Skocz do zawartości
luk

Opas bydła

Rekomendowane odpowiedzi

Nic dodać nic ująć Tylko mogę zazdrościć . Niestety u nas bydło mięsne traktowane jest jako odpad w produkcji mleka .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety z bydłem mięsnym postępuje tak wiele gospodarstw mniejszych mlecznych. A takich mamy jeszcze ok. 100 tys. w chwili obecnej stoją na rozdrożu i wahają się w którą stronę pójść - na przeszkodzie stoi kwota mleczna (jej brak) lub wymagania wet. a mięsne to dwa lata czekania na pierwsze dochody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Niestety z bydłem mięsnym postępuje tak wiele gospodarstw mniejszych mlecznych. A takich mamy jeszcze ok. 100 tys. w chwili obecnej stoją na rozdrożu i wahają się w którą stronę pójść - na przeszkodzie stoi kwota mleczna (jej brak) lub wymagania wet. a mięsne to dwa lata czekania na pierwsze dochody.

 

Raczej trzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i to jeszcze zalezy jak zaczynasz!jak zaczynasz od 20 sztuk mamek to pierwsze dochody za dwa trzy lata,ale jak zaczynasz od 3 sztuk jalowek tak jak moj wuja to przez dwadziescia lat musisz inwestowac zeby dojsc do stada podstawowego ktore zapewni oplacalnosc,a oplacalnosc produkcji jest przy stadzie od 25 krow mamek,ponizej to hobby.tak jak z owcami zarobek zaczyna sie od 200 sztuk stada podstawowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
i to jeszcze zalezy jak zaczynasz!jak zaczynasz od 20 sztuk mamek to pierwsze dochody za dwa trzy lata,ale jak zaczynasz od 3 sztuk jalowek tak jak moj wuja to przez dwadziescia lat musisz inwestowac zeby dojsc do stada podstawowego ktore zapewni oplacalnosc,a oplacalnosc produkcji jest przy stadzie od 25 krow mamek,ponizej to hobby.tak jak z owcami zarobek zaczyna sie od 200 sztuk stada podstawowego.

 

 

 

A z czego przezyc te trzy lata?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że jesteśmy przy opłacalności produkcji . W różnych artykułach o produkcji żywca wołowego znalazłem dane dotyczące opłacalności chowu bydła mięsnego i pozwolę sobie je tu podać :

1Stado 26 szt. krów mlecznych pozwala utrzymać się z produkcji mleka .

2 Za jedną krowę mleczną trzeba utrzymać 3 szt. mamek.

3 Opłacalny jest chów odsadków o wadze do 350 kg. urodzonych między listopadem a kwietniem .

4 Cena odsadka o wadze 230 kg. = cenie 3000 - 3500 litrów mleka .

5 Tylko wypas pastwiskowy pozwala osiągną zadowalający zysk .

6 60% nakładów to pasza i praca .

Tyle znalazłem w artykułach . Co wy na to

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przez te trzy lata lepiej znalez sobie dodatkowe zajecie jak krowy sa na pastwisku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawie sie z tym zgadzam co napisales bodziu tylko ze oplacalnosc poza sezonem pastwiskowym moze zwiekszyc karmienie wywarem i sianem badz sianokiszonka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rezygnujesz z mleka - to sprzedajesz kwotę mleczną i co lepsze mlecznice - a w to miejsce wstawiasz mamki mięśniaków. Ale w międzyczasie jest możliwość zacielenia mięsnymi, które odchowujesz do wago 300 (rok czasu) lub 700 kg (dwa lata) i wtedy powoli zaczyna "zatrybiać" system opasania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sposobow jest duzo kazdy musi znalezc swoj odpowiedni do swoich warunków i mozliwosci poprostu trzeba wziasc kartke i dlugopis i zrobic swoj wstepny plan dostosowany do wlasnego gospodarstwa zasobow paszowych,mozliwosci i posiadanych pieniedzy bo ile gospodarstw tyle roznych rozwiazan...wesolych świąt i wszystkiego najlepszego w nowym roku!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hodowla miesnego bydła ma równiez wahania koniunkturalne jak każda gałąź rolnictwa. Raz jest lepiej a raz gorzej. Po prostu trzeba nostop kombinowac i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodzi o to kombinowanie . Jak masz jakieś pomysły to podziel się nimi z nami . Ja mam kilka pytań :

