Skocz do zawartości
Gość dronio

Gęsi - reprodukcja i tucz

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Gigant możliwe że im gorąco bo są w pełni upierzone a pogoda w kratkę to leje to upały. Gąski są na wybiegu i nie obserwuję dziwnych zachowań poza opuszczaniem skrzydeł i słabym zainteresowaniem zielonką (czy z wybiegu czy dowożoną). Gąski są równe i ważą w przedziale 4,7 - 5,9 kg z przewagą tych powyżej 5 kg. Pasza w normie, kał też. Po niedzielnej burzy trochę się potratowały ale te co nie chodziły już wstają (w izolatce jest 24 sztuki stratowały 20 sztuk). Dzisiaj jest OK są na wybiegu i zaczynają się interesować trawą (rano ukosiłem rozrzutnik).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Państwa

 

Odpisuję na bezpodstawne oskarżenie użytkownika hobbysta 2. Jesteśmy firmą, która od wielu lat prowadzi współpracę z hodowcami w zakresie produkcji gęsi. Nasza współpraca opiera się na wzajemnym szacunku i zaufaniu, czego dowodem jest rzesza hodowców będąca związana z nami umową kontraktacyjną. Nie wiem czy wyżej wymieniony użytkownik kiedykolwiek z nami współpracował, i jaki konkretny powód spowodował do zamieszczenia tej krótkiej notki na forum. Osobiście skłaniam się ku temu, że jest to głos konkurencji próbującej zniechęcić producentów do współpracy z nami.

Kończąc pragnę przedstawić Państwu naszą ofertę współpracy:

- cena netto klasy Extra 8,50 zł/kg.

- w rozliczeniu wagowym jedynie brana pod uwagę średnia waga z zestawów transportowych

dostarczonych w danym dniu ubojowym (brak wybiórczej klasyfikacji na linii ubojowej).

Porównując ceny w innych zakładach ubojowych, mogę z całą pewnością stwierdzić, że są to atrakcyjne warunki, które zachęcą Państwa do współpracy z CEDROB S.A..

 

Z poważaniem

Pracownik firmy CEDROB S.A.

Tel. 696 037 452

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na czym polega wspolpraca z cedrobem????!!! -Na tym że każdemu hodowcy proponują inną cenę za gesi i od kogo ile "wyrwią " w doł- tyle ich.

Dlaczego nie proponowali podanej teraz ceny na początku sezonu tylko podpisywali z każdym inną cenę i to na zasadzie " ty czlowieku masz atrakcyjne warunki ale innym o tym cicho sza bo też bedą tak chcieli" .

nie jest to wyssane z palca tylko co sie okazalo po nie wczasie Taki to i szacunek i zaufanie ze strony firmy.

 

Ps nie jestem glosem konkurencji tylko jednym ze zwyklych hodowców, których jak zwykle traktujecie jak ostatnie ogniwo w teorii gesiarstwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zgadza się w okresie kontraktacji podpisywaliśmy umowy ze zróżnicowaną ceną minimalną poczynając od 6,70 a kończąc na 8 zł. Żaden zakład nie jest wstanie określić w styczni lutym marcu jaką cenę zdoła wynegocjować u Niemców za produkt gotowy. Niemcy z tym czekają do ostatniej chwili analizując rynek pod kontem dostępnej ilości gęsi na rynku, kosztów ich produkcji, oraz uboju, a następnie po tym przystępują do negocjacji. Zapewne na początku roku Pan też nie wiedział czy produkcja gęsi w tym sezonie będzie opłacalna. Szalejące ceny zbóż powodowały, że koszty produkcji ulegały zmianie z tygodnia na tydzień.

Natomiast szacunek i zaufanie w naszym przypadku polega na tym, że mimo tego, że podpisywaliśmy umowy na różne ceny, każdy z naszych hodowców mógł mieć pewność że CEDROB będzie płacił cenę rynkową jaką stosują inne zakłady a nawet i lepszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka waga musi być? Czy podpalenia nie są przeszkodą do utrzymania eksportowej klasy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy tu nie ma konfliktu interesów? Chyba syn Pani Prezes zajmuje się dystrubucją paszy z firmy, którą Pani Prezes tak zachwala?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do Michalacedrob

szacunek do hodowcy nie polega jednak na tym,że dla kontraktowego w sezonie , kiedy brakuje wam gesi robicie się tacy dobrzy i godni zaufania a wręcz wspaniali i podnosicie najniższą wczesniejszą ceną cenę.!/ przypominam ,że dla każdego byla w tajemnicy inna/

-Z wolnego rynku i tak dajecie ludziom wiecej - wiec po co kontraktować??

