Skocz do zawartości
Gość dronio

Gęsi - reprodukcja i tucz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nie pisałem o swoich uwagach by komuś coś udowadniać, wyraziłem swoją opinię opartą o doświadczenie przy stosowaniu pasz (współpraca z Cargill Ropczyce od ponad 5 lat - no i zero problemów - zużycie paszy i przyrosty wagowe niemalże książkowo). Wiem że białko to nie wszystko ale pasze bilansuje się tak by było one jak najlepiej wykorzystane. Nie jestem specem w tym zakresie lecz wiem, że na paszy z cargilla mogę polegać.

Tona startera kosztuje 1320 zł netto, za szybką płatność 3% rabatu.

Gdybym miał zaufanie do paszy z Provimi Jarosław zapewne bym z niej skorzystał bo mają niższe ceny. Jednakże nie mam zaufania i nie chcę narazie nic zmieniać.

Drodzy koledzy deceniam Wasz wkład i zaangazowanie. Mam nadzieję, że nasze starania nie pójdzie na marne.

Wspólnie zadbajmy o Nasz interes.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Podaję przyrosty wagowe dla chowu 9-cio tygodniowego i 16-tygodniowego.

Od 0-3 tygodnia - karmienie takie samo, czyli do woli.

 

Wagi uśrednione dla gęsi 2 tygodniowej:

1 ferma - 0,87 kg

2 ferma - 0,90 kg

3 ferma - 1,00 kg

4 ferma - 0,85 kg

5 ferma - 0,97 kg

 

Wagi dla gęsi 3-tygodniowej:

1 ferma - 1,78 kg

2 ferma - 1,82 kg

3 ferma - 1,87 kg

4 ferma - 1,92 kg

 

Zużycie paszy po 3 tygodniach 2,4 kg - 2,7 kg

 

Gęś 9-cio tygodniowa - wagi w 4 tygodniu:

1 ferma - 2,52 kg

2 ferma - 2,74 kg

3 ferma - 2,85 kg

 

Gęś 16-sto tygodniowa (dawkowanie karmy):

 

wagi w 4 tygodniu:

1 ferma - 2,38 kg

2 ferma - 2,40 kg

3 ferma - 2,52 kg

 

wagi w 5 tygodniu:

1 ferma - 2,98 kg

2 ferma - 3,00 kg

3 ferma - 3,22 kg

 

Jak mnie zapewniają hodowcy ważono nie mniej niż 80 sztuk.

 

W ostatnich dniach uczestniczyłam w wielu rozmowach na temat sposobu karmienia, chorób oraz norm jakie powinna spełniać karma dla gęsi. Pasza, która została sporządzana przy współudziale Zrzeszenia Gęś-Pol dla wszystkich regionów spełnia normy przewidziane dla gęsi na obecny sezon. Kołuda Wielka zaleca stosowanie pasz w odchowie gęsi o parametrach takich jakie posiada mieszanka Komfort. Chodzi przede wszystkim o skład aminokwasowo-mineralny oraz wartości białkowo-kaloryczne. Najważniejszą informacją, którą otrzymałam jest to, co również mnie trochę zaskoczyło, że wartość białka dla gęsi 0-3 tyg. nie powinna przekraczać 20%, ponieważ przebiałkowanie gęsi prowadzi do skazy moczanowej i innych problemów zdrowotnych u gęsi. Podobnie pasza grower powinna mieć wartość białka na poziomie 15-16 % a wartość kaloryczną 2700-2800 kcal. Nie powinno się stosować także intensywnego natłuszczania mieszanek, ponieważ gęsi nie są w stanie strawić tłuszczu - nie posiadają lipazy.

 

Wiedza hodowców na temat chowu gęsi jest często niewielka, a to prowadzi do tego, że w stadach coraz częściej pojawiają się choroby, których nie potrafimy rozpoznać i nawet nie przypuszczamy, co je wywołuje. Najczęściej chodzi o brak higieny chowu i złe karmienie. Już pomijając choroby takie jak E-coli, skaza moczanowa, pastarelloza, grzybica, czy gronkowiec teraz coraz częściej pojawia się zespół złego wchłaniania, który powoduje niedobór wapnia i fosforu, metioniny, lizyny, cysteiny, niedobór witamin A, D i E, a w rezultacie następuje zahamowanie wzrostu, zróżnicowanie stada, wadliwe upierzenie, a u starszych kulawizny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziennik chowu:

 

3 tydzień:

średnia waga - 1920 g

zużycie paszy - 2,47 kg/szt

stado - 9837 szt.

mieszanka paszowa pełnoporcjowa - provimi komfort

ilość ważonych gęsi - 98 szt.

