Skocz do zawartości
Gość sirnnemonic

Przejście na Vat z ryczałtu

Rekomendowane odpowiedzi

koledzy w jaki sposób poradziliście sobie w momęcie przechodzenia z ryczałtu na wat z odliczaniem wat-u z faktury za energie elektryczną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Media i usługi powszechne odliczasz w miesiącu ich płatności. Więc po przejściu na VAT przysługuje Ci odliczenie Vat od płaconej kwoty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Media i usługi powszechne odliczasz w miesiącu ich płatności. Więc po przejściu na VAT przysługuje Ci odliczenie Vat od płaconej kwoty.
to wiem ,ale czy w całości, a może w częsci,a jesli w częsci to w jakie dużo 80,90%?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To od Ciebie zależy jaki system rozliczeń przyjmiesz - bo z tego być może będziesz zdawał relację przed US. Najprościej policz sobie (orientacyjnie) odbiorniki prądu w domu i pomieszczeniach gospodarczych i z tego wyjdzie Ci stosunek odliczeń.

Ja nie odliczam opłat z dwóch odcinków dla energetyki (rozliczenie półroczne) więc odliczam od 10 miesięcy w roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam chcę przejsć na vat będe kupował maszyny za ponad 300000zł mam produkcję roślinną i w tym problem

-jak wykazać obrót z ostatnich 12 miesięcy farur mam tylko na połowę tej sumy

czyli na 10000zł bo wiekszoć sprzedaje na rynku i w domu rolinikom ryczłtowym wiec niemogę wystawić faktóry nobo jak... czy moge...

- i dręczy mnie jedno czy jesli sprzedam zboże np 2 razy do roku to to mi sie opłaca piszecie o jakiś limitach ze nie mozna odliczyć całego vat jesli sie nie sprzedaje "dużo"... to z tego wynika ze jesli kupie maszyny to nie odliczę ich jednorazowo tylko w sależności ile sprzedam??? proszę o odp pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopie - zadaj sobie trochę trudu i przeczytaj od początku cały temat. Znajdziesz odpowiedź na swoje pytania oraz na te, które Ci jeszcze nie przyszły do głowy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeczytałem jak mi radziłeśale na to pytanie nie znalazłem jasnej odpowiedz.. -rozumiem że muszę wykazać obrót powyzej 20000 zł jesli chodzi o sprzedaż rolnikom " Vatowcom" to ok wypisuja mi RR i kasa idzie przez bank na konto moje ale jak wykazac jakiś obrót jeśli sprzedaje "ryczałtowcom" mam im wystawic też "RR" ?? i maja mi płacic przelewem ..a nie gotówką..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem wyraźnie, że w US składasz oświadczenie, tylko i wyłącznie!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisałem wyraźnie, że w US składasz oświadczenie, tylko i wyłącznie!!!
ok juz rozumiem dlatego chciałem jasnej odpowiedzi bo dzis bylem w biurze rachunkowym znajomej i powiedziała mi ze musza byc faktury..moze jest w błedzie musze popytac jeszcze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chcę powrócić do tematu medi ,w moim przypadku urząd skarbowy sugeruje takie rozwiązanie założenie podlicznika na dom ,wtedy licznik istniejący mierzy ilość energi możliwej do odliczenia watu,ale na rachunku musi być wpisany nip.,a wtedy zakład energetyczny przerzuca mnie w inną taryfe i zabawa się kończy,gdyż przy tej taryfie opłata stała może wynosić od150 do250 zł. w moim przypadku przy rachunkach około 500zł.za 2 miesiące przestaje mnie się to opłacać.i co wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście odliczam 70% kwoty za energię z ogólnego licznika US na to się zgodził.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja osobiście odliczam 70% kwoty za energię z ogólnego licznika US na to się zgodził.
mam pytanie,a czy na fakurze masz nip,który rzekomo jest potrzebny by faktura była respektowana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wymagają NIP tylko faktura musi być wystawiona na tego co rozlicza się w US

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie wymagają NIP tylko faktura musi być wystawiona na tego co rozlicza się w US

 

Kruk co ty opowiadasz. Poczytaj trochę na temat wymogów które musi spełnić faktura aby była fakturą Vat w rozumieniu przepisów podatkowych. US identyfikuje podatnika po numerze NIP więc wytłumacz mi jak na fakturze może NIP-u nie być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

byłem w us. zapytałem i niestety nip na fakturze być musi

te="Jaro8038"]

Nie wymagają NIP tylko faktura musi być wystawiona na tego co rozlicza się w US

 

Kruk co ty opowiadasz. Poczytaj trochę na temat wymogów które musi spełnić faktura aby była fakturą Vat w rozumieniu przepisów podatkowych. US identyfikuje podatnika po numerze NIP więc wytłumacz mi jak na fakturze może NIP-u nie być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mnie zahaczyli przy okazji kontroli przyspieszonego zwrotu o to ze z rachunków za "firmowy" telefon odliczam 100% vatU- i tym sposobem 25 dni h.uj strzelił...........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w czym problem...

Nie mogłeś powiedzieć, że dla celów prywatnych masz 2 nr na kartę lub coś podobnego. U mnie wystarczyły wyjaśnienia ustne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mogłem powiedzieć, że dla celów prywatnych mam 4 telefon.....

(stacjonarny,2X kom)

ale to byla tylko wizja naczelnika urzedu - bo babeczka ktora mi to sprawdzala z US tez byla zdziwiona o co chodzi..............

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wydał Ci pisemną decyzję - złóż odwołanie za jego pośrednictwem do Izby Skarbowej. Powinien zmienić zdanie. (mogę pomóc...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak jest w końcu z tymi mediami może być faktura imienna czy nie. Ja informowałem się w moim US i niby można odliczać vat z takiej faktury więc odliczam za energię a nip-u na niej niema.W razie kontroli może być wpada jak piszecie iż musi być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki robern ale w poniedzialek zloze korekte na 7,5zł ktore niesłusznie odliczyłem i czekam 25 dni na kaske i specjalnie nie bede zadzierał o pare groszy...........

a co do decyzji to w protokole z czynnosci odnotowali ze jestem łobuz i mam sie porawic i na przyszlosc rozliczac telefony z % potraceniem rozm, prywatnych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po internecie krąży opowieść (ponoć była w TVN czy innym Polsacie) że kobiecie zrobili sprawę, że nie zarejestrowała usługi z 7%Vat - za xero - warte 30 groszy brutto w tym 2 gr VAT. Kobieta dostała 150 zł zwrotu kosztów sądowych oraz 500 zł grzywny. Jednak niepokorna odwołała się i sprawa toczy się w II instancji.

Czego to UKS nie zrobi dla grosza VAT-u.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli wydał Ci pisemną decyzję - złóż odwołanie za jego pośrednictwem do Izby Skarbowej. Powinien zmienić zdanie. (mogę pomóc...)

 

 

A ja byłem w moim i niestety faktura za energie mósi posiadać nip

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie NIP-u na fakturach, to należy zakończyć dyskusję - nie wiem skąd niektórzy z nas wzięli takie informacje i odliczaja VAT od faktur na których nie ma NIP. Jest to podstawowy wymóg który musi spełniać każda faktura ! I nie ma nad czym dyskutować i zastanawiać się. Ci którzy odliczają VAT od faktur bez NIP robią to do pierwszej kontroli z US, a wtedy będzie bolało - inaczej jest popełnić błąd, a co innego świadomie robic coś niezgodnie z ustawą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...