-Nie możecie okreslic w marcu ceny skupu a hodowca to musi sam sobie ryzykować??

I tym wlasnie sposobem podcieliscie galąż na ktorej sami tez siedzicie.!

 

nie spodziewam się innego panskiego tonu wypowiedzi na temat handlu gesiami bo trudno zeby ptak robil we wlasne gniazdo! Ja jednak siedzę w gesiarstwie ponad 32 lata i tak jak od pewnego czasu nie wykanczacie / wy zaklady -ubojnie/ gesiarzy to pozazdroscić!! i samopoczucia wlasnej wspanialosci też!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam Państwa

 

Odpisuję na bezpodstawne oskarżenie użytkownika hobbysta 2. Jesteśmy firmą, która od wielu lat prowadzi współpracę z hodowcami w zakresie produkcji gęsi. Nasza współpraca opiera się na wzajemnym szacunku i zaufaniu, czego dowodem jest rzesza hodowców będąca związana z nami umową kontraktacyjną. Nie wiem czy wyżej wymieniony użytkownik kiedykolwiek z nami współpracował, i jaki konkretny powód spowodował do zamieszczenia tej krótkiej notki na forum. Osobiście skłaniam się ku temu, że jest to głos konkurencji próbującej zniechęcić producentów do współpracy z nami.

Kończąc pragnę przedstawić Państwu naszą ofertę współpracy:

- cena netto klasy Extra 8,50 zł/kg.

- w rozliczeniu wagowym jedynie brana pod uwagę średnia waga z zestawów transportowych

dostarczonych w danym dniu ubojowym (brak wybiórczej klasyfikacji na linii ubojowej).

Porównując ceny w innych zakładach ubojowych, mogę z całą pewnością stwierdzić, że są to atrakcyjne warunki, które zachęcą Państwa do współpracy z CEDROB S.A..

 

Z poważaniem

Pracownik firmy CEDROB S.A.

Tel. 696 037 452

Witam ale tylko Hodowców

Nie jestem żadną konkurencją tylko hodowcą brojlerów i na moje nieszczęście kilka lat temu byłem związany umową kontraktacyjną z CEDROBEM Ta wspaniałomyślna firma najpierw mnie zadłużyła a póżniej miała murzyna który za darmo dla nich pracował. Z pięciu obiektów dzieki współpracy ze złodziajami ledwo uratowałem jeden i na samą myśl o Cedrobie w kieszeni otwiera mi się scyzoryk. Współczuje ludziom którzy z nimi współpracują bo za pewne już muszą i się udzą że w następnym żucie się odkują( ja też tak myślałem ale nic z tego) dlatego jeżeli jeszcze możecie od nich się uwolnić to zróbcie to dopóki nie jest jeszcze za póżno. A co do hodowców nowych naprawde jest wiele innych firm chyba gorszej w Polsce nie ma. Cedrob nie jest pępkiem świata choć mu się tak wydaje i mam nadzieje że w końcu jakiś hodowca którego zniszczyli rozpieprzy ten cały Cedrob ( sam miałem kiedyś takie myśli) Budują i rozwijają sie na ludzkim nieszczęściu.

Pozdrawiam Hodowców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Widzę, że mam zaciekłego przeciwnika dybiącego na moje życie. Użytkowniku hobbysta 2 nie chcę się zbytnio wdawać w dyskusję na temat krzywdy, jaka Pana spotkała ze strony CEDROB, ponieważ dotyczy ona produkcji brojlera. Osobiście zajmuję się kontraktacją gęsi oraz innymi aspektami z tym związanymi i to jest w gestii moich obowiązków służbowych.

Firma, którą reprezentuje wstawia około 600000 szt. piskląt gęsich w sezonie i pragnie z roku na rok ilość tą zwiększać. Świadczy to o tym, że mamy duże grono hodowców zadowolonych ze współpracy z nami, którzy chcą tą współpracę kontynuować.

W Pana przypadku jedynie mogę przypuszczać, że feralny rzut brojlera prawdopodobnie został zdany w okresie dekoniunktury gdzie koszty przewyższyły zyski. Oczywiście jak wiemy zdarzają się takie okresy, i dotykają nie tylko hodowców drobiu, ale i inne gałęzie rolniczej produkcji, która charakteryzuje się dużymi wahaniami. W takich przypadkach, z przykrością muszę stwierdzić, tracą wszyscy zarówno hodowca jak i zakład. Dla tego w dzisiejszych czasach, aby nie tracić trzeba być wytrawnym menagerem własnego gospodarstwa, uważnie studiować rynek, analizować prognozy, i podejmować trafne decyzje.

