów aby zedrzeć pleśń.

Zboże nie było zaprawione pleśń jest dosyć dużo ale liście są tak jakby obumarłe nie są zielone tylko białe takie jak zgnite gdzie nie gdzie zielne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Na jakie chwasty? W huzar-Paku jest 2,4-D, ja bym pojechal nawozami osobno, bo mozesz przypalic...

A z herbicydami typu Chisel 70 WG ( sulfonylomocznik) można mieszać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie można. Po co mieszać huzar pak z Chisel. Na huzar pak skladaja sie 2 srodki:

Huzar WG i Estreron EC, które są wystarczająco silne i skuteczne aby zniszczyć chwasty, pole jest czyste a chisel to nawet miotły nie likwiudje jak należy.

(jakby co to nie jestem przedstawicielem BAYER ale te herbicydy są naprawdę dobre)

 

Do Kamil 23

Narazie czekaj, najprawdopodobnije doszło do wyprzenia roślin, które zostały póżniej zaatakowane przez pleśń. Czekaj na słońce, chyba że zamierzasz zaorać plantacje i posiać jakieś jare, bo zawsze jest jakieś ryzyko, ale ja bym nic jeszce nie robił. Musisz sam zdecydować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie można. Po co mieszać huzar pak z Chisel. Na huzar pak skladaja sie 2 srodki:

Huzar WG i Estreron EC, które są wystarczająco silne i skuteczne aby zniszczyć chwasty, pole jest czyste a chisel to nawet miotły nie likwiudje jak należy.

(jakby co to nie jestem przedstawicielem BAYER ale te herbicydy są naprawdę dobre)

 

Do Kamil 23

Narazie czekaj, najprawdopodobnije doszło do wyprzenia roślin, które zostały póżniej zaatakowane przez pleśń. Czekaj na słońce, chyba że zamierzasz zaorać plantacje i posiać jakieś jare, bo zawsze jest jakieś ryzyko, ale ja bym nic jeszce nie robił. Musisz sam zdecydować.

pytałem,czy można stosować łącznie z Chiselem siarczan magnezowy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chisel + siarczan - powinno byc OK, jesli nie ma przeciwwskazan na etykiecie. Ale po chiselu nie spodziewaj sie rewelacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wsyzstko co rośnie zaczyna wyglądać nieciekawie (żyto,pszenżyto,pszenica,rzepak)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja słyszałem wypowiedz jednego Pana kilka lat temu jak była słynna susza. Próbawał on w połowie żnie gdzie było wiadomo co się dzieje wmawiać że zboża bedzie pod dostatkiem a jak bedzie brakowało to sprawadzimy. Za tydzień okazało się że Niemcy przyjeżdzają do Polski i wykupuja zboże po prawie 700zł a za pół roku kosztowało ponad 800zł. Sam wtedy sprzedałem pszenżyto po 680 zł a pszenicę po 930zł. Ale to były czasy może w tym roku wrócą. Napewno zmieni się cena rzepaku bo bedą straty. Co już zresztą widać po działaniach firm które na siłę chcą podpisywać kontrakty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam mam zamiar zasiać 2h pszenżyta jarego na próbę bo nigdy nie siałem ale na tym polu mam bardzo dużo owsa głuchego i czym mogę go zwalczać w tym zbożu tak jak w jęczmieniu Pumą czy Grasp bo w żadnym nie piszą o pszenżycie jarym jest też na owsik attribut ale tam też nic nie piszą o jarym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jeden gościu na słabej ziemi przez siłę sieje pszenżyto jare i nic ciekawego nie ma, a obiok kosiłem pszenżyto ozime grenado to super sypało. Nie wiem czy warto ci je siać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radze wybić sobie z głowy pszenżyto jare a pszenice jarą tym bardziej. Późno dojrzewa a i plon lichy,miałem raz to u siebie i dziekuję, szkoda hektarów na to

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grześ ja wcale niepisałen że mam słabą ziemie mam 3 klase tylko chce zasiać to pszenżyto z ciekawości ale dzięki za odpowieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radze wybić sobie z głowy pszenżyto jare a pszenice jarą tym bardziej. Późno dojrzewa a i plon lichy,miałem raz to u siebie i dziękuję, szkoda hektarów na to to co proponujesz teraz na Wiosnę jęczmień był w tamtym roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy posiać na słabe pszenżyto saletrę ? czy jakiś iny nawóz co polecacie i kiedy to zasiać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Radze wybić sobie z głowy pszenżyto jare a pszenice jarą tym bardziej. Późno dojrzewa a i plon lichy,miałem raz to u siebie i dziękuję, szkoda hektarów na to to co proponujesz teraz na Wiosnę jęczmień był w tamtym roku

 

Wiem,że to wbrew dobrej praktyce ale 2 lata temu zdarzylo mi sie (z przymusu) zasiać 1ha jęczmienia po jęczmieniu jarym oczywiście no i wszystko było ok. Jeden rok można przeboleć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...