Skocz do zawartości
Gość sirnnemonic

Przejście na Vat z ryczałtu

Rekomendowane odpowiedzi

Ryszard - tak się zastanawiam, czy próbujesz tutaj od nas uzyskać jakieś moralne wsparcie za to, że nie wykazujesz wszystkich przychodów. ? Nie wiem jak do końca rozumieć Twoje zapytania ?

Temat jest jeden - jeśli jesteś Vat-owcem i nie chcesz sie martwić i spać po nocach, ze wpadnie kontrola i karzą Ci uzasadniać, udowadniać itp. itd. to po prostu sprzedajesz na fakturę 100% produkcji, kupujesz na faktury 100% kosztów produkcji, wykazujesz w deklaracjach do US wszystko i wtedy tzw. "gitara" Ty jesteś szczęśliwy bo nikt Ci nie ma nic do zarzucenia i US jest szczęśliwy po po raz kolejny zlikwidował szarą strefę. Tyle. Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle mnie zrozumiałes,ja akurat 100% sprzedaję na faktury, więc pole manewru żadne, a jak zauważyłes nie potrzebne, ale zwróc uwage na wypowiedź Korsarza i co o tym powiesz?Ale trochę słucham i obserwuję i widzę że niestety są przypadki że hulaj dusza a to sie odbije na nas wszystkich. I tylko oto mi chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Źle mnie zrozumiałes,ja akurat 100% sprzedaję na faktury, więc pole manewru żadne, a jak zauważyłes nie potrzebne, ale zwróc uwage na wypowiedź Korsarza i co o tym powiesz?Ale trochę słucham i obserwuję i widzę że niestety są przypadki że hulaj dusza a to sie odbije na nas wszystkich. I tylko oto mi chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie Admin sie pomylił i myślał że chodziło Ci o inne słowo.

Poza tym rozumiem teraz tok Twojego myślenia. Wydaje mi się, że i tak za mocno uogólniasz, problem jest tego kto nagina przepis, a nie mój czy Twój.

Ja jestem na Vac-ie od daty takiej możliwości. Przeżyłem podczas tego okresu kilkanaście kontroli, nawet ostatnio miałem kontrole całego 2008 i 2009 roku i wszystko ok. Jeśli wiesz, że US nie ma do czego się przyczepić to śpisz spokojnie, a kolegami którzy kombinują jak "koń pod górę" wogóle się nie przejmuję - to ich problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jestem "na vacie" i chciałbym oprócz działalności rolniczej świadczyć usługi kombajnem zbożowym i koparko-ładowarką którą zamierzam zakupić. Czy wystarczy dopisać tą dodatkową działalność u Urzędzie Statystycznym czy też procedura jest trudniejsza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jestem "na vacie" i chciałbym oprócz działalności rolniczej świadczyć usługi kombajnem zbożowym i koparko-ładowarką którą zamierzam zakupić. Czy wystarczy dopisać tą dodatkową działalność u Urzędzie Statystycznym czy też procedura jest trudniejsza?

 

Dużo trudniejsza.Musisz założyć normalną firmę - działalność gospodarczą. Jężeli się załapiesz to płacisz podwójny KRUS a jak nie to ZUS, no i normalnie w US podatek dochodowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odśnieżałem teraz droge dla gminy i podpisałem umowe o dzieło na ta usługe tylko niewiem do jakiej kwoty można taką umowe podpisywać. A co do tematu US dodam ze zlekceważyłem sobie podatek gruntowy z gmina i US zćiągnoł mi pieniądze z konta bez pytania (dodam że zabral to z konta kturego niemiałem u nich zgłoszonego) a podobno niemaja instrumentów do dzialania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korsarz - nie musiałes zgłaszać. Banki już od kilku lat mają w obowiązku wysyłać do MF informacje o nowootwieranych i zamykanych rachunkach - więc organy podatkowe znają wszystkie Twoje numery rachunków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche nie w temacie ale chodzi mi o urząd skarbowy. Moja zona pracuje na stałe i ma opłacane zkałdki ZUS, musi sie rozliczyć w US i czy moze mnie wpisac do rozliczenia ze ja zarabiam 0 (zero) zł? czy z rolnikiem nie moze sie rozliczyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i na tym zyska. Moja matka rozlicza się z ojcem rolnikiem i jest zawsze do przodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osa - oczywiście Twoja szanowna małżonka może Cię wpisać do zeznania podatkowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie , w przyszłym roku chcę przejść z ryczałtu na Vat na zasadach ogólnych, wiem że powinnam udokumentować obrót fakturami RR, ale jedna na dość dużą kwotę uległa mi zniszczeniu czy odbiorca produktów może mi wystawić jej duplikat i czy uznają coś takiego w Urzędzie Skarbowym?

Może ktoś wie jak to się ma w praktyce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnego problemu. Mają w obowiązku wystawić Ci duplikat jeśli zgubiłaś swój oryginał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzękuję za odpowiedź.

