Skocz do zawartości
Gość dronio

Gęsi - reprodukcja i tucz

Rekomendowane odpowiedzi

Mile, przedewszystkim rodzinnie spędzonych Świąt Wielkanocnych, smacznego jajka i wesołej zabawy w lany poniedziałek.

 

 

Ps. Koleżanko gęś-pol wszyscy wiemy że wdrożyłaś program żywieniowy. Czekamy na efekty i wyniki, ale po jego zakończeniu. Tyle w temacie. Kończę bo coś mnie w oczy kłuje....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Moje rezultaty po provimi.:

-1 tydzień: 320g

-2 tydzień : 970g

-3 tydzień :1,85kg

zużycie do 3 tyg. ok. 3kg/szt.

wszystkie wartości są średnimi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać że takie a nie inne są te wyniki ponieważ w trzecim dniu był wykryty grąkowiec złocisty leczone trzy dni - ENROXIL10% .Po antybiotyku witaminy "Z RODZINY B"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Koleżanki i Koledzy,

 

W pierwszej kolejności chcę złożyć wszystkim życzenia świąteczne( może trochę spóźnione,ale za to szczere) : spokoju i pomyślności, a przede wszystkim optymizmu powziętego ze Zmartwychwstania Pańskiego.

 

Zadowalającą sprawą jest to, że zaczęto przykładać tak wielką uwagę do jakości oferowanych pasz. Pragnę jednak przypomnieć, że o sukcesie produkcyjnym decyduje także jakość piskląt, jakość zbóż, jakość naszej pracy oraz umiejętności kalkulowania kosztów.

 

Kontynuując wątek rozpoczęty w tym roku odnośnie stosowanych w chowie gęsi pasz miałem wprowadzić eksperyment na dwóch paszach, ale ostatecznie zdecydowałem, że nie stać mnie na to, aby własnymi pieniędzmi ryzykować takie doświadczenie. Gęsi wstawiam w tym tygodniu, a już teraz dokonałem dość dokładnych badań oferowanych przez większość wytwórni pasz . Zatrważające jest to, że mimo norm paszowych skład zarówno startera jak i growera w wielu wytwórniach jest mieszanką wszystkiego, ale nie tego za co my hodowcy płacimy. Niestety wiele z wytwórni szuka oszczędności w jakości używanych produktów, a to później może odbijać się na jakości żywca gęsiego i kosztów jego chowu. Swoje gęsi będę chował na paszy, która na ten czas zapewnia dobre efekty i nie będę żadnej z wytwórni faworyzował. W naszym wspólnym interesie jest, żeby każda z wytwórni pasz produkowała produkt wysokiej jakości w oparciu o surowce najwyższej jakości i raz po raz kontrolowała efekty stosowania tych pasz na fermach i poprawiała wyniki. Dobra pasza, to pasza dobrze przyswajana i trawiona przez drób. Prawidłowo spożytkowana i przynosząca zakładane efekty.

 

Kolejną sprawą są pisklęta, których jakość w tym roku pozostawia wiele do życzenia. W pisklętach są bakterie, takie jak gronkowiec, grzybica jest już wręcz chlebem powszednim, a dochodzą mnie słuchy, że należy także obawiać się nasilenia chorób wirusowych przenoszonych także drogą transowarialną na potomstwo, przez jaja czy skorupy. Chodzi o wirusy wywołujące chorobę Derzsyego.Nawet w jednodniowych pisklętach stwierdza się także bakterię wywołującą pasterelozę. Musimy wszyscy bardzo uważnie monitorować zakażone gąsięta i stosować właściwą profilaktykę w stadach. Nie można także zapominać o szczepieniach i stałej kontroli stad w ZHW. Taki stan piskląt dowodzi nieodpowiedzialności hodowców mających stada reprodukcyjne oraz zakładów wylęgowych biorących wszystko, co da się wyląc. Jednoznacznie trzeba stwierdzić, że potrzebna jest też osoba, która zainteresuje się nie tylko jakością paszy, ale także jakością piskląt czy zbóż. I najlepiej żeby te osoby wspólnie zajęły się poprawą jakości wszystkich tych składników produkcyjnych. Jeśli zaś chodzi o przypadek Ptysia to należy jednoznacznie stwierdzić, że szybka reakcja i monitoring w stadzie pozwoliły uratować gęsi, które po tym trudnym pierwszym tygodniu szybko zaczęły wyrównywać się i rozwijać. Dowodzi to także dobrej jakości składników pokarmowych dostarczanych ptakom.

