Skocz do zawartości
Gość sirnnemonic

Przejście na Vat z ryczałtu

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki ROKITA.

Dzisiaj byłem w US i okazałem ewidencje za ostatnie 3 m-ce oraz oświadczenie o przychodzie za poprzedni rok. Pracownica US wyjaśniła mi wiele niejasności związanych z podatkiem VAT i poleciła się na przyszłość jeśli będą jakies trudności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O powrocie na ryczałt jest fajny tekst w Top Agrar. Ogólnie nie trzeba oddawać po 5 i 10 latach maszyny i budynki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 01.05.2008 vat na rolne skoczy do 7% czyli zboża itd. będą z taką stawką no i niestety nawozy itd. też będą z taką stawką.

 

Czy ktoś wie jak wypełnić VAT-7 pozycję 64 Wniosek o zwrot podatku (jak fizycznie taki wniosek wygląda, gdzie go znaleźć jeśli istnieje)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piszesz naglowek - dot : zwrot przyspieszony podatku VAT

 

na podstawie art.87 ust. 6 ustawy z dnia 11.03.2004 r o VAT wnosze o zwrot za listopad 2007 r nadwyzki podatku naliczonego nad naleznym w kwocie ,,,,,,,,, slownie ,.,.,.,.,.,.,,. w terminie 25 dni

wniosek motywuje tym ze kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji vat7 za listopad 2007 wynikaja z faktur ktore zostaly w calosci zaplacone podatnikom bedacych wystawcami tych faktur

 

jakos tak........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaj jeszcze:

Do: Naczelnik US

i oczywiście: uprzejmie proszę ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale wy mówicie o wniosku o przyśpieszony zwrot, ale wcześniej jest kwadracik w VAT-7 z pytaniem o Wniosek o zwrot podatku (tak/nie), a dopiero później dpytanie o przyśpieszenie (tak/nie). Ale już wiem że tego pierwszego się nie zaznacza czyli x-Nie. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mowa o przyśpieszonym zwrocie , to kiedy konkretnie jest zwrot bo mowa o 25 dniach, ale to chyba rozpatrzenie wniosku , a kiedy kasa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zwrot jest do 25 dni,najpierw kontrola obowiązkowa przy przyspieszonym zwrocie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwrot normalnie jest do 60 dni, ale możesz wnioskować o zwrot szybszy czyli w 25 dni, (nie myl z złożeniem Vat-7 do 25 dnia następnego miesiąca). Jak masz więcej zwrotu niż 22% od kwoty sprzedaży ze stawką niższą (np. 3% czyli większość produktów w gospodarstwie) to tą resztę dostaniesz po 180 dniach, ale możesz wnioskować o przyśpieszenie do 60 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwrot od środków trwałych (3 500zł netto) np. zakup w miesiącu wrześniu deklaracja złożona 1 listopada wraz z podaniem o zwrot podatku.

US ma termin 60dn, więc składamy podanie do US o przyspieszenie do 25 dni

Żeby uzyskać zwrot trzeba wykazać sprzedaż w miesiącu wrześniu w tym przypadku za przysłowiową 1z +kopie FV zakupu i sprzedaży, jeżeli płatne przelewem też kopie przelewów.

Od innych zakupów zwrot uzależniony jest od zakupów netto minus sprzedaży netto X 22% a różnica jest do zapłaty lub do zwrotu.

Na warunkach ogólnych jestem od 2000r i nie narzekam

 

 

to tą resztę dostaniesz po 180 dniach, ale możesz wnioskować o przyśpieszenie do 60 dni.<

 

Ale można wnioskować o 25 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

awe jeśli zakup 3500 był we wrześniu a deklaracja 1 listopada, to trochę późno, nie powinno być czasem do 25 października

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyłka miało być 1 października ale termin faktycznie jest do 25 października włącznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

awe-zacytowałeś Pawela,moja wypowiedz dotyczyła przyspieszonego zwrotu vat od zakupu środków trwałych w terminie 25 dni. Na razie na zasadach ogólnych jest ok, ale co będzie w przyszłym roku w maju mają wprowadzić 7% vat na produkty rolne i jeżeli podwyższą ryczałt do 7% to nie będzie już tak różowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od nowego roku zamierzam przejść na vat. W chwili obecnej posiadam ciągniki i maszyny od razu dodam że bardzo stare. Czy po przejściu na vat jeśli będę chciał sprzedać np. ciągnik to będę musiał wystawić fakturę i odprowadzić 22% vat?

