Skocz do zawartości
luk

Opas bydła

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie . Wkrotce przejme we wladanie 20ha nieuzytkow. Gleba slaba VI kl. Czy taka ziemia nada sie do zalozenia pastwiska? Czy macie moze pomysl jaka rosline mozna uprawiac by mozna bylo uzyskac choc niewielka ilosc paszy dla bydla miesnego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam na takiel klasie trawe i jak jest sucho to nie ma na czym paść. Jak by to były terwny troche wilgotne to by było lepiej. Troche trawy będzie ale nie można za długo trzymać takiej trawy. Co pare lat rzeba przaeorać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety na takiej klasie największy problem to susza . Trzeba dobrać odpowiednią mieszankę traw i zmniejszyć obsadę na 1ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parę lat regularnego nawożenia gnojowicą i każda trawa się uda. Gnojowica ma to do siebie, że wytwarza kożuch na powierzchni gleby i zatrzymuje parowanie. NIe wspominam już o skutkach nawożenia.

Ja na górkach obsiewam teraz mieszanką http://www.dsv-polska.pl/index.php?page=M2013. Powinna zdać egzamin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest dobra mieszanka i sprawdza się na glebach suchych . Niestety przy długotrwałej suszy plony są słabe . Nawożenie gnojowicą poprawia plon zdecydowanie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam! pewenei już to ktoż pisała ale spytam jesce raz. jak polecacie żywic opasy w wadze od 150-500kg mając do dyspozycji siano najwyzszej jakości, śrute, młuto browarniane oraz swierzą zielonke koszona i zwożona prosto z łąki.??

z góry dzieki za odp w tym zapytaniu!

pozdrawiam!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siano - 2 kg

Młóto - 5 kg

Zielonka - do woli nie mniej jak 20 kg

Śruta zbożowa 2,5 - 4 kg na dzień w zalezności od masy ciała

50 g taniej mieszanki mineralnej z proporcją Ca: P jak 2:1

Sól pastewna ok 20 g

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli moge polecic mieszanke min-wit to z firmy Blattin nazywa sie ADE dla opasów i radziłbym ta z sangrovitem to stymulator wzrostu koszt 25kg-67zl daje sie 100g na sztuke dziennie,najlepiej widac efekty tego sangrovitu pobieranie paszy zwiekszylo sie o 5%,kiedys dawalem sanbulla ale to wychodzi taniej i lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaką wartość ma kiszonka za słonecznika uprawianego jako poplon ścierniskowy po jęczmieniu ozimym i jak powinna wyglądać dawka pokarmowa żeby zbilansować składniki odżywcze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaką wartość ma kiszonka za słonecznika uprawianego jako poplon ścierniskowy po jęczmieniu ozimym i jak powinna wyglądać dawka pokarmowa żeby zbilansować składniki odżywcze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile kg siana potrzeba przez okres zimowy na jedna sztuke mamki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz, w zasadzie to powinny jeść do oporu, czyli nie wyliczasz, a rzucasz bele siana, a następną dajesz, jak tę pierwszą zaczynają kończyć. chyba że karmisz czymś jeszcze i łączysz to z sianem. wtedy możesz sobie jakoś porcjować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

my z ojcem karmimy tylko sianokiszonka mamy wlasny sprzent.. bo i tak jeszcze zostaje.. a czy jak by dawal jeszcze kiszonke z kukurydzy to wiecej mleka by krowki dawaly

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie że by dawały więcej mleka, ale chodzi ci o opas czy o mleko?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jaką wartość ma kiszonka za słonecznika uprawianego jako poplon ścierniskowy po jęczmieniu ozimym i jak powinna wyglądać dawka pokarmowa żeby zbilansować składniki odżywcze

 

mili moi może mi ktoś odpowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
my z ojcem karmimy tylko sianokiszonka mamy wlasny sprzent.. bo i tak jeszcze zostaje.. a czy jak by dawal jeszcze kiszonke z kukurydzy to wiecej mleka by krowki dawaly

 

na bank więcej mleka ci dają jak im dasz kiszonkę z kukurydzy!!!!

U mnie o mleko nie chodzi ale jak bydło dostanie kukurydzy to od razu lepsze przyrosty, dla mnie kukurydza to podstawa zywienia bydła (chyba że ktoś ma hektary pastwiska w koło obory),

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to w sezonie na pastwisko, a na zimę silos kiszonki z kukurydzy + silos sianokiszonki i tylko doić. dla mnie najlepsza pasza to kiszonka z kukurydzy a na drugim miejscu sianokiszonka, jeszcze raz dopowiem że ilości mleka nie mieżę bo wszystko dostają cielęta tylko widzę po przyrostach opasów i jeszcze kukurydza jest bardzo smaczna i bydło dużo jej pobiera (napchają siędo oporu), a jak teraz jest tylko sianokiszonka to widaćrużnicę na obasach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie, w jakim czasie tak + - cielaki osiągają wagę 100 kg. Mam kilka sztuk z mixa simental + biało czerwona, chciałbym wiedzieć bo nie chce przekroczyć tej wagi, bo jak bedzie cieższy to mi za nadwage i tak nie zapłacą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo zależy od wielkości zaraz po urodzeniu. Ale moim zdaniem ok miesiąca musisz chować takiego cielaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...