 

Ostatnią na dzisiaj kwestią jest natomiast jakość zbóż, które w tym roku pojawiają się na rynku. Wszystkie zboża nie dość, że są bardzo drogie, to jeszcze są zanieczyszczone i zagrzybione. To samo jest ze ściółką. Obawiam się, że nawet tegoroczne żniwa nie poprawią tego stanu, bo i pogoda i ubiegłoroczne powodzie znacznie wpłynęły zarówno na wielkość zasiewów jak i jakość. Ceny zbóż, a zwłaszcza pszenicy i owsa są również trudne do przewidzenia, a ich obecna tendencja wzrostowa przynajmniej mnie zatrważa. Jak można zauważyć już teraz odbija się to także na cenach pasz, które z tygodnia na tydzień rosną.

 

Szkoda, że wraz z tymi wzrostami nie rosną ceny żywca gęsiego. Choć ta kwestia już wielokrotnie omawiana, niektórych hodowców niczego nie nauczyła. Ci co jeszcze mogą powinni zdecydowanie walczyć o ceny zapewniające zyskowność produkcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HODOWCY!!!!!!

zawsze ale to zawsze nawet od najlepszych wylęgarni trzeba badać stado

(jak ja bym nie zbadał stada to by było leczenie objawowe)

-koszty

-koszty

-weterynarz ------------------kasa

- zero efektu

Tak jak kolega DrHouse pisze tego trzeba się trzymać i nie lekceważyć , bo w dzisiejszych trudnych czasach i kryzysu , a on dopiero jest u nas ,a nie jak media i sztucznie był naciągany; jest u nas i my wszyscy nie tylko hodowcy i producenci zbóż musimy coś z tym zrobić..................................

Nie to co robią przez rok bo PREZYDENT zginą my musimy własnym sposobem i siłami./

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

- Wstawienie 18 i 19 kwietnia - 5500 sztuk (łącznie)

 

- Ważenie 26 kwietnia: średnia waga - 44 dkg (średnia waga wybranych największych sztuk: 52 dkg)

 

(pisklęta zdrowe, od 5 dnia przebywają na świeżym powietrzu od godziny 9:00 do 18:00)

 

Zainteresowanym programem żywieniowym i dodatkowymi informacjami dotyczącymi chowu gęsi podaję mój prywatny numer telefonu: 602-102-096. Niektóre informacje powinny być dostępne tylko dla hodowców stąd podany kontakt do mnie.

 

P.s. Nie chciałabym także, żeby wokół mojego zaangażowania w poprawę jakości pasz tworzono jakieś niebotyczne historie, bo liczy się tylko efekt końcowy produkcji oraz rzetelne i uczciwe przedstawianie faktów niezależnie od tego kto jest w to zaangażowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mi juz nerwy puscily bo z bratem wstawilismy po 4tysiace gesi, ale pasze on wzial z provimi a ja z evialisa de(słowo zostało usunięte)s i na starterze u niego i umnie tak samo rosly przez 21 dni, ale u mnie beczka sie juz skonczyla a on ma pasze jeszcze na kilka dni. I jeszcze w 4 tygodniu moje dostaly takiej sraczki ze tylko latam i sciele a u niego sucho i spokoj. policzylem i wyszlo nam ze moje zżarły po 4 kilo sztuka, a na provimi bylo niecale 3 kilo. Placilem za pasze po 1190 bez watu a brat po 1230 i wyszlo na to, ze jego pasza wyszla tansza. Z de(słowo zostało usunięte)sa to juz maja chyba tylu hodowcow ze poszli w rutyne i maja gdzies co sie dzieje na kurniku. Pozyczylem od brata pasze i sie okazalo ze od razu sie uspokoiło. A teraz de(słowo zostało usunięte)s zamiast robic pasze to lata po hodowcach i obniza ceny zeby tylko duzo sprzedac. Nie dam sie dalej robic w jajo i jak nie dbaja o hodowce to mam ich tam gdzie oni maja mnie!!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Koleżanki i Koledzy,

 

Odnośnie moich gęsi zadajecie mi wiele zapytań , w pewnej części wręcz irytujące, ale już na nie odpowiadam.

 

Umowę podpisałem z niemieckim zakładem i odstawiam 12-sto tygodniowe gęsi w cenie netto 2,37 Euro/kg. Jednocześnie nie mam zamiaru nikomu wskazywać danych mojego odbiorcy, bo zaraz znajdzie się kilkunastu hodowców, którzy od razu zaproponują Niemcowi dużo niższą cenę byleby tylko od nich wziął. A to przyniosłoby szkodę zarówno mi jak i wszystkim innym. Dopóki nie ma jedności wśród hodowców takie sprawy trzeba traktować jak "tajemnicę handlową".

 

Jeżeli chodzi o kaczki - uzgodniłem warunki z niemieckim zakładem i mam już na ten sezon podpisaną umowę na atrakcyjnych warunkach .

 

Natomiast w kwestii paszy, którą u siebie stosuję, nie chciałem nikogo reklamować, ale sami się o to dopytujecie. Zamówiłem paszę z Provimi.