1 Jaką rasę wybrać i dlaczego

2 Jakiej rasy użyć do krzyżowania towarowego z bydłem czarno-białym i dlaczego

3Czy czysto rasowe czy mieszańce i dlaczego

4 Chów intensywny czy ekstensywny

Trochę gimnastyki po świętach [/img]http://www.bbb.ch/pics/titel.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem ras charolaise lub angus.charolaise to najszybciej rosnace i najwiekszego kalibru bydlo.ciezkie wycielenia to mit poniewaz jak wybierze sie lzejszego byka do krycia ryzyko ciezkiego porodu nie istnieje.do krzyzowania z bydlem cb-belgijska błękitna lub rowniez charolaise.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czystorasowe oczywiscie poniewaz doplaty beda i sa,maja byc zwiekszone do 160 euro na sztuke to juz cos,i łatwiej sprzedac jalowki po dobrej cenie,chow intensywny tak ze wzgledu na czas ale w przypadku odchowywania przy matkach to ekstensywny(wywar,sianokiszonka)a w lecie wypas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sie Bodziu

proponuję rasę limousine - oczywiście za chwilę na tym forum pojawi się sto tysięcy postów na temat wyzszości innych ras nad limousine ale je po prostu olej bo to dyskusja typu przewagi świąt Bozego Narodzenia nad Świętami Wielkanocy.

Oczywiście żadna hodowla w czystości rasy bo tego towaru na rynku jak nasrał a z importu wydasz nielichą kasę z 50% gwarancją zwrotu.

Krzyżowanie i produkcja odsadków krzyżówkowych to w tej chwili jedynie opłacalny kierunek w produkcji bydła mięsnego. Na mamki dobra jest każda krzyżówka jeżeli to ma być mamka - cielę raz do roku, przy odsadzeniu cielak wykarmiony /na zielonym albo na taniej objętosciowej/ do ponad 250 kg, spokojna.

Generalnie to wszyscy pierdolą o wielkiej hodowli a i tak w końcowym efekcie sprzedają odsadki do Włocha to po jakiego ch...... trzymać czystą rasę.

Żaden Bolek nie sprzeda dzisiaj byka hodowlanego ze swojego stada drożej ni w Dębince, Bieganowie albo Witkowie.

Ja bazuję na krzyżówkach cb z mięsnymi / w większości po limousine i charolaise/- część inseminuję / blondem, limousinem, charolaisem/ a generalnie to sprawę załatwia byk limousine. Na mamki zostawiam sobie córki po najlepszych mamkach ale jak mnie zawiodą po pierwszym cielaku to nie ma zmiłuj i do rzeźni.

W ogóle to nie ma co liczyć na dotacje do tej produkcji bo to tylko wypacza rachunek ekonomiczny i hamuje konkurencyjność to kmiotów z Francji i Irlandii / chyba się chłopaki - / garcon and boys/ nie obrażą bo taka jest prawda/

Sorry że zbyt długo nudzę Cię Bodziu ale mi sie dzisiaj paluchy po klawiaturze rozchulały to se używam.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

limousine moge wiedziec ile masz mamek?ile sztuk ogolem?czy masz jeszcze jakas dzialalnosc inne zrodlo dochodu?czy tylko bydlo?sa lepsze rasy jedne od drugich i nie jest to przewaga poruwnywalna do swiat.troche po swiecie jezdzilem i po Francji tez,troche studiowalem i rozne analizy na temat ras i juz troche wiem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
limousine moge wiedziec ile masz mamek?ile sztuk ogolem?czy masz jeszcze jakas dzialalnosc inne zrodlo dochodu?czy tylko bydlo?sa lepsze rasy jedne od drugich i nie jest to przewaga poruwnywalna do swiat.troche po swiecie jezdzilem i po Francji tez,troche studiowalem i rozne analizy na temat ras i juz troche wiem...

A nie mówiłem że się znajdzie mędrzec gotów dyskutować o wyższości jednych ras nad drugimi ?

To nie ma najmniejszego znaczenia w wypadku produkcji towarowej w warunkach krajowych. W kraju 90% robi produkcję a nie hodowlę!!!! Poznałem kilka lat temu faceta, który dał mi parę rad jak robić taką produkcję, a o hodowli kazał mi zapomnieć bo w Polsce nie jest prowadzona dobrze ocena w stadzie i materiał hodowlany nie ma określonej obiektywnie wartości genetycznej tylko na oko. Nie wiem dokładnie co miał na myśli ale mówił że kupowanie byków w Polsce to gra w Lotto, a dobry byk z zagranicy to wydatek ok. 10 tys euro. Co tańsze to nadają się do produkcji materiału na rzeź.

