Skocz do zawartości
siwy77

Czym wysiać trawy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Muszę wysiać mieszankę traw kośnych na 4ha.Nie mam typowego siewnika do traw.Czym i jak można to zrobić.Proszę o podpowiedż.Pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A zbożowym się tego nie da zrobić?

 

Z tego co słyszałem,przy wysiewie "zbożowym" trzeba dać nośnik np.połówki ziaren zbożowych-przed żniwami z tym troche cięzko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie można wziąć inne tarcze? Mój znajmy zmienia tarcze i sieje koniczynę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbował ktoś siać mieszankę traw lejkiem do nawozów?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja i powiem ci ze sprawdza sie to tylko na ziemi ciezszej tzn jesli ziarenko trawy bedzie miało wpasc miedzy bryłki ziemi. jak siałem na kupkówke na piasku to na drugi dzień ja wywiało do lasu

 

teraz sieje poznaniakiem coprawda zostają rządki ale to juz nie problem a i9 w czasie suchszych okresów trawa zasiana poznaniakiem lepiej wschodzi niz ta zasiana powierzchownie !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieszaj nasiona traw ze zbożem 100kg/ha, jak zboże podrośnie kosisz i zostaje trawa, niekiedy mieszają z trocinami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ja i powiem ci ze sprawdza sie to tylko na ziemi ciezszej tzn jesli ziarenko trawy bedzie miało wpasc miedzy bryłki ziemi. jak siałem na kupkówke na piasku to na drugi dzień ja wywiało do lasu :cry:

 

teraz sieje poznaniakiem coprawda zostają rządki ale to juz nie problem a i9 w czasie suchszych okresów trawa zasiana poznaniakiem lepiej wschodzi niz ta zas

ana powierzchownie !!

Do poznaniaka sypiesz same nasiona traw,czy coś dodajesz?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do siwy77:

 

to zalezy. w tym roku na połowe dodałem owies do trawy i zaraz bede go kosił i owijał. na pozostałym kawalku ok 2 h posiałem samą mieszankę trawy+kilka paczek kończyny + kilka kg kupkówki. a na mokrzejszych kawałkach dodatkowo kończyne posiałem ręką.

 

a i problem w poznaniaku jest taki ze po kazdym przejeździe siewnikiem trzena pomieszac zawartośc skrzyni poniewaz ziarenka konczyny sa cieższe i łatwiej opadają w tryby jako pierwsze sie wysiewaja a nasiono trawy zostaje na wierzchu ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Dzika;

Z tego wniosek,ze nie ma potrzeby dodawania czegokolwiek,aby wysiac poznaniakiem.Ktos mi sugerował dodanie połówek ziaren zbożowych w ilosci 80kg/ha.pzdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuscilem wysiew traw teraz i zrobie to jesienia.Po talerzowaniu łąki torfowej zrobiło sie tak sucho,że szkoda stracic nasiona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie planuje zasiać wiosną (napewno) 1ha trawy kupkówki a póżniej drugie tyle w pszężyto,innej możliwości nie mam.Pszężyto było zasiane dość gęsto więc trawy wsieję 50kg/1ha coby się jak najszybciej z tego łąka zrobiła.Myśle zasiać ją lejkiem ale podobno źle sie sieje,może lepiej kosem?Kiedy najlepiej wsiac- jak tylko da się wjechać czy może później?Kiedy?Teraz następne pytanie.Kiedy skosic,jak będzie jeszcze zbpże zielone,żeby nie zagaiło,czy może skombajnować w żniwa i dopiero zebrać?Kiedy lepiej?Doradźcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sianie trawy razem ze zbożami nie ma sensu - bo wzajemnie ze sobą konkurują w początkowej fazie. Zboże jako szybciej rozwijające zagłusza trawę i potem zostają puste place.

Jeśli nie ma specjalistycznego siewnika to najlepiej kosem - wieczorem, kiedy cisza na zabronowaną ziemię i po siewie lekkie brony.