 

Z wytwórni De Heus zrezygnowałem z konkretnej przyczyny, którą pozostawię dla siebie żeby nikt mi nie zarzucił antyreklamy. Swoją drogą podnieśli też ceny, co także miało wpływ na moją decyzję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Podaję wyniki przyrostu masy ciała i zużycia paszy na 5 fermach z paszą Provimi:

1. Stado 3 tyg. - śr. waga 1,92 kg, zużycie paszy 2,7 kg na sztukę

2. Stado 3 tyg. - śr. waga 2,00 kg, zużycie paszy 3,05 kg na sztukę

3. Stado 2 tyg. - śr. waga 90 dkg, zużycia paszy na tą chwilę nie odnotowano

4. Stado 2 tyg. - śr. waga 97 dkg, zużycia paszy na tą chwilę nie odnotowano

5. Stado 1 tyg. - śr. waga 45 dkg, zużycia paszy na tą chwilę nie odnotowano

 

Porównywalnie zgłoszono przyrosty wagowe:

 

- na dwóch fermach na paszy deheus:

1. stado 2 tyg. - śr. waga - 85 dkg, brak danych co do zużycia paszy

2. stado 3 tyg. - śr. waga - 1,75 kg, brak danych co do zużycia paszy

 

- na jednej fermie na paszy Golpasz:

1. stado 2 tyg. - śr. waga - 90 dkg, brak informacji o zużyciu

 

W następnym tygodniu będę miała dane ze stada karmionego na paszy "Piast" z osiągnięciami wagowymi i zużyciem paszy dla gęsi 8 tygodniowej.

 

Przyrosty wagowe i zużycia pasz są na bieżąco analizowane i dokładnie porównywane z konkurencją. Wszystkie zebrane dane będą służyły do poprawy jakości paszy, w taki sposób, by proporcjonalnie kształtował się przyrost wagi do jej zużycia.

 

Proszę o podawanie osiąganych wyników wagowych i wszelkich uwag dotyczących jakości pasz z różnych wytwórni jak również swoich ewentualnych propozycji prowadzonego karmienia na fermach. Taka właśnie szczegółowa analiza będzie mogła posłużyć przy układaniu programów żywnościowych dla gęsi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Przed chwilą otrzymałam kolejne informacje dotyczące osiąganych wag i zużycia pasz.

I tak:

 

- na paszy z wytwórni Piast

1. jedno stado:

II tydz. - waga 92 dkg,

III tydz. 1,78 kg

 

zużycia nie podano; dane zostaną uzupełnione

 

- na paszy z wytwórni Tasomix (dane dla dwóch stad):

1. stado:

I tydz. 51 dkg

II tydz. 98 dkg

III tydz. 1,98 kg

 

zużycie paszy 3,20 kg na sztukę

 

2. stado:

I tydz. 43 dkg

II tydz. 90 dkg

III tydz. 1,87 kg

 

dla tego stada nie podano zużycia paszy

 

 

- dodatkowa informacja dotycząca zużycia paszy z wytwórni Provimi:

zużycie paszy dla stada 3-tygodniowego wyniosło ok. 2,5 kg na sztukę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dane z ubiegłego roku 2010 (z notatek):

stado 4500 sztuk wstawienie koniec maja,

pasza Cargill:

gęś I do 15 dnia w sumie 6 ton (1,33 na sztukę0

od 15 dnia gęś II ważone 21 dnia przed szczepieniem 1,8 kg

-1 tydzień do wody Biostarter,

-przed wybiegiem Eservit ok 10 dnia

- szczepienie w 21 dniu Palmifax, później do wody eservit

- od 4 tyg EM co dwa dni 2l/1000 wody,

- kompletne upierzenie w 7 tygodniu i wtedy na wybiegu

- problemy z pierzeniem (zimno no i pada)

- mokro, ciagłe deszcze nierówne pierzenie

- Lewamizol 10% przed tuczem

- podczas upałów elektrolit ( trzy doby problemy z wodą),

- nierówne pióra, sprzedaż w 18 tygodniu

- upadki 5%, średnia waga 6kg (były sztuki po 8- 8,5 kg)

ogólne zuzycie paszy:

GI- 6ton

GII - 20 ton

własna od 6 tyg - 65t

owies 25t

Wnioski:

słaby rezultat koncowy wynikiem warunków pogodowych (padało przez 70% odchowu), gesi jedne się pierzyły drugie nie (pierzenie powino być 9-12 tydzień tak by dojrzałe pierze byl w 16 tyg). W 2010 roku dojrzałe pióra były dopiero pod koniec 6 tygodnia gdy co roku w 6 tyg są białe, no i pierzyły sie do 14 tygodnia a i tak pióra nie były w pełni dojrzałe w 18tyg. W 15 tygodniu średnia wahga wynosila 6,3 kg, pod koniec tuczu zmniejszyłem wybieg, cały tucz mokro i na przemian ciepło/zimno.