Moja filozofia jest prosta

Tani materiał wyjściowy do zbudowania stada i identyczny efekt końcowy przy sprzedaży odsadka jak w stadzie czystej rasy. Sam proponujesz na forum sprzedaż buhajków chraolaise w czystej rasie po 11,5 a ja taki towar mieszańcowy goniłem w tym roku po 12 zetów ale warunki pośrednik stawia trzy: jakość, ilość i termin odbioru jaki mu odpowiada- to chyba najprostsza analiza w tym biznesie bez konieczności studiowania. Ja hodowli nie studiowałem ale uczyłem się od starych praktyków, bo w trakcie studiów przyswajać się powinno wiedzę od autorytetów w danej dziedzinie a czy są takie w Polsce?

Profesor- prezes związek założył a potem rozłożył - dlatego nie zapisuję się do nich bo to mafia urzędniczo-profesorska a nie organizacja hodowlana dla hodowców i producentów.

Co do Twoich wojaży zagranicznych w celu doznań hodowlanych to dobrze że takie czynisz bo to jedyna droga do poznania tych zagadnień. Oczywiście podchodź do tego co ci mówią i pokazują krytycznie bo wiele rozwiązań europejskich szczególnie w sprawie rynku i dofinansowania produkcji towarowej wołowiny to bomba z opóźnionym zapłonem i to sie już mści bo nie dają rady konkurować cenowo z Ameryką południową i Australią.

Jak się inteligentnie domyśliłeś nie żyje tylko z rolnictwa ale mam też pare innych biznesów dlatego moje podejście do produkcji wołowiny jest oparte wyłącznie na rachunku ekonomicznym.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo kolego limousine

Jakieś ciekawe poglady na tym forum pojawiają się

Skąd jesteś?

Jeżeli gdzieś z okolic Dolnego Śląska albo Wielkopolski to może umówimy sie na wódeczkę pogadać i zrobić jakieś byznesy?

Daj znać na pim

A propo - co to za facet który Ci pomagał bo szukam kogoś kto sie zna na żywieniu bydła mlecznego / miesnego też/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trojan - jeśli masz jakieś pytania dot. żywienia zadawaj postaram się odpowiedzieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mieszance po 12 zlotych kolego przyslij mi namiar do tego goscia w privat message jak mozesz bede wdzieczny....teraz jadee za 4 dni wroce po sylwku to popisze troche na tym forum dzis nie mam czasu narka szczesliwego nowego wszystkim!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie licytujmy się . W naszej rzeczywistości jest dokładnie tak jak opisał Limousine . Opisał szczerze do bólu i z detalami zasady chowu bydła w Polsce . Zgadzam się z tym całkowicie , bo liczy się zawsze efekt końcowy . Krycie czb. Limousine jest praktyczne chociażby ze względu na silne przekazywanie umaszczenia , a włosi płacą za wszystko co nie jest białoczarne lub czarne . Hodowla czysto rasowa to konieczność zakupu stada podstawowego i kontrola użytkowości , a cena końcowa bez zmian . Każdy ma swój pogląd na na ten interes i to się nie zmieni . Ja preferuje Simentalera bo u mnie sprawdził się idealnie . Do tego dołożyłem Szkockie bydło górskie i rolnictwo ekstensywne . A zakończyłem pakietami rolno środowiskowymi . Teraz czekam na rentę strukturalną , która im bliżej tym mniejsza . Wydaje mi się że jeszcze długo nie będziemy mogli spać spokojnie. Coraz więcej krzyku o perspektywach chowu bydła mięsnego , a produkcja spada Mimo wszystko pozdrawiam optymistycznie ._Zyczenia_Nowy%20Rok.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze mały dodatek do dyskusji .

http://www.agrosukces.pl/prod.zwierz_010.html

Bardzo dobre - szczerze się uśmiałem

Szczególnie te dane z tabelki z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku

Kiedyś miałem wątpliwą przyjemność odwiedzić stado o ile pamietam gdzieś w okolicach Jeleniej Góry którym zarządzał autor tego opracowania

Dobrze że w poblizu nie było zwolenników ochrony zwierząt bo to co ujrzeliśmy to karykatura produkcji bydła mięsnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Bodziu za podrzucenie linka

Ja w odróżnieniu od Trojana nie ubawiłem się bo autor to jednak bądź co bądź człowiek nauki ale niestety wypowiada się na tematy praktyczne

Bez komentarza zostawiam propozycje krycia jałówek mięsnych w wieku 15 miesięcy

Czy autor odbierał poród od jałówki limousine albo charolaise cielącej się w wieku dwóch lat?

Więc te dane o stratach cieląt są bardzo niewiarygodne jeżeli porody następowały u pierwiastek w wieku dwóch lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...