Skocz do zawartości
misiek_zx6r

czy opłaca sie rozpoczynać od podstaw hodowle opasów??

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym sie dowiedzieć czy opłaca sie rozpoczynać od podstaw hodowle opasów. Kasy troche jest, ziemie juz dokupiłem (w sumie 12 ha). Ile musiałbym tego hodowac zeby dalo sie z tego zyc ? i ile by kosztowała obora wolnostanowiskowa bezściułkowa ?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli opasy mięsne rasy limousine to wystarczy wiata zadaszona i i osłonięta z trzech stron, jesli te 12 ha masz w całości i najlepiej blisko domu to puścić bydło luzem na chów ekstensywny i koniec, jeśli dobrze poszukasz to za 50 tyś kupisz stado 20 mamek limousine i buhaja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście coraz więcej powstaje. Ja mam zamiar kupic około 15 opasów. Będe je trzymał w stodole. Oprócz tego mam 12 loch, zlikwiduje 3 lochy. Tylko, że nie było tak jak obecnie ze śwniami, że jest ich za dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

marrcin, jakim luzem i jakie 12 ha w jednym kawalku :/, w moim poblizy najwieksze pole ktore ma sasiad w jednym kawalku to aż 2.5 ha :/ a ja to mam w 7 czesciach rozsypane. Tak wiec co najwyzej moglbym im zrobic betonowy wybieg .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

abuk14-myślę że masz całkowitą racje ,jeśli zacznie sie zwiekszanie pogłowia młodego bydła opasowego to za 2,3 lata bedziemy mieć taką samą sytuacje jak teraz ze świńmi!!!Już teraz ceny za młode opasy nie są rewelacyjne (biorąc pod uwage ceny cieląt).Pokusił bym sie nawet o stwierdzenie że cała zacheta do zwiekszania chodowli bydła jest cześciowo nakrecana przez samych rzeżników.Bo dla nich 5 PLN za kilo to za dużo a jak bedzie wybór to do 4.5 PLN polecą albo jeszcze niżej!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krowy to nie świnie i 1- 2 lata nic nie zmienią . Zachęta do hodowli bydła opasowego ma swoje uzasadnienie , wiele gospodarstw musi zrezygnować z produkcji mleka i głównie dla nich ta oferta . Stara 15-tka ma braki w produkcji żywca wołowego i tam jest rynek zbytu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może 1-2 lata nic nie zmienia, ale przez resztę czasu też trzeba będzie życ. Chociaż jesli ktoś będzie miał czystorasowe stado to powinien sobie poradzic. Moim zdaniem teraz jest najlepszy moment na rozpoczęcie hodowli bydła mięsnego. Później może byc za późno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bodzio55-owszem masz racje chodowcy krów muszą sie czymś zająć ,część z nich zajeła sie chodowlą trzody i co mamy-wielką góre!A co do braków w starej 15-stce to ponoć miesa baraniego też im brak a jagnieta z roku na rok sprzedają sie coraz gorzej!I jak to wytłumaczyć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

abuk14 z jedego sprzedanego opasa zostanie Ci ok 1000PLN ale tylko gdy:

- ciele kupisz do 800PLN

- wciągu 22 miesiecy byk osiągnie pow.700kg

- i dostaniesz za niego 5PLN za kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rząd wspiera hodowlę bydła mięsnego i celem wsparcia tej gałęzi rolnictwa zapewnia wszystkim, którzy zamierzają rozpocząć od podstaw hodowlę zapewnia maksymalną dopłatę do TUZ w wysokości 276,28 zł do hektara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zanim bym doszedł do jakiegoś zysku mineło by z 5 lat :/, a jeszcze do tego za mało pola mam nadal :/, a widze że trzeba by było przynajmniej 24 osasy rodznie oddawac, wiec chyba jednak pomysł spalony :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kupujesz 20 wysokocielnych jałowić, po dwuch miesiącach ci sie cielą po siedmiu sprzedajesz byczki w wadze ok 300 kg, nie musisz czekać 5 lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musze jeszcze zobaczeć chlewnie sąsiada, z tego co wiem to hoduje prosiaki w cyklu zamknietym, gada że mała opłacalnośc ale merca i nowego Zetora to kupic potrafił w tym roku. Wiec trzeba wyweszyć co i jak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie. Bardziej opłaca się trzymac byki do 600-700 kg czy lepiej sprzedawac do 300 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale z tego co wiem to do 300kg tylko miesne odbierają.A jeśli sie myle to prosiłbym bardzo o kontakt do kogoś kto skupuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jasne ze do 30o najbardziej się opłaają, bo dostaje się tyle samo co za dorosłe pasy, a trzymie się 3 razy krócej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może trochę przesadziłem. Nie 15 a 10 opasów. 12 loch i tak nie utrzymam na moich 17 ha. Mam 5 ha łąki więc myślę, że akurat utrzymam 10 byczków. Planuje system wolnostanowiskowy. Po ile sztuk trzymac w jednym kojcu??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie masz kojce - najlepiej byłoby pojedynczo - żeby ograniczyć wzajemne obskakiwanie, lub wszystkie razem, ale wtedy nie możesz im dać za dużo wolnego miejsca i dodatkowo siatkę z góry pod elektrycznym pastuchem, żeby "głupoty im nie brykały . Jeśli zauważysz, że któryś ma tendencję to oblizywania innych, wtedy kółko z kolcami w nos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko załatwione. Kupiłem pustaki żużlowe do stodoły i będę murował ściany na wysokosc ok. 3 pustaków. Kojce będę spawał po około 3 sztuki. Byczki już załatwione. Teraz tylko czekac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...