Tal pobieznie wyglądał u mnie ostatni rok, w tym roku biorę też 4500 piskląt i pasze z Cargila 1320zł/t netto: Startera 10 ton, Growera 30 ton z małym wyjatkiem wracam do tego co robiłem kilka lat temu czyli tucze dwufazowo (2 tygodnie pszenica z owsem, ostatnie 2 tygodnie owies). Wówczas miałem srdenią 6,5 kg w 18 tygodniu. Acha zboża własne.

 

P.S. Zapomnialem zielonka dowozona na wybieg od V tygodnia do poczatku tuczu, ściołka okresowo pryskana EM (sucha), Polecam siano i owies na zielono!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Koleżanki i Koledzy hodowcy,

 

Każde nowe wstawienie gęsi to nowe wyzwanie. Wyciągam wnioski z poprzednich wstawień i staram się unikać schematów. A co najważniejsze, program żywieniowy dla gęsi uzależniam od kilku czynników:

- terminu wstawienia piskląt na fermę

- jakości przywiezionych piskląt

- terminu odstaw gęsi do uboju

- rodzaju prowadzonego chowu.

Jednocześnie od samego początku chowu stosuję program profilaktyczny obejmujący szczepienia, odrobaczanie stad, inhalacje itp.

 

Nie można także zapominać o tym, że normy zużycia karmy uzależnione są od pory roku, w której prowadzimy chów i odstawiamy gęsi.

 

Pisklęta wstawione w marcu zużyją dużo więcej karmy w przeliczaniu na 1 sztukę, aniżeli te wstawione na koniec kwietnia czy nawet w maju. Jeszcze inne zużycie będzie u gęsi wstawionych w czerwcu, co nie oznacza, że niższe.

 

Kolejną sprawą mającą bezpośredni wpływ na zużycia pasz ma czasokres, w którym gęsi będą przeznaczone do uboju. Zaplanowane do odstawiania na listopad czy grudzień z pewnością przekroczą wszelkie normy pokarmowe, które się przewiduje i nie jest to żadną niespodzianką.

 

Przyczyn z pewnością tłumaczyć nie muszę, ponieważ dla każdego powinny być jasne i klarowne. Brak zielonek, kaprysy pogodowe, w tym nawet śnieg czy mrozy to są najważniejsze z tych czynników. Żywy organizm w takich warunkach zużywa bowiem więcej energii i składników pokarmowych spożytkowanych także na ogrzanie organizmu.

 

Na swojej fermie obecnie nie wstawiam gęsi ani bardzo wcześnie ani bardzo późno ze względu na niską opłacalność produkcji. Uprzednio jednak miałem także do czynienia z chowem gęsi przeznaczonym na grudniowe stoły, jak i tej zimowo-wiosennej.

 

Teraz trzeba przeliczać i oglądać uważnie każdą złotówkę i dokładnie planować wstawienia.

 

Czytając Państwa wyniki produkcyjne uwagę przykuwa rozbieżność zarówno w zużyciu pasz, przyrostach i docelowej wagi, zwłaszcza, że te dane dotyczą podobnego okresu i warunków zewnętrznych. Dlatego też chciałbym wskazać jaki program żywieniowy stosuję u siebie.

 

Dla stada gęsi zawsze zapewniam następujące składniki pokarmowe:

 

- 3 kg paszy typu starter ( KB I, Gęś 1) na 1 sztukę

- 10 kg paszy typu grower ( KB II, Gęś 2) na 1 sztukę

- 7-8 kg śrut zbożowych ( pszenica, pszenżyto, kukurydza, makuch rzepakowy, otręby pszenne) na 1 sztukę

- 10-11 kg owsa na 1 sztukę

 

Nie dodaję ani premiksów ani koncentratów.

 

Dodatkowo stosuję natomiast:

- zakwaszacze

- wit. A, D3, E, B-compositum

- mieszanki mineralno-aminokwasowo-witaminowe typu promotor L

- czasami karmienie gęsi uzupełniam także dodatkami typu drożdże, produkty czosnkowe

 

- oczywiście dodaję także Pollenę JK

- czasami stosuję także opryski Clinafarmem

 

Sposób żywienia:

1. Od 0-3 tygodnia - pasza starter do woli (zużycie po 3 tygodniach wynosi około 2,5 kg/szt)

2. koniec 3 tygodnia - 4 tydzień - pasza typu starter i grower - łagodne przejście na nowy rodzaj paszy ( zużycie wynosi około 0,5 kg starteru łączonego z growerem - łącznie wynosi około 250 gr/dzień/szt czyli około 1700-1800 g/sztukę)

3. 5-6 tydzień - pasza typu grower - około 400 g/dzień/szt

4. 7 tydzień - pasza typu grower 300 g/dzień/szt + 100 g śruty zbożowej/dzień/szt

5. 8 tydzień - pasza typu grower 150 g/dzień/szt + 200 g śruty zbożowej/dzień/szt (czasami w miejsce groweru stosuję dawki paszy typu finiszer (KB III, Gęś 3)

6 . 9-12 tydzień - średnio około 200 g śruty zbożowej/dzień/sztukę

7. 13-16 tydzień - owies do woli; w przeliczeniu średnio ok. 400 g/szt/dzień (muszą zjeść min. 10 kg owsa na sztukę w trakcie tuczu)

Przy takim karmieniu, podaję gęsiom zielonkę do woli na pastwiskach i dowożonej na gęśniki.

