Skocz do zawartości
luk

Opas bydła

Rekomendowane odpowiedzi

nie wiedziałęm do jakiego tematu podpiac te pytanie wiec pisze tytaj jako ze poniekąd chodzi mi o opas bydła.

Chciałbym posiać ok 1ha lucerny na kiszonke dla opasów i dla tego chcem sie dowiedzieć jaki jest system uprawy tzn od ceny za nasiona po wydajność z ha

dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lucerna ma wrażliwe węzły krzewienia i przygniecione przez zwierzęta luv opony gdy jest mokro bezpowrotnie niszczą roślinę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamierzam wprowadzić opas byków na luz!coś w rodzaju tuczarni. co myślicie o tym pomyśle jak byki sie zachowują??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zamierzam wprowadzić opas byków na luz!coś w rodzaju tuczarni. co myślicie o tym pomyśle jak byki sie zachowują??

Bardzo fajna sprawa tylko te ogromne ilości obornika U mnie byki chodzą luzem tak do 350 kg pózniej wiąże je do żłobów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zamierzam wprowadzić opas byków na luz!coś w rodzaju tuczarni. co myślicie o tym pomyśle jak byki sie zachowują??

Bardzo fajna sprawa tylko te ogromne ilości obornika U mnie byki chodzą luzem tak do 350 kg pózniej wiąże je do żłobów.

 

 

ale ja bym chciał je tak trzymać az do sprzedarzy!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie biegają swobodnie cały czas. Fakt, że często pokazują sobie kto jest górą , ale w ruchu mięsień jak każdy wie lepiej się kształtuje, więc stawiam na swobodę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram Natasze a obornika nigdy nie za wiele tyle że słomy trzeba więcej zabezpieczyć . Ja mam zawsze ten sam dylemat jak chowam na luzie to mi ludziska cmokają że gorzej się opasają .itp..Teraz mam takie roczniaki powiązane ale zaraz po nowym roku idą na swobodę bo wydaje mi się ze jednak na luzie maja mniej stresu ,więcej pobierają paszy i są spokojniejsze a co za tym idzie lepiej rosną,no i mniej pracy .no i na głębokiej ściółce są czyściutkie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet w więzieniu mają spacery

Uwiązane może i szybciej się tuczą , ale jakość jest na pewno gorsza .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla opasów to nawet warto zadbać o okólnik (wybieg). Co do pobierania paszy to każdy z opasów powinien mieć swobodny i jednoczesny dostęp do stołu paszowego (w praktyce conajmniej 60 cm/szt). Jeżeli stoi na uwięzi to może odkładać się więcej tłuszczu, co jak wiadomo niekorzystnie wpływa na ocenę w skupie i EUROP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak te byczki se tak luzem lataja to nie maci pozniej jakis problemow z załadukiem?? Bo jak jest na uwiezi no to chyba łatwiej pozniej zagonic to klatki czy na samochod??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zależy, jak byczek jest na uwięzi i sie go spuści z łańcucha to zaczyna mocno wariować i nie zwraca uwagi na inne zwierzęta ale z wolno biegającymi tez nie jest tak łatwo bo np moje jałówki biegają w kojcu a jak musiałam wygonic jedną do byka to tak sie bał ze musieliśmy ją we trzech wyciagac znała tylko teren kojca i bała sie wyjsc po za niego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
to zależy, jak byczek jest na uwięzi i sie go spuści z łańcucha to zaczyna mocno wariować i nie zwraca uwagi na inne zwierzęta ale z wolno biegającymi tez nie jest tak łatwo bo np moje jałówki biegają w kojcu a jak musiałam wygonic jedną do byka to tak sie bał ze musieliśmy ją we trzech wyciagac znała tylko teren kojca i bała sie wyjsc po za niego
Tak jest zazwyczaj że jak my chcemy żeby wyszły to one nichhu ,ale sprobuj nie zamknąć drzwi to wtedy dają drapaka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do jakiej wagi dochodzi byk limousine w wieku 18 miesiecy gdy jest opasany paszami obietosciowymi, tresciwymi własnej produkcji(raczej bez zadnych otrab itp) z lekka domieszka witamin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich

 

jaką trawę zasiać na słabej ziemi żeby jako tako wyszło?

Kiedyś na forum ktoś polecał mieszankę, która u niego sie udawała - ale teraz nie mogę znaleźć tego posta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Praktykuje ktoś mieszanie koncentratu dla trzody przy opasie byków?? Znam kilka osób kture to stosują ale chce sie poradzić osób kture wiedzą więcej na ten temat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zamierzam wprowadzić opas byków na luz!coś w rodzaju tuczarni. co myślicie o tym pomyśle jak byki sie zachowują??

 

dobry pomysł, ale na raz musisz wprowdzać całą grupę (w tej samej wadze i wieku), by się znały miedzy sobą. Inaczej zamęczą te słabsze sztuki i zgwałcą. Strata jedego byka na dziesięć, bo go inne zamęczyły, to jesteś w plecy. Byki świetnie spisują sie na ruszcie, ale i na głębokiej ściółce. Ja trzymam 28 sztuk na głębokiej i mają wybieg - klepisko z kilkoma drzewami, na których się wyżywają. Ogrodzenie dla byków: tylko betonowe słupy i potrójny, gruby drut. Mi dzieciaki (18, 20 parę lat) z wioski rzucały kamieniami w byki i stadko poszło w szkodę po wiosce, niszcząc ogrodzenie. W dwadzieścia osób je łapaliśmy. Koszmar, a dzieciaki (młodzieńcy) dostali w dupę od starych, bo mi musieli płacić. Profesjonalny opas byków (HF i mieszańce) to tylko na ruszcie i odpowiedniej dawce rozpisanej na tygodnie tuczu. Polecam holenderski sposób żywnienia. Mają go opracowanego na błysk i świetnie się przkłada na polskie warunki. Siostra w ten sposób opasa i ma wyłącznie U i R w klasyfikacji EUROP, a są to HF-y. Biją się o nie zakłądy mięsne. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jak to jest z tą różnicą w rozliczaniu na żywą ,lub bitą wagą ,jak jest lepiej ,a raczej korzystniej dla nas . Nigdy na bitą nie dawałem ,a dziś wiozłem do ubojni krowę z i rozmawiałem z wozakami którzy skupują bydło na żywą a oddają na bitą ,a jak pytałem się kierownika skupu ile mi da za byka LM bo za mieszance płacą 4,5 pln a ja wolał bym na bitą to od razu zaproponował mi za żywiec 5pln ,a za bitą dają w zależności od klasy + - 9pln ,coś w tym jest .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...