Dawka 50 kg kupkówki jest przesadzona, bo akurat dla tej trawy norma wysiewu to ok. 25 - 30 kg nasion/ha.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wymieszaj nasiona traw ze zbożem 100kg/ha, jak zboże podrośnie kosisz i zostaje trawa, niekiedy mieszają z trocinami.

a jakich dawkach sie trociny do trawy??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja siałem trawe poznaniakim, tylko w tej chwili nie pamiętam ustawień ale jak sparwdze to napisze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wymieszaj nasiona traw ze zbożem 100kg/ha, jak zboże podrośnie kosisz i zostaje trawa, niekiedy mieszają z trocinami.

a jakich dawkach sie trociny do trawy??

No tu niestety musisz zrobić próbę kręconą. Mieszasz w betoniarce np. elementy wysiewu następnie ustawiasz siewnik na minimalny wysiew i kręcisz. Trochę obliczeń i wiesz czy jeszcze musisz dodać trocin czy zwiększyć wysiew.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sianie trawy razem ze zbożami nie ma sensu - bo wzajemnie ze sobą konkurują w początkowej fazie. Zboże jako szybciej rozwijające zagłusza trawę i potem zostają puste place.

Jeśli nie ma specjalistycznego siewnika to najlepiej kosem - wieczorem, kiedy cisza na zabronowaną ziemię i po siewie lekkie brony.

Dawka 50 kg kupkówki jest przesadzona, bo akurat dla tej trawy norma wysiewu to ok. 25 - 30 kg nasion/ha.

 

Myśle iż siew taki ma sens tylko nie zaduża dawka zboża . Zboże wtedy jest rośliną osłaniającą trawę . Najlepije owies który można na kiszonkę wcześnie skosić. Dawka 45 kg jakiejkolwiek mieszanki to do podsiewy a już napewno nie 50 kg kupkówki trzecież gatunek wysoce konkurencyjny - da sobie radę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem,że sieje trawę kupkówkę z pszenżytem zaraz po żniwach,we wrześniu skosze co tam będzie a na wiosne dobrze sypne azotem i już ładna łąka będzie. Ojciec mi jeszcze podpowiedział,żeby do tej miesznaki dodać nasiona sperzety...Co o tym myślicie? Moim zdaniem siano z takiej łąki będzie treściwsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od lat sieję trawę lejkiem do nawozów, z tym że trawę mieszam z nawozem PK i razem rozsiewam na wałowane pole. Połowe takiej mieszanki wzdłuż pola a połowę w poprzek. Po wysiewie brony i znowu wał - oczywiście tego samego dnia. Efekt gwarantowany, sprawdzone od lat - polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

próbowałem na trzy sposoby

-rozsiewaczem nawozowym,mieszane ze zbożem, szybko ale trudno o równomierność

-zbożowym famarolem najpierw zboże potem wałowanie i siew czystej trawy i znów wałowanie, dobrze ale bardzo długo

-zbożowym trawa wymieszana ze zbożem najlepiej owsem i póżniej wał, jak zboże podskoczy to idą na to krowy i koszą z pnia, w zeszłym roku owies trzy razy chciał się wypławić i jesienią był jeszcze pokos lucerny bo to akurat siałem. moim zdaniem trzeci najlepszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owies jest rośliną najbardziej konkurencyjną w stosunku do traw.

Na workach z trawami powinno być ostrzeżenie: OWIES ALBO TRAWY _ WYBÓR NALEŻY DO CIEBIE!!!

Jeśli chcesz dobrze posiać trawy i boisz się używać do tego zbożowego siewnika - jest bardzo tani i szeroko rozpowszechniony siewnik znany pod nazwą handlową KOS. Ładnie sieje, równomiernie, wydajność ok. 1ha/h. Wada - nie można siać podczas porywistego wiatru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...