Skocz do zawartości
Gość dronio

Gęsi - reprodukcja i tucz

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywistą sprawą jest,że jadą na naszych grzbietach,zawsze to powtarzałem,iż hodowca jest po to,aby odwalił czarną robotę,dostał za nią marną zapłatę(lub dołożył),a całą śmietankę spijają zakłady i dzielą między sobą zyski !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
koledzy gesi reprodukcji nie wierzcie w to ze krajowa rada drobiarska trzyma to wszystko w garsci bo oni biora od nas na swoie utrzymanie a chyba pamietacie co bylo 2lata temu jak bylo jajo po 2zl skad one byly przecierz wszystko jest pod kontrola w/w firmy ktura oplacamy czy sie nam podoba czy nie

Firma którą opłacamy czyli KRD dba o interesy hodowców i wszystko jest pod kontrolą. Ale wszystko tak naprawde kontrolują ZD które siedzą z KRD przy jednym stole a interes to robią ubojnie nie my.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moje gąski nie chcą się wkręcić w nieśność, nabierają masy, a co gorsze zaczęły się upadki, tj na stadzie ok 1100szt przedwczoraj 2 samice, dziś też 2.Są w trzecim roku nieśności, dostają pasze gotową z de heus-a. weterynarz po sekcji padlaków nie ma pewnosci co im jest.Jutrowyśle je na dodatkowe badanie i przyjrze sie żołądkom w poszukiwaniu obecności robaków, czy ktos z hodowców ma sugestie gdzie szukać przyczyn upadków?

 

Jakie widoki na cene jaja

 

Jakie macie odczucia przed sezonem gęsi mięsnej?

 

Ja osobiście obawiam się problemów ze zdobywaniem słomy, własną wykorzystam w połowie sezonu nieśnego.Póki co nie mam konkretnych propozycji na żywiec, ale zauważam wysoką aktywność przedstawicieli ZD w posukiwaniu nowych hodowców.

 

Drogi Dr. House dziękuję za Twoją dotychczasową aktywność na forum, dzięki Twoim trafnym i rzetelnym ocenom udało mi się uninąć kilku błędnych decyzji za co jestem wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego Lord Wilmor, przede wszystkim sprawdź czy z tą gotową paszą jest wszystko ok. Ja dla swojego stada sam przygotowuję pasze. Mam znajomego, który w tamtym roku też brał gotową przez cały sezon i skończyło się tak, że średnia ilość jaj od jednej gęsi była bardzo mała. Więc może z tymi gotowymi to nie tak do końca wszystko jest dobrze.

Jeśli chodzi o upadki, to upewnij się czy gęsi nie maja czasem robaczycy. Dowiedziałem się też, że w tym roku bardzo dużo stad reprodukcji jest zarażonych rzęsistkowicą. Upadki są nagłe i bardzo spada nieśność. To dla bezpieczeństwa sprawdź również taka możliwość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cena 9,60 netto za 1 kg gęsi rzeźnej już jest osiągalna, także nie dajcie się nabić wbutelkę. Pozdrawiam wszystkich hodowców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cena 9,60 netto za 1 kg gęsi rzeźnej już jest osiągalna, także nie dajcie się nabić wbutelkę. Pozdrawiam wszystkich hodowców.

Piszcie jaka ubojnia jaką daje cene a nie ubojnia X daje cene Y i jak ja mam sie targować z takimi argumentami sedar8 animex 8,5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Negocjacje z Zakładami już trwają, dlatego podaję kalkulację na ten sezon i wyliczenie kosztów, które dla naszego Zrzeszenia jest podstawą prowadzenia rozmów cenowych.

 

Pamiętajcie żeby nie podpisywać umów bez ceny, bo z mocy prawa są nieważne i są niedopuszczalne. Natomiast ceny negocjujcie uwzględniając kalkulacje, bo wszystko w tym sezonie będzie drożało, a podpisywanie umów poniżej kosztów najzwyczajniej nie ma sensu.

