Skocz do zawartości
Gość sirnnemonic

Przejście na Vat z ryczałtu

Rekomendowane odpowiedzi

którą deklarację winienem złożyć jeśli rozliczam się kwartalnie vat-7k czy też vat-7d (śmiem przypuszczać, iż jestem małym podatnikiem ale nie znam całej treści ustawy, więc proszę o potwierdzenie czy aby na pewno właściwa jest deklaracja vat-7k)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki bardzo, znajoma księgowa poleciła mi przed chwilą program do wypełniania wniosków i innych deklaracji http://www.pity.pl/druki/

 

bardzo fajne narzędzie, zapisuje wszystkie deklaracje i ułatwia ich wypełnianie, program jest bezpłatny i w zakładce agencje rolne znajdują się dosyć niszowe pozycje, np za pomocą tego programu można wypełnić wniosek o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej czy też wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zakupię silos na zboże to moge od niego odliczyć Vat, jeśli nie bede miał pozwolenia na budowe? Pozdrawiam z góry dzięki za opinie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz. Sam zakup nie jest związany z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda sprawa odliczenia Vat, kiedy się kupuje jakąś maszyne i na fakturze jest termin płatności (np. do 31.07)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Termin płatności VAT ma tylko znaczenie w przypadku opłat za tzw. media i usługi telekom. Wtedy VAT odlicza się w miesiącu ich płatności. Pozostałe zakupy księguje się w miesiącu otrzymania faktury lub następnym. Jeśli masz wątpliwości to wystąp z oficjalnym zapytaniem (lub pół- ) do swojego US, bo to co przyjmuje mój urząd niekoniecznie musi podzielać Twój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak jest od nowego roku z tymi terminami zwrotu VAT? Może ktoś to opisać kiedy 25dni, kiedy 60 a kiedy 180?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Angelo - czasami warto przeczytać ustawę i samemu sprawdzić. Jest tam dużo "fajnych" rzeczy, o których sobie nawet sprawy nie zdajemy Ściągnij sobie np: http://www.pit.pl/podatek_vat_przepisy_prawne_prawo_podatkowe_1607.php - wszystkiego się dowiesz

 

i żebyś długo nie szukał:

Art. 87.2"Zwrot różnicy podatku, z zastrzeżeniem ust. 6, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia ..."

art.87.6. "Na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, o której mowa w ust. 2, w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:

1) faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095, z późn. zm.),

2) dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone,

3) importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji"

 

To chyba już będziesz wiedział.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o porade. Jeśli w styczniu (będąc na ryczałcie) dałem zadatek za jakąś maszyne (wpłata potwierdzona na druku KP), sprzedaż następuje w lutym (faktura),kiedy juz jestem na Vat, czy przysługuje prawo odliczenia Vatu z tej maszyny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy do KP została wystawiona jakaś f-ra (chociażby pro-forma)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzeniem sprzedaży jest faktura Vat a nie KP więc jeśli faktura jest z lutego to jest wszystko ok i możesz odliczać vat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, Jestem zainteresowany przejscia na Vat, od czego zacząc zalatwienia ? i po jakim czasie bedzie mógł być zwracany Vat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej przeczytaj sobie kilka wszystkie wypowiedzi na tym forum, wszystko jest dokładnie opisane. Ja jak ostatnio przechodziłem na vat, pojechałem do urzedu statystycznego, wyrobiłem REGON, reszte formalności załatwiało biuro rachunkowe, z którym podpisałem umowę. A na vat jestes od pierwszego dnia nastepnego miesiąca, przed którym złożyłeś wniosek o przejście na vat Czyli jeśli złożysz wniosek w lutym to na vat jestes od 1 marca. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy można odliczyć VAT od zakupu tel. komórkowego na karte a później odliczać VAT od zakupionych doładowań?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Vat odliczasz na podstawie faktury Vat, jeśli doładowanie pre paid kupisz na fakturę to i oczywiście że tak. (tak samo i od telefonu na kartę).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Po raz kolejny trzeba się powtórzyć:

VAT od ŚT można odliczać w miesiącu zakupu lub następnym,

VAT od bieżących zakupów do 22% wartości sprzedaży w danym okresie obrachunkowym !