 

Gęsi przed wstawieniem na tucz owsiany osiągają średnio wagę w granicach 5,20-5,50 kg niezależnie od tego, że czasem cykl produkcyjny jest skrócony np. o tydzień

 

Tucz odbywa się na siatkach i w zamkniętych kojcach.

 

Przy takim żywieniu gęsi osiągają wagę średnią ze stada powyżej 6,20 kg.

 

 

 

Zupełnie inaczej przedstawia się natomiast program żywieniowy dla gęsi 9-cio tygodniowej.

Dla tego typu chowu, gęsi od samego początku otrzymują paszę do woli bez żadnego dozowania.

W tym chowie zielonka jest jedynie dodatkiem i zazwyczaj jest dowożona na gęśniki, gdyż gęsi muszą mieć ograniczoną możliwość ruchową i zminimalizowane narażanie na stres. To jest podstawowe założenie, aby móc osiągnąć dobry wynik produkcyjny.

 

Należy zwrócić także uwagę, że w tego typu chowie potrzeby jakościowo-pokarmowe gęsi są także wyższe. W tej produkcji najważniejszą sprawą jest ułożenie precyzyjnego programu żywieniowego. Błędem jest założenie, że ta produkcja gęsi jest tańsza, chyba że nie zamierzamy osiągnąć dobrych efektów. A mnie bylejakość nie interesuje.

 

Efekt końcowy to waga średnia w granicach 5,8-6 kg.

 

 

Pragnę Państwu przedstawić po raz kolejny kalkulację kosztów na chów gęsi. Uśredniając ceny pasz przedstawiam kalkulację dla 5000 sztuk gęsi wstawianych w kwietniu.

 

Mam nadzieję, że przyda się Wam do porównania z własnymi rachunkami i wyciągniecie z nich wnioski.

 

1. KOSZT PISKLĄT = 5000 szt x 7,5 zł/szt = 37 500 zł

2. Pasza typu STARTER 15 000 kg = 15 t x 1300 zł/t = 19 500 zł

3. Pasza typu GROWER 50 000 kg = 50 t x 1150 zł/t = 57 500 zł

4. Śruta zbożowa 35 000 kg = 35 t x 850 zł/t = 29 500 zł

5. Owies 50 000 kg = 50 t x 750 zł/t = 37 500 zł

 

Łącznie daje nam to kwotę 181 500 zł.

 

Koszty dodatkowe to minimum 50 000 zł.

( W tym miejscu proponuję podstawić własne wartości, które ponosicie na własnych fermach)

 

W szczególności:

1. Ogrzewanie

2. Energia elektryczna

3. Ściółka

4. Dezynfekcja

5. Profilaktyka

6. Szczepienia

7. Badania w ZHW

8. Koszt wody

9. Paliwa

10. Koszt uprawy łąk, wybiegów i zasiewów

11. Koszty kredytu, w tym odsetki

12. Podatek

13. Wynagrodzenie pracowników

14. Bieżące naprawy, remonty

15. Koszt załadunku

16. Ubezpieczenie obowiązkowe

 

Przy upadkach na poziomie 4% można odstawić ze stada 5000 szt - 28 ton żywca.

 

Koszt wyprodukowania 1 kg żywca zamyka się w kwocie 8,50 zł bez zysku. Ustalając cenę z zakładem drobiarskim warto wziąć to pod uwagę i do tej kwoty doliczyć choćby minimalny zysk dla siebie pamiętając, że to 4 miesięczna produkcja.

 

Nie dajcie uwieść się porównaniu cen z tymi z ubiegłego roku, albowiem wszystkie koszty produkcji są znacznie wyższe. Jeżeli nawet dysponujecie tańszym jednostkowym produktem, jak np. owsem, to koszt przerobienia na śrutę, czy inne składniki będą i tak podrażały produkcję i uśrednią wartości do przedstawionych w kalkulacji.

 

 

 

Niezmiernie cieszy mnie to, że w tym roku jest tak duże zainteresowanie odpowiedzialnych osób zmniejszeniem kosztów produkcji, jakości otrzymywanych produktów i kontrolą sytuacji na rynku. Mam jednak nadzieję, że te osoby nie poprzestaną na tym i zaangażują się jeszcze bardziej, a w sukurs podążą za nimi inni, którym nie jest obojętna produkcja gęsi w Polsce. Jednoznacznie stwierdzam, że już zauważam poprawę jakości paszy. Niestety nie mogę tego samego powiedzieć o pisklętach gęsich, które otrzymałem na fermę. Są zróżnicowane, zakażone i wymagają intensywnej opieki i dość kosztownej profilaktyki. Ten stan rzeczy również należy zmienić, o co apeluję również do Was Koleżanki i Koledzy hodowcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Podaję wyniki dla stada wstawionego 18.04.2011 w ilości 5500 sztuk.