 

Podpisując umowy sprawdzajcie, kto ze strony zakłady podpisuje umowę, a kto jest do tego upoważniony i podpisujcie każdą stronę umowy, bo doszły mnie słuchy, że niektórzy z odbiorców wymieniają strony umów i stosują na nich inne zapisy.

 

Proszę o rozsądek i rozwagę.

 

Kalkulacja dla 5 000 sztuk gęsi 16 - tyg.

 

Stado - 5 000 sztuk

Upadki - 5 % Śr.waga - 6 kg Zużycie karmy 30 kg/szt. :

- 3 kg Starter

- 10 kg Grower

- 5 kg Finiszer

- 12 kg owies

 

Ilość odstawionego żywca - 28 500 kg (kl.I eksport bez klasyfikacji).

 

Koszt bezpośredni produkcji

1. 5000 szt piskląt x10 zł 50 000 zł

2. !5 ton x 1 250 zł 18 750 zł

3. 50 ton x 1 150 zł 57 500 zł

4. 25 ton x 1 100 zł 27 500 zł

5. 60 ton x 650 zł 39 000 zł

Razem 192 750 zł netto

Brutto około 206 150 zł

 

Koszt pośredni :

1. Opał 14 000 zł

2. Ściółka (słoma lub trocina) 12 000 zł

3.Obsługa weterynaryjna (szczepienie,witaminy,dodatki) 15 000 zł

4. Pracownik 4 mies. x 2 000 zł 8 000 zł

5. Energia elektryczna 6 000 zł

6. Woda 2 500 zł

7. Obsługa kredytu (plus prowizja) 9 500 zł

8. Podatek dochodowy 915 zł

9. Dezynfekcja,praca własna,naprawy bieżące budynków

i sprzętu,ubezpieczenie obowiązkowe,transport,telefony 12 000 zł

Razem 79 915 zł

 

Razem koszty 206 150 zł + 79 915 zł = 286 065 zł Koszt wytworzenia 1 kg żywca : 286 065 zł : 28 500 kg =10,03 zł

Cena minimalna żywca gęsiego powinna wynosić 10 zł 03 gr (koszt wytworzenia bez zysku -

brutto).

Przyjmując,że uwzględnimy 10 % zysku cena proponowana za 1 kg żywca gęsiego powinna wynosić 11 zł 03gr.(brutto)

 

 

Wyliczenie kosztów

 

Przedstawiam wyliczenie niektórych kosztów przeprowadzonych na podstawie pełnej rachunkowości 5 ferm z woj. lubuskiego.

I. Koszty weterynaryjne :

1. Obsługa stada 1 000 zł

2. Szczepienie -po 1 zł / szt : 5 000 zł

-przygotowanie stada

-profilaktyka po szczepieniu -wykonanie szczepienia

-koszt szczepionki

-pomoc fizyczna

3. Pobranie kału,wypisanie świadectwa zdrowia,załadunek stada 1 600 zł

4. Dwukrotne odrobaczenie 3 000 zł

5. Profilaktyka przeciwgrzybiczna 900 zł

6. Podanie mieszanek mineralno-witaminowych 1 700 zł

7. Profilaktyczne podanie leku 2 200 zł

RAZEM 15 400 zł

 

II. Koszty kredytu (około 200 000 zł) :

-prowizja 4 000 zł

-miesięczne odsetki - 1 600 zł (6 miesięcy x 1 600 zł) 9 600 zł

RAZEM 13 600 zł

 

III. Koszty ściółki :

- 3 transporty trocin x 4 000 zł 12 000 zł

- 500 balotów słomy 12 000 zł

 

IV. Koszty wynikające z pkt. 9 kalkulacji :

1. Dwukrotna dezynfekcja 700 zł

2. Obowiazkowe ubezpieczenie budynków - około 2 000 zł

3. Naprawy bieżące sprzętu 2 000 zł

4. Naprawy bieżące budynków (wybiegów i przygotowanie łąk) 2 700 zł

5. Telefony i wyjazdy związane z produkcją 800 zł

6. Dowóz zielonki (paliwo,oleje,koszenie) 7 000 zł

RAZEM 15 200 zł

W kalkulacji uwzględniono tylko 12 000 zł.