Z mojej strony jedynie mogę Panu życzyć sukcesów, aby trud i wysiłek włożony w produkcję zaowocował dużymi profitami i ogólnym zadowoleniem.

 

Łączę pozdrowienia dla wszystkich Hodowców a w szczególności dla hobbysta 2

 

MichalCedrob

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zniszczyliście wielu hodowców brojlera i zniszczycie też gęsiarzy. Każdy kto się zadaje się z Cedronem powinien wiedzieć ze nie może spać spokojnie bo komornik już do niego idzie.

 

Michał nie kimaj, rośnie cena brojlera, trzeba otworzyć magazyny w Inowrocławiu i zesrać rynek jak zwykle bo jeszcze jakiś hodowca zarobi i prezesa zje zgryzota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Już uprzedzałem, że zajmuję się aspektami związanymi z kontraktacją gęsi, a to jest odrębna gałąź produkcji CEDROB S.A. Ale niegrzecznie byłoby nie odpowiedzieć na Pański wpis.

Użytkowniku s69 CEDROB S.A. obecnie zajmuje około 10% rynku w drobiarskiej gałęzi produkcji, więc chyba jasne jest że, większy wpływ ma pozostałe 90%. Zarząd firmy to hodowcy tacy jak Pan, którzy przejęli zrujnowany zakład i prowadzą go do dnia dzisiejszego. Większość brojlera, jaki ubijamy pochodzi właśnie z ich ferm. Więc pytam - po co mieliby sami pod sobą dołki kopać. Tracą tak samo jak Pan w okresie słabej koniunktury. Ponadto przypuszczenia, że magazynujemy ogromne ilości mięsa po to, aby wpływać na rynek, to brednie. Staramy się sprzedawać produkt świeży, dalsze procesy technologiczne - czyli zamrażanie oraz przechowywanie podwyższają tylko koszty, powodują ubytki na masie surowca, generują straty.

Kończąc proszę aby Państwo, jeżeli już mają jakieś pytania kierowane do mojej osoby – niech dotyczą one wyłącznie gęsi.

 

Pozdrawiam

MichalCedrob

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Podaję wyniki produkcyjne osiągnięte na mieszankach PROVIMI:

 

1. Odstawa młodej gęsi - wiek 8 tyg. i 2 dni - śr. waga 5,66 kg

2. Odstawa młodej gęsi - wiek 8,5 tyg. - śr. waga 5, 46 kg

3. Odstawa młodej gęsi wiek 9 tyg. - waga 5,72 kg

 

Osiągnięte efekty produkcyjne są zadowalające, zużycia w przewidzianej normie. Przepraszam, że nie podaję wszystkich danych produkcyjnych na forum, ponieważ część informacji powinna być poufna i dostępna jedynie dla hodowców (są one do wglądu w Zrzeszeniu). Forum jest jednak czytane przez wielu innych użytkowników, z różnych dziedzin rolnictwa, którzy nie zawsze powinni być wtajemniczani w nasze sprawy.

 

1. Odstawa gęsi 16-tyg. - śr. waga 6,02 kg

2. Odstawa gęsi 16-tyg. - śr. waga 6,26 kg

3. Odstawa gęsi 16-tyg. - śr. waga 6,32 kg

4. Odstawa gęsi 16-tyg. - śr. waga 6,35 kg

 

Jednocześnie pragnę udzielić odpowiedzi na zadane mi pytania (wedle wieloletnich spostrzeżeń i praktycznej wiedzy):

 

1. Szczepienie przeciwko Derzsy'emu należy wykonać wyłącznie we właściwym czasie, czyli:

- gęsi marcowe i kwietniowe: po 21 dniach życia

- gęsi majowe - po 14 dniach życia

- gęsi czerwcowe - w 10 dniu życia

- gęsi lipcowe - 7-10 dnia życia.

Podczas szczepienia należy zwrócić uwagę na to, by gęsi szczepione były zdrowe, po szczepieniu zawsze podaje się zestaw mineralno-witaminowy i zapewnia się gęsiom optymalną temperaturę (zazwyczaj powinna być kilka stopni wyższa)

 

2. Gęsi, które rozjeżdżają się na nogach, mają problemy z poruszaniem się w 90% cierpią na brak wapnia, potasu i witaminy D3. Należy od razu podawać składniki mineralno-witaminowe do woli. Zawsze powinno się gęsiom uzupełniać te składniki mineralne niezależnie od stosowanych mieszanek paszowych.