2 maja stado skończyło 14 dni.

 

Średnia waga 50 sztuk: 1010 g

 

Zużycie paszy: 1,30 kg/szt

 

Jest to stado wstawione na mojej fermie, na paszy Provimi.

 

Uwagi:

 

Stado ożywione, chętnie spożywa paszę, dobrze ją wykorzystuje, ściółka sucha, rozwój kośćca wzorcowy, gęsi są duże, równomiernie rozwinięte, stado szybko się wyrównało.

Upadki odnotowano tylko w pierwszym tygodniu jako tzw. pępkowe, obecnie notuje się tylko pojedyncze sztuki.

Pogoda dla stada jest bardzo dobra.

Gęsi od 5 dnia przebywają na pastwisku, zielonce, wybiegach od rana do późnego wieczora.

Podaję jedynie zakwaszacze i pryskam polleną.

4 maja będzie szczepione przeciwko Derzsy'emu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam na zapytania telefoniczne.

 

1. Z wytwórnią ustaliliśmy nie tylko receptury pasz pełnoporcjowych, ale także koncentratów i premiksów dobrej jakości zdając sobie sprawę z tego, że duża część hodowców wykorzystuje własne zboża lub też samodzielnie przygotowuje dla gęsi karmę. Zatem składowe premiksów, koncentratów i paszy muszą być dobrze zbilansowane.

 

2. Program żywieniowy opracowany przez Zrzeszenie Gęś-Pol nie jest oferowany tylko dla członków zrzeszenia, ale jest skierowany do wszystkich hodowców zainteresowanych wdrożeniem u siebie takiego programu karmienia.

 

3. Uściślając proponujemy inne żywienie gęsi 16-sto tygodniowej (wedle jej zapotrzebowania pokarmowego) i innego dla gęsi 9-cio tygodniowej (intensywne).

 

4. Terminy płatności za paszę ustala każdorazowo hodowca z przypisanym mu doradcą żywieniowym. U nas w Zrzeszeniu hodowcy są na tyle znani, że ta procedura umowna jest maksymalnie uproszczona, zachęcam zatem także inne grupy do rozmów z wytwórniami w tym zakresie.

 

5. Na razie nic mi nie wiadomo o jakichkolwiek podwyżkach pasz w Provimi, mimo że inne wytwórnie podniosły już ceny nawet dwukrotnie, każdorazowo o 20 czy 30 zł.

 

Program zaproponowany przez nas i akceptowany przez Provimi jest kierowany do hodowców:

- otwartych na zmiany

- otwartych na poprawienie swoich efektów produkcyjnych

- dla osób, które potrafią skrupulatnie analizować i liczyć poniesione przez siebie koszty

- osób, które prowadzą własne dzienniki hodowli gęsi

- których uwagi i propozycje mogą być wykorzystywane zarówno w tegorocznej produkcji jak również i w przyszłości.

 

Proszę pamiętać również o tym, że nasze Zrzeszenie to nie tylko organizacja hodowców, ale przede wszystkim producenci gęsi, dla których najważniejszą sprawą jest uzyskiwanie jak najlepszych wyników produkcyjnych najniższym kosztem.

 

Na tą chwilę mogę powiedzieć, że nasze zamierzenia są realizowane i widać już efekty naszej pracy. Nie oznacza to jednak, że zamykamy się na inne wytwórnie, oznacza to tylko, że wytwórnia Provimi wyszła naprzeciw naszym oczekiwaniom. Mamy nadzieję, że uczynią to także inni.

 

Zwracam się także do hodowców, którzy do tej pory nie przesłali mi swoich wyników produkcyjnych na Provimi i co tygoniowych raportów zużycia i przyrostów o podanie ich na forum i o nie poprzestawanie na wynikach tylko z pierwszych trzech tygodni. Każda uwaga oraz spostrzeżenie w trakcie chowu jest cenną wskazówką dla wszystkich hodowców. Prośba ta dotyczy także hodowców produkujących na innych paszach.

Tylko ogólna analiza rynku pozwoli nam na jeszcze dokładniejsze wyciąganie wniosków i zwracanie uwagi na różne składowe pasz. Na podstawie posiadanych obecnie informacji mogę stwierdzić, że zgodnie z naszym programem żywieniowym gęś 3 tygodniowa nie zużyje więcej niż 2,5 kg paszy (średnio) osiągając przy tym wagę powyżej 1,90 kg (średnio).