 

Cena wytworzenia 1 kg żywca gęsiego wynosi 10,03 zł i nie obejmuje :

1. Zysku hodowcy

2. Klasyfikacji

3. Zmiennych cen składników produkcyjnych

4. Choroby w stadzie i leczenie

5. Odstaw gęsi w partiach

6. Zwiększonych upadków

7. Upadków w transporcie

Dlatego też cena 1 kg żywca w sezonie 2012 nie powinna być niższa niż 11,03 zł / kg.

Cena wyprodukowania 1 kg żywca gęsiego w porównaniu z rokiem 2011 wzrosła średnio około

1,50 zł / kg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co taka konsternacja ?

Pewnie po przeczytaniu postu od gęś-pol wszyscy zaczeli kalkulować koszty sam zaczynam dochodzić do wniosku że może lepiej słome i zboże sprzedać i sobie do wiosny poleżeć.

ps. u nas za słome płaci sie 50-60zł za bele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słoma teraz wszędzie w cenie,zboże tak samo.Coraz bardziej zastanawiam się nad sprzedażą,bez roboty,stresu,nerwów i kosztów !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie poidła używacie dla gęsi, ja właśnie zamierzam wymienic z rynnowych na dzwonowe. Co myślicie o tych poidłach:

http://www.fermo.pl/produkt-1057-poidlo-dzwonowe-bezbalastowe-rim-100.html

Mam już 2 te poidła kupiłem na próbe, wyglądają super dobrze wykonane. Sąsiad kupował podobne i płacił 130zł ale jakość wykonania miał gorszę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogie Koleżanki i Koledzy hodowcy,

 

Z wielką przykrością obserwuję to, co dzieje się w naszej branży. Po raz kolejny okazuje się, że zdecydowana większość hodowców nie dość, że nie liczy własnych wydatków i produkuje poniżej rzeczywistych kosztów, to jeszcze psuje rynek pozostałym. Zatrważającą sytuacją jest to, że tak szybko i bezmyślnie podpisywane są umowy kontraktacyjne. Widocznie wielu z hodowców traktuje chów gęsi jako rozrywkę z wkalkulowaną stratą, a nie sposób na zarabianie pieniędzy. Taką sytuację obserwuję w całej Polsce. Hodowcy jeżdżą na spotkania z grupami, zakładami drobiarskimi, wylęgarniami nie po to, żeby negocjować najkorzystniejsze warunki produkcji gęsiarskiej, ale po to, aby zjeść obiad, pokornie posłuchać "argumentów" zakładów i ostatecznie podpisać umowy bez względu na to, czy się opłaca, czy też nie.

 

Wielokrotnie wskazywałem na konieczność prowadzenia rzeczowych rozmów i korzystania z rozumu, ale najwidoczniej nie odnosi to żadnego skutku. Dlatego nie widzę już potrzeby do nawoływania o sporządzanie rzeczowych kalkulacji i produkowania tylko w przypadku możliwości osiągnięcia zysku. W związku z tym nie zamierzam już angażować się w walkę o wspólne dobro i tracenie czasu na wyposażanie was w "oręż" do walki i obrony z/przed ZD.

 

Swoją drogą produkcja gęsi w sezonie 2012 będzie znacznie droższa niż w latach poprzednich, albowiem koszty produkcyjne wzrosły średnio o 1,5 - 2 złotych na kilogramie żywca, a nie jest wykluczone, że w ciągu najbliższych miesięcy okaże się, że wzrost ten przekroczy nawet 2 złote na kilogramie. Jednak dla większości nie jest to dostrzegalne, gdyż ich kalkulacja produkcji opiera się na policzeniu zaledwie cen piskląt, paszy i zboża. Widocznie "kołchoźnictwo" nadal mają we krwi.

