Skocz do zawartości
Gość sirnnemonic

Przejście na Vat z ryczałtu

Rekomendowane odpowiedzi

Niekoniecznie musi to być osobny rejestr - ja prowadzę w tym samym - tylko, tak jak napisałem, w osobnie zliczanych rubrykach. Na koniec miesiąca drukuję zestawienie i wpinam do segregatora razem z wypełnioną deklaracją.

P.S. Mail z szablonem poszedł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od US. U mnie przy zwrocie Vat-u ze środków trwałych żądaja przedłożenia EŚT. Tak więc jest to róznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EŚT służy do prawidłowego naliczania amortyzacji - czyli jednego ze składników kosztów przychodu. Rolnicy nie są na pełnym rozliczeniu a jedynie rozliczają się z VAT.

W związku z tym tylko i wyłącznie są zobowiązani prowadzić rejestr VAT!!!

A jeśli pracownicy US żądają innych ksiąg ewidencyjnych to niech podają podstawę prawną!!! Widzimisię urzędnika nie może zmusić podatnika do zobowiązań, które nie są od niego wymagane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znam urząd który chciał nie pełną Ewidencję z amortyzacją ale Spis środków trwałych z datą ich zakupu. Może być to potrzebne przy powrocie na ryczałt z vatu, bo trzeba wtedy policzyć czas amortyzacji do zwrotu vatu do skarbówki.

Zgodnie z prawem nie mogą wymagać Ewidencji takiej jak maja przedsiębiorcy ponieważ rolnicy nie płacą podatku dochodowego i nie mają kosztów i amortyzacji jak normalni przedsiębiorcy tylko płacą ryczałtowy-gruntowy podatek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, 2 pytanka:

1. Po jakim czasie jest sie już vatowcem od momentu zgłoszenia u US?

2. Jeśli juz jestem na Vat i kupuję ciągnik to moge odrazu odliczyc Vat, czy najpierw musze sprzedać jakieś płody rolne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny trzeba się powtórzyć:

VAT od ŚT można odliczać w miesiącu zakupu lub następnym,

VAT od bieżących zakupów do 22% wartości sprzedaży w danym okresie obrachunkowym !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trudno i niemożebnie ...

przeczytać kilka kartek wstecz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
EŚT służy do prawidłowego naliczania amortyzacji - czyli jednego ze składników kosztów przychodu. Rolnicy nie są na pełnym rozliczeniu a jedynie rozliczają się z VAT.

W związku z tym tylko i wyłącznie są zobowiązani prowadzić rejestr VAT!!!

A jeśli pracownicy US żądają innych ksiąg ewidencyjnych to niech podają podstawę prawną!!! Widzimisię urzędnika nie może zmusić podatnika do zobowiązań, które nie są od niego wymagane.

 

Robern w moich postach nie ma mowy że urzędnicy żądają rozliczania czy naliczania amortyzacji. Chodzi o prowadzenie ewidencji srodków trwałych jako ewidencji a nie do celów amortyzacji. Ale sa to marginalne sprawy nie majace większego wpływu na merytoryczne treści naszych wypowiedzi, ile urzędów skarbowych tyle interpretacji ilu urzedników tyle pomysłów. Chodzi o to żeby brać na luzie ich żądania i pomysły i wtedy wszystko jest oki. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tym, że jak urzędnikom się nudzi to wymyślają ...

Trzeba być pewnym swego i nie dać się zastraszać.

Miałem kontrolę z US i pani była przekonana, że mam prowadzić całą ewidencję zakupów i sprzedaży w odpowiednich książkach. Sprawa oparła się o radcę prawnego (który na podstawie ustawy o działalności gospodarczej coś bredził o rachunkowości w przedsiębiorstwach). Dopiero po skardze do Naczelnika - US przyznał mi rację co do poprawności prowadzonych przeze mnie zapisów. Tak więc wiem o tym co potrafi niedouczony pracownik US

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy może właściwie ktoś dokładnie wyjaśnić jak to jest z tym wystawianiem faktur będąc na vacie?

 

Np. jeżeli sprzedaję bydło to zawożę je na ubój, ważą mi sztukę, podają cenę za kg którą mogą mi zapłacić a następnie ja im wystawiam fakturę +3%VAT czy jak to jest?

 

Do tej pory to ubojnia wystawiała mi faktury...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy może właściwie ktoś dokładnie wyjaśnić jak to jest z tym wystawianiem faktur będąc na vacie?

 

Np. jeżeli sprzedaję bydło to zawożę je na ubój, ważą mi sztukę, podają cenę za kg którą mogą mi zapłacić a następnie ja im wystawiam fakturę +3%VAT czy jak to jest?

 

Do tej pory to ubojnia wystawiała mi faktury...

 

A do tej pory byłeś na ryczałcie czy na VACi-e . Jeśli przeszedłeś na VAT to ty teraz wystawiasz faktury z 3 % Vat.

Ja też jeszcze nie wiem wszystkiego ale się uczę. Na tym forum nie zginiesz, prawda koledzy!!!!