 

Do mieszanek paszowych nie wnoszę żadnych uwag. U mnie chów gęsi przebiega prawidłowo.

 

Co do dyskusji muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem posiadanej wiedzy i konsekwencji w analizie przyrostów, zużycia i dzielenia się wszelkimi uwagami.

 

Zgadzam się z tym, że trzeba skupić więcej uwagi na zagadnieniach dotyczących przyczyn powstawania chorób u gęsi. Przede wszystkim dlatego, że niewłaściwe karmienie ptaków powoduje liczne choroby i problemy w odchowie. Dbanie o prawidłową mikroflorę układu pokarmowego i dostosowywanie programu żywieniowego z uwzględnieniem enzymów wytwarzanych przez gęsi, ich sposób żerowania i chowu są podstawą produkcji.

 

Sprawą drugorzędną, choć nie mniej istotną są wszelkie choroby powstające w stadach reprodukcyjnych, przenoszone przez jaja oraz czynniki zewnętrzne. Higiena chowu i stosowanie się do zasad zootechnicznych pozwala uniknąć wielu zjawisk pojawiających się w stadach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wiecie może które zakłady kontraktują w tym roku gęsi 9 tygodniowe

oraz jaką macie śr wagę 9 tyg gąsek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam!

 

Oto dalsze rezultaty z paszą PROVIMI:

-4tydz.:2,8kg.

-5tydz.:3,4kg.

Od 3,5tyg.grower kaczka stopniowe wdrażanie.

Teraz mają 5,5tyg . zjadają śr. ok. 0,260kg na dobę.

03.05.2011. przymrozki i prawie na otwartym wybiegu.:

0,305kg w dobę.

Witam! i podaję następne dwa tygodnie tuczu:

-6tydz..: 4,35kg.

-7tydz.: 5,08kg.

I zaznaczam jak ktoś wcześniejszych moich postów nie czytał to są gęsi z GRĄKOWCEM!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wszyscy hodowcy wiedzę ,że gronkowiec jest nie do wyleczenia jedynie trochę go powstrzymać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ptyś gratuluję wyników - tylko pozazdrościć takich rezultatów. Gęsi rosną Ci rewelacyjnie, możesz więcej napisać o swojej technologii, bo chyba na samej paszy to by tak nie rosły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasza z PROVIMI + ZIELONKA - RZEPAK na przekąskę

Nie wiem ,ale inni też takie wyniki mają poczytaj wcześniejsze posty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A są hodowcy tacy że jak podasz dobry przyrost to ci powie "oj słabe na ten wiek"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ptyś sprawdź czy Ty przypadkiem nie masz strusi w gęsniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam..Czy mógłby mi ktos powiedzieć cos o hodowli gęsi..czy jest to hodowla oplacalna? jak z odbiorcami czekam ewentualnie na PM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładne dane odnośnie tuczu 9-tyg. będę wiedział na początku czerwca to tylko cierpliwości wiko a napiszesz czy to czasem nie BYKI .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam śmiałeś się ze ze mnie że podaje kosmiczne wagi ale ty masz jeszcze lepsze jak widzę.Chciałem tylko powiedzieć że właśnie sprzedałem 9 tyg. średnia 5,75kg wydaje mi się że to dobra waga pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Z tego, co obserwuję na wszystkich fermach mamy podobne wyniki wagowe i zużycia paszy w okresie 0-3 tygodnia życia. Wynika to z faktu żywienia gęsi do woli. W późniejszym okresie zużycia są uzależnione od wprowadzonej na fermie technologii tuczu i rodzaju chowu. Jednak we wszystkich omawianych przypadkach zużycia paszy i waga gęsi są zadowalające.

 

Dla mnie jako hodowcy najważniejsze są efekty hodowlane i badania, które robię na swoich stadach. Wszystkie porównania z wynikami ubiegłorocznymi mają służyć przede wszystkim poprawie jakości gęsi i ograniczeniu kosztów produkcji.

Nie chcę żeby hodowcy popisywali się przed sobą i rywalizowali, lecz mam nadzieję na konstruktywne podejście do chowu gęsi i wyciąganie budujących wniosków ze swoich sukcesów i porażek.

