Skocz do zawartości
marekp87

hodowla królików

Rekomendowane odpowiedzi

witam czy jest ktoś na tym forum co zajmuje się hodowlą królików rzeźnych.. jesli tak to mógłby ta osoba jak to wygląda ze strony finansowej... jaki jest zbyt itp.. jakie ceny... i czy jest to opłacalne..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hodowla królików zajmuje sie juz od dłuższego czasu ale na rzeźne dopiero sie bede decydował i to od razu na duża skale bo kilka sztuk to szkoda trzymac.

Normalnie teraz cena w rzeźni to około 4,5-5 zl za kg żywca czyli odstawiajac królika 3 kg masz te 15 zl Zeby zarobek był jako taki musisz odstawic co najmniej ze 100 sztuk Zeby dochody byly regularne to pasuje ci te 100 sztuk odstawiac co miesiac A to z kolei wiaze sie z hodowla co najmniej 50 sztuk stada podstawowego No i oczywiscie nakladanie sie na siebie cykli produkcyjnych Wrzeźni przyjma ci w tej chili każda ilosc przywiezionego żywca

Zanim sie zdecyduje na duza hodowle multum czasu poswiecam na czytanie ksiazek nawiazywanie znajomosci obliczeniach oplacalnosci i takich tak zeby nie żałowac pózniej zainestowanych pieniedzy i czasu. N a dzien dzisiejszy hoduje sobie kilka sztuk stada podstawowego z 4 ras i miesiecznie sprzedaje koło 10 sztuk królików pomiedzy ludzi co przy cenie 50 zl za królika ( sprzedaje po 10 zl/kg) daje mi 500 zl na miesiac praktycznie nic nie robiac i jak pomysle ze kiedys pracowalem za 607 zl na miesiac to az sam sie dziwie ze bylem wtedy taki głupi jesli jeszzce jakies pytania dotyczace hodowli królików to wal smialo Pozdrawiam

PS zeby kasa byla lepsza to trzeba wstapic do zwiazku producentow u mnie na rynku dziala jeden i chyba wstapie bo oferuja lepsze ceny jak cala grupa ludzi oddaje towar w jeden dzien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hodowla królików zajmuje sie juz od dłuższego czasu ale na rzeźne dopiero sie bede decydował i to od razu na duża skale bo kilka sztuk to szkoda trzymac.

Normalnie teraz cena w rzeźni to około 4,5-5 zl za kg żywca czyli odstawiajac królika 3 kg masz te 15 zl Zeby zarobek był jako taki musisz odstawic co najmniej ze 100 sztuk Zeby dochody byly regularne to pasuje ci te 100 sztuk odstawiac co miesiac A to z kolei wiaze sie z hodowla co najmniej 50 sztuk stada podstawowego No i oczywiscie nakladanie sie na siebie cykli produkcyjnych Wrzeźni przyjma ci w tej chili każda ilosc przywiezionego żywca

Zanim sie zdecyduje na duza hodowle multum czasu poswiecam na czytanie ksiazek nawiazywanie znajomosci obliczeniach oplacalnosci i takich tak zeby nie żałowac pózniej zainestowanych pieniedzy i czasu. N a dzien dzisiejszy hoduje sobie kilka sztuk stada podstawowego z 4 ras i miesiecznie sprzedaje koło 10 sztuk królików pomiedzy ludzi co przy cenie 50 zl za królika ( sprzedaje po 10 zl/kg) daje mi 500 zl na miesiac praktycznie nic nie robiac i jak pomysle ze kiedys pracowalem za 607 zl na miesiac to az sam sie dziwie ze bylem wtedy taki głupi jesli jeszzce jakies pytania dotyczace hodowli królików to wal smialo Pozdrawiam

PS zeby kasa byla lepsza to trzeba wstapic do zwiazku producentow u mnie na rynku dziala jeden i chyba wstapie bo oferuja lepsze ceny jak cala grupa ludzi oddaje towar w jeden dzien

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Typowe wyliczenie ksztów paszy dla stada podstawowego + przychówek

 

100 samic X 365 dni X 0,25 kg paszy X 0,85 zł (pasza) = 7756,25 zł

12 samców X 365 dni X 0,15 kg paszy X 0,85 zł (pasza) = 558,45 zł

3500 młodych (100 X 35) X 7,2 kg X 0,85 zł = 21420 zł

 

Koszt paszy dla stada + przychówek = 29734,70 zł

 

Szczepienie:

100 samic + 12 samców X 2 zł/szt = 224 zł

3500 młodych X 1zł/szt = 3500 zł

 

Ogółem kosztów: 33458,70 zł

Nie liczyłem ubezpieczenia, prądu, wody.

 

Cena żywca 4.60 zł/kg

3500 broilerów X 2.6 kg X 4.60 zł = 41860 zł

 

Różnica 41860 zł - 33358,70 zł = 8501.30 zł

 

Kalkulacja wygląda ok, ale wiecie sami, życie to życie a pomór tylko czeka żeby zdechło all

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Typowe wyliczenie ksztów paszy dla stada podstawowego + przychówek

 

100 samic X 365 dni X 0,25 kg paszy X 0,85 zł (pasza) = 7756,25 zł

12 samców X 365 dni X 0,15 kg paszy X 0,85 zł (pasza) = 558,45 zł

3500 młodych (100 X 35) X 7,2 kg X 0,85 zł = 21420 zł

 

Koszt paszy dla stada + przychówek = 29734,70 zł

 

Szczepienie:

100 samic + 12 samców X 2 zł/szt = 224 zł

3500 młodych X 1zł/szt = 3500 zł

 

Ogółem kosztów: 33458,70 zł

Nie liczyłem ubezpieczenia, prądu, wody.

