Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam chęć siać co roku trochę gryki około 5 ha co roku i mam pytanie jak zbierać?? młócić jak dojrzeje, pryskać, czy kosić kosiarką (mam rotacyjną i konną listwową z dyszlem do ciągnika, mam mozliwość kupienia podbieracza do mojego bizona. Co sądzicie żeby kosić listwową i po pewnym czasie zbierać kombajnem ???? proszę o pomoc bo w zeszłym roku kosiłem u znajomego ale nie pryskaną i nie koszona wcześniej ale mówił że gościu co odbierał nasiona od niego narzekał że nie było dwu etapowego zbioru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

handlaże wolą tą z dwuetapowego zbioru, ja do tej pory tak zbierałem, a sieję co roku. zastanawiam się czy w tym nie opryskać.

ja heder mam przerobiony z sieczkarni, te dokręcane do zwykłego są gorsze bo się zapychają.

rotacyjna się do tego nie nadaje,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba na mały areał lepiej pryskać więc chyba muszę dwuetap odpuścić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wywiozę swoje pszczoły na zapylenie gryki. Pszczoły są głównymi zapylaczami gryki. Zwiększają plony do 20%. Nie chcę żadnej zapłaty za zapylanie, a jedynie wywieźć swoje pszczoły. Plantacje z terenu WIELKOPOLSKI. tel. 695 667 871

www.teresaimichal.pl

Pozdrawiam

Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyjmę pszczoły na pole z gryką, 10 ha więc nudziło im się nie będzie, z boku las liściasty, dużo lipy więc mogą pozostać dłużej.

jak ktoś chętny pisać PW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Panie i Panowie,

Po kilkunastu latach przerwy wziąłem się za gospodarkę:) i mam zamiar zasiać 4,5 ha gryki w tym roku. Mam w związku z tym kilka pytań do fachowców odnośnie uprawy tej pięknej rożliny.

 

1. Planuje dać nawóz na ha w ilości 100 kg PK i 100 kg saletrzaku (czy to nie za dużo)? Ziemia leżała ugorem ze 3 lata. w zeszłym roku zaorałem w sierpniu i wsiałem gorczycę na poplon ale prawie nic nie urosło (bardzo było sucho). Poorane na zimę i czeka na grykę. A może nic nie dawać ? Ziemia głównie klasy V.

 

2. Kiedy mniej więcej kosi się grykę (kiedyś z ojcem uprawialiśmy ale nie pamiętam . Chodzi mi mniej więcej o tydzień sierpnia 1, 2, 3, 4? Wiem że to zależy od pogody, ale muszę sobie urlop zaplanować na żniwa i zgrubsza chciałbym wiedzieć. Gospodarstwo w woj, łódzkim (okolice Opoczna). Nie chodzi mi o książkową odpowiedź że jak będzie miała 70% dojżałych nasion tylko poprostu kiedy kosicie.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego ja jestem z okolicy Tomaszowa a koszę grykę mniej więcej 3-4 tydzień września choć zawsze mógłbym ją zostawić jeszcze jakiś tydzień dłużej więc jak będziesz miał urlop na przełomie sierpnia i września to będzie ok. Ja koszę również ją po połowie października (jeśli się da) ale to wtedy gdy ją sieje na początku lipca jako poplon po jęczmieniu ozimym. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyliłem się na początku nie 3-4 tydzień września a sierpnia a nawozy Ci nie podpowiem bo ja na ugorach nie daje nic a jak sieje po jęczmieniu też nic bo nawozy i obornik daję pod jęczmień pozdrawiam i przepraszam za post jeden pod drugim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na ugorach gryka wychodzi najlepsza, saletrzaku wystarczy ze 75 kg na ha, fosforu niewiele lub wcale , potasu podobnie

ja kiedyś na ugorze uprawiałem grykę przez 2 lata pod rząd bez nawożenia i była najlepsza jaką miałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie, w takim razie dam 50 kg PK i 75 saletrzaku i powinno być git. Miałem siać teraz gryke a w przyszłym roku łubin, ale skoro po ugorze dwa lata pod rząd gryka się udaje to bede siał gryke . Planuje wejść w poplony i myślę jak tu zaplanować płodozmian na 5 lat, mam 4,5 ha ornych i mało czasu, także chce uprawiać jeden rodzaj roślin na całym polu i myślę ze zrobie tak:

1 rok gryka

2. rok gryka

3 rok łubin

4 rok gryka

5 rok gryka

Oczywiście z poplonami po żniwach. Co wy na to? Boje się tylko ze po łubinie mi się gryka położy.