 

Udanego sezonu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koleżanki i Koledzy,

 

Pisząc wczorajszą wiadomość zapomniałem wspomnieć o jeszcze jednej ważkiej sprawie: grupach producenckich. Od wielu lat twierdzę, że to najlepsze rozwiązanie dla naprawienia sytuacji na polskiej wsi. Jednak w drobiarstwie, a przede wszystkim w gęsiarstwie okazuje się, że powstałe i funkcjonujące na rynku grupy pozbawione są zmysłu biznesowego i działają w sposób, któremu daleko jest do dobrego modelu biznesowego. Producenci i hodowcy gęsi zrzeszeni w grupach dysponują wszystkim, co powinno pozwalać na zarabianie pieniędzy, czego w wielu przypadkach nie posiadają nawet firmy skupujące gęsi. W tych grupach są: nioski, jaja, wylęgarnie i żywiec gęsi przeznaczony do uboju, a nawet wytwórnie pasz i zboża. Prawidłowo zarządzana grupa powinna zmierzać do tego, by kupić lub wynająć Zakład Drobiarski, ubijać żywiec gęsi i samodzielnie nawiązać kontakty biznesowe z bezpośrednim odbiorcą, np. w Niemczech celem sprzedaży mięsa na rynek docelowy.Ale w rzeczywistości wygląda to tak, że zarządy i rady nadzorcze w grupach producenckich nie robią niczego, by zmienić panujący stan rzeczy i pilnują swoich ciepłych posadek pozwalających otrzymywać stałe wynagrodzenie niezależnie od wyników finansowych grupy, pobierać premie i prowizje od kontrahentów (w tym także od zakładów drobiarskich - co często jest naruszeniem podstawowych interesów hodowców), a jednocześnie zaślepieni żądzą zysku zapominają w czyim interesie powinni działać. Hodowcy przyjrzycie się tym działaniom sprzecznym z Waszym interesem. Starajcie się stworzyć taki model biznesowy, który pozwoli Wam na ubój drobiu i sprzedaż mięsa z pominięciem zakładów drobiarskich, pozbawiającymi nas wszystkich wdowiego grosza. Ja i mi podobni hodowcy potrafimy sobie poradzić na tym trudnym rynku i sprzedajemy żywiec bezpośrednio do odbiorcy (zazwyczaj w Niemczech lub Szwajcarii), ale większość z Was uzależniona jest od ZD, a to przecież z łatwością można zmienić. Zwłaszcza, że grupy producenckie, które funkcjonują na naszym rynku produkują ilości przekraczające nawet 300 000 sztuk żywca. Czy takie grupy nie są poważnym partnerem handlowym, także na rynku niemieckim? Co stoi na przeszkodzie żeby wynająć ZD i ubijać własny żywiec, tak jak robią to niektórzy odbiorcy? Sami sobie odpowiedzcie na te pytania, bo ja już zakończyłem dyskusję na tym forum. Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niemiecki hodowca za żywą gęś otrzymuje 5 euro za kilogram,a za gęś ubitą 11 euro.Polski niecałe 2 euro, 9-10 euro inkasują ZD na czysto,bo na zapłacenie hodowcy mają ze sprzedaży podrobów i pierza.Polak jak dostanie 8 złotych,to jest w niebo wzięty ,a w ZD śmieją się z hodowcy niewolnika !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem mlodym rolnikiem myslacym o zalozeniu hodowli gesi. Mam kilka pytan. Czy jest to oplacalne? Mozna uzyskac jakies dofinansowanie z UE na "wystartowanie"? Skad wziasc male i gdzie je najlepiej odstawic? Jesli ktos ma jakies kontakty z np. Niemcami to prosze o podanie na PW. Z gory dziekuje i pozdrawiam:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas PROVIMI robi spotkanie i będzie ROLDROP I z KOUŁDY WIELKIEJ przedstawiciel i jeszcze weterynaria - lecznica.

VET-LAB. Brudzew.

Termin spotkania : 17.02.2012. UNIEJÓW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BARDZO KORZYSTNE WARUNKI !!! Niskie stawki ubezpieczeń ferm drobiu...PRZYKŁADOWE PROPOZYCJE UBEZPIECZEŃ BUDYNKÓW NIEPALNYCH,PRZY PŁATNOŚCI JEDNORAZOWEJ :

suma ubezp.200 000/280....300 000/370...400 000/490...500 000/620...600 000/740....700 000/860..800 000/980...

