Skocz do zawartości
luk

Opas bydła

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam - uściślam - na nadmiar wody. W momencie gdy masa korzeniowa (dość duża) pływa w wodzie - efekt jest taki sam jak przy suszy w kukurydzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące sorgo w mojej okolicy jest to praktycznie nie spotykane a z tego, co piszecie to sorgo doskonale radzi sobie z suszą, która w ubiegłym roku poradziła sobie z moją kukurydzą. Chodzi mi o to czy sorgo można zakiszać osobno czy lepiej z kukurydzą oraz czy poradzę sobie z nim sieczkarnią jednorzędową

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam. jaką pasze polecacie dla cieląt w wadze około 80kg chodzi mi o jakąś pasze pełnoporcjową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieńdobry

Czy możliwe jest, że krowa mamka mieszaniec NCB/Limousine I pokolenie będzie dawała zbyt dużo mleka, które mógłby wypić cielak, co skutkowałoby zapaleniami wymienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam. jaką pasze polecacie dla cieląt w wadze około 80kg chodzi mi o jakąś pasze pełnoporcjową.

 

Spróbuj karmexu CJ jest tania lub cielak protekt z LNB (możesz dzięki niej skrucic okres pojenia mlekiem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z bykiem. Nie chce jeść kiszonki z liści buraczanych i wysłodek. Siano i śrutę zbożową je. Weterynarz też nic nie pomógł. Inne bydło je wszystko. Co byście na to poradzili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaczy trafiło na mądrego byka - który nie chce przedwcześnie zejść z tego świata z powodu przeżarcia się potasem. Niestety te dwa składniki diety nie mają korzystnego wpływu na żołądki przeżuwaczy ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaka rasa tego byka, bo ja miałem simentale i one też jadły wybrane produkty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to dziwny byk. hf to wje... wszystko, ale widocznie wyjatki się zdażają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam pytanie. Czy 4ha dobrego pastwiska wykarmi przez sezon 15 mamek?

 

 

 

 

do końca sierpnia raczej tak ale pózniej trawa już nie rośnie w zadawalającym tempie wiec trzeba dokarmiac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że na tej powierzchni nie dasz rady utrzymać takiego stada . Cztery szt. na 1ha. to durze obciążenie , do tego dojdą cielęta . Trawa przyrasta najwięcej w Maju i Czerwcu , później plon spada dość szybko i taka powierzchnia nie zaspokoi potrzeb paszowych . Konieczne będzie dokarmianie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To rozumiem ale czym dokarmiac? Czy mozna z pastwiska od razu przestawic na kiszonke?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jeśli kojec będzie zamknięty szerokimi wrotami. Nikomu nie życzę, ale co zrobić jeśli krowa padnie po wycieleniu i trzeba ją będzie stamtąd usunąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam poniższa odpowiedź nie dotyczy tego wątku

Miałem dwa tematy otwarte - przepraszam.

Natomiast przestawianie z jednej paszy na drugą musi trwać ok. 2 tyg. Przez ten czas bakterie żwacza powoli się dostosowują do zmiany środowiska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A posiadajac 4ha pastwiska 1.5ha lucerny i 3ha kukurydzy ile moge w roku wyzywic tym miesnych matek? Gdyby jeszcze przedplonem dla kukurydzy bylo np. zyto na zielonke?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli lucerna da 3 dobre pokosy i do tego będziesz miał słomę jarą to wydaje mi się że maksymalnie 10 szt. Trzeba powziąć poprawkę na złe warunki pogodowe i spadek wydajności pastwiska . Jeśli zbyt mocno obciążysz pastwisko to szybko sie zdegraduje i konieczna będzie rekultywacja . Najlepiej podzielić na 2 kwatery i chociaż co drugi rok zebrać 1 pokos na siano , lub kiszonkę wtedy pastwisko samoistnie będzie się regenerowało i można stosować podsiew traw . Polska ma taki klimat że trzeba mieć rezerwę paszową , lub kasę na zakup brakującej paszy . U nas sezon pastwiskowy trwa 5 miesięcy a reszta to karmienie zimowe . We Francji trwa 9 miesięcy .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam pytanie. Czy 4ha dobrego pastwiska wykarmi przez sezon 15 mamek?
przyjmuje sie ze max 2 mamki na hektar to sam sobie odpowiedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wypuścił już ktoś bydło na pastwisko tzn mamki bo ja takdziś pierwszy raz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie mają krótkie spacerki po trawce , żeby się przyzwyczajały. Co za dużo to nie zdrowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...