 

3. Należy zwracać uwagę na odrobaczanie stad. Często przeprowadza się już w 4 tygodniu życia, ale wszystko oczywiście zależy od pogody, styczności z wybiegiem i wypasem - bacznie należy obserwować zmiany w jelicie ślepym i, gdy pojawią się pierwsze zmiany należy podać środki na odrabaczanie.

Skutki późnego odrobaczania lub jego braku:

- chudnięcie ptaków

- wzmożona agresywność

- biegunka

- opadanie skrzydeł, chwiejny chód

- większe narażenie na występowanie chorób bakteryjnych i wirusowych

 

4. Odnośnie opadania skrzydeł:

- zbyt mocny podskub

- zbyt wysoka temperatura zewnętrzna

- silne opady deszczu lub gradu

- zarobaczenie

- brak składników budujących kości (brak minerałów)

- stan chorobowy

 

Odnośnie stosowanych przez hodowców pasz w chowie gęsi, to z całą odpowiedzialnością chcę po raz kolejny podkreślić, że dobra jakościowo pasza pozwala osiągnąć dobre wyniki produkcyjne i nie trzeba jej nawet rekomendować.

 

Współpraca Zrzeszenia z wytwórnią pasz polegała na wprowadzeniu w wytwórni programu żywieniowego dla gęsi i wspólnym opracowaniu mieszanki pełnoporcjowej spełniającej oczekiwania hodowców.

Osiągane wyniki produkcyjne są systematycznie odnotowywane i śledzone, a wszelkie uwagi służą podnoszeniu jakości oferowanych koncentratów i pasz.

 

W bieżącym roku z uwagi na mniejsze wylęgi piskląt gęsich zapotrzebowanie na ten towar jest wyższe, a co za tym idzie oferowane obecnie ceny za żywiec przez większość zakładów drobiarskich to min. 8,50 zł netto za kilogram bez klasyfikacji ubojowej.

Docierają do mnie wiadomości, że za tzw. "ciepłą" gęś będzie oferowana cena 12 złotych za kilogram.

Za żywiec gęsi na polskim rynku bezpośredni odbiorcy niemieccy oferują obecnie 2,50 - 2,70 Euro netto/kg w zależności od hodowcy. Najczęściej za gęś 12-sto tygodniową przeznaczoną do tuczu.

 

Co do dyskusji pomiędzy hodowcami i przedstawicielem Cedrobu chciałabym podkreślić, że największym błędem hodowców na początku każdego sezonu jest ustalanie cen nie na podstawie kalkulacji kosztów produkcji gęsi, lecz na podstawie sugestii i namów zakładów drobiarskich. ZD wykorzystują naiwność i ufność hodowców, a konsekwencją tego są sytuacje, o których tu mowa.

Jedni i drudzy przedstawiają swoje racje, ale dziwnym trafem pokrzywdzonym w takich rozgrywkach zawsze jest hodowca. Nie mam zamiaru krytykować Cedrobu, bo nigdy z tym zakładem nie współpracowałam, jednak jeżeli jest taki uczciwy i chce być partnerem handlowym dla gęsiarzy to niech zaneksuje dotychczasowe umowy kontraktacyjne i ujednolici cenę za żywiec do 8,50 zł netto za kilogram, aby nikt nie mógł czuć się pokrzywdzonym.

 

Jednocześnie proszę nie szukać wymówek: "nie wiemy ile Niemiec zapłaci" - tylko proszę w przyszłości podpisywać umowy na podstawie kalkulacji kosztów produkcyjnych, albo nie podpisywać umów w ogóle i nie skupywać żywca, skoro zakład nie potrafi wynegocjować sobie cen za ubitą gęś pozwalającą na zysk.

 

Po zakończeniu sezonu gęsiarskiego zorganizuję ogólnopolskie spotkanie hodowców lub kilka spotkań w kilku regionach Polski, aby szczegółowo podsumować sezon 2011 i omówić potrzeby na sezon 2012 - kontraktacyjne, produkcyjne, wylęgowe, paszowe i inne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam do sprzedania ok. 5 tyś. gęsi. Zainteresowanych proszę o kontakt pod numerem tel. +48 507 971 163.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam.

 

Już uprzedzałem, że zajmuję się aspektami związanymi z kontraktacją gęsi, a to jest odrębna gałąź produkcji CEDROB S.A. Ale niegrzecznie byłoby nie odpowiedzieć na Pański wpis.