 

Cena żywca 4.60 zł/kg

3500 broilerów X 2.6 kg X 4.60 zł = 41860 zł

 

Różnica 41860 zł - 33358,70 zł = 8501.30 zł

 

Kalkulacja wygląda ok, ale wiecie sami, życie to życie a pomór tylko czeka żeby zdechło all

 

Misiek przepisać z książki to każdy potrafi ( bez obrazy) ale weź pod uwage kilka rzeczy

1 nie kazdy królik je wg tego co w książce pisze ( Ja hoduje na zielonkach, owsie, ziemniakach, sianie i co sie tylko nawinie a wiem ze zjedza i wierz mi ale królik potrafii swoje zjesc a szczególnie młody kiedy rosnie)

2 cena paszy poszła w góre teraz za kg dobrej paszy trzeba wyłożyć od 1,25 do 1,50 zł

3 cena żywca wacha sie cały czas i np kiedy proponowali ma w rzeźni 3,8 zl

4 szczepienie to koszt powyżej tego co napisałeś bo szczepionka na pomór około 1,2 zl za sztuke ( dwa razy do roku ), na myksomatoze 1 zl za sztuke ( co trzy miesiace ), doliczyc trzeba również lekarstwa ( ortotetracyklina - na katar, Baykox - na kokcydioze, i Bóg jeszcze wie co się przyplącze)

5 No i najważniejsze trzeba miec dla tych prawie 4000 królików troche miejsca no i przede wszystkim czasu

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież pisałem że kalkulacja kalkulacją, i wiem że każdy królik nie je jednakowo, koszty zawsze można obniżyć karmiąc pasza pełnoporcjową i własnymi. Sam mam w tym roku 40 samic, i karmie je własnymi pazami i paszą dla kurczaków.

 

Co do szczepionek to wystarczy 2 razy na pomór i raz na myksomatoze bo tą chorobe roznoszą komary, a szczepionka wystarcza na 9 miesiecy, wiec jak zaszczepisz raz na rok to jest ok. A co do kataru to lepiej podawać tradycyjnie zioła (macierzanke parzoną), daje ten sam efekt, a ta szcepionka nie jet w 100% pewna że zadziała.

 

A co do czasu, jeśli wszystko masz wyzamykane w bateriach to pracy jest przy tym niewiele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przecież pisałem że kalkulacja kalkulacją, i wiem że każdy królik nie je jednakowo, koszty zawsze można obniżyć karmiąc pasza pełnoporcjową i własnymi. Sam mam w tym roku 40 samic, i karmie je własnymi pazami i paszą dla kurczaków.

 

Co do szczepionek to wystarczy 2 razy na pomór i raz na myksomatoze bo tą chorobe roznoszą komary, a szczepionka wystarcza na 9 miesiecy, wiec jak zaszczepisz raz na rok to jest ok. A co do kataru to lepiej podawać tradycyjnie zioła (macierzanke parzoną), daje ten sam efekt, a ta szcepionka nie jet w 100% pewna że zadziała.

 

A co do czasu, jeśli wszystko masz wyzamykane w bateriach to pracy jest przy tym niewiele.

Co do myksomatozy to sie mylisz bo szczepionka działa tylko przez trzy miesiace wiec pasuje zaszczepic 2/3 razy widzisz ja mieszkam kolo akwenu wodnego i komary pojawiaja sie szybko i utrzymuja dlugo Ja korzystam ze słowackich szczepionek co mój znajomy sprowadza

Wiem ze pasze gospodarskie obniżaja koszty bo sam stosuje w duzej ilosci

A co do paszy dla kurczakow to nie ma sensu lepiej kupic granulat dla królików bo zawiera on specjalnie dobrane dawki pokarmowe

A ortotetracyklina daje sie do picia i jak u mnie dziala rewelacyjnie

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoj przepis na żywienie i leczenie, a jak długo użytkujesz samice dla młodych ? Ja robie tak że jak samica w sezonie nie była dość dobra to brakuje ją a jak "dobra matka" to jeszcze rok ją trzymam.

A i jeszcze jedno, stosuje granulat z dodatkiem kokcydiostatyku ale sporadycznie,

a co do paszy dla kurczaków czy śróty sojowej to moim zdaniem króliki po niej lepiej rosną. Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kiepska ( nie odchowuje, zagryza, albo ogólnie są po niej kiepskie młode) eliminuje ze stada ( najcześciej niedzielny obiad) a jak dobra królica jest to trzymam koło roku czasami półtora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie co sie dzieje ostatnio z królicami że nie zaciążają?Czy to jest szerszy problem czy tylko Mój?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
powiedzcie co sie dzieje ostatnio z królicami że nie zaciążają?Czy to jest szerszy problem czy tylko Mój?

Jak byś mogł to opisz szerzej problem jak narazie to przychodzi mi tylko tyle że : jest okres jesienno-zimowy i króliki mają obniżony popęd płciowy, mogłeś zapaść królice albo były zbyt intensywnie eksploatowane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jest tu ktoś z małopolski lub śląska co hoduje króliki WJS lub NB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem mlodym hodowca krolikow i chcialbym sie dowiedziec jak dolaczyc do zwiazku hodowcow krolikow czekam na odp moj nr gg 12578180

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...