Skocz do zawartości
luk

Opas bydła

Rekomendowane odpowiedzi

[quote name="

Co do opasów - żyją tak krótko' date=' że nie zdążą sobie uszkodzić za bardzo wątroby, a białko to białko, nieważne czy z mocznika czy ze śruty sojowej.[/quote]

 

ja spróbuje ten mocznik na kilku opasach mam samo takie ok 500 kg zobaczymy jakie beda efekty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam taki problem mam byczka w wadze ok 300kg w sobotę gdy poszłem do obory załuważyłem że nie chce wstać był lekarz miał jeden stopień gorączki dostał antybiotyk lekarz powiedział też że mógł się przerzreć dziś jest poniedziałek troche żre ale tak nie ze smakiem i ma problem ze wstawaniem wstaje tak za trzecim razem co to może być ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam mam taki problem mam byczka w wadze ok 300kg w sobotę gdy poszłem do obory załuważyłem że nie chce wstać był lekarz miał jeden stopień gorączki dostał antybiotyk lekarz powiedział też że mógł się przerzreć dziś jest poniedziałek troche żre ale tak nie ze smakiem i ma problem ze wstawaniem wstaje tak za trzecim razem co to może być ?

 

Kaszle? Oddycha ciężko i szybko? Je? Pije? Zmierz mu temperature w odbycie. Jeśli wynosi powyżej 40C musi dostać kolejny antybiotyk ale najpierw musisz sie skonsultować z lekarzem ponownie. Bo jeśli ma powyższe objawy to może być to zapalenie płuc.

Jeśli poprostu jest słaby i słabo je to przedewsyztskim nie dawaj mu innych pasz, niż takich, które jadł wcześniej. Możeć dać mu witaminy i wziąć u lekarza taki zastrzyk na pobudzenie pracy wątroby i zwiększenie apetytu.

Jak ledwo wstaje to przydałyby się kroplówka na zmocnienie i to szybko!

Moje powyższe rady to tylko sugestie więc nie bierz ich jak recepte bo nie jestem weterynarzem i nie mam pojęcia co mu jest. Skonsuluj się z lekarzem ale najpierw zbadaj mu temeprature w odbycie zwykłym termometrem około 3 minut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam>Slyszalem cos o podawaniu mocznika bykom ale nie wiem ile i jak podawac.Mam byki w wadze 300kg i 550kg.Moze mi ktos napisac jak i ile go podawac i przez jaki czas mnozna go stosowac i czy jast szkodliwy? Z gory dzieki za dokladne informacjie Czekam na odpowiedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daje ok 100 g na opasa ok 600 kg, na razie testuje i obserwuje, ale zamierzam podawać mocznik młodzieży ok 50 g na sztuke:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gringo - jak go stosujesz - z czym podajesz?, mieszasz ze śrutą zbożową?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na razie stosuje na jednym opasie i do śruty zbożowej w żłobie posypuje "reka" mocznik i tyle ale spróbuje później mieszczac normalnie ze zbozem w mieszlaniku, tylko zastanawiam sie czy nie bedzie mi sie zbrylał jak postoi 3-4 dni w workach foliowych...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja przepuscilem mocznik przez gniotownik i zrobil sie taki proszek ale sa tez i płatki wiec te platki to chyba lepiej troche posiekac na drobno bo moze bedzie dzialal jak mocznik zbrylony jak myslicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sypie mocznik bezpośrednio do mieszalnika, a jeśli znajduję jakieś zbrylenia to poprostu rozgniatam je w ręce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja sypie mocznik bezpośrednio do mieszalnika, a jeśli znajduję jakieś zbrylenia to poprostu rozgniatam je w ręce.

 

 

od dawna stosujesz mocznik, jakies wnioski?? ja od miesiąca i jeszcze ciężko coś powiedzieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mocznik stosuję od około roku, daję go zamiast makuchu rzepakowego i nie widzę żadnej różnicy poza tym że jest tańszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

zaciekawil mnie temat z podawaniem mocznika, sprobuje na opasach tylko mam male pytanie dla tych ktorzy juz podaja, abym czegos nie przedobrzyl.

czy chodzi o zwylky mocznik taki jak wysiewamy na pole ? i jak najlepiej go podawac, czy wsypac do mieszalnika ?

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam

zaciekawil mnie temat z podawaniem mocznika, sprobuje na opasach tylko mam male pytanie dla tych ktorzy juz podaja, abym czegos nie przedobrzyl.

 

jesli bedziesz trzymał sie norm to nic sie nie stanie pamietaj jednak ze mocznik jest to białko w dużych ilosciach szybko rozkładajacych sie w żwaczu wiec powinieneś zadbać o wyrównanie energii. Ja karmie opasy głównie kiszonką z kukurydzy śruta rzepakowa i włąsnie mocznikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj wsypalem mocznik do paszy, narazie 12kg na 500 kg paszy na poczatek, mysle ze mozna by dac nawet 25 kg mocznika co myslicie ?

byki dostala kukurydze i wyslotki z burakow oraz slome i sino kiszonke,

pasze mieszam, z jeczmienia, mieszanki zbozowej, dodaje 50 kg sruty rzepakowej, 75 kg sunbulla z sano, powstaje 500 kg paszy

co by mozna jeszcze dodac ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dzisiaj wsypalem mocznik do paszy, narazie 12kg na 500 kg paszy na poczatek, mysle ze mozna by dac nawet 25 kg mocznika co myslicie ?

byki dostala kukurydze i wyslotki z burakow oraz slome i sino kiszonke,

pasze mieszam, z jeczmienia, mieszanki zbozowej, dodaje 50 kg sruty rzepakowej, 75 kg sunbulla z sano, powstaje 500 kg paszy

co by mozna jeszcze dodac ?

Ja zacząłem dawać Primasan z sano i widać efekty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
75 kg sunbulla z sano, powstaje 500 kg paszy

co by mozna jeszcze dodac ?

Ja zacząłem dawać Primasan z sano i widać efekty

ja na razie nie stosuje zadnych koncentratów i "wspomagaczy" dla mnie to tylko niepotrzebne koszty, kiedyś stosowałem opasa z lnb albo włąsnie sunbulla a potem miałem mamy kryzys finansowy i musiałem sam kombinowac a efekty były minimalnie gorsze wiec teraz tylko kiszonka z kuku, traw, śruta rzepakowa, swoje zboże i jest gitara

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

500 dni życia-600kg , 100g dziennie , 50 kg MMVit, ok.150 zł.(0,3 zł dzień)

Polepszasz przyrosty o 3-5%, skracając okres tuczu o 60 dni.

Dzienna dawka żywieniowa dla byka to ok.3,50 - czyli koszt skrócenia okresu tuczu w paszy równa się kosztowi MMVit. A Twoja robota, ściółka, woda, energia nic nie kosztuje???????.

Tak więc gitarra wcale to nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym mocznikiem to uwaga 100-150 g...na sztuke bo więcej moze prowadzić do ???,,, To powinna byś wydzielona dawka dla każdej sztuki ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...