Użytkowniku s69 CEDROB S.A. obecnie zajmuje około 10% rynku w drobiarskiej gałęzi produkcji, więc chyba jasne jest że, większy wpływ ma pozostałe 90%. Zarząd firmy to hodowcy tacy jak Pan, którzy przejęli zrujnowany zakład i prowadzą go do dnia dzisiejszego. Większość brojlera, jaki ubijamy pochodzi właśnie z ich ferm. Więc pytam - po co mieliby sami pod sobą dołki kopać. Tracą tak samo jak Pan w okresie słabej koniunktury. Ponadto przypuszczenia, że magazynujemy ogromne ilości mięsa po to, aby wpływać na rynek, to brednie. Staramy się sprzedawać produkt świeży, dalsze procesy technologiczne - czyli zamrażanie oraz przechowywanie podwyższają tylko koszty, powodują ubytki na masie surowca, generują straty.

Kończąc proszę aby Państwo, jeżeli już mają jakieś pytania kierowane do mojej osoby – niech dotyczą one wyłącznie gęsi.

 

Pozdrawiam

MichalCedrob

 

A poto żeby wykończyć hodowców niezwiązanych z PO czyli większość znas i przejąć 75 % rynku drobiarskiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziękuję Pani Prezes za informacje dotyczące chowu gęsi, są cenne i przydatne każdemu hodowcy. Również porównanie wyników produkcyjnych sprzyja podnoszeniu własnych metod tuczu, gdyż nie są to wyniki z kosmosu. Realnie oceniając własne możliwość hodowlane potwierdzam opinię, że technologia tuczu musi iść w parze z kalkulacją by wyniki były zadowalające. Dorzuciłbym jeszcze trzy istotne moim zdaniem elementy tj:

1. Jakość piskląt,

2. warunki atmosferyczne

3 dezynfekcja w obecności gęsi (zamgławianie w szczególności pisklęta)

Co do tematu Cedrobu powiem tak, że współpracuję z nimi i jestem średnio zadowolony głównie ze względu na brak stabilności co do warunków odstaw no i mimo wszystko wahań cenowych na rynku. Nigdy nie miałem problemów z płatnością i potwierdzam, że cena z umowy kontraktacyjnej przeważnie jest niższa od ceny zbycia. Mam świadomość tego, że niższa cena na umowie powoduje zaniżanie cen przez inne ZD. Jest to naganne i sprzyja zmowom cenowym.

Tłumaczenie, że ZD nie ma wpływu na cenę świadczy o lekceważeniu hodowców. Jestem zdania, że głównie ZD powinien kształtować cenę w oparciu o rzeczywiste koszty produkcyjne hodowców, a nie opierać się na swoich własnych. Branża Gęsi jest zależna od Niemców ale nie na tyle by nie można było negocjować korzystniejszych cen. Nie ma co się łudzić jeśli nie będzie opłacalności nie będzie produkcji, nie ma towaru nie ma czym handlować. Wg mnie zagrożeniem dla rynku gęsi są ZD i ich nieudolna polityka handlowa z Niemcami.

Za kilka tygodni sprzedaję gąski i podsumuję sezon.

Pozdrawiam HODOWCÓW i życzę sukcesów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka waga musi być? Czy podpalenia nie są przeszkodą do utrzymania eksportowej klasy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witam, czy ktoś wie jaka jest cena gęsi w Koziegłowach??

Podobno 7,20zł/kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedział wagowy jaki stosujemy to od 5,60 kg/szt. do 6,90 kg/szt. Jednakże górna waga nie jest problemem i w stosunku do niej robimy odstępstwa. Co do upierzenia, mamy zapis w umowie że upierzenie wymagane jest czyste, pełne, bez pałek. Ale to zależy od skali problemu i wymaga szerszych ustaleń. Jeżeli jest Pan zainteresowany podaję swój numer 696 037 452.

 

Do kabaczek nie 7,20 bo tylko 8,20 zł/kg.

 

Pozdrawiam

MichalCedrob

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie Michale przypomnę, że 14 lipca pisał Pan o cenie 8,50 zł/kg netto. Wydaje mi się że cena powinna rosnąć a nie spadać.

Do Damio nie wiem skąd masz te info ale jeśli nie jesteś pewien nie wprowadzaj w błąd..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hugo16 cena jaką mamy to 8,50 zł/kg netto. Tamten wpis dotyczył ceny jaką stosują Koziegłowy. Panie Marcinie mam nadzieję że Pana nie wystraszyłem.

 

Pozdrawiam

MichalCedrob

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sprostowanie bo tego roku koszty są na tyle wysokie że nawet niewielka zmiana ceny ma ogromny wpływ na wynik ekonomiczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedam muchy kilka milionów!

A tak poważnie czym zwalczacie muchy w kurniku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...