 

Nawiązując do apelu DRHousa informuję, że skrupulatnie badamy pisklęta jednodniowe i stosujemy szeroką profilaktykę. Przyznaję, że tegoroczne pisklęta pozostawiają wiele do życzenia i grzybica czy gronkowiec pojawia się na wielu fermach także u nas w regionie. Oznacza to, że kontrola stad zarodowych jest na bardzo niskim poziomie. Dlatego apeluję do hodowców - znawców reprodukcji o opracowanie jakiegoś schematu postępowania i nadzoru nad stadami i wylęgami. W naszym regionie dominuje tucz gęsi, a w związku z tym nie czuję się specjalistą od reprodukcji. A każdy powinien zajmować się tym na czym się zna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w 4 tygodniu brata gęsi przybyły 1 kilo, a moje troche mniej przez biegunki na de(słowo zostało usunięte)sie. Teraz już we dwóch robimy na provimi i jest ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 tydzień:

średnia waga - 450 g

zużycie paszy - niskie

ruchliwość gęsi - prawidłowa

ściółka - sucha

mieszanka paszowa pełnoporcjowa - provimi

upadki - wyeliminowane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was miał do czynienia z mykoplazmozą u gęsi, co prawda występuje u ptactwa dzikiego jednak ja mieszkam w takim miejscu, że moje ptaki się tym zarażają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mykoplazmozą u gęsi spotykamy się bardzo rzadko. Częściej występuje ona u ptactwa grzebiącego, zwłaszcza indyków. Do zakażeń mykoplazmozą przyczyniają się także nieodpowiednie warunki odchowu gęsi, w szczególności:

- duża wilgotność

- nadmierna obsada

- niedobór witaminy A

- słaba wentylacja

- duże stężenie amoniaku

- kurz

- brak przestrzegania zasad sanitarno-higienicznych.

 

Leczenie jest bardzo trudne i długotrwałe, ponieważ na większość antybiotyków te szczepy są oporne. Wedle mojej wiedzy najskuteczniejszy w leczeniu był Linco-spectin, ale ze względu na różnorodność mykoplazmozy nie można tego bagatelizować i musisz w ścisłym kontakcie z lekarzem weterynarii ustalić leczenie dla stada.

 

Mogę Ci poradzić, że jeżeli niewielka ilość ptaków została zakażona to:

- należy oddzielić chore gęsi od zdrowych,

- zapewnić im należyte warunki bytowe zwłaszcza odpowiedniego zagęszczenia i wentylacji

- zapewnić im paszę wzbogaconą w białko i aminokwasy

- ściółkę należy spryskiwać choćby Polleną JK lub Rapicidem

- jeżeli oczy są skażone to należy je przemywać lub zakraplać w zależności, co zaleci Ci lekarz.

 

Moje uwagi należy traktować jako wskazówki, ale nie jako wytyczne w leczeniu, albowiem nie ma schematu dobrego leczenia drobiu bez bezpośredniego kontaktu z zarażonymi ptakami. Zawsze należy podejmować indywidualne leczenie w kontakcie z lekarzem opiekującym się stadem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie problem ten zaczyna występować szczególnie gdy zaczynają padać deszcze i jest duża wilgotność otoczenia. W tej chwili gęsi są pod wiatą więc zbytniego zagęszczenia nie ma jednak od kilku dni pada jest zimno no i pojawiają się sztuki z objawami choroby.

Na chwile obecną mam już odizolowanych kilkanaście sztuk i podaję im Tylbian.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Coraz częściej obserwuje się w stadach gęsi występowanie chorób, o których wcześniej tylko można było usłyszeć.

 

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Najistotniejsze to:

1. Słaba kontrola w reprodukcji stad podstawowych

2. Jaja pochodzące z nieznanych źródeł, co wpływa na jakość piskląt

3. Oszczędności stosowane w żywieniu niosek i gęsi tuczowych ze względu na niską opłacalność produkcji

4. Wstawianie piskląt gęsich bez znajomości technologii tuczu

- nie przystosowane obiekty do produkcji gęsi

- zbyt duże zagęszczenie ptaków

5. Skażenie środowiska, anomalie pogodowe, bliskie sąsiedztwo innych ferm.

 

Z tych powodów bardzo ważną sprawą jest właściwy odchów piskląt, tak aby zapewnić gęsiom dobrze zbilansowaną paszę, a to znaczy taką, w której ilość białka, energii, aminokwasów oraz witamin będzie odpowiednia do wieku gęsi.

 

Tu ważne, by nie było ani za dużo, ani za mało każdej z tych składowych. Zbyt mocna pasza może całkowicie rozlegulować organizm, co w późniejszym wieku może powodować choroby układu pokarmowego i wątroby.

 

Zbyt oszczędna pasza może natomiast niewystarczająco dostarczać organizmowi składników pokarmowych i w konsekwencji powodować zwiększenie zużycia paszy i podatność na infekcje.

 

Żeby gęś dobrze się chowała musi otrzymywać dobrą karmę, z zachowaniem jednak proporcji zużycia i przyrostów wagowych i taką, którą w całości przyswoi.