Jak będzie wyglądała sytuacja z ciągnikiem jeśli kupię go a następnie sprzedam będąc już na vat?

Albo jeśli będąc już na vat kupię a następnie będę sprzedawał samochód osobowy to też będę musiał wystawić fakturę i odprowadzić vat? Jeśli chodzi o samochód to wydaje mi się że nie ponieważ przy zakupie nie mogę odliczyć vat to dlaczego miałbym go później odprowadzać ,a poza tym kupując samochód na rynku wtórnym nie każdy wystawi mi fakturę.

Prosze o poradę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

awe-zacytowałe Pawela,moja wypowiedz dotyczyła przyspieszonego zwrotu vat od zakupu rodków

Ten post jest muj a nie cytowany jest napisany w dziale FINANSE

Wysłany: Piš Lis 2 19:18 GMT 2007 Temat postu:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Od nowego roku zamierzam przejść na vat. W chwili obecnej posiadam ciągniki i maszyny od razu dodam że bardzo stare. Czy po przejściu na vat jeśli będę chciał sprzedać np. ciągnik to będę musiał wystawić fakturę i odprowadzić 22% vat?

Jak będzie wyglądała sytuacja z ciągnikiem jeśli kupię go a następnie sprzedam będąc już na vat?

Albo jeśli będąc już na vat kupię a następnie będę sprzedawał samochód osobowy to też będę musiał wystawić fakturę i odprowadzić vat? Jeśli chodzi o samochód to wydaje mi się że nie ponieważ przy zakupie nie mogę odliczyć vat to dlaczego miałbym go później odprowadzać ,a poza tym kupując samochód na rynku wtórnym nie każdy wystawi mi fakturę.

Prosze o poradę.

 

Jeśli chcesz przejść na Vat to musisz wykazać w roku poprzedzającym przejście na Vat dochód minimum 20 tyś zl. udokumentowany fakturami, przez 3 miesiące wcześniej prowadzić ksziązkę przychodów i rozchodów(wystarczy,że daty w tej książce będą się zgadzały możesz ją założyć w dniu zkładania deklaracjj VAT 7R w urzędzie skarbowym wpisy też można wziąć z sufitu---chodzi o to że jest to tylko wymóg formalny:)

Na Vat możesz przejść w każdym miesiącu jeśli złożysz deklaracje w grudniu to watowcem będziesz o 1 stycznia itd.

Do urzędu zabiesz koniecznie zaświadczenie z banku o posiadaniu konta majlepiej żeby to było konto na : Gospodarstwo Rolne(imię i nazwisko) włściciela konta--- zaoszczędzisz sobie wizyt w banku, decyzje o nadaniu REGON -do załatwienia w urzędzie statystycznym.

Jeśli chodzi o twoje pytania:

1. Maszyny, ciągniki , przyczepy które były twoją własnością przed przejściem na Vat możesz sprzedawać bez faktur tak jak dotychczas.

2. Jeśli kupisz np. ciągnik odliczysz od niego 22 Vatu. Sprzedając go za rok musisz wystawić fakturę Vat i oddać go do skarbówki(policzyć amortyzację ale po roku to będzie niewiele i cały vat i tak zwrócisz, ze sprzedażą musisz czekać minimum 5 lat wtedy jest możliwość zamortyzowania maszyny i wtedy oddajesz grosze lub wcale.

3. Jeśli kupisz samochód osobowy nie możesz sobie odliczyć od niego VAtu więc sprzedajesz jak dotychczas Jeśli kupisz samochód Z homologacją na ciężarowy i kupisz go na gospodarstwo to odliczysz sobie coś około 6 tyś max .Przy sprzedaży wiadomo faktura lub kombinwać z amortyzacją

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[

3. Jeśli kupisz samochód osobowy nie możesz sobie odliczyć od niego VAtu więc sprzedajesz jak dotychczas Jeśli kupisz samochód Z homologacją na ciężarowy i kupisz go na gospodarstwo to odliczysz sobie coś około 6 tyś max .Przy sprzedaży wiadomo faktura lub kombinwać z amortyzacją

Pozdrawiam

Może kupić Pick-upa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Mam jeszcze dwa pytania.

1.

