Skocz do zawartości
Gość sirnnemonic

Przejście na Vat z ryczałtu

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra ale co z watem przy przekazaniu gospodarstwa, następca staje się ryczałtowcem a poprzedni właściciel musi oddać zwroty podadtu nadpłaconego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jakiej zasadzie ma zwracać podatek VAT? Czego się boicie bo już nie za bardzo rozumiem?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szkoleniach strasza nas że jak nie minie czas amortyzacji maszyny a zrezygnujemy z zasad ogólnych to trzeba będzie zwrócić różnice watu a okres amortyzacji na np. materiały budowlane wynosi 10 lat, ja bym przeszedł na wat ale ojciec boi się właśnie tego bo za 5 lat chce przejść na strukturakną,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robern- na tej zasadzie nigdy nie można by przejść z powrotem na ryczałt, ani przejść na rentę. Wydaje mi się to absurdalne, ale sam słyszałem takie opinie, choć w oficjalnych pismach na ten temat nic nie znalazłem. Może nie wiem gdzie szukać przepisów na ten temat. Od czerwca przechodzę na zasady ogólne, a ta amortyzacja środków trwałych trochę mnie martwi. Szukam w internecie, dużo tam o odpisach amortyzacyjnych w podatku dochodowym ale o amortyzacji w rolnictwie nic niema.Co ty o tym sądzisz....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie będziesz mógł przejść z powrotem na zasady ogólne lub US będzie miał zastrzeżenia to dostaniesz odpowiednią decyzję, od której zawsze można się odwołać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam temt jakoś zamarł może jeszcze jakieś ciekawostki vatowców porady dla przyszłych i obecnych podatników i ogólnie tips&trick

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli odliczasz sobie środki trwałe to "organ podatkowy" obligatoryjnie Cię wzywa do przedstawienia faktur za okres rozliczeniowy (miesiąc, kwartał), w którym dokonałeś odliczenia.

Zwrot może nastąpić po 25 dniach (przyspieszony dla rolników) 60 - przyspieszony w normalnym trybie, i 180 dni - całkowicie normalny.

US ma rok czasu na zweryfikowanie faktur tzw. metodą krzyżową - czyli sprawdza je u wystawców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to prawda że można odliczyć wszystko??? telewizor -tzn sprzęd do prezentacji multimedialnych ,pralka bo spodnie robocze trzeba umyć , napoje -podczs pracy trzeba coś pić, itd a naprzykład remont domu czy urząd skarbowy przeprowadz kontrole na miejscu i ogląda do czego jest urzywany sprzęt o jeszcze jedno rower ? środek transportowy w gospodarstwie, jakie dziwactwa odliczaliście ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odliczałem sobie koszt remontu pokoju "reprezerwatywnego". Odliczałem koszt benzyny używanej do pilarki i kosiarki spalinowej. Znajomi odliczali sobie połowę kosztów pralki, lodówki...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dobra ale czy w urzędzie skarbowym nie czepiają sie tego, coś mi sie nie widzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robsen - odp gdyż widzę jestes najbardziej zorientowany w VAT.Jeżeli dotychczasowy ryczałtowiec zamierza przejść na VAT ale tylko ze względu na działanie Modernizacja gospodarstw rolnych, z których zamierza korzystać, powinien już teraz rozpocząć tą procedurę czy czekać aż działanie ruszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc jak jest w ostateczności, a może jakieś rozporządzenia, ustawa?gdzie tego szukać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcecie wiedzieć wszystko o VAT w US są do nabycia czerwone książeczki "Wszystko o VAT - pytania i odpowiedzi" czy jakoś tak.

Okres poprzedzający przejście na VAT tj. rejestr sprzedaży własnych produktów - po prostu zbierasz faktury ryczałtowe wystawiane przez nabywców. Jeśli nie było sprzedaży wystarczy wpiąć do segregatora kartkę z napisem - rejestr sprzedaży.

W urzędzie skarbowym wypełniasz deklarację przejścia na zasady ogólne wraz z oświadczeniem, że za ubiegły rok wartość sprzedaży przekroczyła 20 000 PLN. I od 1. następnego miesiąca możesz się cieszyć z wypełniania deklaracji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj rozmawiałem ze znajomym na temat rozliczania energi elektrycznej przeszedł on na taryfe przemysłową co miesiąc otrzymuje fakture i odlicza zniej 70% vatu dosyć ciekawe mówił że przy 300zł jakie płacił teraz wychodzi mu 250zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem o co chodzi z tym 70% ??

nie ma rozdzielonego domu i gospodarstwa ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a robi to w porozumieniu z US czy na zasadzie " moze sie uda ""???????????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wejścia w taryfę przemysłową to nie jestem takim optymistą,ponieważ wzrasta cena energii i opłata stała.W moim wypadku przy zużyciu energii na poziomie 2500 zł rocznie jest to nie opłacalne,a część energi idzie na dom.Chociaż mam dwa rachunki za energie to gdy byłem w energetyce żeby mi na jednym wpisali NIP to bez zmiany taryfy i tak nie chcieli mi tego zrobić.Bez łaski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadza sie taryfa przemysłowa jest droższa z tego co mówił znajomy i tak sie opłaca ma on licznik dwu taryfowy taryfa dzienna jest od 8 do 11 i wieczorem też chyba 2 godz a reszta jest nocna lub poza szczytowa nie sprawdzałem jeszcze na stronie zeb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam z mojej wizyty w energetyce, to na dzień dobry wchodząc na taryfę przemysłową płaci się abonament w wysokości około 100zł. Nie pamiętam teraz czy to jest na miesiąc czy na dwa,ale szybko przeliczyłem i wyszło że musiał bym nie mało dopłacać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...