Pzdr

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie wiem czy łubin się uda po gryce chyba że dobre nawożenie zastosujesz. Jeśli byś nie wchodził w poplony to bym proponował jak ja robię jęczmień ozimy sieje na jesieni, lipiec zbieram i od razu grykę sieje i zbieram w październiku i dopiero wtedy na wiosnę zboże jare lub jak Ty chcesz łubin. Przy takim zasiewie mam 2 x plon w roku jęczmień i grykę i zawsze coś z tego zostanie. Ale zrobisz jak uważasz. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jęczmieniem nie mam szans bo słaba ziemia V klasa i piachy - tam tylko rośnie żyto i owies ale tylko po okopowych - sprubuje z tym łubinem dam więcej nawozu i sie zobaczy co urośnie

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego nigdy nie miałem mniej jak 500kg/ha czasem 700kg/ha ale to zależy od roku. Sieje w taki sposób na gorszej ziemi np V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to przy tych cenach paliw nie za bardzo zwróci się za paliwo i nasiona

chyba że siejesz w mulcz , myślę że gryka dobrze by to zniosła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu miałoby się nie zwrócić ?? nasiona mam swoje 50 kg/ ha sieje a zbieram co najmniej 500. podorywkę robię 7 skibowym UG i tak robię i tak to nie ma co tego liczyć. Największym kosztem jest zasiew siewką do nawozu i zbiór kombajn swój i w październiku i tak stoi bezczynnie. No niech mi spali nawet za 100pln na ha to i tak mi to się będzie opłacać, jeśli innym nie to rozumiem każdy inaczej liczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musisz doliczyć jeszcze dosuszanie nasion , chyba że od razu sprzedajesz.

raz posiałem w połowie czerwca i nie było co zbierać, no może z 600 kg z ha,

no i chwastox, chyba że nie pryskasz, w co wątpię

zbierasz pewnie jednoetapowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie dosuszam i zbieram jednoetapowo wysypuje na strop na I piętrze domu bo jeszcze nie wykończyłem a mam ogrzewanie i sucho i msza się nie utrzyma też za bardzo jedynie co po zbiorze to puszczam 2x przez wialnię

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, a jak myślicie, gryka po łubinie uprawainym na ziarno posiana na wiosnę (po poplonie ścierniskowym) się wyłoży? Łubin sporo azotu wnosi i tak się zastanawiam czy dać żyto po łubinie czy grykę (wolałbym grykę:)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chętnie postawię pszczoły na plantacji gryki. Dodam że jestem

doświadczonym pszczelarzem i posiadam dużą pasiekę, W ramach

podziękowania oferuję " coś na słodko" Wszystko jest kwestią

dogadania. Jestem z Mielca, interesują mnie plantacje w woj. Podkarpackim,

Małopolskim, Lubelskim. Zainteresowanych proszę o kontakt na e-mial

miody.mielec@o2.pl lub telefon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, jak u was zasiewy gryki bo ja dziś rozsiałem nawóz i przejechałem agregatem a jutro planuje siać?? dobry termin??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam, jak u was zasiewy gryki bo ja dziś rozsiałem nawóz i przejechałem agregatem a jutro planuje siać?? dobry termin??

ja planuję siać w sobotę, dziś widziałem już plantacje które powschodziły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie już wsiane kupiłem oprysk na chwasty o nazwie afalon ale piszą że nie powinno się pryskać na suchą ziemię a u mnie tak sucho że nie wiem. A może ktoś ma doświadczenie z tym środkiem??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam ale nie w gryce pryskam nim marchewkę:)

ja grykę pryskam około 5-7 dni po siewie chwastoxem,

a raczej pryskam chwasty nim gryka wzejdzie bo by ją też spaliło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...