Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

czyli co bo nie do końca zakumałem w poplonie zimowym siejesz groch lub peluszkę? Ale one wyschną przez zimę tzn nie przezimują tak jak np wyka ozima czy żyto dlatego sie pytałem co siejecie na poplon ozimy a nie ścierniskowy pozdro...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na facelię błękitną? Z tego co wyczytałem to duże tempo wzrostu,sporo nawet masy zielonej...z mojego punktu widzenia byłaby dobra na poplon. Siejecie to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja od kilku lat sieje wyłącznie facelie w wyniku stosowania atributu. plon masy zielonej b.duży. znaczna poprawa struktury gleby, ograniczyłem w tym roku stosowanie P i K - ceny:( a podobno facelia przyorana na zieloną masę wnosi około 180kg K i 80 P/ha. w październiku miała około 1,5m wysokości, ale pięknie się przyoruje w przeciwieństwie do gorczycy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"podobno facelia przyorana na zieloną masę wnosi około 180kg K i 80 P/ha"

A skąd bierze ten fosfór i potas? z powietrza? Strączkowe przy udziale bakterii wprowadzają azot do gleby z powietrza ale nie słyszałem żeby robiła to jakaś roślina z P i K. Chyba że chodzi o pobierania PiK z głębszych warstw ziemi do płytszych, ta jest możliwe ale nie tylko przy pomocy facelii ale i np. łubinu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz racje to był taki skrót myślowy

facelia pobiera składniki z głębszych warstw i po rozkładzie zielonej masy są uwalniane do gleby,poprawiając strukturę gleby z kompleksu sorbcyjnego łatwiej uwalniane są P i K których jest dużo w glebie ale nie są dostępne, wzbogacana jest flora bakteryjna gleby, szybszy rozkład substancji organicznej itd... jasne że na nienawożonym polu nagle nie weźmie się tyle substancji za friko wtedy tylko panowie siać facelię i same zyski:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To w praktyce sie sprawdza widzę. A znacie może adres jakiegoś sklepu internetowego sprzedającego jej nasiona? Dziś byłem w mieście i w sklepach nie maja tego...może na bazarze będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są takie okresy np. teraz, że facelii nigdzie nie kupisz, po żniwach są już nowe nasiona więc jest łatwiej. ja na wiosne chyba z 20 sklepów obdzwoniłem żeby sobie posiać marne 4kg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na allegro jest,sprawdzałem wcześniej ale chodziło mi o sklep jakiś. trudno. Strasznie droga ona-21zł/1kg.... Chciałbym wcześniej kupić( lipiec) bo zaraz jak sprzątnę zboża zrobie podorywkę i jazda z poplonem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co z roślinami na poplon ozimy tzn czy jest coś poza żytem lub wyką ozima zwana też kosmatą czasami bo jak mam w programie poplon ozimy to nie moge chyba facelii walnąc bo to jara jest roślinka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Facelia sklep pszczelarski 10zli Centrala Nasienna w Lublinie podrożała z 10 na 20zł/kg od rolnika 6-8zł/kg było. Teraz to nawet gorczyca 3zł a nawet 5zł chcą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większe ilości sprzedawałem w zeszłym roku po 2.5 zł a teraz chcą po 4 zł minimum. Jak tak dalej pójdzie to będę ją siał zamiast rzepaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o program RS to mogą być te same rośliny co w zwykłych poplonach, ja zostawiam n zimę gorczycę i wiadomo że ona nie przezimuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co posiac na poplon przejmuje 6 ha w tym roku jest tam na polowie lubin reszta zyto gleba IV klasa zalezy mi zeby cokolwiek tam uroslo szybko bo chce zasiac pszenzyto ozime...myslalem o facelii ale ona jest dobra na poplon ozimy za to gorczyca niby rosnie duza ale jakos wydaje mi sie ze nie wiele poprawia a wrecz pogarasza warunki glebowe....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli co normalnie mogę mimo że mam pakiet z poplonem ozimym siać jare rośliny jak np facelia czy wyka jara gorczyca i takie tam i kontrol sie nie przyczepi???????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ci doradca napisał w planie? Tam musi być dokładnie opisane co siejesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

napisał mi poplon ozimy a co do roślin które trzeba wysiewać to chyba nc ale wiem jak z nim gadałem że to może być żyto albo wyka ozima tylko że wyka jest bardzo droga a żyto podobno potem odbija i takie tam...więc chyba w przyszłym roku zmienię plan na poplon ścierniskowy sam już nie wiem w sumie to pierwszy rok więc zobaczę co z tym żytem i jak to będzie wyglądać czy samosiewy będą itp aha myślićie że samemu można tą wykę bizonem zmłócić czy nie ma szans bo bym sobie kawałek zasiał i miał na poplony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie doradca pisze konkretnie co wysiewam-gorczyca ale ja mam poplon ścierniskowy. Jak napisał że może być tylko żyto albo wyka to nic innego nie możesz bo się doczepią z ARiMRu i będą problemy. co do zmiany poplonu ozimego na ścierniskowy to nie takie proste bo to inne działanie-inny kod i mozna to zmienić po 3 latach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz napisany K01c to siejesz rośliny jare w poplonie, jak masz K01b to ozime Wnioski powinny być już złożone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co lepsze pod jeczmien jary na poplon: ozime(np. zyto z wyka, samo zyto) czy jare(gorczyca, faxelia, saradela, itp.) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
U mnie doradca pisze konkretnie co wysiewam-gorczyca ale ja mam poplon ścierniskowy. Jak napisał że może być tylko żyto albo wyka to nic innego nie możesz bo się doczepią z ARiMRu i będą problemy. co do zmiany poplonu ozimego na ścierniskowy to nie takie proste bo to inne działanie-inny kod i mozna to zmienić po 3 latach.

W rolnośrodowiskowym jestem od 2006r a na ten rok zmieniłem bez problemu z poplonu ozimego (żyto) na łubin co prawda trochę mniej kasy ale niema problemów z samosiewami i chorobami .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam sciernisko po jeczmieniu ozimym i sie zastanawiam czy sianie poplonu przed pszenzytem to dobry pomysł????????

Dwa lata temu zasialem tak gorczyce i bardzo przesuszyla glebe..........

Moze facelia bedzie lepsza??? albo dac sobie spokoj z poplonem ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mam sciernisko po jeczmieniu ozimym i sie zastanawiam czy sianie poplonu przed pszenzytem to dobry pomysł????????

Dwa lata temu zasialem tak gorczyce i bardzo przesuszyla glebe..........

Moze facelia bedzie lepsza??? albo dac sobie spokoj z poplonem ????

podobno ma nie padac az do wrzesnia wiec mozesz byc spokojny-napewno nie przesuszy gleby

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze wcześnie więc jak nie chcesz dać gorczycy to możesz sypnąć siewnikiem do nawozu mieszankę grochu z łubinem i potem płytko przytalerzować. Oprócz struktury będziesz miał darmowy azot w glebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...