Mam jeszcze jeden problem bo posiadamy dwa gospodarstwa rolne będące odrębnym majątkiem moim i męża. Dodatkowo mąż prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i jest przy niej jednocześnie rolnikiem ryczałtowym a z racji prowadzonej działalności jest zwolniony z vat podmiotowo ( nie przekracza obrotu) , zależy nam więc na tym abym to tylko ja jako rolnik przeszła na vat a wszystkie rozliczenia z tych dwóch gospodarstw były robione na mnie ( faktury, sprzedaż , dopłaty itp..)

Czy mogę zrobić z mężem umowę użyczenia jego gospodarstwa rolnego dla mnie i w ten sposób tylko ja przejdę na vat na zasadach ogólnych jako rolnik?

Czy taka umowa może być ustna czy pisemna? Czy musi być sporządzona przez notariusza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umowa użyczenia musi posiadać formę pisemną, nie wymaga formy aktu notarialnego. Na tyle co mam wiedzy, to użyczyć można budynki, maszyny ale jak się ma taka umowa do gruntów ? Nie wiem nie spotkałem się nigdy z czymś takim. Zawsze przy gruntach była dzierżawa.

Chociaż wydaje się, że nie ma przeszkód formalnych aby była to umowa użyczenia, z uwagi na fakt, iż różnica pomiędzy tymi umowami, zasadniczo polega tylko na tym, że umowa dzierżawy jest odpłatna (nie można czegoś wydzierżawić nie pobierając z tego tytułu wynagrodzenia), a umowa użyczenia nie musi (czyli użyczyć można komuś "coś" i wpisac w umowie, że z tego tytułu nie pobiera się żadnego wynagrodzenia).

Mam nadzieję, że nie zamieszałem za dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grunty rolne mogą być przedmiotem użyczenia , nawet do dopłat z ARiMR uprawniony jest posiadacz z tytułu umowy dzierżawy, użyczenia itp.. a nie właściciel.

 

Ale ten Vat...

 

Myślisz że moje podejście do opodatkowania vat w moim przypadku będzie słuszne?

Czy jeśli to ja przejdę na vat to mąż będzie dalej mógł być zwolniony podmiotowo w działalności, czy bez takiej umowy Urząd Skarbowy może uznać że mąż również jest rolnikiem vatowcem na zasadach ogólnych ? i wtedy dochód z działalności automatycznie też będzie opodatkowany Vat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

strasznie to wszystko skomplikowane i pokręcone trzeba się nieźle nagimnastykować i przewidzieć wszystkie warianty w różnych urzędach zanim coś się zacznie działać...

Mam nadzieje że po jakimś czasie US nie wyjdzie z teorią że jesteśmy oboje rolnikami vatowcami na zasadach ogólnych...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie odnośnie przejścia na vat na zasadach ogólnych.

Spełniam warunki aby przejść na vat ( sprzedaż w roku poprzednim za minimum 20 tys. itp..) i moje pytania

1 Czy urząd skarbowy akceptuje potwierdzenie sprzedaży tylko poprzez faktury RR, a co jeśli była to sprzedaż była na przykład na targu dla drugiego rolnika np. zboża

2 Mam kilka faktur RR za sprzedaż żywca gdzie jest nieczytelny podpis stron , na jednej z faktur RR nie ma mojego numeru dowodu i daty jego wydania czy Urząd Skarbowy przyjmie takie faktury jako potwierdzenie dokonanej przeze mnie sprzedaży?

 

Jeśli ktoś wie coś w tym temacie to proszę o pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na obydwa pytania odpowiem: "nie".

Oczywiście wszystko zależy od urzędnika, ale formalnie sprzedaż ma być udokumentowana, więc Fa VAt RR lub umowa kupna sprzedaży. Do pierwszego przypadku możesz taka umowę dorobić, a w drugim przypadku uzupełnić - chyba nie masz problemu wpisać nr dowodu i czytelnie się podpisać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podpis faktycznie można złożyć jeszcze raz ale gorzej będzie z uzupełnieniem faktury bo jest ona wydrukiem z komputera więc chyba nie bardzo można sobie tam dopisać numer dowodu itp...

odbiorca stwierdził że też nie za bardzo może coś w niej zmienić i dopisać ze względu na to że jest drukowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest takie słynne powiedzenie: "Wszystko się da zrobić, tylko problem będzie z rozłożeniem parasola w dupi."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

istotna jest tylko nazwa podmiotu (imię i nazwisko), adres oraz NIP, zakładając oczywiście jeśli faktura posiada pozostałe elementy (raczej nikt nie wystawi innej), przechodząc na zasady ogólne nie musisz posiadać faktur, wystarczy, że będziesz prowadził w wymaganym okresie ewidencję i przedstawisz ją na wezwanie US

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
przechodząc na zasady ogólne nie musisz posiadać faktur, wystarczy, że będziesz prowadził w wymaganym okresie ewidencję i przedstawisz ją na wezwanie US

 

ale trzeba chyba udokumentować w US sprzedaż w roku poprzednim za minimum 20 000? a najłatwiej fakturami tylko czy takie z "brakami" mogą być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...