Skocz do zawartości
luk

Opas bydła

Rekomendowane odpowiedzi

W Przeglądzie hodowlanym był obszerny artykuł o tym stadzie , ale nie mogę go znaleźć . Pamiętam że chodziło o likwidację roślinności w rezerwacie ptaków . A przy okazji prowadzono badania nad wypasem bydła i koni bez ingerenci człowieka . Badali zachowanie , preferencje żywieniowe , przyrosty , choroby itd. O terminie zacielania decydował byk Jeśli chodzi o miejsca po przecinku to uczeni lubią dokładność Nie będę tego komentował . Bardziej chodzi mi o to że w chowie ekstensywnym można osiągnąć całkiem przyzwoite wyniki , jeśli dobierze się odpowiednią rasę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Szukam dobrego odbiorcy bydła.Może ktoś kogoś poleci?

 

ja też

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na dzień dzisiejszy mam gościa co za ładnego mieszańca (pow.650kg) płaci 4.8 +vat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja na dzień dzisiejszy mam gościa co za ładnego mieszańca (pow.650kg) płaci 4.8 +vat

 

 

 

też w śląskim na południu takie ceny się kształtują ale ja bym wolał sprzedać odsadki byczki limusine oczywiście mieszańce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzięki Bodziu za podrzucenie linka

Ja w odróżnieniu od Trojana nie ubawiłem się bo autor to jednak bądź co bądź człowiek nauki ale niestety wypowiada się na tematy praktyczne

Bez komentarza zostawiam propozycje krycia jałówek mięsnych w wieku 15 miesięcy

Czy autor odbierał poród od jałówki limousine albo charolaise cielącej się w wieku dwóch lat?

Więc te dane o stratach cieląt są bardzo niewiarygodne jeżeli porody następowały u pierwiastek w wieku dwóch lat

ja kupilem od francuza 10 jalowek ich waga przy urodzeniu ksztaltowala sie od 45-54kg,on kryje w wieku 15 miesiecy tylko ze jalowka ktora kryje w wieku 15 miesiecy w yglada jak mieszanice u nas w wieku 35 miesiecy-mi mowil ze tylko raz mial cesarke a 40 lat prowadzi hodowle wszystkie w Herd book charolaise 240 krów.Moze jest tak zwanym "wielkim praktykiem"zreszta pokazal mi wiele rozwiazan ciekawych tak jak np.strzyzenie grzbietow jalowka mlodym itd itp wczesniej nie mialem o tym pojecia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za bardzo nie rozumialem ale chodzi co s o wilgoc zeby im szybciej odparowywala i cos tam jeszcze musze sie dokladnie spytac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Częściej spotykanym sposobem strzyżenia jest wygalanie tzw. majtek - czyli pasa od ostatnich żeber do zadu. Pozwala to na łatwiejsze utrzymanie krów w czystości i ułatwia zadbanie o higienę doju. Natomiast niektórzy stosują strzyżenie grzbietu przy zwalczaniu much i częściej gzów - moim zdaniem jest to niekonieczne. Chyba, że ma to jeszcze jakieś inne znaczenie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wrócił nasz obieżyświat i to nie sam

Zajmuje się kolczykowaniem cieląt , więc mam okazję widzieć jak wyglądają cielne jałówki . Raczej przypominają opasy w końcowej fazie tuczu Uważam że 90 % ciężkich porodów jest na zamówienie rolnika . Ja raz przetrzymałem jałówkę o 4 miesiące od pierwszej rui . Niestety puzniej ona się rozmyśliła i na kolejną ruję już się nie doczekałem . Teraz jak one chcą to ja im nie przeszkadzam . Każda rasa ma inny wiek dojrzałości rozrodczej i ścisłe określanie wieku inseminacji nic nie daje. Ciekawi mnie w jakiej kondycji fizycznej są cielne jałówki we Francji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie sam wrocilem bo na sylwka u dziewczyny bylem.a na te jalowki to zaliczke mam wplacona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety większość "hodowców" nie dba o kondycję jałówek - w czasie całego opasu pakują w nią pasze treściwe - otłuszczając ją niepotrzebnie zamiast zadbać o rozepchanie żwacza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

we Francji koles tylko siano i pastwisko i mleko matki jalowka w wieku 15 miesiecy maja przeszlo 400 kilo srednio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale zdarzaja sie wyjatki oczywiscie tak jak moj ojciec widzial byczka z kwietnia 2006 i ma juz 500 kg!zdj zrobil zebym uwierzyl!no ale to wyjatek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak houjecie byki na uwięzi czy wolnostanowiskowo? J zauważyłem ż ma luzie kepiej rosną. Tylko że się obskakują

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
we Francji koles tylko siano i pastwisko i mleko matki jalowka w

wieku 15 miesiecy maja przeszlo 400 kilo srednio

I na tym polega tajemnica bezproblemowego chowu bydła mięsnego U nas pokutuje ciągle pogląd że krowa musi mieć cieplutko i suchutko Według mnie nie ma lepszej sprawy jak pastwisko i ruch na świeżym powietrzu . Moje stadko nawet w zimę ma obowiązkowy spacer na świeżym powietrzu . Temperatura w oborze jest o kilka stopni wyższa niż na dworze . Nie stosuje kiszonek i mam zdrowe krowy

Dobra kiszonka musi być pocięta na dł.4 mm. dla krowy najlepsza długość paszy to 7 cm. i jak to pogodzić Wybrałem pasze naturalne i mam spokój .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak houjecie byki na uwięzi czy wolnostanowiskowo? J zauważyłem ż ma luzie kepiej rosną. Tylko że się obskakują

Sam sobie odpowiedziałeś , tylko jeden warunek - trzeba dobierać stado mniej więcej o jednakowej masie ciała , wtedy krzywdy sobie nie zrobią .zw02.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
od jakiego wieku cielaka można dawać kiszonke z kukurydzy i w jakiej ilości?
kiszonke z kukurydzy od 2 tygodnia zycia i siano jak ma powyzej 100 kg to te 4-5 kg kiszonki zje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiego mleka w proszku używacie? ja stosuje sano i nie jestem zadowolony. może mi jakieś polecicie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje LNB i nie narzekam wg mnie lepsze od sano i tańsze , ja wogóle nie stosuje nic z sano

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...