 

Dobra karma wpływa również na to, że znacznie szybciej pisklęta mogą przebywać w niższych temperaturach, nie są agresywne, nie wydziobują sobie piór, nie zbijają się w grupy i są bardziej odporne na wszelkiego typu choroby.

 

Natomiast odnośnie choroby w stadzie Romka to proszę dodatkowo sprawdzić, czy gęsi otrzymują wystarczającą ilość witaminy A i jak jest zbilansowana w paszy energia. Bo jeżeli jest zimno i deszczowo to gęsi muszą mieć bardziej energetyczną paszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla wiadomości wszystkich hodowców zainteresowanych wprowadzeniem u siebie na fermach nowego programu żywieniowego opracowanego wspólnie przez Zrzeszenie Producentów Gęsi GĘŚ-POL w Gorzowie i wytwórnią pasz PROVIMI podaję, że z początkiem maja został wdrożony w życie program żywienia gęsi pod nazwą handlową PROGRAM GĘŚ KOMFORT.

Nazwa została ustalona wspólnie, aby ujednolicić sposób żywienia gęsi w całej Polsce dla korzystających z wytwórni PROVIMI i jest to produkt ostateczny, który uwzględnia wszystkie uwagi i oczekiwania hodowców - producentów gęsi. Skład pokarmowy tych pasz od STARTERA do FINISZERA jest zbilansowany w taki sposób, aby zapewnić maksymalną przyswajalność przez ptaki.

 

Wynegocjowana cena pasz nie odbiega od cen oferowanych przez inne wytwórnie.

 

Kontaktując się ze swoimi doradcami żywieniowymi w różnych regionach Polski proszę posługiwać się nazwą PROGRAM GĘŚ KOMFORT.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Podaję wyniki na paszy Provimi:

1. Tygodniowe na 3 fermach (kolejno):

0,45kg

0,42 kg

0,47 kg

 

2. Dwutygodniowe na 3 fermach (kolejno):

0,93 kg

0,97 kg

1,04 kg

 

3. Trzytygodniowe na 4 fermach (kolejno):

1,70 kg przy zużyciu paszy 2,3 kg na sztukę

1,92 kg przy zużyciu paszy 2,5 kg na sztukę

1,96 kg przy zużyciu paszy 2,6 kg na sztukę

1,87 kg przy zużyciu paszy 2,5 kg na sztukę

 

4. Czterotygodniowe na 2 fermach (kolejno):

2,74 kg

2,80 kg

 

Po uwzględnieniu wszelkich napływających uwagach z terenu pasza zarówno Starter, Grower, jak i Finiszer zostały poprawione, a żeby nie było pomyłek w zamówieniach nadano jej ujednoliconą nazwę GĘŚ KOMFORT.

 

Proszę o podanie metod stosowanych na fermach w celu przyśpieszenia przepierzania się gęsi. Wszelkie wskazówki w tym zakresie są mile widziane jak także uwagi dotyczące postępowania z ptakami w tym okresie.

W związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi proponowanej paszy i czasem rozbieżnych informacji w różnych regionach Polski najlepiej kontaktować się w tej sprawie z naszym doradcą z Provimi, który współtworzył paszę o nazwie Komfort dla gęsi - 603-917-658.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rok temu stosowałem witaminę H w 8 tygodniu przez 5 dni, wydłużam wybieg, zmniejszam białko w śrucie reszta zalezy od poody (kiedyś był jakiś preparat by wypadały pióra z tego co wiem jest zakazany a nazwy nie pamiętam - po stosowaniu gęsi byly "podtruwane" wskutek czego wypadały im pióra). Efekt po wit H trudno okreslić gdyż padające deszcze wypaczyły efekt, część się ładnie wypierzyła przyszły deszcze reszta dopiero kilka tygodni później. Moje gęsi jak się upierzą są ciągle na wybiegu, pełne pióra mają w 5-6 tygodniu, a pierzą się do 12-13 tygodnia. Nie wiem jaki wpływ mają zielonki (trawa z łąki, owies na zielono) bo dowożę im dziennie 5-8 ton na 4500 sztuk.

 

Rozmawiałem z doradcą Provimi, jeśli chodiz o tą Gęś komfort to jaki to kod towaru np dla startera 400x00, czy 407x00?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta pasza Starter nosi nazwę cennikową 407 KOMFORT.

 

Jest to wzmocniona pasza o kodzie 407xOO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Oto dalsze rezultaty z paszą PROVIMI:

-4tydz.:2,8kg.

-5tydz.:3,4kg.

Od 3,5tyg.grower kaczka stopniowe wdrażanie.

Teraz mają 5,5tyg . zjadają śr. ok. 0,260kg na dobę.

03.05.2011. przymrozki i prawie na otwartym wybiegu.:

0,305kg w dobę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...