 

Przy większej sumie ubezpieczenia ,lub liczbie ferm -dodatkowe zniżki !!! ZADZWOŃ LUB NAPISZ - zibi26a@wp.pl..605 900 969 lub 713166857

ZAKRES :pożar,uderzenie pioruna,eksplozja,implozja,uderzenie lub upadek statku powietrznego,terroryzm,dym i sadza,uderzenie pojazdu mechanicznego,fala dźwiękowa,silny wiatr i grad,żywioły,zalanie i pękanie mrozowe.SĄ DOSTĘPNE INNE MODUŁY JAK-np. przepięcie,stłuczenie szyb i inne.WYSTAWIAMY CESJE BANKOWE POD KREDYT!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam. Jestem mlodym rolnikiem myslacym o zalozeniu hodowli gesi. Mam kilka pytan. Czy jest to oplacalne? Mozna uzyskac jakies dofinansowanie z UE na "wystartowanie"? Skad wziasc male i gdzie je najlepiej odstawic? Jesli ktos ma jakies kontakty z np. Niemcami to prosze o podanie na PW. Z gory dziekuje i pozdrawiam:)

 

Moglbym prosic o odp?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku z licznymi telefonami i głosami hodowców proszę Was o podawanie aktualnych danych dotyczących cen obowiązujących w sezonie 2012. Przede wszystkim interesują nas następujące ceny:

- cena piskląt aktualnie oraz w kolejnych miesiącach

- cena pasz KB I, KB II, Finiszer oraz warunki kredytowania, terminy płatności

- ceny zbóż oraz przewidywania cenowe

- ceny ściółki (słoma, trocina)

- ceny koncentratów i premiksów

- oferowane ceny żywca oraz warunki klasyfikacji, terminy płatności,

- ceny pierza.

 

Podane ceny mogą posłużyć nie tylko do aktualizowania kalkulacji na ten sezon, ale przede wszystkim wskażą tendencję jaka będzie w tym roku dominowała w Polsce.

Proszę o podawanie cen i prowadzenie negocjacji cenowych opartych na kalkulacjach. Dziękuję za dotychczasowe zaangażowanie w temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem mlodym rolnikiem myslacym o zalozeniu hodowli gesi. Mam kilka pytan. Czy jest to oplacalne? Mozna uzyskac jakies dofinansowanie z UE na "wystartowanie"? Skad wziasc male i gdzie je najlepiej odstawic? Jesli ktos ma jakies kontakty z np. Niemcami to prosze o podanie na PW. Z gory dziekuje i pozdrawiam:)

 

1. raz jest raz nie jest( zależy od wielu rzeczy)

2. na gesi z tego co wiem to nie ma dofinansowania z UE

3. najlepiej do zakładu drobiarskiego tam też zazwyczaj bierze się pisklaki z ich wylęgarni ale nie koniecznie

 

co do niemców też szukam kontaktu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć dr house morze mi podpowiesz jak można zawiązać związek gęsi niosek jeżeli my musimy być podwładnymi rzeźni bo oni są wszech władni co do wstawień reprodukcji gęsi i ceny jajek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
cześć dr house morze mi podpowiesz jak można zawiązać związek gęsi niosek jeżeli my musimy być podwładnymi rzeźni bo oni są wszech władni co do wstawień reprodukcji gęsi i ceny jajek

 

Żadnych związków zakładać nie musisz po prostu rób na wolny rynek-kto da więcej nioski jest mało problemów ze zbytem miał nie bedziesz ja od Ciebie chętnie jaja kupie bedzie sie opłacało i tobie i mnie, ZD za wylężenie liczy sobie 2-3 zł na tym też zarabiają po prostu trzeba znaleźc środek między ceną jaja a pisklakiemi i nie dać zarobić cwaniakom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×
×
  • Dodaj nową pozycję...