 

W temacie gęsi 9-cio tygodniowej przyznaję, że w ubiegłym roku wyprodukowałam łącznie 10 000 sztuk takiej gęsi w 3 stadach. Średnia osiągnięta waga to: 5,72 kg, 5,68 kg, 5,65 kg w 9 tyg. życia. Nie uważam, że był to sukces, a koszty produkcji były tak wysokie i nie proporcjonalne do ceny żywca, że zysk był minimalny lub wręcz żaden. Gdybym miała powtórzyć wynik z tamtego roku to byłby wielki problem i brak sukcesu. Na tą chwilę jednak porównując skrupulatnie wyniki z tego roku z ubiegłorocznymi lepiej wypadają bieżące osiągnięcia.

 

Jednak ostateczny efekt poznam za 2 tygodnie, gdy gęsi będą miały 8 tygodni, a wyniki wagowe w tym czasie powinny być porównywalne do tych osiągniętych w tamtym roku w 9 tygodniu. Osiągnięcie wag końcowych chowu z tamtego roku w 8 tygodni byłoby moim sukcesem i nie ukrywam, że to mój cel. Cały program, w którym uczestniczę zmierza do tego, aby właśnie to osiągnąć przy ograniczeniu zużycia pasz.

 

Dlatego kolego GĘSIOREK osiągając w 9 tygodniach wagę 5,75 kg przyznaję, że to naprawdę dobry wynik. Jednak jeżeli można tą samą wagę osiągnąć w krótszym okresie czasu i za mniejsze pieniądze to z pewnością warto się tym zainteresować. I byłby to nie tylko mój indywidualny sukces, ale sukces wszystkich hodowców, którzy zaufali programowi chowu gęsi opracowanemu w tym sezonie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje gąski w drugim tygodniu ważą średnio 0,84 kg (ważyłem tylko 40 sztuk), zużycie paszy podam jak się skończy partia. Pasza Cargill Ropczyce, gąski ruchliwe od kilku dni na polu. Do wody wiatamina B (0,5 l / 1000 l wody). Zamgławianie kilka razy dziennie Timsenem. W stadzie ok 1% małych piskląt (od mlodej rocznej nioski) pozostałe równe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Podaję ostateczny wynik produkcyjny w tuczu z PROVIMI 9-tyg.:

64 - dni tuczu

-5,76KG. waga na ubojni

zużycie paszy 17,41kg/szt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zebrałam informacje bieżące z tego sezonu odnośnie przyrostów i wag. Bardzo dziękuję koledzy za szczegółowe informacje i mam nadzieję, że w dalszym ciągu będziecie podawać wyniki w taki sposób jak uczynił to Ptyś. Mam jednak nadzieję, że kolega Ptyś uzupełni swoje informacje o własne spostrzeżenia, uwagi i wskaże ewentualne błędy, które dostrzegł.

 

Zebranie takich informacji pozwoli nam poprawić jeszcze technologię odchowu oraz mieć wpływ na środki produkcyjne takie jak pasze pełnoporcjowe.

 

Proszę także koledzy o podanie cen zakupywanych pasz, mogą to być jednostkowe lub uśrednione wartości.

 

Proszę o opinię czy w chowie gęsi stosowanie pasz mlewnikowanych przyniosłoby lepsze rezultaty niż granulowanych.

 

Podaję wagi:

 

1. Gęś intensywna - 9-cio tygodniowa

 

Provimi:

6 tyg. - 4,40 kg

7 tyg.- 5,18 kg

 

DeHeus:

6 tyg. - 4,09 kg

7 tyg. - 5,08 kg

 

Tasomix:

6 tyg. - 4,18 kg

7 tyg. - 5,24 kg

 

2. Gęś wybiegowa - 16-sto tygodniowa

 

DeHeus:

4 tyg. - 2,4 kg

7 tyg. - 3,9 kg

11 tyg. - 5,28 kg

 

Piast:

7 tyg. - 3,6 kg

11 tyg. - 5,26 kg

 

Provimi:

5 tyg. - 3,2 kg

5 tyg. - 3,02 kg

6 tyg. - 3,7 kg

7 tyg. - 4,50 kg

7 tyg. - 4,40 kg

9 tyg. - 4,9 kg

11 tyg. - 5,40 kg

11 tyg. - 5,60 kg

 