Czy na fakturze za zakupiony olej napędowy do gospodarstwa musi być wypisany nr rej. ciągnika, bo samochodu dostawczego to na pewno musi być. Z tego co wyczytałem to ciągnik rolniczy nie jest pojazdem samochodowym i nr rej. nie jest wymagany, zresztą np kombajn nie posiada nr rej. . Pytam ponieważ chcę kupić większą ilość ON a w hurtowni mówią że nr rej. nie wstawią na fakturze. więc jak to jest?

2

Jeśli kupuję od ryczałtowca i wystawię fakturę RR to te 5% vat jest dla mnie vatem naliczonym czy należnym tzn. czy te 5% jest do zwrotu z US czy też muszę je oddać do US. Jeśli miałbym je płacić do US to zakup czegoś od ryczałtowca będzie obciążonył 10% vat. Raz 5% przy zakupie, drugie 5% do US.

Czy dobrze myślę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy ON nr rej jest zbedny

 

 

a vat za faktury ktore ty wystawisz obojetnie dla kogo oddajesz do US

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzięki za odpowiedzi.

Mam jeszcze dwa pytania.

1.

Czy na fakturze za zakupiony olej napędowy do gospodarstwa musi być wypisany nr rej. ciągnika, bo samochodu dostawczego to na pewno musi być. Z tego co wyczytałem to ciągnik rolniczy nie jest pojazdem samochodowym i nr rej. nie jest wymagany, zresztą np kombajn nie posiada nr rej. . Pytam ponieważ chcę kupić większą ilość ON a w hurtowni mówią że nr rej. nie wstawią na fakturze. więc jak to jest?

2

Jeśli kupuję od ryczałtowca i wystawię fakturę RR to te 5% vat jest dla mnie vatem naliczonym czy należnym tzn. czy te 5% jest do zwrotu z US czy też muszę je oddać do US. Jeśli miałbym je płacić do US to zakup czegoś od ryczałtowca będzie obciążonył 10% vat. Raz 5% przy zakupie, drugie 5% do US.

 

Ad1

 

Jeśli kupujesz ON do ciągnika którym pojechałeś na stację paliwową to nie będzie problemu aby wpisali Ci numer rej. ciągnika na fakturze i lepiej żeby on tam się znalazł. Unikniesz wtedy zbędnego tłumaczenia w US

Jeśli kupujesz większą ilość ON to wlewasz ją do beczki i na fakturze za ten ON niech Ci wpisują że "do beczki" Unikniesz zbędnych pytań przy czynnościach sprawdzających w US a napewno 2 razy do roku na dywaniku w US będziesz siedział. Czasami nawet wymagają dodatkowego oświadczenia na piśmie o przeznaczeniu ON z wpisanymi numerami rejstracyjnymi ciągników + kserokopie dowodów rejestracyjnych.

 

Ad2

 

Jeśli kupujesz od rolnika ryczałtowego i wystawisz mu fakturę (zapłata tylko przelewem na konto w ciągu 14 dni) cokolwiek to te 5% jest Twoje i odliczasz sobie od podatku. US zwraca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

drobert w przypadku rolnika US wymagają zupełnego minimum tj. oświadczenia (nie zaświadczenia), prowadzenia rejestru VAT - nie mylić z księgami przychodów i odchodów i nie wymagają REGON! Chyba, ze miałeś nieszczęście trafić na mocno upierdliwą panią - mocno nadgorliwą, która nie umie czytać po polsku ustawy o VAT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
drobert w przypadku rolnika US wymagają zupełnego minimum tj. oświadczenia (nie zaświadczenia), prowadzenia rejestru VAT - nie mylić z księgami przychodów i odchodów i nie wymagają REGON! Chyba, ze miałeś nieszczęście trafić na mocno upierdliwą panią - mocno nadgorliwą, która nie umie czytać po polsku ustawy o VAT.

 

Też tak kiedyś myślałem:)

Niestety wszystko zależy od interpretacji danego US

U mnie jest tak jak napisałem, a w US się nie dyskutuje. Poprostu nie przyjmą CI deklaracjj VAT-R jak nie przyniesiesz REGON:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Regon, ale na Vat-R nie musiałem go podawać (wtedy go jeszcze nie miałem).

Co do sprzedaży starych maszyn to maszyny nabyte przed przejściem na zasady ogólne możesz sprzedać bez 22%Vat jeśli są używane przynajmniej przez pół roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...