 

Od grudnia zmieniły się przepisy i teraz nie ma limitu 22% wartości sprzedaży w danym okresie obrachunkowym. Teraz można odliczyć całość VAT tak jak przy środkach trwałych, wystarczy tylko wykazać jakąś sprzedaż.

Wiem to bo w piątek miałem kontro w US z tytułu zwrotu VAT na środki trwałe i niestety zażądano o de mnie ewidencji środków trwałych (sam rejestr im nie wystarczy). W związku z czym moja prośba.

Czy ktoś prowadzi taki rejestr i czy mógłby mi podesłać go bo nie mam pojęcia jak on ma wyglądać?

Na pewno jest to jakiś uproszczony rejestr, bez amortyzacji i tego wszystkiego co jest wymagane przy pełnym RŚT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Po raz kolejny trzeba się powtórzyć:

VAT od ŚT można odliczać w miesiącu zakupu lub następnym,

VAT od bieżących zakupów do 22% wartości sprzedaży w danym okresie obrachunkowym !

 

Od grudnia zmieniły się przepisy i teraz nie ma limitu 22% wartości sprzedaży w danym okresie obrachunkowym. Teraz można odliczyć całość VAT tak jak przy środkach trwałych, wystarczy tylko wykazać jakąś sprzedaż.

Wiem to bo w piątek miałem kontro w US z tytułu zwrotu VAT na środki trwałe i niestety zażądano o de mnie ewidencji środków trwałych (sam rejestr im nie wystarczy). W związku z czym moja prośba.

Czy ktoś prowadzi taki rejestr i czy mógłby mi podesłać go bo nie mam pojęcia jak on ma wyglądać?

Na pewno jest to jakiś uproszczony rejestr, bez amortyzacji i tego wszystkiego co jest wymagane przy pełnym RŚT.

 

Oczywiście chodziło mi o ewidencję środków trwałych a nie rejestr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Manio poczytaj moje posty ze zrozumieniem wtedy będziesz miał konkretne argumenty w sporze z US.

EŚT jest wymagana w procesie odliczania amortyzacji. Ty tego nie potrzebujesz więc ewidencja nie jest w żaden sposób wymagana. Też miałem kontrolę z US i po tym argumencie skończyła się dalsza dyskusja.

Natomiast co do zmiany zwrotu VAT. Możesz wystąpić o zwrot VAT w miesiącu, w którym nie miałeś żadnej sprzedaży, ale... na pisemny wniosek podatnika oraz w terminie 180 dni. Czy to jest opłacalne...? Również możesz wystąpić o korektę VAT od sprzedaży i nie zapłaconej przez odbiorcę faktury po 180 dniach od terminu płatności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co w sytuacji, gdy w danym miesiącu wystąpiła sprzedaż, ale 22% tej sprzedaży jest kwotą mniejszą od VAT-u do zwrotu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co w sytuacji, gdy w danym miesiącu wystąpiła sprzedaż, ale 22% tej sprzedaży jest kwotą mniejszą od VAT-u do zwrotu?

 

Odliczasz tylko do wysokości 22% sprzedaży, a reszta do przeniesienia na następny okres.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co w sytuacji, gdy w danym miesiącu wystąpiła sprzedaż, ale 22% tej sprzedaży jest kwotą mniejszą od VAT-u do zwrotu?

 

Odliczasz tylko do wysokości 22% sprzedaży, a reszta do przeniesienia na następny okres.

Nieprawda, tak jak pisałem wcześniej zmieniły się przepisy. Nic nie przenosisz na następny okres wszystko odliczasz w danym okresie, wystarczy tylko wykazać sprzedaż za przysłowiową złotówkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się - zwracam honor . Tak czasami bywa jeśli nie przeczyta się wszystkich zmian do Ustawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...