Tasomix:

9 tyg. - 5 kg

11 tyg. - 5,41 kg

11 tyg. - 5,60 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy teraz nie trzeba by zwrócić uwagi na to ze gesi w trakcie wysokich temperatur nie pobierają paszy i tym samym nie przyrastają. Przynajmniej u mnie się tak dzieje. Porównując średnie wagi gesi trzeba by porównywać z wstawień z tego samego tygodnia. Bo np. wstawienia marcowe miały fajne warunki do tuczu, a już te z połowy kwietnia dostawają teraz po tyłkach. Chodzi mi oczywiście o gęsi tuczone na 9 tyg. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

 

Większoś hodowców nie zważa na zużycie paszy(nawet nie wiedzą za ile i ile zjadły)wjęc nie ma jak porównać jak i co ............

to jest porażka

Sugerując się białkiem w paszy trzeba wziąść pod uwagę (nie białko ogólne,ale strawne - przyswajalne..... np. MOCZNIK ma bardzo dużo białka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam!

 

 

Większoś hodowców nie zważa na zużycie paszy(nawet nie wiedzą za ile i ile zjadły)wjęc nie ma jak porównać jak i co ............

to jest porażka

Sugerując się białkiem w paszy trzeba wziąść pod uwagę (nie białko ogólne,ale strawne - przyswajalne..... np. MOCZNIK ma bardzo dużo białka.

Źle sformułowana była moja wypowiedz na temat MOCZNIKA bo jak ja sam później przeczytałem to wyszło na to że sam stosuje MOCZNIK ale nie oto chodzi PASZARNIE NIEKTÓRE STOSUJĄ I SĄ PROBLEMY Z BIEGUNKĄ.

PRZEPRASZAM!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzisiaj gąski skończyły 4 tygodnie, przeważyłem 20 sztuk i średnio ważą 2,63 kg.

Nie mam wagi z 3 tygodnia ale wiem że startera zjadły 10ton przez 20 dni (2,1 kg na sztukę) od 20 dnia growera ubyło ok 12 ton (srednio dziennie jedzą ok 0,30 kg/szt). Przez 4 tygodnie gąski zjadły w sumie 22 tony paszy (czyli 4,63 kg/sztukę). gąski są zdrowie pokryte puszkiem od 10 dni są na wybiegu większość dnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojutrze gąski skończą 8 tygodni. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych chowają się nieźle. Jedzą średnio 20 dkg dziennie na sztukę paszy (biorę teraz paszę z Provimi) i ważą średnio 5,10 kg. Na wybiegu są leniwe mało jedzą zielonki. Zauważyłem u niektórych że im skrzydła opadają nie wiem co to może oznaczać - sugestie mile widziane. w następnym tygodniu podam lewamizol no i oby dalej było OK czego również życzę wszystkim.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Państwa

Jestem pracownikiem firmy CEDROB S.A., piszę do wszystkich zainteresowanych współpracą z naszą firmą w zakresie zakupu z Państwa ferm gęsi tuczonych. Oferujemy konkurencyjną cenę, szybki termin płatności, oraz łatwy i szybki odbiór, nowoczesnym transportem kontenerowym. Zainteresowanym naszą propozycją, podaje swój numer kontaktowy w celu omówienia szczegółów – 696 037 452.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam Państwa

Jestem pracownikiem firmy CEDROB S.A., piszę do wszystkich zainteresowanych współpracą z naszą firmą w zakresie zakupu z Państwa ferm gęsi tuczonych. Oferujemy konkurencyjną cenę, szybki termin płatności, oraz łatwy i szybki odbiór, nowoczesnym transportem kontenerowym. Zainteresowanym naszą propozycją, podaje swój numer kontaktowy w celu omówienia szczegółów – 696 037 452.

 

W dupę się pocałujcie ze swoją współpracą, rozpieprzyliście cały rynek brojlera, teraz za gęsi bierzecie się. Nie dajcie się hodowcy gęsi !!!

 

Do huga 16

Opuszczone skrzydła mogą być efektem upału-po prostu za gorąco im jest i w ten sposób się chłodzą, tak przypuszczam, bo za mało szczegółów napisałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dupę się pocałujcie ze swoją współpracą, rozpieprzyliście cały rynek brojlera, teraz za gęsi bierzecie się. Nie dajcie się hodowcy gęsi !!!

 

To prawda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...