Damy radę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory byłem na ryczałcie. Od stycznia przeszedłem na zasady ogólne no i właśnie nie wiem jak to jest z tym wystawianiem faktur.

Bo skąd niby mam wiedzieć co na fakturze mam wpisać skoro dopiero co np sztuka bydła będzie zawieziona do ubojni i to oni mi powiedzą ile zapłacą mi za kg w danej klasie.

Wtedy to rozumiem, że mogę im wystawić fakturę, ale nie wcześniej...

Czy dobrze rozumuję?

 

I jeszcze chcę się upewnić, czy to prawda, że jeżeli za dany miesiąc wykażę zakup środków produkcji, a nie będzie sprzedaży bo powiedzmy w moim gospodarstwie występuje sezonowość produkcji (sprzędaję w odstępach np. 5-6 m-cy). To czy mogę w deklaracji VAT-7 zamiast przeniesienia kwoty zwrotu na następny okres rozliczeniowy, wpisać żeby zwrócili mi w terminie 180dni? I ważne! Czy wówczas zwrócą mi całą kwotę VAT-u od zakupów czy tylko 22% od sprzedaży...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo ubojnia jest tak mila i wypisuje fakture z numerem ktory im podasz albo przy sprzedazy wypelniasz fakture a reszte dopisuje ubojnia i odsyla poczta..........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki hans a w kwestii drugiego pytania? Po 180 dniach można odzyskać kase za VAT naliczony bez względu na wysokość sprzedaży w ciągu tych 180 dni??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Angelo - jeśli nie masz sprzedaży to Vat jest zawsze do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Nie możesz wykazac do zwrotu w okresie 180 dni. Nawet jak wykarzesz zwrot to wezwą Cię do zlozenia korekty deklaracji. Przysługuje tylko zwrot Vat-u od zakupu srodków trwałych.

Jeszcze odnośnie wystawiania faktur:

1. Osobiście nie znam żadnych zakładów, które wystawiają za producenta fakturki, ale to że nie znam nie znaczy że takich nie ma.

2. Nie bój się wystawiania fakturek bo to nic trudnego jeśli jesteś umówiony na konkretną cenę netto za 1kg żywca, to już na wadze możesz wystawić fa vat, chyba że waga jest w rzeźni to musisz czekać aż przyślą Ci dokument dostawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz budowałem nowy dom. Drugi mam po rodzicach.

Zadeklarowałem, że będę w nim świadczył usługi agroturystyczne. To pozwoliło mi na odliczenie 100% VAT. Również jeśli planujesz prowadzić w nim biuro działalności gospodarczej daje taką możliwość. Jednak trzeba to również zgłosić w UG i płacić wyższe podatki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie przechodzenia na vat i jak byłem w biurze rachunkowym to księgowa mi mówiła ze od nowego roku został zniesiony zwrot z terminem 180 dni. Że teraz najdłuższy termin to 60 dni. Nie wiem ile w tym prawdy, moze wy coś wiecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zniesiony - bo termin pozostał. Jedynie podstawowym terminem do zwrotu VAT jest dni 60. 25 w trybie przyspieszonym, a 180 jeśli US ma wątpliwości co do zasadności zwrotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jedno: przy złożeniu korekty deklaracji termin zwrotu liczy się od złożenia korekty.

Przypomnienie- jeśli w miesiącu nie masz żadnych zakupów i sprzedaży masz obowiązek złożyć deklarację tzw. zerową - wypełniony adres, 0 w pozycjach zazwyczaj wypełnianych i podpis.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz budowałem nowy dom. Drugi mam po rodzicach.

Zadeklarowałem, że będę w nim świadczył usługi agroturystyczne. To pozwoliło mi na odliczenie 100% VAT. Również jeśli planujesz prowadzić w nim biuro działalności gospodarczej daje taką możliwość. Jednak trzeba to również zgłosić w UG i płacić wyższe podatki

 

Mogłbys rozwinac temat. Buduje dom koszt założmy za 300 000zł. Z tego Vatu jest jakies 70 000zł. Gdzie zglaszam w US, ze bede prowadzil dzialalnosc agroturystyczna, a jco sie stani ak zglosze i nie bede prowadzil agroturystyki? O ile i jakie podatki wzrastaja? Ile kosztuje budowa domu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dom wydałem 210 000 tys. brutto - w tym sporo robocizny własnej i materiałów z odzysku (czytaj serwis aukcyjny).

Mając gospodarstwo rolne nie musisz tego zgłaszać w US ani w UG. Po wybudowaniu wpisujesz się na listę kwater prowadzoną w UG.

Faktury na wynajem pokoi (nie domu) wypisujesz z 7% VAT.

VAT od materiałów budowlanych odpisujesz w okresie ich zakupu.

Jeśli zrezygnujesz z zamiaru prowadzenia agroturystyki przed okresem amortyzacji środka trwałego - będziesz zobowiązany do odprowadzenia VAT od wyliczonej części. Jeśli nie podejmiesz tej działalności - całość należnego VAT.

Podatki to zobacz na stronie www własnego urzędu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...